Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Χαλκογραφική & λιθογραφική έκδοση 1911

+8
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
Elboiteu
Admin
stelios proedrou
Theosal
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
12 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

heretic77

heretic77

Μπορει καποιος να μας πει πως μπορουμε να διαχωρισουμε τις λιθογραφικες περιοδους σε ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ? Υπαρχουν χρωματικες διαφορες και αν ναι θα μπορουσε να μας δωσει καποια παραδειγματα?

Elboiteu

Elboiteu

Hi, I don't get the word ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ. What's the sense please ?

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Theosal

Theosal

Elboiteu έγραψε:Hi, I don't get the word ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ. What's the sense please ?
The used stamps are sfragismena... the stamps that bear a hand stamp on them...

Elboiteu

Elboiteu

Ok thanks

https://philateliehellenique.wordpress.com/

νικος



Σπάνιο Γκρι-θαλασσί τακτικής έκδοσης 1911.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Abeldekos



Καλησπέρα. Αυτή η Δραχμή δεν είναι Γκρι Θαλασσί. Μάλλον είναι φθαρμένη και φαίνεται ανοιχτότερο το χρώμα της.

νικος



Μια χαρά είναι η δραχμή. Δεν έχει καμία φθορά και το χαρτί της είναι "ζωντανό" και πολύ καλής κατάστασης. Όταν το πιάσει κάποιος στο χέρι θα νιώσει αμέσως το σαγρε χαλκό γραφικό τύπωμα της.

Abeldekos



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Abeldekos



Το χρώμα της γκριζας φαίνεται δεξιά

νικος



Καλημέρα, καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους τους φίλους του φόρουμ. Αγαπητέ Abeldekos, ναι δεξιά είναι μία γκρίζα δραχμή, θαλασσί δεν ξέρω. Δείχνω 5 χρωματικές ποικιλίες δραχμών, οι τέσσερις σίγουρα χαλκό γραφικής εκτύπωσης. Για την μία δεν είμαι σίγουρος. Τώρα όπως ο καθένας βλέπει τα χρώματα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτα ειναι απο τη συλλογη μου, πιστευω οτι διακρινεις ευκολα τη διαφορα του γκρι-θαλλασι απο τα υπολοιπα, τα οποια ναι μεν μπορει να βρεθουν σε πολλες χρωματικες ποικιλιες αλλα το δικο σου φαινεται ενα νορμαλ σε σχετικα ατονη αποχρωση.

Αρέσει στους χρήστες νικος και Abeldekos

νικος



Ναι εδώ φαίνεται πολύ καλά ,ανάμεσα στα άλλα. Ευχαριστώ πολύ.

petrostro

petrostro

ξεχώρισα 3 διαφορετικές αποχρώσεις του μπλε στην 1 δρ. την μεσαία την βρήκα πολλές φορές άρα αυτή είναι η βασική έκδοση της σειράς πιστεύω ότι ίσως η δεξιά από την μέση να είναι grey ultramarine μπορείτε να μου πείτε τι πιστεύετε;;;
Σας ευχαριστώ!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Abeldekos



Καλησπέρα Πέτρο. Αν είσαι σίγουρος ότι είναι χαλκογραφική η δεξιά ΔΡΧ τότε ίσως να είναι η γκρι. Μοιάζει πολύ. Η αριστερή πάντως από τις 3 είναι λιθογραφική.

Abeldekos



Προσπάθησε πρώτα να σιγουρευτείς αν η δραχμή είναι λιθογραφική ή χαλκογραφική. Ειδικά οι λιθογραφικές έχουν δεκάδες αποχρώσεις. Αν παρατηρήσεις λίγο πιο πάνω υπάρχει ένα μήνυμα με 5 δραχμές. Από αυτές μόνο η μεσαία είναι Χαλκογραφική. Οι 2 πρώτες και οι 2 τελευταίες είναι λιθογραφικές..

petrostro

petrostro

Abeldekos έγραψε:Προσπάθησε πρώτα να σιγουρευτείς αν η δραχμή είναι λιθογραφική ή χαλκογραφική. Ειδικά οι λιθογραφικές έχουν δεκάδες αποχρώσεις. Αν παρατηρήσεις λίγο πιο πάνω υπάρχει ένα μήνυμα με 5 δραχμές. Από αυτές μόνο η μεσαία είναι Χαλκογραφική. Οι 2 πρώτες και οι 2 τελευταίες είναι λιθογραφικές..
μετρησα τις διαστάσεις της δεξια και βρηκα 20 χ 26,5 αρα ειναι χαλκογραφικη επειδη μου φαίνεται ότι ειναι κοντα στο χρώμα που ανέβασα και μια χθες απο την εκδοση 1917 ενα frey ultramarine ισως οταν ανέβω στην αθήνα να τις πάρω μαζί μου και αν βρεθούμε ποτέ να τις δούμε να μου πείτε. Και πάλι σας ευχαριστω!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

Καλησπερα στην παρεα. Εκανα αυτη την περιοδο μια αναδιαταξη της συλλογης μου με λιθογραφικα γραμματοσημα και θα θελα να ειχα μια γνωμη και απο εσας στο ΤΙ σας αρεσει να συλλεγετε απο την περιοδο αυτη. Με δεδομενο οτι μιλαω για ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ γραμματοσημα, κρατησα απο καθε αξια μονο οσα ειχανε ευδιακριτες σφραγισεις πανω τους και ενα δειγμα απο καθε αποχρωση που μπορουσα να βρω ανα αξια. Οσα δηλαδη σφραγισμενα δεν ειχανε ευδιακριτη πολη τα παραμερισα απο τη συλλογη (και εννοειται μιλαω για πρωτης διαλογης κομματια παντα). Προσπαθησα να βρω και με το παχυμετρο καποιες ακραιες περιπτωσεις.
Η αληθεια ειναι οτι ακομη δε μπορω να ξεχωρισω τις 4 περιοδους οταν μιλαμε για σφραγισμενα κομματια (ισως η 1η περιοδος με το χοντρο χαρτι να ειναι μια ενδειξη). Εσεις πως εχετε στο αλμπουμ σας κανει τη διαταξη αυτης της περιοδου ?

kmagk_



Για την κατάταξη των εκδόσεων βάσει χαρτιού ίσως σας είναι χρήσιμο το παρακάτω άρθρο (αν δεν το έχετε υπόψη σας ήδη) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες heretic77 και artaleo

heretic77

heretic77

Καλησπερα σας! Καταρχας ναναι καλα ο φιλος με το παραπανω αρθρο! Θα με βοηθουσατε ιδιαιτερα αν ποσταρατε μια φωτογραφια του χαλκογραφικου 25λ της prussian blue ακριβης αποχρωσης διπλα σε ενα κοινο ωστε να εχουμε μια ιδεα, αν καποιος το εχει στη συλλογη του

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης