Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Εκδόσεις κοινωνικής πρόνοιας [Κ.Π.]

+4
SHH_Egeo
kostakis88
Valeroi
Παναγιώτης Ρασσιάς
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι,ποιό πολύ εμφανισης και αξιοπερίεργου και όχι σαν υπεραξία.
Αυτο το φαινόμενο λέγετε decalque και συμβαινει συχνα,και στα επισημανσμένα των δεκαετιών 40-50 αλλα και σε εκτυπωσης γραμματοσήμων που φαινεται αντικατροπτικά απο πίσω
Μεγαλη υπεραξια παιρνουν αυτα τα φαινόμενα όταν οι επισημάνσεις ειναι κανονικές απο πίσω και όχι σαν καθρέπτης,τότε έχουμε το φαινόμενο επισήμανση επι της γόμας.

mkenzy1

mkenzy1

βαζω κ εγω μερικα απο τα δικα μου εδω μεχρι να ταξινομησω και τα υπολυπα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ξεχωριζω καποια απο αυτα στη συλλογη μου?

semi-analogue



Θα ηθελα να ρωτησω κατι.. Σε αλλες χωρες τα 'προνοιακά'  (semi-postals)  γραμματοσημα γραφουνε πανω δυο τιμες, συχνα με την μορφη 10+4 , στα δικα μας ομως δε συμβαινει αυτο.. ισχυει οτι στα προνοιακά γραμματοσημα, ακομα και αν δεν αναγραφεται το εξτρα ποσο, πληρωνες παραπανω απο την αναγραφομενη τιμή??  Σωστα τα εχω στο κεφαλι μου ή εχω μπλεχτει?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μα σε μας ήταν ακόμα καλύτερο,και πιο απλό,πέρναμε ένα γραμμ.ή ακόμα και ολόκληρη σειρά και το επισημάναμε με πρόσθετη αξία,αναγράφοντας και τον λόγο,πχ.στα πρώτα ποστ  της ενότητας βλεπεις πως το γραμμ.της σειράς Ιστορική 1937 το 10λ έχει πάρει πρόσθετη αξία 50 δρχ,ο λόγος ειναι για να χρηματοδοτηθεί το ασφαλιστικό τους ταμείο,οπότε έχουμε 50δρχ+10λ,απλά οι Γαλλοι πχ στη σειρά ofphelines έχουν τυπώσει κανονικά το πρόσθετο τέλος.

semi-analogue



ευχαριστω. βεβαια δεν εχω ιδεεα τι ειναι το ΤΤΤ .. δλδ οποιος ηθελε αγοραζε τετοια γραμματοσημα απο την καλη του την καρδια για να στηριξει καποιους (κοινωνικους) σκοπους??

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι ηταν υποχρεωτικό,τα τρια 'Τ' ήταν οι τηλεγραφητές ,οι ταχυδρομικοί και οι τηλεφωνητές,και σαν παράδειγμα πάρε το ενσημο προσφυγων που ακόμα πληρώνουν οι Κυπριοι.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης