Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γραμματόσημα Ηνωμένων πολιτειών Αμερικής-USA

+7
Jim1998
zsathens
mkenzy1
Παναγιώτης Ρασσιάς
kalamatianos123
SHH_Egeo
Theosal
11 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα απο τα πιο διάσημα γραμμ.του κόσμου ειναι το παρακατω :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Σε Φιλοτέλεια του 1950 βρήκα τη ιστορία του και σας τη προσκομίζω,ειναι πολύ ενδιαφέρουσα :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

τώρα,αφου βρήκα τη ιστορία του,όταν βρω και δυο τρία απο αυτα,θα σας τα βαλω σε κλήρωση Very Happy

zsathens

zsathens

Παραθετω ενα δυσκολο γραμματοσημμο απο την συλλογη μου,το οποιο δεν εχω ακομα καταλαβει την υπογραφη/επισημανση πισω..........(μου ειχαν πει οτι ειχε pinhole,το οποιο δεν διαπιστωσα τπτ).......... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

23Γραμματόσημα Ηνωμένων πολιτειών Αμερικής-USA - Σελίδα 2 Empty Ερώτηση Τετ Ιαν 22, 2020 10:07 pm

Jim1998



Μια εκτίμηση αν και έχουν φθωρα

Admin

Admin
Admin

Jim1998 έγραψε:Μια εκτίμηση αν και έχουν φθωρα

καταρχην καλώς ήρθατε !
Επειτα θα σας φανεί χρήσιμο αυτο :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

Jim1998



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδω λοιπόν έχουμε τρία γραμμ. ΗΠΑ,ειδικού σκοπού,προοριζόμενα για πληρωμή ταχ.τελών αποστολής εφημερίδων και εντύπων.Ειναι έκδοσης 1865,καθώς έγινε ανατύπωση το 1871 αλλά με άλλους χρωματισμούς.
Οσο αφορά την κατάσταση που ρωτάς,εδώ έχουμε το 25c με ελλειπή την άνω οδόντωση,όμως γνωρίζοντας πως τα αμερικάνικα γραμμ.δεν ειχαν στα ακριανά γραμμ.του φύλλου περιθώρια θα δεχτούμε πως ειναι εντάξει και μένει μόνο να διαπιστώσουμε τυχόν πλαστότητα.Ο κατάλογος του 2014 το δίνει και σε υψηλή τιμή των 450$.
Οσο αφορά τα άλλα δύο,νομίζω πως η μόνη χρησιμότητά τους ειναι για να συγκρίνεις το 25c για να διαπιστώσεις αν ειναι γνήσιο,βάση των χαρακτηριστικών της σειράς,κατα τα άλλα,ειναι ανευ αξίας,και ειδικα το 10c garbage.

heretic77

heretic77

Καλησπερα! Θα ηθελα τη συμβουλη σας...εχω μια σακουλα με χιλιαδες ξενα γραμματοσημα , ολα σχεδον σε αποκομματα. Τι θα ειναι καλυτερο να κανω? Να τα βαλω στο νερο ωστε να βγουνε τα χαρτια και κατα συνεπεια και οι σφραγιδες που ειναι ολοκληρες πανω στο χαρτι? Απο την αλλη αν κρατησω τα αποκομματα οπως ειναι τα γραμματοσημα δε θα μπορω να τα βαλω σε καποιο αλμπουμ. Ειναι λιγο διλημμα...το ιδιο ισχυει και με ελληνικα γραμματοσημα που εχω της 'ευκολης' περιοδου μετα το 70..

28Γραμματόσημα Ηνωμένων πολιτειών Αμερικής-USA - Σελίδα 2 Empty για μεταφορά Κυρ Ιαν 17, 2021 10:19 pm

νικος



Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος να μας πει ποιο είναι το συγκεκριμένο γραμματόσημο; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Valeroi

Valeroi

heretic77 έγραψε:Καλησπερα! Θα ηθελα τη συμβουλη σας...εχω μια σακουλα με χιλιαδες ξενα γραμματοσημα , ολα σχεδον σε αποκομματα. Τι θα ειναι καλυτερο να κανω? Να τα βαλω στο νερο ωστε να βγουνε τα χαρτια και κατα συνεπεια και οι σφραγιδες που ειναι ολοκληρες πανω στο χαρτι? Απο την αλλη αν κρατησω τα αποκομματα οπως ειναι τα γραμματοσημα δε θα μπορω να τα βαλω σε καποιο αλμπουμ. Ειναι λιγο διλημμα...το ιδιο ισχυει και με ελληνικα γραμματοσημα που εχω της 'ευκολης' περιοδου μετα το 70..

Κάνε ενα ξεκαθάρισμα μια μέρα με αυτά που εχουν κάποια σφραγίδα αν φαίνεται και αν ειναι καλή κράτα τα ως εχουν, τα υπόλοιπα πλύσιμο. 



Το πρώτο αμερικάνικο ειναι γραμματόσημο απο αυτόματη μηχανή πολύ κοινό, χωράει για μένα να το κρατήσεις σε κάποιο άλμπουμ.

Τα άλλα απο κάτω δε τα ξέρω καλά, απλάτα έχω διαβάσει σε φόρουμ οτι έχουν κυκλοφορήσει πολλά μαιμού και reprints.

http://philatelious.wordpress.com

30Γραμματόσημα Ηνωμένων πολιτειών Αμερικής-USA - Σελίδα 2 Empty για μεταφορά Τρι Φεβ 02, 2021 1:21 pm

νικος



Ευχαριστώ Valeroi. Στου Βατικανού τώρα και εγώ προσπαθώ να βρω άκρη.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης