Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σειρές Άγιου Όρους

+2
Admin
Valeroi
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σειρές Άγιου Όρους  Empty Σειρές Άγιου Όρους Πεμ Ιουλ 27, 2017 2:52 pm

Valeroi

Valeroi

Αν και δεν χαίρουν ιδιαίτερης συλλεκτικής εκτίμησης απο τους φιλοτελιστές οι σειρές του Αγίου Όρους, δεν παύουν να είναι ίσως απο τις πιο καλαίσθητες σειρές που κυκλοφορούν τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.

Πριν λίγες μέρες τα ΕΛΤΑ εγκαινίασαν τη σειρά για το 2017

1η Αναμνηστική Σειρά Γραμματοσήμων Αγίου Όρους Άθω: «Ζωγράφοι – Χαράκτες, 18ος – 20ος αι. (Βασίλειος Gregorovic Barskij 18ος αι.)»

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

πληροφορίες για τιραζ κλπ δεν έχω αλλά έχουμε μερικές ωραίες πληροφορίες απο τα ΕΛΤΑ
"Ο Ρώσος μοναχός Βασίλειος Grigorovich Barskij θεωρείται ένας από τους αντιπροσωπευτικότερους εκπροσώπους της περιηγητικής φιλολογίας της Ανατολικής Ευρώπης για τον χώρο της ορθόδοξης Ελληνικής Ανατολής κατά τον 18ο αιώνα. Από το 1725 και ως το 1745, ως ευλαβικός περιηγητής περιοδεύει σε όλα τα μεγάλα προσκυνήματα, από το Σινά και τα πατριαρχεία Αλεξανδρείας, Αντιοχείας και Ιεροσολύμων, ως την Κύπρο και τη σημερινή κυρίως Ελλάδα.

Στο Άγιον Όρος περιηγείται για αρκετούς μήνες το 1744. Καλός γνώστης της ελληνικής γλώσσας επισκέπτεται όλα τα μοναστήρια, και με απλοϊκή σαφήνεια και μεθοδικότητα στο περιηγητικό του αφήγημα παραθέτει πλήθος πληροφοριών για τα καθολικά και τους ναούς των μονών, τα κειμήλια και τα άγια λείψανα, τις βιβλιοθήκες και τα αρχεία αλλά και τον εσωτερικό μοναστικό βίο.

Παρόλο που ήταν αυτοδίδακτος σχεδιαστής, τα σχέδια που άφησε για όλα σχεδόν τα αγιορείτικα μοναστήρια, παρά την επιφανειακή αφέλεια και απλοϊκότητά τους, χαρακτηρίζονται από εκπληκτική αντίληψη του χώρου και θαυμαστή ακρίβεια στην αποτύπωση της κτιριακής πραγματικότητας της εποχής του. Η δυναμική αποτύπωση επεκτείνεται και στον περιβάλλοντα χώρο των μονών καθώς και στις ανθρώπινες δραστηριότητες, ώστε κτίσματα και φύση να συνθέτουν ένα οργανικό σύνολο.

Κρίτων Χρυσοχοΐδης"

Ορμώμενος απο αυτό το ποστ, θα παρακαλούσα αν κάποιος πάει Άγιο Όρος ας μου στείλει ένα μήνυμα να του δώσω μερικά γραμματόσημα να μου ταχυδρομήσει bounce Laughing Laughing

http://philatelious.wordpress.com

2Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Πεμ Ιουλ 27, 2017 5:15 pm

Admin

Admin
Admin

Πρώτον υπάρχει άνθρωπος από το φορουμ που πήγε πριν το Πάσχα εκεί και τον γνωρίζεις πολύ καλά ;-)
Ύστερα πρέπει να έχουν περάσει χρόνια είχα ρωτήσει στην Αιόλου αν πάει κάποιος Καρυά μπορεί να κάνει χρήση αυτών των γραμμ.,και η απάντηση που πήρα είναι ότι δεν είναι προς ταχ.χρηση,παρά μόνο για συλλογή...πάνε βέβαια αρκετά χρόνια και μπορεί να έχουν αλλάξει πράγματα...

https://philotelists.forumgreek.com

3Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Ιουλ 28, 2017 11:09 am

Valeroi

Valeroi

Δεν το ήξερα! Να μας το πει την επόμενη φορά να μας στείλει κανα γράμμα!

Δεν τον έχω εξακριβώσει αυτό που λες αλλά λογικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Ο λόγος που φαντάζομαι οτι στο είπε. Είναι οτι τα συγκεκριμένα δεν πωλούνται απο τις θυρίδες των ταχυδρομείων και επιπλέον δεν πωλούνται μεμονομένα. Δε μπορείς να πάρεις μόνο των 0,72 για παράδειγμα πρέπει να πάρεις ολόκληρη τη σειρά.

http://philatelious.wordpress.com

4Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Ιουλ 28, 2017 12:12 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Valeroi έγραψε:Δεν το ήξερα! Να μας το πει την επόμενη φορά να μας στείλει κανα γράμμα!

Του χρόνου θα πάω πάλι,έλα και εσύ Smile
Χθές είδα κάτι φακέλους.Αποστολέας GARAS, παραλήπτης GARAS.Να το κάνουμε όπως οι παλιοί,να στείλεις στον εαυτό σου king
Ιδού ένας απο αυτούς:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δεν τους θέλω με τίποτα αυτούς.Καραφιλοτελικούρεςconfused



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Ιουλ 28, 2017 12:22 pm, 1 φορά

5Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Ιουλ 28, 2017 12:18 pm

Valeroi

Valeroi

SHH_Egeo έγραψε:
Valeroi έγραψε:Δεν το ήξερα! Να μας το πει την επόμενη φορά να μας στείλει κανα γράμμα!

Του χρόνου θα πάω πάλι,έλα και εσύ Smile
Χθές είδα έναν φάκελο αποστολέας GARAS, παραλήπτης GARAS.Να το κάνουμε όπως οι παλιοί,να στείλεις στον εαυτό σου king

Μη το γελάς εγώ το κάνω ήδη αυτό με καρτ ποστάλ απ όπου πάω Rolling Eyes Rolling Eyes

Αμα πας θα μου πεις μήπως καταφέρω να έρθω! Αλλά όπως και να έχει θα σου ετοιμάσω μερικά γραμματάκια

http://philatelious.wordpress.com

6Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Κυρ Αυγ 13, 2017 11:42 pm

trifonas



Αγαπητέ Valeroi,

Απαντώ πολύ καθυστερημένα σε αυτό που έγραψες αλλά εμείς οι φιλοτελιστές θα έπρεπε να φτιάξουμε ένα κλαμπ στο οποίο να στέλνουμε κάρτες οι φακέλους με φιλοτελικές προδιαγραφές. Το καλύτερο είναι να έχεις έναν penpal που να είναι ταυτόχρονα και φιλοτελιστής.

Τρύφωνας

7Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Δευ Αυγ 14, 2017 8:48 pm

Valeroi

Valeroi

Τρύφωνα, η ιδέα σου μου έβαλε φυτηλιά! Θα πρέπει μεταξύ μας ή τουλάχιστον όσοι γουστάρουν κάτι τέτοιο να κάνουμε ένα κλαμπ όπως είπες και να ανταλάζουμε κάρτες απο διάφορα μέρη που πάμε.

πχ είναι κάποιος Υδρα στέλνει σε κάποιους που έχει λάβει ήδη κάρτες και ανταποδίδει, κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά με όλα τα τέλη όπως έκαναν κάποτε απλά με ένα απλό τέλος και μια άρτια σφράγιση.
Μπορεί η οργάνωση να την βάλουμε μπροστά και μέσω του site.

http://philatelious.wordpress.com

8Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Σαβ Σεπ 09, 2017 9:43 am

Japetus

Japetus

Καλημέρα σε όλους, δεν το έχω επιβεβαιώσει ταχυδρομωντας αντικείμενα προσωπικά ο ίδιος, αλλά γνωρίζω και έχω δει ταχυδρομημενους φακέλους από το ΑΟ όπου πράγματι χρησιμοποιούνται τα γραμματόσημα των συλλεκτικων σειρών αντί των κανονικών ελληνικών.
Στο ΑΟ υπάρχουν δύο ταχυδρομικά γραφεία, ένα στις Καρυές και το άλλο στη Δάφνη, το λιμάνι. Και από τα δύο (και μόνο από αυτά σε όλη την Ελλάδα) υπάρχει η δυνατότητα αποστολής αλληλογραφίας με τα συγκεκριμένα γραμματόσημα.

9Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Δευ Ιουν 11, 2018 8:34 am

Japetus

Japetus

Γνωρίζει μήπως κανείς κάτι για το πρόγραμμα έκδοσης για το 2018;

10Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Δευ Ιουν 11, 2018 11:14 am

Valeroi

Valeroi

Συγή ιχθύος δεν έχουμε ακούσει τίποτα

http://philatelious.wordpress.com

11Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Πεμ Ιουν 28, 2018 5:51 pm

Japetus

Japetus

Μια και είχε συζητηθεί στο παρελθόν, για επιβεβαίωση της απορίας σχετικά με το αν από τα ταχυδρομικά γραφεία ΑΟ (Καρυών και Δάφνης) γίνονται ταχυδρομικές αποστολές με επικόλληση γραμματοσήμων των ειδικών σειρών ΑΟ, παραθέτω μια πρόσφατη φωτογραφία από κάρτα που ταχυδρομήθηκε από το ταχ.γραφείο Καρυών. Δυστυχώς δεν φαίνεται πολύ καλά η σφραγίδα.
Δεν χρειαζεται η αγορα φυσικά ολόκληρης της σειράς, τα γραμματόσημα διατίθενται μεμονωμένα απο το ταμείο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

12Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Πεμ Ιουν 28, 2018 6:15 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Πολύ ενδιαφέρον αυτό.
Μια χαρά φαίνεται.Και η ημερομηνία επίσης.
Γνωρίζεις αν η σφραγίδα του ταχ.γραφείου της Δάφνης γράφει "ΔΑΦΝΗ"?
Υποθέτω πως ναί

13Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Ιουν 29, 2018 10:15 am

Japetus

Japetus

Ναι, η μία τους σφραγίδα αναγράφει "ΚΑΡΥΕΣ ΑΓ ΟΡΟΥΣ" και η άλλη "ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΟΡΟΥΣ".

14Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Ιουν 29, 2018 10:30 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

SHH_Egeo έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον αυτό.
Μια χαρά φαίνεται.Και η ημερομηνία επίσης.
Γνωρίζεις αν η σφραγίδα του ταχ.γραφείου της Δάφνης γράφει "ΔΑΦΝΗ"?
Υποθέτω πως ναί


ασφαλώς ,πλέον εγώ προσωπικά  βλέπω με άλλο ''μάτι'' αυτές τις εκδόσεις....
Μπραβο αγαπητέ japetus για το παράδειγμα !

15Σειρές Άγιου Όρους  Empty Απ: Σειρές Άγιου Όρους Παρ Σεπ 21, 2018 2:30 pm

Japetus

Japetus

Όπως φαίνεται, μετά και από σχετική ερώτηση στο τμήμα φιλοτελισμού των ΕΛΤΑ, αναστέλλεται η κυκλοφορία των συγκεκριμένων σειρών...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης