Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Γραμματοσημα 50Λ και 1Δρ του 1901 με Overprint "ΘΕΜΙΣ" και χειρογραφη ακυρωση

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

semi-analogue



Γεια χαρα! Δεν καταφερα να μαθω τιποτα για τα συγκεκριμενα, το μονο που καταφερα να μαθω ειναι οτι ίσως αναφερονται σε εναν αγγλοφωνο καταλογο που υπαρχει με ελληνικα και αλβανικα postage dues. Ως αρχαριος ειμαι πιο εξοικειωμενος με αγγλικές ορολογίες, γιαυτο θα πεταω και τιποτα αγγλικα που και που. 

Βασικα δεν εχω βγαλει απολυτως ακρη τι συμβαινει με τα χαρτοσημα (?) που προοριζονται για αλλες χρησεις ή τα γραμματοσημα που με overprint αλλαζει η χρηση τους ..  Τις προαλλες π.χ. ειδα οτι η Νορβηγια ειχε "official stamps" τα οποια ητανε για χρηση σε κυβερνητικά εγγραφα. Επισης, στα ψαξιματα μου εχω δει οτι υπαρχουν (σε καποιες χωρες) newspaper stamps, train stamps, ομως ολες οι χωρες εχουνε postage dues, postage revenues κτλ , τα οποια ομως δεν εχω καταλαβει ακριβως τι χρηση ειχανε. 


Σε καθε περιπτωση, υποθετω οτι αυτα τα γραμματοσημα-χαρτοσημα  χρησιμοποιουνταν σε νομικα εγγραφα ως χαρτοσημα. Θα ηθελα πολυ να μαθω περισσοτερα. Καλως σας βρηκα 

ΥΓ: Ποσο συνηθισμενα ειναι?
ΥΓ2: Στα ψαξιματα μου, ειδα μονο μια φωτογραφια στο Internet με overprint ΘΕΜΙΣ και χειρογραφη ακυρωση, αλλα σε αλλο, μεταγενεστερο γραμματοσημο, το οποιο δε θυμαμαι και ποιο ειναι... 


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτα τα ενδιαφέροντα τεμάχια,είναι μεν γραμματόσημα της σειράς του 1901 Ιπτάμενος Ερμής,με άλλη χρήση δε.Συγκεκριμένα,μάλλον λόγω έλλειψης,με αυτή τη επισήμανση είχαν  χρήση για νομικά έγγραφα,πως έχουμε τώρα τα μεγαρόσημα?,ε,κάπως έτσι χρησιμοποιούνταν σε αυτή τη χρόνική περίοδο,των αρχων του αιώνα.
Παραθέτω και ένα παράδειγμα ,απο δμπρ,από άλλη σειρά,του 1906 με τη μεσολυμπιάδα,αλλα με το ίδιο ακριβώς σκοπό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Για το συγκεκριμένο θέμα, μην ξεχνάμε το άρθρο του Γαληνού του 2018 στην «Φιλοτελεια», «χρήση των γραμματοσήμων με επισήμανση ΘΕΜΙΣ»

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης