Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήσεις για σφραγίδες οποιαδήποτε περιόδου.

+11
artaleo
giovanoukos
costasirun
νικος
De dias
Oldpost
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Elboiteu
SHH_Egeo
stelios proedrou
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

νικος



Ευχαριστώ De Dias. Βέβαια τα 2 πρώτα είναι πολύ δύσκαλο  έως αδύνατό να τα καταλάβουμε. Το ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΝ είναι , σύμφωνα με τον Καραμήτσο ο τύπος v , to 4ο μήπως είναι ΗΡΑΚΛΕΙΟ; για την Πάτρα, η γραμμή κάτω από τον ΙΟΥΛ. δεν γνωρίζω τι είναι.

De dias



Απανταω στα Ελληνικά μια και δεν είμαι σίγουρος πιος τελικα παρακολουθάει αυτο εδώ.
Το μαύρο κομμάτι κάτω από τον μήνα είναι ένα χαρακτηριστικό αυτής της σφραγγίδας, είναι αρκετά κοινή και έχω πολλές τέτοιες. Δεν την έχω δεί στο βιβλίο του Νταη, αλλα μαλλον το μαυρό χρησιμοποιήθηκε για να καλυψει την χρονολογία. Γιατι δεν το γνωρίζω.  Υποθέτω ότι είναι σε θέση που ο Νταής θεωρεί κινητή, δεν την έχει συμπεριλάβει.

De dias



Οσο για το ΗΡΑΚΛΕΙΟ. Παρα το γεγονος οτι φαινεται πιθανο, δεν νομιζω είναι σωστο. Ο λογος είναι οτι αυτην την εποχή υπάρχει μόνοι η ΙΙα ΗΡΑΚΛΕΙΟ που εχει αριθμό με παρενθεσεις από κάτω. (1) Η μαυρη γραμμή που είναι εδω απο κάτω δεν είναι παρενθεση (2) Το Η δεν ειναι αυτο της σφραγγίδας αν κοιτάξει καποιος το αποτυπωμα της απο τον Νταη. Το πιο πιθανό για μένα ειναι ΠΡΑΜΑΝΤΑ τυπου ΙΙΙ

νικος



Καλημέρα σε όλους. Ποιες είναι οι σφραγίδες στα 10λεπτα; Αυτό με το σβήσιμο στην χρονολογία σφραγίδας Πάτρας είναι και στην σφραγίδα Πειραιευς. Νίκος.

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

De dias



Οι 10λεπτες ειναι δυσκολες, δεν έχω προτάσεις. Η του Πειραιώς όντως είναι σαν αυτή της Πάτρας, είναι αρκετά κοινή αυτη την εποχή.

costasirun

costasirun

Πρωτο ποστ 2 Ναυπλιον, 3 Μεσολογγιον, 4 Πυργος.
Δευτερο ποστ 1 Βασιλικη Λευκας, 2 Παροικια, 3 Καρπενησιον τυπου VI.
Η σφραγιδα Ηρακλειον ειναι πολυ σπανια αν δεν κανω λαθος γιατι δεν εχω το βιβλιον χρησιμοποιηθηκεν για λιγους μονο μηνες τη δεκαετια του 1880..και εμφανιζεται σε ΜΚΕ τελευταιας εκδοσης.

νικος



Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Να ρωτήσω για την σφραγίδα ΠΑΡΟΙΚΙΑ στον ΚΑΡΑΜΗΤΣΟ είναι ο τύπος ΙΙΙ  όμως αυτή έχει κόσμημα ή κάνω λάθος. Το ίδιο συμβαίνει με την ΒΑΣΙΛΙΚΗ που ο ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ την δίνει μόνο ως τύπο ΙΙ;

costasirun

costasirun

Ετσι ακριβως οπως τις δινει ο καταλογος ειναι οι σφραγιδες Νικο Βασιλικη Λευκας τυπου ΙΙ και Παροικια τυπου ΙΙΙ δεν εχουν κοσμημα και επισης αναγνωριζονται και απο τα γραμματα που ειναι μικρα στους τυπους ΙΙ κ ΙΙΙ ενω στις τυπου V εκτος απο το κοσμημα τα γραμματα ειναι πιο μεγαλα και χοντρα..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Να είσαι καλά Κωνσταντίνε. Καλό βράδυ

νικος



Από τους φίλους των ΜΚΕ, ποια διάτρηση έχει το ζευγάρι 2λεπτων και ποιο χρώμα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Και βέβαια τι σφάλμα είναι αυτό στο πρώτο 2λεπτο, αφού χωρίς υπερμελανωση δεν υπάρχει το Ε και το Λ;

giovanoukos

giovanoukos

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και νικος

νικος



Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του φόρουμ. 3 σφραγίδες οι 2 σχετικά δύσκολες, η τρίτη στο ζευγάρι του 1λεπτου τι τύπος είναι; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Γεια χαρά στην παρέα..κάποιος κάτι για αυτή τη σφραγίδα; διακρίνω (Αγ. Φιλι....)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

artaleo

artaleo

Γεια χαρά σε όλους σας.  Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη των ειδικών για την απεικονιζόμενη 10άδα Αθηναϊκής δραχμής.  Το χαρτί είναι "περίεργο" - δεν είναι το τυπικό υπόλευκο τύπου "D" (παραθέτω ένα μονό ασφράγιστο και μιά τριάδα στο τυπικό χαρτί της έκδοσης, για αντιπαράθεση).  Ίσως ελαφρά κιτρινισμένο από τον καιρό ή απο κακή συντήρηση?  Δε φαίνεται πλαστό και, από όσο γνωρίζω, η σφραγίδα ΠΕΙΡΑΙΑΣ είναι γνήσια...  Ευχαριστώ![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

costasirun έγραψε:Γεια χαρά στην παρέα..κάποιος κάτι για αυτή τη σφραγίδα; διακρίνω (Αγ. Φιλι....)

Μάλλον Άγιος Φίλιππος Αττικής.

Αρέσει στον χρήστη costasirun

SHH_Egeo

SHH_Egeo

artaleo έγραψε:Γεια χαρά σε όλους σας.  Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη των ειδικών για την απεικονιζόμενη 10άδα Αθηναϊκής δραχμής.  Το χαρτί είναι "περίεργο" - δεν είναι το τυπικό υπόλευκο τύπου "D" (παραθέτω ένα μονό ασφράγιστο και μιά τριάδα στο τυπικό χαρτί της έκδοσης, για αντιπαράθεση).  Ίσως ελαφρά κιτρινισμένο από τον καιρό ή απο κακή συντήρηση?  Δε φαίνεται πλαστό και, από όσο γνωρίζω, η σφραγίδα ΠΕΙΡΑΙΑΣ είναι γνήσια...  Ευχαριστώ![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ενα γνήσιο με γνήσια ακύρωση block, μία πολύ σπάνια 10αδα, η μεγαλύτερη (?) μέχρι σήμερα γνωστή Αθηναικής δραχμής.
Σχετικά με τα χαρτιά των Αθηναικών εκτυπώσεων κατά τη γνώμη μου η κατηγοριοποίηση κατα Κωνσταντινίδη σε A,BC,D,E η οποία ακολουθήθηκε απο τον Παπαιωάννου και ακολουθείται μεχρι και σήμερα απο τον Hellas,δεν ειναι ορθή.
Εχει γραφτει και ειναι πλέον αποδεκτό απο τους νεώτερους μελετητές οτι τα χαρτιά ήταν περισσότερα απο 10 κατα τη διάρκεια των Αθηναικών εκτυπώσεων.Και ο Ιωαννίδης στη αναθεωρημήνη κατάταξη του του 1987 το κάνει επίσης σαφές.
Το χαρτί που εκτυπώθηκε η αξία της μιας δραχμής,οπως το περιγράφει ο Ιωαννιδης,είναι ιδιο με του κυανού 40λέπτου, πάχους 80-90μ. καθαρή χαρτομάζα,υπόλευκο,τραχύ με ελαφρό δικτύωμα χωρίς υδατόσημο.
Η συγκεκριμένη 10αδα προφανώς λόγω μή σωστής αποθήκευσης εχει αυτή την όψη,δεν παύει ομως να είναι ενα αντικείμενο εξαιρετικής σπανιότητας.
Ευρίσκεται στην κατοχή σου αγαπητέ? 

Αρέσει στον χρήστη costasirun

artaleo

artaleo

Σας ευχαριστώ θερμά!
Ναι, το αντικείμενο είναι στην συλλογή μου.  Το αγόρασα στο ebay για $40 (!), νομίζω το 1999 ή αρχές 2000, όταν η διαδικτυακή αγορά ήταν ακόμα στα σπάργανα και υπήρχαν ευκαιρίες...
Με την εξαίρεση του κάπως "γαριασμένου" χαρτιού, είναι σε πολύ καλή κατάσταση, χωρίς τσακίσματα, λεπτύνσεις κλπ. 
Τόσα χρόνια κι εγώ δεν έχω δει ποτέ παρόμοιο (ή μεγαλύτερο) σφραγισμένο μπλοκ Αθηναϊκής δραχμής.  Έχω δει 2 ή 3 μπλοκ των 8.    
Η κάπως "ύστερη" σφράγιση (late use) στον Πειραιά το 1900 είναι ίσως ενδιαφέρουσα.  Μέχρι πότε περίπου χρησιμοποιηθήκανε τα γραμ/μα της 1 δραχμής μΚΕ?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης