Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φιλοτελικά περιοδικά

+5
Valeroi
Japetus
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Admin
9 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Φιλοτελικά περιοδικά Empty Φιλοτελικά περιοδικά Κυρ Σεπ 17, 2017 8:31 pm

Admin

Admin
Admin

Ξεκινώντας,απο ποιό άλλο?
Να σημειώσω εδώ ότι πολύ εύκολα αγοράζει κανεις και παλαιότερα τεύχη απο τα γραφεία της ΕΦΕ με 1ευρώ !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://philotelists.forumgreek.com

2Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Κυρ Σεπ 17, 2017 8:43 pm

Admin

Admin
Admin

Μαζι με τη Φιλοτέλεια τα μόνα επίκαιρα περιοδικά που βγαίνουν ανελλιπώς,αυτο κάθε τρίμηνο :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://philotelists.forumgreek.com

3Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Τετ Σεπ 20, 2017 10:51 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ti εχουμε εδώ κ.SHH ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

4Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Τετ Σεπ 20, 2017 10:52 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Ti εχουμε εδώ κ.SHH ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


_________________
Knowledge not shared is lost

5Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Πεμ Σεπ 21, 2017 11:59 am

Japetus

Japetus

Γνωρίζει κανείς κάτι για το "θεματικός φιλοτελιστής" που εκδίδεται από τον ομώνυμο σύλλογο; Αφορά ίσως αρχάριους φιλοτελιστές και παιδιά περισσότερο;

6Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Πεμ Σεπ 21, 2017 1:45 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Japetus έγραψε:Γνωρίζει κανείς κάτι για το "θεματικός φιλοτελιστής" που εκδίδεται από τον ομώνυμο σύλλογο; Αφορά ίσως αρχάριους φιλοτελιστές και παιδιά περισσότερο;

Αγαπητέ japetus ο θεματικός φιλοτελισμός είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο του φιλοτελισμού.Δεν αφορά μόνο αυτούς που αναφέρεις.
Φαντάσου οτι οι πρόεδροι της ΕΦΕ και της ΕΦΟ είναι δύο απο αυτούς!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η γνώμη μου είναι οτι τα παιδιά και οι αρχάριοι καλό είναι να ξεκινήσουν απο εκεί και στην πορεία ή θα παραμείνουν ή θα βρούν άλλες κατευθύνσεις.
Ο Valeroi θα σε διαφωτήσει περισσότεροSmile


_________________
Knowledge not shared is lost

7Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Πεμ Σεπ 21, 2017 2:19 pm

Valeroi

Valeroi

Ήθελα απο τις προηγούμενες μέρες να βάλω και μερικά περιοδικά που έχω για τον εμπλουτισμό της λίστας (μεσα και αυτά και ο θεματικός φιλοτελιστής αλλά δεν πρόλαβα.

Καταρχήν τι είναι θεματικός φιλοτελισμός. Με απλά λόγια είναι η συλλογή γραμματοσήμων και φιλοτελικού υλικού (σφραγίδες κλπ) με το ίδιο θέμα.

Δηλαδή για κάποιο θέμα που σου αρέσει, πχ σου αρέσουν τα καράβια, ή η ναυτηλία γενικότερα, μαζεύεις γραμματόσημα με αυτό το θέμα. Όταν αρχίζεις και μαζεύεις υλικό μπόλικο, αρχίζεις και το αναπτύσεις σαν θέμα πχ η εξέλιξη των καραβιών όπου έχεις διάφορα καράβια απο διάφορα γραμματόσημα πως έχουν εξελιχθεί.

Αυτό είναι ένα πολύ μικρό παράδειγμα!
Ο θεματικός φιλοτελιστής είναι ένα περιοδικό για το θεματικό φιλοτελισμό.
Γενικά ασχολείται αρκετός κόσμος και εγώ μέσα σε αυτούς!

http://philatelious.wordpress.com

8Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Σαβ Σεπ 23, 2017 2:22 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μόλις τα παρέλαβα,το πρώτο με τέσσερις πολύ ενδιαφέρον έρευνες ταχ.ιστορίας,και το δεύτερο με ΜΚΕ θέμα,αλλά και άλλα αξιοπρόσεκτα κείμενα !
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

vangelis

vangelis

Εχω 8 τευχη του περιοδικου "Το Γραμματοσημον" απο τα ετη 1945-47. Εχουν καποια συλλεκτική αξία;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://independent.academia.edu/fysikas

10Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Σαβ Σεπ 23, 2017 3:07 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ vangelis εννοείται οτι έχουν συλλεκτική αξία!


_________________
Knowledge not shared is lost

11Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Σαβ Σεπ 23, 2017 4:40 pm

vangelis

vangelis

Και απο χρηματικη αξια;

https://independent.academia.edu/fysikas

12Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Σαβ Σεπ 23, 2017 4:49 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται εδώ.
Αν δεν τα θέλεις πάντως εγώ προθυμοποιούμαι να βοηθήσωSmile


_________________
Knowledge not shared is lost

13Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Δευ Σεπ 25, 2017 10:28 am

Valeroi

Valeroi

Το γραμματόσημο είναι διαφορετικό περιοδικό απο την Φιλοτέλεια.

Εκδίδετε απο την ΦΕΑ (Φιλοτελική Εταιρεία Αθηνών) ανα διαστήματα το έχω δει να βγαίνει ακόμα (δε νομίζω να βγαίνει τακτικά) επίσης δεν ξέρω αν στα γραφεία τους μπορείς ακόμα να βρείς παλιά τεύχη. Μπορώ να μάθω όμως.

Για τιμές δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι λόγω χρονολογία δες πρέπει να είναι ακριβά.

http://philatelious.wordpress.com

14Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Δευ Σεπ 25, 2017 2:35 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η ΕΦΕ τα παλιά της τεύχη τα πουλάει 3 ευρώ το ένα.
Αλλά τα τεύχη των χρονών 1924-1945 τα πούλάει προς 8 ευρώ...
Αρα με το σκεπτικό ότι το Γραμματόσημο δεν έιχε την κυκλοφορία της Φιλοτέλειας σίγουρα αποτιμάται πιο πάνω,ασφαλώς παίζει και ρόλο η κατάστασή τους...

15Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Δευ Σεπ 25, 2017 3:05 pm

Valeroi

Valeroi

Είναι λάθος νομίζω να συγχέουμε την φιλοτέλεια με το γραμματόσημο. Είναι διαφορετικά περιοδικά εκδιδόμενα απο διαφορετικά Σωματεία.

Και είναι λάθος να συγκρίνουμε τις έξω τιμές αγοράς με τις τιμές του Σωματείου. Το Σωματείο θα το δώσει σε μια φιλική τιμή για τα μέλη του κλπ. Η τιμή της αγοράς έξω είναι υψηλότερη.

Δημοπρασίες με τεύχη φιλοτέλειας στο περιοδικό συλλογές αρχίζουν απο 2 ευρώ (της περιόδου που η Εταιρεία τα δίνει 1 ευρώ το τεύχος) αλλά είναι λογικό αυτό γιατί ο σκοπός της πώλησης απο το σωματείο είναι διαφορετικός.

http://philatelious.wordpress.com

Valeroi

Valeroi

Βολτάροντας στο facebook είδα στη σελίδα της Φιλοτελικής Εταιρείας Λέσβου είδα την παρακάτω ανακοίνωση και τη μεταφέρω αυτούσια

"Αν θέλετε ένα δωρεάν τεύχος του περιοδικού, στείλτε e-mail με το όνομα και την ταχυδρομική σας διεύθυνση στο f.e.lesvos(at)gmail.com" όπου at βάλτε το @

Είναι ωραία ευκαιρία νομίζω αν θέλει να γνωρίσει κάποιος αυτό το εξαιρετικό περιοδικό.

Η ΦΕΛ έχει ιδρυθεί το 1944 και εδρεύει στη Μυτιλήνη. Εκδίδει το περιοδικό «ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΗ ΛΕΣΒΟΣ» από το έτος 1976 το οποίο διανέμεται δωρεάν στο μέλη της, η συνδρομή είναι αρκετά χαμηλή και αν σας ενδιαφέρει καλό είναι να στείλετε ένα μήνυμα στο μαιλ που έγραψα πιο πάνω.

Και για όσους έχουν facebook
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

http://philatelious.wordpress.com

17Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Πεμ Μάης 03, 2018 12:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Διαβάζωντας εδώ και αρκετο καιρό παλαιά τεύχη Φιλοτέλεια έφτασα στο 1968.Χθες το βραδάκι διαβάζωντας τεύχος Δεκ/Νοεμβριου[τα πάω προς τα πίσω]. τσααακ!:


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δύο airpost lebels αεροπορικές ετικέτες,χρήσης στη αλλλογραφία με αεροπλάνο,με φιλοτελική αξία,σαν μέρος συλλογής αεροπορικής αλληλογραφίας.

18Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Δευ Σεπ 17, 2018 12:29 pm

Admin

Admin
Admin

Με μια μικρή τροποποίηση της επικεφαλίδας της ενότητας,έχουμε το μέρος για να παρουσιάζουμε εξελίξεις και νέα πάνω στο σημαντικό αυτο φιλοτελικό περιοδικό.
Με την νέα προσπάθεια ανασύνταξης του περιοδικού ,που την ξεκίνησε ο πρώην πρόεδρος της ΦΕΑ,Κ.Σφήκας,και στη συνέχεια ο νυν Α.Γιαννακόπουλος,το περιοδικό δείχνει ότι θα παίξει σημαίνων ρόλο στα φιλοτελικά πράγματα της χώρας μας.
Ειδικά για τους συλλέκτες της μεγάλης κεφαλής στο τελευταίο τεύχος που κυκλοφόρησε υπάρχουν τέσσερα πολυ ιδιαίτερα άρθρα,με πλούσια εγχρωμη εικονογράφηση,και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες,κάθε ένα και ένα διαφορετικό πεδίο συλλογής ΜΚΕ,με την συμβολή κιόλας και μελών του φόρουμ μας στη συγγραφή τους
Εδω να σημειώσω πως αυτο το λαμβάνει κάποιος απο το ταχυδρομείο απο τη στιγμή που είναι εγγεγραμμένο μέλος της ΦΕΑ δωρεάν
Εχουμε λοιπόν :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

https://philotelists.forumgreek.com

19Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Παρ Οκτ 12, 2018 7:49 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μια πολυ ενδιαφέρον ανακοίνωση της ΕΦΕ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

20Φιλοτελικά περιοδικά Empty Απ: Φιλοτελικά περιοδικά Παρ Οκτ 12, 2018 8:01 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αρα με 100ευρώ παίρνει κάποιος αντικείμενα αξίας πάνω απο 1000ε,γιατι τα τεύχη 1924-1945 κάνουν 8ε το ένα και υστερά των επόμενων ετών κάνουν 1ε το ένα αλλά πρέπει να αγοράζει κα΄ποιιος 25αδες μαζί,συν οτι τα καινούργια τεύχη έχουν 5ε και ασφαλώ 25ε τα ευρετήρια...
Σας μιλάει ένας που βλέποντας το παραπάνω νιώυει καπως,καθώς εδώ που είμαι έχω τεύχη μέχρι το 1951 και τα ευρετήρια,αν το ήξερα.....

Εννοείτε πως άλλη η χάρη του χαρτιού και άλλο η οθόνη του υπολογιστή και μέσα στα παλιά τεύχη που αγοράζω υπάρχουν και πρωτότυπα,αλλά απο την άλλη η τιμή των ψηφιοποιημένων είναι φοβερή !

Αρέσει στον χρήστη italos1982

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης