Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Βαλκανικοί πόλεμοι,''Ελληνική διοίκησις'' & αναμνηστική σειρά ''Εκστρατεία 1912''

4 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Varg83

Varg83

Θα ακολουθήσει εν καιρώ αναλυτική επισκόπηση της εν λόγω σειράς. Αυτό που θέλω όμως να παρουσιάσω είναι ένα καινούργιο απόκτημα το οποίο είναι λίγο περίεργο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Ας παραθέσω και γω κάποιες νέες αγορές της "ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" που καλύπτουν κάποια κενά ή εμπλουτίζουν την συλλογή μου...

1912-13 New Territories 50 Lepta Black Ovpt Reading Up MNH, Block of 4, He.244
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

1912-13 New Territories 50 Lepta Red Ovpt LARGE E, He.277K
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

1912-13 New Territories 50 Lepta Red Ovpt MH, LARGE I, He.277 S44
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

1912 early Administration Optd. used 25 L.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πολύ ωραία αποκτήματα,είναι πολύ ενδιαφέρον ενασχόληση να παίρνεις λοτ με πολλά γραμμ.μέσά και να τα ερευνάς,ας πούμε το μεγάλο ''ι'' δεν το διακρίνεις εύκολα,τώρα απο μνήμης νομίζω ότι υπάρχει και μικρότερο ''ι'' σαν σφάλμα,όπως και να έχει το πεδίο είναι πολύ ωραίο[και ακριβό]
Καλα έκανες και έβαλες και τις δύο εκδόσεις στο τοπικ,εξάλλου είναι αλληλοσυμπληρούμενες ιστορικά.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Τρι Οκτ 17, 2017 10:56 pm, 1 φορά

Theosal

Theosal

Ναι πραγματι υπάρχει και μικρότερο «Ι», αλλα ειναι πιο δύσκολο να το ξεχωρίσεις, απο το μεγαλύτερο

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Εκστρατεια του 1912 μισα και φυσικα το αβαταρ μου τελευταιο...με ωραιες σφραγιδες Παργας




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Και ένα νέο απόκτημα .... χωρίς "Ι" ή μόλις ένα ίχνος αυτού.... με σφραγίδα γαλλικού ταχυδρομείου Θεσσαλονίκης

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Tasos
τα είχα δει ξώφαλτσα σε κάποια άλλη φωτο και έλεγα ε,που θα πάει θα μας τα ανεβάσει να τα δούμε προσεχτικά.
Πριν όμως το σχολιάσω θα σταθώ στις άψογες πλέον φωτό σου !!
Υστερα θα πω πως ο κάτοχος πρέπει να είχε φίλο τον ταχυδρομικό για να του φτιάξει τέοια φάση.Τέλος 20,5λεπτών με πέντε διχοτομημένα ,μοναδική περίπτωση,ειδικά το γραμμ.του 1λ δηλαδή τι? μισό λεπτό?...ο ταχυδρομικός σε μια κανονική υπηρεσία θα είχε απολυθεί...
theosal
πολύ ωραία τα πας,έχω την εντύπωση πως η τελευταία περίπτωση δεν είναι σφάλμα,τουλάχιστον τε΄τοιο ωστε κάποια στιγμή να καταγραφεί,ποιο πολύ σαν έλλειψη μελανώματος φαίνεται...απο την άλλη 'έχει ενδιαφέρον σφραγίδα ξένου γραφείου



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Πεμ Νοε 02, 2017 2:30 pm, 1 φορά

Theosal

Theosal

Αγαπητέ Πάνο,
ο Καραμήτσος στον κατάλογό του το αναφέρει ως σφάλμα Α "ΕΛΛΗΝ_ΚΗ" και μάλιστα για το 25λ. το αναφέρει στη θέση 25....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ΟΚ!
σε αυτη τη περίπτωση θα κάνω δύο ένέργειες,μια θα δω και τα δικά μου,κάποιο τέτοιο λογικά θα έχω,και ύστερα να δω σε μεγένθυση.ηλεκτρονικά ασφαλώς,τέτοιες περιπτώσεις του σφάλματος,απο δημοπρασίες,έχω την εντύπωση πως σε αυτο σο σφάλμα δεν πρέπει να έχει ίχνος του ''Ι'',καθώς δεν υπήρχε καθόλου το στοιχείο στο κλισέ,πράγμα που στο δικό σου έχει ιχνος ,σαν να μη ''πάτησε '' καλά το ''ι'' στο κλισε και όχι να είναι απών.
Οπως και να΄χει ενδιαφέρον Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Πεμ Νοε 02, 2017 9:38 pm, 1 φορά

Theosal

Theosal

Υπάρχει βέβαια, έτυχε να έχω τον κατάλογο σήμερα μαζί μου γιατί ήθελα να κάνω κάποιες φωτοτυπίες και υπάρχουν τα εξής σφάλματα:
1. αυτό που ανέφερα ήδη, Α. "ΕΛΛΗΝ_ΚΗ", το 25λ., θέση 25
2. Σ33 ΕΛΛΗΝΙΚΗ, με τμήμα του Ι στο πάνω τμήμα της επισήμανσης (δεν μπορώ να το κάνω εδώ),
3. Σ32 ΕΛΛΗΝΙΚΗ, με τμήμα του Ι στο κάτω μέρος (σαν μικρό ιώτα),
4. Σ34 ΕΛΛΗΝ:ΚΗ,
5. Σ55 ΕΛΛΗΝ!ΚΗ,
6. Σ61 ΕΛΛΗΝ.ΚΗ, και
7. Σ62 ΕΛΛΗΝ\ΚΗ
Τώρα για το 25λ. υπάρχουν τα Σ55 και το Α που προανέφερα. Το δείγμα Ι, όπως στην περίπτωσή μου δεν αναφέρεται ούτε το μισό προς τα πάνω ούτε το μισό προς τα κάτω.... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ γιατί δεν έχω κάτι αντίστοιχο στη συλλογή μου, αφού τώρα άρχισα δειλα-δειλα να συλλέγω επισημάνσεις!!!!! Τις φοβάμαι έτσι και αλλιώς γιατί κυκλοφορούν ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΑΣΤΕΣ!!!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Θα σας δειξω σε Μαυρου χρωματος "ΕΛΛΗΝ_ΚΗ" σε αλλο γραμματοσημο



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Admin

Admin
Admin

Αμ μπραβο tasos, αυτο έλεγα παραπάνω, για το γεγονός ότι σε αυτο το σφάλμα δεν υπάρχει ιχνος του ''Ι'',και πως αλλίως θα γινόταν αφου δεν μπηκε το γραμμα στο κλίσε?

https://philotelists.forumgreek.com

Theosal

Theosal

Αν το είδα και εγω.... άρα μένει και πρεπει να ειναι το Σ33.

Οκ, το δέχομαι και ετσι

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Παντως ειναι σπανιο ευρημα με την κοκκινη σφραγιση του θεοφιλου δυσκολα στις κοκκινες του ειδους βρισκεις ετσι το γιωτα!!!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μια ωραια σφραγιδα... Δεμιρ Ισσαρ οπως λεγοταν τοτε το Σιδηροκαστρο Σερρων.
Εγινε μαχη με τους βουλγαρους και οπισθοχωρησαν καιγοντας την πολη τον Σερρων και πηγαν στο δεμιρ ισσαρ....με σκοπο να βαστηξουν αμυνα στα στενα τις Στρωμνιτσας.




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Ας βάλω και εδώ την σφραγίδα μου ως Δραμινος που είμαι,  δεν θα μπορούσε να λείπει από την συλλογή μου κάτι τέτοιο.... "ΒΡΑΧΕΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ" με τις αξίες από 1-10 λεπτά σφραγισμένα με την ημερομηνία απελευθερωσης της Δράμας, 31 ΟΚΤ 1913, από τον τουρκικό και βουλγαρικό ζυγό!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Να σου βαλω και εγω μια ωραια σφραγιδα με την Δραμα!!! Η οποια αναγραφει και "Μακεδονια"  Ποσο πολυ αλλο να δουμε τα γραμματοσημα μιλουν μονα τους.... cheers



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Απ’ ότι θα καταλάβεις, έχω πολύ περισσότερες σφραγίδες της Δράμας και οχι μόνον σε Εκστρατείας, αλλά και σε γραμματόσημα άλλων σειρών, αλλά να και μερικές ακόμη σε εκστρατείας....[
url=https://servimg.com/view/19729644/94][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Το δευτερο στο τελος μαρεσει!!! Που λεει ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!!!!
Γιαυτο εβαλα εδω τις εκστρατειας!!! Very Happy

Theosal

Theosal

Αν βάλουμε το δικο σου διπλα στο δικο μου σχηματίζουμε ολόκληρη την λέξη «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ»..... χαχαχαχαχα

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης