Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 1λ.

+19
costasirun
Tasos
Takis
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
giovanoukos
Γεωργία Μπάλτσου
salonico
stelios proedrou
Νίκος Καρνιαουτάκης
heretic77
Midili
Theosal
SHH_Egeo
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Admin
23 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 29]

321Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Παρ Αυγ 07, 2020 10:23 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Στην ΕΦΕ υπάρχουν ολα

322Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Παρ Αυγ 07, 2020 8:54 pm

USGreek

USGreek

Δυστυχως απροσιτο για εμας τους εκτος Ελλαδας εν μεσω Covid Sad

323Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Παρ Αυγ 07, 2020 9:35 pm

giovanoukos

giovanoukos

Δυστυχώς κοστίζουν ακριβά οι μελέτες του , αρα ??....................

324Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 08, 2020 12:10 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Στη σελ. 40 του βιβλίου μου (2019) επί της ΜΚΕ, έγραψα:


"Η ταξινόμηση των γραμματοσήμων στην μία ή την άλλη από τις δύο υπό-ομάδες που επικράτησε να αναφέρονται («Κακέκτυπα» ή «Επιμελημένα») δεν μπορεί να είναι πάντα βέβαιη βασιζόμενη μονάχα σε βιαστικές παρατηρήσεις επί της εκτύπωσης της όψης αφού, εάν εξαιρέσουμε τα πολύ χαρακτηριστικά γραμματόσημα των δύο άκρων, ισχυρώς αποτυχημένα εκτυπωτικά και αρκετά επιτυχημένα, συχνότατα συναντώνται αντίτυπα (ακόμα και του ίδιου φύλλου) τα οποία, από εκτυπωτικής πλευράς, είναι μάλλον δύσκολο να χαρακτηριστούν "κακέκτυπα" ή "επιμελημένα" καθώς μπορεί να επιδεικνύουν εκτυπωτικά χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να αποδοθούν και στις δύο υπό-ομάδες, κάτι που ισχύει όχι μόνο για τα 5 λεπτά αλλά και για αρκετά γραμματόσημα άλλων αξιών που ταξινομούνται μεταξύ των φύλλων της Α’ Αθηνών. "

" Για εκείνον που επιθυμεί να εμβαθύνει στην ανάλυση των γραμματοσήμων της Α’ Αθηνών, σημαντική είναι η προσπάθεια προσδιορισμού της ακριβούς μεθόδου εκτύπωσης που χρησιμοποιήθηκε για εκείνα. Φαίνεται πως, τα πρώτα, γενικώς αποτυχημένα εκτυπωτικά γραμματόσημα, εκτυπώθηκαν με χρήση της αμιγώς "σκληρής" μεθόδου, κατά την οποία κάτω από το προς εκτύπωση φύλλο βρισκόταν μονάχα το πακέτο φύλλων της, σε αντίθεση με το Παρίσι, μη σωστά εκτελεσμένης στην Αθήνα των τελών του 1861, εκτομής. Tα γραμματόσημα αυτά, αν και από πλευράς εκτυπωτικού αποτελέσματος δεν θυμίζουν σε τίποτα τα κατά κανόνα επιτυχημένα παρισινά, μέσα από την εξοικείωση μας μαζί τους που έρχεται από την για καιρό σχολαστική εξέταση αρκετών αντιτύπων τους, αντιλαμβανόμαστε πως, στο χέρι, δίνουν την ίδια με τα παρισινά εντύπωση του «απόλυτα επίπεδου». Αμέσως μετά, φαίνεται να ξεκίνησαν συνεχείς δοκιμές με την -παράλληλα με την εκτομή- χρήση επιπλέον διαφόρων υποστρωμάτων κάτω από τα προς εκτύπωση νέα φύλλα, δοκιμές που σκοπό είχαν την βελτίωση των αποτελεσμάτων μέσω της καλύτερης μελάνωσης των φύλλων και τον μετριασμό των εκτυπωτικών αστοχιών που είχαν παρατηρηθεί στα πρώτα φύλλα λόγω της μη σωστά εκτελεσμένης ειδικής τεχνικής της εκτομής και της μη πάντα ακριβούς σύμπτωσης εκείνης με τις εκτυπωτικές πλάκες."


Το "κλειδί" βρίσκεται φυσικά στη φράση " ... συνεχείς δοκιμές με την -παράλληλα με την εκτομή- χρήση επιπλέον διαφόρων υποστρωμάτων".


Όπως έχω τονίσει και παλαιότερα, δεν περάσαμε από τη "σκληρή" στη "μαλακή" ξαφνικά και απόλυτα, με το πάτημα μια ωραία ημέρα κάποιου "μαγικού κουμπιού", αλλά μέσα από συνεχείς δοκιμές, ενδεχομένως και από αρκετά πισογυρίσματα. Οι παλαιές μελέτες έχουν κενά και, αν και σημαντικότατες, αναθεωρούνται σε αρκετά. Η παλαιή γενιά, που παγίωσε τις απόψεις της μέσω της μελέτης των παλαιών μονάχα εργασιών, αλλά και όσοι νέοι έμειναν μονάχα σε εκείνες, θα παραμείνουν με κενά. (Με κενά θα παραμείνει και η δική μας γενιά φυσικά, σε πολλά πράγματα).

(Tα παραπάνω κείμενα είχαν προετοιμασθεί φυσικά πολύ νωρίτερα και δημοσιευθεί ήδη από το 2017 στη σειρά άρθρων μου επί της κατάταξης της ΜΚΕ στη Φιλοτελική Λέσβο).



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Σαβ Αυγ 08, 2020 1:29 pm, 16 φορές συνολικά

Αρέσει στους χρήστες Theosal και costasirun

https://xartomoutro.wordpress.com/

325Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 08, 2020 12:30 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

To interpretation μου για τα σκεπτικά και τις εργασίες που έλαβαν χώρα έχει αναλυθεί αρκετά σε ιδιωτικές συνομιλίες μας, κυριότερα με τον Ε. Κομπότη, λιγότερο με τον Δ. Παπίτση και βιαστικά, μάλλον αποσπασματικά και μη οργανωμένα, με τον Π. Ρασσιά, παραθέτοντας -στους 2 πρώτους εαν θυμάμαι καλά- και κάποια άλλα, αντίστοιχα ενδιαφέροντα αντικείμενα.
Δεν θα αναφερθώ περισσότερο σε αυτά όλα, καθώς τελούν υπό επεξεργασία, με σκοπό μελλοντικές δημοσιεύσεις τους.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

https://xartomoutro.wordpress.com/

326Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 22, 2020 10:34 pm

giovanoukos

giovanoukos

Στην κατοχή μου εχω το κατωθι ζεύγος μονολέπτων , εκδοσης 62-67 , παρατηρώ στην ανω επιγραφη την οριζόντια γραμμή η οποία υπάρχει και στα δυο αντίτυπα , επίσης στο δεξιο παρατηρω και παραμορφωμένο (γκαστρομένο ?) κύκλο , ο Ασημακόπουλος προσδιορίζει το σφάλμα αυτό της εκδοσης 62-67 στην θ.29 , επίσης στο αρθρο του Παναγιώτη (φιλ.706,του 2017) διάβασα και για αλλες θέσεις (121,81) σε διάφορες εκδόσεις. Η ερώτηση που θελω να θέσω ειναι η εξής : στην εκδοση 62-67 εκτός της θέσης 29 η γραμμη της επιγραφής υπάρχει και στις δυο γειτονικές θέσεις ? 28 ή 30 ???[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

327Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 12:30 pm

giovanoukos

giovanoukos

Πάνο !!!!!!!!!!  ??????????????

328Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 2:21 pm

giovanoukos

giovanoukos

Να προσθέσω επίσης , ο παραμορφωμένος κύκλος υπάρχει στίς θέσεις 44 και 124 , αλλο ερώτημα στίς θέσεις αυτές εχουμε και την οριζόντια γραμμη της επιγραφής ?? Επίσης οι αλλες δυο θέσεις που δημοσιεύει ο Πανος στην φιλοτέλεια ( θ.121 και θ.81 ) μάλλον τις απορρίπτω για το δικό μου ζεύγος , διότι στην μεν θ.121 δεν υπάρχουν (στο δικο μου) κοντές γραμμές σκίασης τραχήλου και στην θ.81 η γραμμη (στο δικο μου) αρχίζει κατω απο την αριστερη τελεία , ενω στην θεση που εχει προσδιορίσει ο Πάνος η γραμμη αρχίζει πάνω απο την τελεία . Τελειώνοντας να πω οτι στην θεση 29 (Ασημακόπουλος) η γραμμή ειναι περισσότερο πλαγιαστή και η αρχη της εφάπτεται με το δεξιο ανω φυλο του ανθεμίου , στο δικό μου η γραμμή ειναι ποιο ισια

329Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 2:44 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Κύριε Γιάννη μας γίνατε βλέπω και εσείς ανώνυμος ..
Που πήγε η ωραία φωτογραφία σας που σας καμαρώναμε??

330Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 2:48 pm

giovanoukos

giovanoukos

Νικόλα μου , με τσάντισαν και την εβγαλα , μη με ρωτήσεις ποιοί ??? ειναι φίλοι μου παρ' ολ'αυτά !!! χα χα χα χα χα χα χα , οταν μου περάσει θα την ξαναβάλω !!!!!!!!!

331Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 2:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

giovanoukos έγραψε:Πάνο !!!!!!!!!!  ??????????????

Ναι,είδα και τη αναρτηση στη ομάδα στο fb,κοίτα,εγω επικεντρώνω στη συνέχεια του σφάλματος σε εκδόσεις πέρα απο αυτές που αναφέρονται στο βιβλίο των σφ,πλακας του Ν.Ασημακόπουλου.Τώρα το αν συνεχίζεται και στη θέση 30,ή αν ξεκινάει απο τη 28 δεν το γνωρίζω,στα 1λ ειναι σχετικά εύκολα να βρίσκεις τέτοιες απαντήσεις για τον λόγω πως υπάρχουν μπλόκ διαθέσιμα σε διάφορα μεγέθη,οπότε με λίγο τύχη θα βρούμε απαντήσεις στο ερώτημά σου,προσεχώς Cool
Να προσθέσουμε βέβαια πως οι διάφορες γρατζουνιές σε διάφορες αξίες ειναι κάτι που μπορεί να εμφανιστει σε μια μονο έκδοση και επειτα να μη την ξανασυναντήσουμε,για λόγους όπώς οι μερικοι ή εκτεταμένοι καθαρισμοί των πλακών και η πυκνότητα του μειγματος μελανιου.

332Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Αυγ 23, 2020 3:05 pm

giovanoukos

giovanoukos

Σωστά , συμφωνω οπως το γραφεις και στο αρθρο σου υπαρχουν σφαλματα θεσεων που δεν ειναι ανιχνεύσιμα , σχετικα με τον παραμορφωμένο κυκλο ?? θεση 44 και 124?? που ειναι εμφανέστατος ??

333Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 29, 2020 6:53 pm

giovanoukos

giovanoukos

Καλησπέρα , εχουμε δυνατότητα προσέγγισης , σχετικά με την εκδοση των κάτωθι ?? Ευχαριστώ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

334Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 29, 2020 7:06 pm

Theosal

Theosal

giovanoukos έγραψε:Καλησπέρα , εχουμε δυνατότητα προσέγγισης , σχετικά με την εκδοση των κάτωθι ?? Ευχαριστώ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τα τρία πρώτα καταστραμμενα παρισινά; Αν και οι γωνιές τους μέσα στην καταστροφή τους μοιάζουν να είναι ελαφρά λευκάζουσες, όποτε άντε της σπέσιαλ, του 1870...
Το τελευταίο 1880-1886

335Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 29, 2020 7:13 pm

giovanoukos

giovanoukos

Αγαπημένε μου , που βλέπεις τις καταστροφές ???? εκτός του πρώτου ??? τα δυο στη μέση υπάρχει περίπτωση για προσωρινά ??

336Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Αυγ 29, 2020 7:18 pm

giovanoukos

giovanoukos

τα μεγάλωσα , μήπως βοηθάει περισσότερο ?[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

337Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Αυγ 31, 2020 11:29 am

USGreek

USGreek

Αυτό που εννοεί είναι ότι έχουν φθαρεί. Αυτό φαίνεται και από τη φθορά και της σφραγίδας. Πολύ δύσκολο σε αυτή την κατάσταση να πει κανεις τι είναι, αφού έχουν πειραχτεί και μέρη της εικόνας. Πάντως Παρισινα δεν είναι. Ίσως συνεχών, αφού δείχνουν να έχουν επιμελημένη εκτύπωση γενικά.

338Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Αυγ 31, 2020 3:17 pm

giovanoukos

giovanoukos

ευχαριστω Δημητράκο μου , ραντεβου στην corinphila !!!!!! ...............

339Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Αυγ 31, 2020 8:04 pm

Theosal

Theosal

Συγγνώμη, αλλά τα δυο αυτά 1λεπτα, δεν έχουν διακεκομμένη γραμμή γείσου, διακεκομμένη γραμμή φρυδιου ή πιο κοντή από το κανονικό, διακεκκομενες και αιχμηρές ή στικτές γραμμές σκίασης παρειάς και αιχμηρές και καθαρές γραμμές σκίασης αυχένα;

Ποτέ είδαμε αυτά τα χαρακτηριστικά σε συνεχων; Ακόμη και στα «Μαΐου» δεν επικρατούν όλα αυτά τα στοιχεία μαζί.. αλλά και της σπέσιαλ του ‘70!!

Άρα, μένει μόνον μια έκδοση και εφόσον δεν είναι προσωρινά επιμελημένα...

340Η αξία των 1λ. - Σελίδα 17 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τρι Σεπ 01, 2020 12:46 am

giovanoukos

giovanoukos

?? Sad

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 17 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης