Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ

+9
USGreek
petrostro
νικος
heretic77
Elboiteu
costasirun
Tasos
Νίκος Βαρουξής
SHH_Egeo
13 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

101Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Δεκ 31, 2021 2:42 am

artaleo

artaleo

Φίλε galb, για βάλε κάποιο σκαν ή φωτό- να δούμε τι εννοείς.
Το να μιλάμε εντελώς θεωρητικά για χρώματα, μετάλλια, κλπ. κλπ. ΧΩΡΙΣ κάποια εικόνα, δεν έχει νόημα...

102Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Δεκ 31, 2021 2:24 pm

galb



OK,ειναι λογικο.Θα προσπαθησω για εικονες.

103Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τρι Φεβ 01, 2022 1:05 am

artaleo

artaleo

Μια ενδιαφέρουσα ποικιλία στα Βελγικά 25λεπτα (και στα 40λεπτα, 50λεπτα) είναι το γραμμωτό βάθος μεταλλίου. 

Στις κλασικές περιπτώσεις γραμμωτού μεταλλίου στις ΜΚΕ, πχ στα 1λεπτα 1862 και στα μεταγενέστερα 1863-64 (κάθετη γράμμωση το 1862 & οριζόντια γράμμωση αργότερα) το φαινόμενο αυτό παρατηρείται σε γειτονικά γράμ/μα και εικάζεται πως οφείλεται σε ύφασμα ή άλλο "πίλημα" κάτω από το χαρτί προς εκτύπωση.  Σε μπλοκ 1λεπτων ΜΚΕ με γράμμωση που έχω υπόψη μου, όλα τα γραμ/μα παρουσιάζουν -σε γενικές γραμμές- παρόμοια γράμμωση. 

Σε ένα μπλε 14 Βελγικών μΚΕ επισημασμένων ΑΜ ΛΕΠΤΑ 50, παρατήρησα γράμμωση στο 1ο γραμ/μο της 2ης σειράς και στο 2ο γραμ/μο της 3ης σειράς, αλλά όχι στα γειτονικά.  Ενδιαφέρον?

Αναρωτιέμαι λοιπόν ποιός είναι ο λόγος αυτού του φαινομένου της "επιλεκτικής γράμμωσης" στις μΚΕ?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
  

 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]              [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo και costasirun

104Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τρι Φεβ 01, 2022 5:34 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετικό κομάτι Δημοσθένη αν και θα το προτιμούσα χωρίς αυτά τα γράμματα και τον αριθμό 50 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 

Αναφέρεσαι σε ένα θέμα που δεν είναι ευρέως γνωστό και δεν υπάρχει καταγεγραμμένη αναφορά στις γνωστές μελέτες για το πώς δημιουργήθηκε το γραμμωτό βάθος μεταλλίου.
Υπάρχει όμως μία εξαιρετική μελέτη του 1950 απο τον Βέλγο συλλέκτη PH.WALRAVENS που δημοσιεύθηκε στο Βελγικό φιλοτελικό περιοδικό 'Le Philateliste Belge" (χώρα κατασκευής των τυπογραφικών πλακών) η οποία κατά τη γνώμη μου επιβεβαιώνει την ύπαρξη "πιλίματος" και στις Μικρές Κεφαλές του Ερμή.

Σχετικά με την επιλεκτική γράμμωση που αναφέρεις, νομίζω εχει να κάνει με την πίεση και το πάχος της "blanket" στα συγκεκριμένα γραμματόσημα.

Ακολουθεί ενα μέρος της συγκεκριμένης μελέτης
Some stamps from the Malines edition have a slightly lined or squared background. This is due to the blanket that is placed under the paper in letterpress prints. We have stamps of 25, 40 and 50 Lepta, as well as 1 Drachma, with these particular characteristics.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal, artaleo και costasirun

105Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τετ Φεβ 02, 2022 2:50 am

artaleo

artaleo

Very Happy Καμία έκπληξη πλέον ότι βρήκες αμέσως το σχετικό άρθρο! cheers  Σε ευχαριστώ Νίκο!  

Συμφωνώ απόλυτα πως μικροδιαφορές στο πάχος του πιλήματος (blanket) είναι η πιο πιθανή εξήγηση για το επιλεκτικό γραμμωτό/quadrillé μετάλλιο.  

Και κάτι άλλο το οποίο βρίσκω ενδιαφέρον:  η συντριπτική πλειοψηφία ΜΚΕ με γραμμωτό ή quadrillé μετάλλιο εκτυπωθήκανε με την μαλακή μέθοδο (soft printing method).  Απ΄όσο γνωρίζω, η μόνη εξαίρεση είναι τα (σπάνια) Αθηναϊκά 20λεπτα ΧΑΕ fond quadrillé του 1861 στα οποία χρησιμοποιήθηκε τροποποιημένη σκληρή μέθοδος (hard printing method με χρήση blanket ή textured overlay).  

Τα Βελγικά μΚΕ έχουν κι αυτά εκτυπωθεί (υπέροχα) με την σκληρή μέθοδο χωρίς ανάγλυφο (hard printing method) και ορισμένα έχουν ιδιαίτερο γραμμωτό ή quadrillé μετάλλιο.  

Με άλλα λόγια, τα Βελγικά μΚΕ ίσως να είναι "ξαδελφάκια" των περίφημων 20λεπτων fond quadrillé του 1861 ως προς την μέθοδο εκτύπωσης (δηλαδή, σκληρή μέθοδος + blanket/textured overlay).

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo και νικος

106Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Φεβ 06, 2022 9:57 am

νικος



Δύο 25λεπτα Βελγίου με γραμμωτο βάθος μεταλλίου. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo και artaleo

107Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Φεβ 20, 2022 5:30 pm

artaleo

artaleo

Δύο 40λεπτα μΚΕ με κοκκινωπή απόχρωση και επισήμανση ΔΡΑΧΜΗ 1.
Ένα χωρίς και το άλλο με οδόντωση 11,5, δίπλα σε κοινά 40λεπτα για σύγκριση.

Νίκο, υπάρχει κάποιος τρόπος, εκτός του πανάκριβου πιστοποιητικού με φασματογράφο, για να μάθω αν είναι ΤΑ κόκκινα (δηλαδή χωρίς μπλε χρώμα) ή απλά "κοκκινίζοντα"Question.  Πρέπει να αναφέρω ότι το σκαν αλλιώνει τα χρώματα, είναι κάπως πιο κόκκινα στην πραγματικότητα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, νικος και costasirun

108Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Φεβ 20, 2022 5:52 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Δυστυχώς δεν υπάρχει, εχω και εγώ προς διερεύνηση που περιμένουν  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

109Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Φεβ 20, 2022 7:50 pm

artaleo

artaleo

SHH_Egeo έγραψε:Δυστυχώς δεν υπάρχει, εχω και εγώ προς διερεύνηση που περιμένουν  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ευχαριστώ Νίκο.
Είναι μεγάλη η επένδυση σε τέτοιου είδους πιστοποίηση για να μάθεις αργότερα (φαντάζομαι στην μεγάλη πλειοψηφία τους) πως ΔΕΝ είναι αυτά που έλπιζες...Rolling Eyes

110Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Φεβ 20, 2022 8:35 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

artaleo έγραψε:
SHH_Egeo έγραψε:Δυστυχώς δεν υπάρχει, εχω και εγώ προς διερεύνηση που περιμένουν  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ευχαριστώ Νίκο.
Είναι μεγάλη η επένδυση σε τέτοιου είδους πιστοποίηση για να μάθεις αργότερα (φαντάζομαι στην μεγάλη πλειοψηφία τους) πως ΔΕΝ είναι αυτά που έλπιζες...Rolling Eyes

Ναί Δημοσθένη και δεν ξέρω αν έχει και νόημα.
Οι παλαιοί δεν τα δεχόντουσαν σημειωτέον, ειναι ανακάλυψη(?) των τελευταίων ετών, η γνώμη μου είναι οτι βασικά έγινε για εμπορικούς σκοπούς.Θα είχε ενδιαφέρον βέβαια να μάθουμε αλλά νομίζω απο απλή περιέργεια και μέχρι εκεί.Σίγουρα όχι πληρώνοντας τα ποσά που ζητούνται...

Αρέσει στον χρήστη artaleo

111Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Φεβ 21, 2022 12:07 am

artaleo

artaleo

SHH_Egeo έγραψε:... σημειωτέον, ειναι ανακάλυψη(?) των τελευταίων ετών, η γνώμη μου είναι οτι βασικά έγινε για εμπορικούς σκοπούς.

Συμφωνώ 110%!  Laughing

112Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Σεπ 03, 2022 6:23 pm

artaleo

artaleo

Χάσαμε το Νίκο... Crying or Very sad

Ακολουθεί σκαν με αποχρώσεις του Βελγικού 25λεπτου, κατά τη γνώμη μου ένα από τα ωραιότερα Ελληνικά κλασικά γραμματόσημα.

Λέω μπας και "ξυπνήσω" τον εξαίρετο εγκυκλοτελιστή μας...! Wink

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

113Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Σεπ 03, 2022 8:14 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παρών!
Ευχαριστώ Δημοσθένη για τα καλά σου λόγια, είμαι ενας ταπεινός μελετητής μιάς έκδοσης κλασσικών γραμματοσήμων, της 2ης κατα σειράν στην οποία δεν εχει εμβαθύνει ο συλλέκτης και για τον λόγο αυτό είναι στην "αφάνεια".
Κάποιες φορές στεναχωριέμαι, και καποιες όχι γιατί αισθάνομαι "προνομοιούχος" Smile .
Τέλος πάντων, θα μπορούσα να γράψω πολλά, σταματώ...
Το 25λεπτο πράγματι ξεχωρίζει απο τις άλλες αξίες και εγώ το προτιμώ μεταξύ των τριών πρώτων αξιών που κυκλοφόρησαν αλλά ο μεγάλος μου έρωτας είναι το 20λεπτο.Κυκλοφόρησε πάρα πολύ λόγω του τέλους εσωτερικού που αντιπροσώπευε και εχει πληθώρα αποχρώσεων,ποικιλιών και εκτυπώσεων.
Εξαιρετικό το block των 9, πολύ δυσκολο με την υπέροχη 18.. που λόγω των 2 ψηφίων που σχεδόν πάντα λείπουν εχει αφήσει γρίφους στις ημερομηνίες.
Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ στον Δημοσθένη φυσικά, να ανεβάσω και εγώ προς θαυμασμό Wink ενα block των 10 που κρατάω φυλαγμένο στη συλλογή μου, ισως το μεγαλύτερο γνωστό
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

114Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Σεπ 04, 2022 1:52 am

artaleo

artaleo

SHH_Egeo έγραψε:... είμαι ενας ταπεινός μελετητής μιάς έκδοσης κλασσικών γραμματοσήμων, της 2ης κατα σειράν στην οποία δεν εχει εμβαθύνει ο συλλέκτης και για τον λόγο αυτό είναι στην "αφάνεια".
Κάποιες φορές στεναχωριέμαι, και καποιες όχι γιατί αισθάνομαι "προνομοιούχος" Smile ....


Έχεις απόλυτο δίκιο Νίκο... και συμμερίζομαι τα ανάμεικτα συναισθήματα...
Πάντως, ένα καλό είναι πως η σχετική "αφάνεια" (φαντάζομαι εννοείς σε σύγκριση με τις ΜΚΕ), μειώνει τον ανταγωνισμό στην εύρεση υλικού Very Happy


Υπέροχο το μπλοκ των Βελγικών 20λεπτων!   Shocked
Το χρώμα του κάνει μπαμ!  Εύγε.

115Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Νοε 25, 2022 7:24 pm

artaleo

artaleo

Γειά σου Νίκο, έχω μια ερώτηση σχετική με αποχρώσεις.  Το μπλοκ των 6 στον φάκελο (προς Γαλλία) το βλέπεις σαν επιμελημένο σμαραγδί 3ης περιόδου (Hellas 123b) ή απλό πράσινο?


Επειδή το σκαν καθώς και η μεταφορά του στο φόρουμ αλλοιώνουν τα χρώματα, παραθέτω για σύγκριση 3 5λεπτα μΚΕ:  κακέκτυπο βαθυπράσινο προς σμαραγδί, κοινό άτονο πράσινο και ανοιχτό πράσινο λαδί 3ης περιόδου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

116Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Νοε 27, 2022 8:39 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ωραίο κομμάτι ! κόμματος !
Εύγε Δημοσθένη, πάντα παρουσιάζεις εξαιρετικά αντικείμενα που μόνο μυημένοι καταλαβαίνουν.
Είσαι ενας απο αυτούς βεβαίως.
Ναί πρέπει να ειναι επιμελημένο σμαραγδί απο οσο μπορώ να καταλάβω απο το σκαν, απο κοντά κάνει μπάμ
σε έμπειρο μάτι Wink η συγκεκριμένη απόχρωση.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

117Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Νοε 28, 2022 2:17 am

artaleo

artaleo

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

118Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Ιουλ 20, 2023 2:49 am

artaleo

artaleo

Βελγικό 40λεπτο σε παράξενο ροζ χρώμα, σε αντιπαράθεση με το κοινό βιολέ.
Το χρώμα είναι ομοιόμορφο.  Το χαρτί έχει ελαφρά εκδορά στο κάτω μέρος του λαιμού εξ ου και η σχετική "ασπρίλα".
confused  Έχει κάποιος δει κάτι παρόμοιο?  


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

119Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Ιουλ 20, 2023 1:32 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Λογικά εχει μερικό αποχρωματισμό απο το ξέπλυμα ή έγνε προσπάθεια με χημικές ουσίες αλλαγής απόχρωσης,
δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο study scratch

Αρέσει στον χρήστη artaleo

120Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 6 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Ιουλ 20, 2023 5:23 pm

artaleo

artaleo

SHH_Egeo έγραψε:Λογικά εχει μερικό αποχρωματισμό απο το ξέπλυμα ή έγνε προσπάθεια με χημικές ουσίες αλλαγής απόχρωσης...

Συμφωνώ Νίκο, λογικά είναι αποχρωματισμένο bom , είπα μπας και ανακάλυψα τη νέα σπανιότητα "Το ροζ του Πύργου" Razz Razz Razz

Κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου διάφορα αποχρωματισμένα τα οποία διακρίνονται σχετικά εύκολα γιατί είτε η αλλοίωση στο χρώμα δεν είναι ομοιόμορφη είτε το χαρτί φαίνεται αλλοιωμένο (bleached αγγλιστί) η βαμμένο (από διάχυση χρώματος).
Όμως τίποτα από τα παραπάνω δεν παρατηρείται στο εν λόγω 40λεπτο.  Βέβαια, η τεχνολογία παραποιήσεων εξελίσσεται... (βλ. διάφορα "καλούδια" στο ebay...)

Τοποθετείται λοιπόν σε περίοπτη θέση στο άλμπουμ με τα περίεργα!

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης