Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ

+9
USGreek
petrostro
νικος
heretic77
Elboiteu
costasirun
Tasos
Νίκος Βαρουξής
SHH_Egeo
13 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

61Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Δεκ 07, 2020 10:07 pm

νικος



Ένα 20λεπτο, ίσως το πιο κοντά γνωστό, στην
έκδοση της πρώτης Αθηναϊκής έκδοσης των mKE. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

62Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 1:28 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μια ερωτησουλα για τις μικρες κεφαλες που δεν εχω ιδεα. Πρωτα απ 'ολα τι καταταξη ειναι οι 2 κεφαλες και μαλιστα η πρωτη μου εκανε εντυπωση το βαθυ χρωμα. Και αν το πλαστο της τριτης φωτογραφιας ειναι κατι το ιδιαιτερο. Να ειστε καλα και καλες γιορτες !

63Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 2:12 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Η πρώτη ειναι βιολέ βαθυ,η δεύτερη βιολέ ανοικτο με διάτρηση 11 1/2 τριτης εκτυπωτικής περιόδου και τα δυο
Σχετικά με το 20λεπτο μπορεί και να είναι γνήσιο κακέκτυπο της τριτης περιοδου.Εχω δει αρκετα με παρόμοια εκτύπωση.Θα έλεγα να εβαζες μια πισω οψη αν και θελει εξέταση στο χερι.

64Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 2:23 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για δες αυτο το block που έφυγε απο τα μέρη σου.Το απάνω αριστερά πχ

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

65Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 2:25 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ιδια περιοδος 1900

66Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 2:30 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εβγαλα 2 φωτο, η μια στη διαφανεια. Παντως το χαρτι ειναι λειο.
Επισης, αν γινεται μπορεις να μου εξηγησεις ποια στοιχεια σε οδηγησαν στο συμπερασμα οτι ειναι και τα 3 τεμαχια τριτης περιοδου? Δεν εχω ασχοληθει ποτε με μικρα κεφαλια και απο αυτα που διαβαζω απο τους καταλογους δε βγαζω συμπερασματα.
Τωρα ειδα και το δευτερο ποσταρισμα! Ωραιο μπλοκ, ναι μοιαζουν αρκετα! Καρδιτσαρα!

67Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 24, 2020 4:09 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η απάντηση νομίζω βγαίνει απο μόνη της..

Σχετικά με την κατάταξη των μικρών κεφαλών,λογω έλλειψης ΑΕ ειναι δύσκολη σε σημείο τέτοιο που να αποτρέπει τον συλλέκτη να αχοληθεί.Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια,υλικό,μελέτη και βοήθεια απο έμπειρο συλλεκτη αυτού του πεδίου.Ειναι συνδυασμός χρώματος,ποιότητας εκτύπωσης και χαρτιού.

68Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 12:21 pm

petrostro

petrostro

Έχοντας στην κατοχή μου σχετικά αρκετό υλικό από μικρές και μεγάλες κεφαλές αποφάσισα να αρχίσω την ταξινόμηση της μΚΕ. Ξεκίνησα και βρήκα μια 6αδα από 50λ. το οποίο δυστυχώς η κάτω δεξιά γωνία είναι ελαφρώς κατεστραμμένη ελπίζω σε επιτρεπτό επίπεδο. Το χρώμα της νομίζω πως είναι grey-green. Η σφραγίδα που έχει πάνω είναι   ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ **** ΙΟΥΛΙΟΥ 1900???
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

69Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 12:52 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλως ήρθες αγαπητέ στο φόρουμ και απο εμένα.

Ομορφο κομάτι με ενδιαφέρον μελετητικό κατά τη γνώμη μου.
Το Βελγικό 50λεπτο κυκλοφόρησε απο την αρχή της εκδοσης 1/4/1886 έως και το τέλος 30/6/1901
Το συγκεκριμένο μπλόκ ήταν σε δέμα το οποίο έφυγε απο τον Πειραιά πρός άγνωστη κατεύθυνση
Ηταν σε γωνία επικολημένο.Αυτό αποδεικνύεται απο την τσάκιση που εχει και φαίνεται με τα κόκκινα βέλη και με το τελείωμα του αποτυπώματος της σφράγισης που δεν εχει ολοκληρωθεί.
Η τσάκιση αυτή μειώνει εμπορικά την αξία του,αλλα ειναι κατα τη γνώμη μου ενδιαφέρον συλλεκτικά
Η ημερομηνία του αποτυπώματος είναι 9Π/16 ΙΟΥΛ 900 δηλαδή 9η πρωινή της 16ης Ιουλίου του 1900.
Η κατω γωνία ειναι τσάκιση που επανέρχεται και οχι κόψιμο "απο οτι φαίνεται στην φωτογραφία" και  δεν μειώνει την αξία του γιατί είναι εκτός πλαισίου του γραμματοσήμου
Σχετικά με την απόχρωση πρέπει να είναι αυτή που λές.Εγώ παρεπιπτώντως δεν αποδέχομαι τα χρωματολόγια στα κλασικά γραμματόσημα(οι περισσότεροι νομίζω τα αποδέχονται) γιατί η απόχρωση εχει να κάνει με την αποθήκευση,το πλύσιμο,την κόλα, τον τύπο του μελανιού και άλλους παράγοντες.

Αρέσει στους χρήστες Admin και petrostro

70Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 1:13 pm

petrostro

petrostro

SHH_Egeo έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλως ήρθες αγαπητέ στο φόρουμ και απο εμένα.

Ομορφο κομάτι με ενδιαφέρον μελετητικό κατά τη γνώμη μου.
Το Βελγικό 50λεπτο κυκλοφόρησε απο την αρχή της εκδοσης 1/4/1886 έως και το τέλος 30/6/1901
Το συγκεκριμένο μπλόκ ήταν σε δέμα το οποίο έφυγε απο τον Πειραιά πρός άγνωστη κατεύθυνση
Ηταν σε γωνία επικολημένο.Αυτό αποδεικνύεται απο την τσάκιση που εχει και φαίνεται με τα κόκκινα βέλη και με το τελείωμα του αποτυπώματος της σφράγισης που δεν εχει ολοκληρωθεί.
Η τσάκιση αυτή μειώνει εμπορικά την αξία του,αλλα ειναι κατα τη γνώμη μου ενδιαφέρον συλλεκτικά
Η ημερομηνία του αποτυπώματος είναι 9Π/16 ΙΟΥΛ 900 δηλαδή 9η πρωινή της 16ης Ιουλίου του 1900.
Η κατω γωνία ειναι τσάκιση που επανέρχεται και οχι κόψιμο "απο οτι φαίνεται στην φωτογραφία" και  δεν μειώνει την αξία του γιατί είναι εκτός πλαισίου του γραμματοσήμου
Σχετικά με την απόχρωση πρέπει να είναι αυτή που λές.Εγώ παρεπιπτώντως δεν αποδέχομαι τα χρωματολόγια στα κλασικά γραμματόσημα(οι περισσότεροι νομίζω τα αποδέχονται) γιατί η απόχρωση εχει να κάνει με την αποθήκευση,το πλύσιμο,την κόλα, τον τύπο του μελανιού και άλλους παράγοντες.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάλυση ελπίζω χρόνο με τον χρόνο να βελτιωθώ. Χρησιμοποιώ χρωματολόγιο επειδή δεν έχω ακόμα την εμπειρία για να τα ξεχωρίζω διαφορετικά και είναι ένα βασικό βοήθημα προσωπικά. Κατά την γνώμη σας ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο θα με βοηθούσε για να διευκολυνθώ με την ταξινόμηση των μΚΕ και ΜΚΕ, και τι άλλο κατα την γνώμη σας θα ήταν καλό να έχω για να βοηθηθώ περισσότερο. Την συλλογή που έχω και προσπαθώ να την ταξινομήσω την απέκτησα απο τους θείους μου και έχω αρκετά βιβλία με μελέτες. Ποια είναι κατα την γνώμη σας τα βασικά βιβλία που πρέπει να διαβάσω για να εξοικειωθώ περισσότερο.
Σας ευχαριστώ παρα πολύ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός και ενοχλητικός

71Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 1:36 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Δεν είναι κακό το χρωματολόγιο,εκφράζω προσωπική άποψη την οποία με την ευκαιρία αυτή την κατέθεσα.Εχουν γίνει συζητήσεις επι συζητήσεων και κατάληξη δεν εχει βρεθεί φυσικά οπως στα περισσότερα που αφορούν τα κλασικά.Ειδικά στις μεγάλες κεφαλές όπως λεω εγώ ο κάθε ενας εχει τη δική του γνώμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Οι μικρές κεφαλές είναι ενα δύσκολο μελετητικά πεδίο καθόσον δεν υπάρχουν σύγχρονες μελέτες (τελευταία το 1987) και η κατάταξη ελλείψει αριθμού ελέγχου είναι δύσκολη και απαιτεί πολύ υλικό και χρόνο για τα βασικά.Οι περισσότεροι που εχουν καταπιαστεί απογοητεύονται και τα παρατάνε.Μεταπηδούν σε άλλα συλλεκτικά πεδία οπου υπάρχουν και περισσότεροι συλλέκτες αλλά και περισσότερη βιβλιογραφία.
Η κατάταξη και απο εμένα πολλές φορές μόνο απο εικόνες στο διαδύκτυο ειναι σχετικά δυσκολη και επισφαλής καθόσον το χρώμα και το χαρτί(βασικές παράμετροι κατάταξης) προυποθέτουν εξέταση στο χέρι. 
Το μικροσκόπιο βοηθάει όπως και ενα μικρόμετρο για το πάχος των χαρτιών,αλλα νομίζω σε μεταγενέστερο στάδιο συλλέκτη οχι στην αρχή.Ενας καλός φακός με φώς καθώς και μια λάμπα λευκού φωτός σαν αυτή που έχεις στην αρχή νομίζω αρκεί.
Ο τρόπος που τοποθετησαι δεν κουράζει ούτε ενοχλεί,κάθε άλλο μάλιστα.Εγώ ενοχλούμαι απο κάποιους που εμφανιζονται με σκοπό να μάθουν καποια στοιχεία επιφανειακά με σκοπό να πουλησουν.
Επίσης κουράζομαι οταν βλέπω να επαναλαμβάνονται κάποιες ερωτήσεις κάτι που δείχνει οτι δεν γίνεται μελέτη (βασική προυπόθεση για να προχωρήσει κάποιος) και ζητάει μασημένη τροφή .
Εννοείται οτι αυτά που γράφω αφορούν άλλα ηδη μέλη στο φόρουμ οχι εσένα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Σχετικά με βιβλιογραφία εγω θεωρώ οτι κάποιος πρέπει να ξεκινησει με τη μελέτη του Κωνσταντινίδη(οχι σχετικά με την κατάταξη) και να προχωρήσει με χρονολογική σειρά.
Αν θέλεις γράψε τι βιβλία μελέτες εχεις στην κατοχή σου

Αρέσει στους χρήστες Admin και costasirun

72Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 2:10 pm

petrostro

petrostro

SHH_Egeo έγραψε:Δεν είναι κακό το χρωματολόγιο,εκφράζω προσωπική άποψη την οποία με την ευκαιρία αυτή την κατέθεσα.Εχουν γίνει συζητήσεις επι συζητήσεων και κατάληξη δεν εχει βρεθεί φυσικά οπως στα περισσότερα που αφορούν τα κλασικά.Ειδικά στις μεγάλες κεφαλές όπως λεω εγώ ο κάθε ενας εχει τη δική του γνώμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Οι μικρές κεφαλές είναι ενα δύσκολο μελετητικά πεδίο καθόσον δεν υπάρχουν σύγχρονες μελέτες (τελευταία το 1987) και η κατάταξη ελλείψει αριθμού ελέγχου είναι δύσκολη και απαιτεί πολύ υλικό και χρόνο για τα βασικά.Οι περισσότεροι που εχουν καταπιαστεί απογοητεύονται και τα παρατάνε.Μεταπηδούν σε άλλα συλλεκτικά πεδία οπου υπάρχουν και περισσότεροι συλλέκτες αλλά και περισσότερη βιβλιογραφία.
Η κατάταξη και απο εμένα πολλές φορές μόνο απο εικόνες στο διαδύκτυο ειναι σχετικά δυσκολη και επισφαλής καθόσον το χρώμα και το χαρτί(βασικές παράμετροι κατάταξης) προυποθέτουν εξέταση στο χέρι. 
Το μικροσκόπιο βοηθάει όπως και ενα μικρόμετρο για το πάχος των χαρτιών,αλλα νομίζω σε μεταγενέστερο στάδιο συλλέκτη οχι στην αρχή.Ενας καλός φακός με φώς καθώς και μια λάμπα λευκού φωτός σαν αυτή που έχεις στην αρχή νομίζω αρκεί.
Ο τρόπος που τοποθετησαι δεν κουράζει ούτε ενοχλεί,κάθε άλλο μάλιστα.Εγώ ενοχλούμαι απο κάποιους που εμφανιζονται με σκοπό να μάθουν καποια στοιχεία επιφανειακά με σκοπό να πουλησουν.
Επίσης κουράζομαι οταν βλέπω να επαναλαμβάνονται κάποιες ερωτήσεις κάτι που δείχνει οτι δεν γίνεται μελέτη (βασική προυπόθεση για να προχωρήσει κάποιος) και ζητάει μασημένη τροφή .
Εννοείται οτι αυτά που γράφω αφορούν άλλα ηδη μέλη στο φόρουμ οχι εσένα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Σχετικά με βιβλιογραφία εγω θεωρώ οτι κάποιος πρέπει να ξεκινησει με τη μελέτη του Κωνσταντινίδη(οχι σχετικά με την κατάταξη) και να προχωρήσει με χρονολογική σειρά.
Αν θέλεις γράψε τι βιβλία μελέτες εχεις στην κατοχή σου
Έχω στην κατοχή μου the collection τομος 1 μέχρι και 7.
the varies of the plates of the postal stamps N. GARAS
μέθοδος ευκολου αναγνωρισεως των διαφορων εκδοσεσων ΜΚΕ φιλ. βιβλιοθηκη αριθ 34
φιλ.βιλιοθηκη αριθμ 41
introduction to the larfe hermis heads constantin mattheos, frpsl
forgerie of greek stamps of the 19 century hellenic philathletic society of great britain
greek ryral postmen and their cancelletions edited by DEREK WILLAN
Τα σφαλματα των μεγάλων κεφαλλων του ερμή A.KARAMITSOS
the plate flaws of the larfe hermis heads of greece Nicholas Asimakopulos
Συγκρίσεις επι των ελληνικών γραμματοσήμων 1831-1923 βλαστος
Η κλασσικη περίοδος των ελληνικών ταχυδρομικών σημάντρων ΣΠΥΡΟΥ ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ
Αι μικραι κεφαλαι ερμου της ελλαδος 1886-1900 PAPAIOANNOU
1975 μικραι κεφαλαι αριθ.32
Συμβουλη εις την μελετης της μικρασ κεφαλησ ερμου αριθ 18
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ελπίζω καποια στιγμή να σας γνωρίσω!!

73Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 5:11 pm

petrostro

petrostro

SHH_Egeo έγραψε:Δεν είναι κακό το χρωματολόγιο,εκφράζω προσωπική άποψη την οποία με την ευκαιρία αυτή την κατέθεσα.Εχουν γίνει συζητήσεις επι συζητήσεων και κατάληξη δεν εχει βρεθεί φυσικά οπως στα περισσότερα που αφορούν τα κλασικά.Ειδικά στις μεγάλες κεφαλές όπως λεω εγώ ο κάθε ενας εχει τη δική του γνώμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Οι μικρές κεφαλές είναι ενα δύσκολο μελετητικά πεδίο καθόσον δεν υπάρχουν σύγχρονες μελέτες (τελευταία το 1987) και η κατάταξη ελλείψει αριθμού ελέγχου είναι δύσκολη και απαιτεί πολύ υλικό και χρόνο για τα βασικά.Οι περισσότεροι που εχουν καταπιαστεί απογοητεύονται και τα παρατάνε.Μεταπηδούν σε άλλα συλλεκτικά πεδία οπου υπάρχουν και περισσότεροι συλλέκτες αλλά και περισσότερη βιβλιογραφία.
Η κατάταξη και απο εμένα πολλές φορές μόνο απο εικόνες στο διαδύκτυο ειναι σχετικά δυσκολη και επισφαλής καθόσον το χρώμα και το χαρτί(βασικές παράμετροι κατάταξης) προυποθέτουν εξέταση στο χέρι. 
Το μικροσκόπιο βοηθάει όπως και ενα μικρόμετρο για το πάχος των χαρτιών,αλλα νομίζω σε μεταγενέστερο στάδιο συλλέκτη οχι στην αρχή.Ενας καλός φακός με φώς καθώς και μια λάμπα λευκού φωτός σαν αυτή που έχεις στην αρχή νομίζω αρκεί.
Ο τρόπος που τοποθετησαι δεν κουράζει ούτε ενοχλεί,κάθε άλλο μάλιστα.Εγώ ενοχλούμαι απο κάποιους που εμφανιζονται με σκοπό να μάθουν καποια στοιχεία επιφανειακά με σκοπό να πουλησουν.
Επίσης κουράζομαι οταν βλέπω να επαναλαμβάνονται κάποιες ερωτήσεις κάτι που δείχνει οτι δεν γίνεται μελέτη (βασική προυπόθεση για να προχωρήσει κάποιος) και ζητάει μασημένη τροφή .
Εννοείται οτι αυτά που γράφω αφορούν άλλα ηδη μέλη στο φόρουμ οχι εσένα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Σχετικά με βιβλιογραφία εγω θεωρώ οτι κάποιος πρέπει να ξεκινησει με τη μελέτη του Κωνσταντινίδη(οχι σχετικά με την κατάταξη) και να προχωρήσει με χρονολογική σειρά.
Αν θέλεις γράψε τι βιβλία μελέτες εχεις στην κατοχή σου

επιπλέον από ότι υλικό μάζεψα από σελίδες που είχε γράψει ο θείος μου προσπάθησα να τις ενώσω μπορείτε να το δείτε και αν μπορείτε να μου πείτε αν είμαι λάθος ή έχω παραλείψει κάτι σημαντικό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 
Σας ευχαριστώ παρα πολυυυ!!!

74Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Μάης 15, 2021 7:21 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Πολύ μεγάλη συζήτηση και ισως χωρίς κατάληξη..
Ο διαχωρισμός των χαρτιών στις 5 πιό πάνω κατηγορίες είναι οπως περιγράφεται στην μελέτη Παπαιωάννου του 1975 την οποία και εχεις.Ο ιδιος ο Παπαιωάννου στη σελίδα 50 εχει την πιό κατω αναφορά

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο κατάλογος Hellas αναφέρει 4 κατηγορίες A,B,C,D ενώ άλλοι παλαιότεροι αναφέρονται σε τουλάχιστον ένδεκα τύπους χαρτιών με αυτό συμφωνώ και εγώ.
Ο Αντώνης Βιρβίλης στη συμβολή ειε την μελετη της μικράς κεφαλής (που επίσης έχεις)αναφέρεται σε" πόλεμο χαρτιών" ....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρα το θεμα είναι ανοικτό και οι ερμηνείες πολλές.
Να ρωτήσω σχετικά με τον Θείο σας , αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, ποιά χρονική περίοδο είχε συγκεντρώσει τις σημειώσεις αυτές

Αρέσει στον χρήστη petrostro

75Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 10:19 am

petrostro

petrostro




SHH_Egeo έγραψε:Αρα το θεμα είναι ανοικτό και οι ερμηνείες πολλές.
Να ρωτήσω σχετικά με τον Θείο σας , αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, ποιά χρονική περίοδο είχε συγκεντρώσει τις σημειώσεις αυτές
 Καλημέρα σας, Ο θείος μου ήταν συλλέκτης απο πολύ μικρος υπολογίζω ότι ασχολήθηκε πριν το 1975 και με τις μΚΕ και με τις ΜΚΕ επειδή κάποιες εκδόσεις που κατέχω είναι παλαιότερες από τότε. Επειδή αποσύρθηκε πριν κάποιο καιρό απο συλλέκτης λόγω ηλικίας μου έδωσε εμένα τα ινία αφού ήμουν ο μόνος στην οικογένεια που έχει μπει στον χώρο του φιλοτελισμού και ήξερε πως το αγαπώ πολύ αυτό το κομμάτι. Απο τις εκδόσεις που έχω αναφέρει προς τα πάνω να ξεκινήσω να διαβάσω του constantin mathheoy;;; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

76Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:09 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Θα πρότεινα να ξεκινήσετε απο αυτά που αναφέρονται στο πιό κάτω link.Είναι η πρώτη καταγεγραμένη πλήρης και αναλυτική  μελέτη επι των κλασσικών Ελληνικών γραμματοσήμων.Δεν ειναι σε αυτά που γράψατε νομίζω αλλα δεν έλειπαν απο τις βιβλιοθήκες της εποχής εκείνης και είναι μελέτες αναφοράς ακόμη και σήμερα.Λογικά πρέπει να τα εχετε.Αν οχι να πάτε καλύτερα με χρονολογική σειρά γιατι κάθε συγγραφέας λάμβανε υπόψιν του τους προηγούμενους και πολλές φορές υπάρχουν σχετικές αναφορές σε καθε βιβλίο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη petrostro

77Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:12 am

USGreek

USGreek

Προτείνω να ξεκινήσεις από τις μελέτες του Κωνσταντινιδη. Έχουν παρα πολλά στοιχεία τουλάχιστο για τις ΜΚΕ. Το βιβλίο του Ματθαιου είναι ενδιαφέρον αλλά θέλει προσοχή γιατί, πχ, κάποιες εικονογραφήσεις έχουν σφάλματα χρώματος και κατάταξης, και κάποια στοιχεία που παραθέτει αμφισβητούνται.
Με την καθαρεύουσα, τα αγγλικά και τα γαλλικά πως τα πας; Smile

78Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:22 am

petrostro

petrostro

USGreek έγραψε:Προτείνω να ξεκινήσεις από τις μελέτες του Κωνσταντινιδη. Έχουν παρα πολλά στοιχεία τουλάχιστο για τις ΜΚΕ. Το βιβλίο του Ματθαιου είναι ενδιαφέρον αλλά θέλει προσοχή γιατί, πχ, κάποιες εικονογραφήσεις έχουν σφάλματα χρώματος και κατάταξης, και κάποια στοιχεία που παραθέτει αμφισβητούνται.
Με την καθαρεύουσα, τα αγγλικά και τα γαλλικά πως τα πας; Smile
Με τα γαλλικά υπάρχει ένα μεγάλο θεματάκι αλλά με τα αγγλικά μπορώ και τα καταλαβαίνω όλα με την καθαρεύουσα μπορεί να χρειαστεί να τα ξαναδιαβάσω για να τα καταλάβω Very Happy

79Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:32 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Σε ότι αφορά τη ΜΚΕ προτείνω να ξεκινήσεις με τις «Παρατηρήσεις» που επιμελήθηκα για τη Φ.Ε.Λέσβου (2019).
Η εργασία αυτή δημιουργήθηκε υπό το σκεπτικό των αναγκών ανθρώπων του σταδίου στο οποίο βρίσκεσαι, ορεξάτους νέους συλλέκτες και ερευνητές.
Θα καθοδηγηθείς σωστά στα πρώτα σου βήματα και, το σημαντικότερο, θα μπεις σε ορθή τροχιά αντίληψης του θέματος.
Στο κεφάλαιο της Βιβλιογραφίας του εγχειριδίου μου αυτού προτείνω ότι άλλο πρακτικά έχει αξία να εντάξεις σταδιακά στη βιβλιοθήκη και μελέτη σου.
Το εγχειρίδιο είναι γραμμένο σε ελληνικά/αγγλικά και μπορείς να το προμηθευτείς άμεσα και εύκολα από τη Φ.Ε.Λέσβου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σου.

https://xartomoutro.wordpress.com/

80Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:38 am

petrostro

petrostro

Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Σε ότι αφορά τη ΜΚΕ προτείνω να ξεκινήσεις με τις «Παρατηρήσεις» που επιμελήθηκα για τη Φ.Ε.Λέσβου (2019).
Η εργασία αυτή δημιουργήθηκε υπό το σκεπτικό των αναγκών ανθρώπων του σταδίου στο οποίο βρίσκεσαι, ορεξάτους νέους συλλέκτες και ερευνητές.
Θα καθοδηγηθείς σωστά στα πρώτα σου βήματα και, το σημαντικότερο, θα μπεις σε ορθή τροχιά αντίληψης του θέματος.
Στο κεφάλαιο της Βιβλιογραφίας του εγχειριδίου μου αυτού προτείνω ότι άλλο πρακτικά έχει αξία να εντάξεις σταδιακά στη βιβλιοθήκη και μελέτη σου.
Το εγχειρίδιο είναι γραμμένο σε ελληνικά/αγγλικά και μπορείς να το προμηθευτείς άμεσα και εύκολα από τη Φ.Ε.Λέσβου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σου.
Σας ευχαριστώ πολύ. Ετσι όπως το βλέπω με το που τελειώσω την εξεταστική μου αρχίζω ξανα διάβασμα!! cheers

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης