Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 2λ.

+12
giovanoukos
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Παναγιώτης Ρασσιάς
heretic77
Theosal
Midili
Admin
SHH_Egeo
Varg83
16 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 13]

201 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 1:46 am

artaleo

artaleo

Τέλεια, όντως έτσι είναι φίλε UsGreek, ευχαριστώ πολύ!  θ. 125 


Κακώς δεν κοίταξα την αρχική πηγή (άρθρο Καλλιγά στην ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ Νο 685, σελ. 117).  Βασίστηκα στην περιγραφή Καλλιγά στον κατάλογο 478 Καραμήτσου που αναφέρει (λανθασμένα) πως το σπάσιμο στην θ. 125 είναι κάτω αριστερά...  Είναι κάτω δεξιά λοιπόν.  

Επιπλέον, υπάρχει και μια παραμόρφωση/λεύκανση στο πάνω μέρος του ΛΕΠΤ...  φαίνεται κι αυτή στο γραμ/μο θέσης 125 στο άρθρο στη ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ.

Αρέσει στον χρήστη USGreek

202 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 12:34 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εγω δεν εχω στη συλλογή μου 2λ 1871/76,ωστε να εχω άμεση εικόνα σύγκρισης.Από την όποια μου εμπειρία ,μέσω ενασχόλησης με τις δμπρ,επι αρκετα χρόνια,έχω την εντύπωση πως τα δικτυωτής έκδοσης 2λ έχουν ενα τόνο πιο κίτρινου,απο΄τα 1880-86,που ευθέως συγκρίνεται το παραπάνω μπλόκ.
Να σημειώσω εδω πως τα 1880/86 2λ θεωρούνται τα πιο γκρι απο όλα,άρα μιας τετοιας εμφάνιση μπλοκ,σε εφαρμογή της αφαιρετική μεθόδου δεν μπορεί να είναι άλλης έκδοσης,πρός σύγκριση,ή δικτυωτό ή 1880/86.
Ενα ακόμα σημείο προβληματισμού για μένα ειναι η έλλειψη των εξωτερικών γραμμών πλαισίου,σε αρκετα γραμμ.και πλευρές τους,χαρακτηριστικό κυρίως των γραμμ.της τελευταιας έκδοσης.
Τέλος,περι αστερίσκων απο μένα,καθως πιστεύω αμα συμμετεχει στη κουβέντα μας ο ειδικός επι των 2λ midili θα μας διαφωτίσει καταλλήλως για αυτο το μπλοκ,η εκτύπωση,υπαρχουν,και σίγουρα εχουμε στις συλλογές μας γραμμ.τελευταίας έκδοσης με ολα τα χαρακτηριστικά όψης ,οχι 1863,αλλά ακόμα και α'τραβήγματος 1862/67,και λόγω απόχρωσης ξεκάθαρα διαφέρουν.

Τα παραπάνω δε τα γραφω με διάθεση μείωσης της σημασίας του συγκεκριμένου μπλοκ,που και 1880/86 να ειναι, στο παρακατω ποστ θα γραψω γιατι ειναι σπουδαίο,αλλά εδω μιλάμε για μια μεγάλη σπανιότητα αν τελικά ειναι 2λ 1871/76,σίγουρα προς πιστοποίηση[ειδικά ο Κ.Παπαθανασίου,που διεκδικήσαμε στη πρώτη Μπαουερ ενα 2λ προσωρινο,θα τα γνωρίζει σαν expert],και πιστεύω μεσα απο τις τοποθετήσεις και άλλων φίλων να βγει και μια γνώση παραπάνω για αυτη τη δυσκολη αξία.

203 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 1:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πριν αναφέρθηκα περί σπουδαιότητας αυτου του μπλοκ,τεράστιας αν ειναι τελικά 1871/76,αλλα και κανονικής αν ειναι 1880/86.
Το μεσαίο κατω γραμμ.είναι ίδιας περίπτωσης με τις θέσεις 19 & 134,κυρίως,αλλά και θ.83,133,στη αξία των 40λ,αυτής των βυθιζόμενων εκτύπων.
Εκφραση του μελετητή των ΜΚΕ Σ.Καλλιγά,που ενω έχει περιγραφεί απο τη Μελέτη 1933,για τη θ.19,πως οφείλετε σε κακή στερέωση του  έκτυπου στη πλάκα,και η αποτύπωση δημιουργούσε ενα πρωτογενές σφάλμα πλάκας,το πρόσεξε ο Barre στις δοκιμαστικές εκτυπώσεις[proof],και ετσι δεν εμφανίζεται στη Παρισινή έκδοση,ενω στις Αθηναϊκές εμφανίζεται κανονικά.
Πιστεύω πως εδώ έχουμε ίδια περίπτωση,καποιος μελετητής φύλλου των 150 θα μας το διαβεβαίωνε [παει το μυαλό μου σε εναν που έχειSmile].
Βέβαια δεν μου διαφεύγει της προσοχής πως και δεν το έχουμε ξαναδει μέχρι τώρα,μιλώντας προσωπικά,και μάλιστα για μια αξία που προσφέρονται παρα πολλά τεμάχια σε καθε δμπρ.,ειδικα ασφράγιστα....
Μήπως επειδή προέκυψε στη πορεία των εκτυπώσεων και χρήση της πλάκας,στα 25 χρόνια κυκλοφορίας των ΜΚΕ?,δηλ.με καποιο τρόπο το έκτυπο ''χαλάρωσε'' και δεν πάταγε καλά,με συνέπεια τη μη καλή μελάνωσή του σε όλη του τη έκταση?
και αν ναι από πότε?
μηπως επειδη δεν το έχουμε ξανασυναντήσει[παντα προσωπικα] είναι και της τελευταιας έκδοσης?

Αρέσει στον χρήστη artaleo

204 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 4:02 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλημέρα Παναγιώτη και θερμές ευχαριστίες για τα σχόλια σου.

Αν είχες τα γραμ/μα στο χέρι, θα έβλεπες αμέσως τη διαφορά με το 2λεπτο 1880-86...  Παρεπιπτόντως, έχω κι ένα μπλοκ 30 του 2λεπτου 1880-86 το οποίο και παραθέτω μιας και δείχνει την επίμαχη θ. 125.  Δεν έχει καμία σχέση (εκτύπωση, σκίαση παρειάς, γωνίες) με το εν λόγω μπλοκ των 6.  Φυσικά αντιλαμβάνομαι πως υπάρχουν διάφορες εκτυπώσεις 2λεπτου 1880-86 κλπ. 

Το χρώμα δυστυχώς το χαλάει το σκάνερ.  Στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο σκούρο όσο δείχνει.  Είναι σιτόχρωμο με λίγο γκρι ενώ το σκαν το δείχνει πολύ γκρι με λίγο σιτόχρωμο...

Θα προσθέσω παρακάτω κι ένα επιπλέον μεγενθυμένο σκαν των 2 γραμ/μων της θ. 125 για άμεση σύγκριση, όχι τόσο του χρώματος αλλά των χαρακτηριστικών εκτύπωσης.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την artaleo στις Δευ Μάης 31, 2021 5:49 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Admin, SHH_Egeo και USGreek

205 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 4:08 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μεγενθύσεις...

Αρέσει στους χρήστες Admin και SHH_Egeo

206 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 6:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Δυο,τρείς σκέψεις,πάνω στις νεες φωτό,αλλα και γενικότερα...

Οι ασχολούμενοι πολλά χρόνια με τις ΜΚΕ έχουμε τη Μελέτη 1933 κάτι σαν ευαγγέλιο,με τα καλά της αλλα και τα καθυστερημένα της.Αυτό σε συνδυασμό οτι έχοντας κύριο πεδίο συλλογής,μελέτης, και ερευνας τα σφαλματα πλάκας,εκει που η αξία των 2λ έχει 2,5 ολα και όλα[το μισο ειναι τα αμφιλεγόμενα ανθέμια],καταλαβαίνεις οτι τα γραπτά μου παραπάνω ήταν μέσα απο αυτο το πρίσμα.
Λεει η Μελέτη για περιπτώσεις, σε ολες τις αξίες, καλών εκτυπωσεων,ε,αυτο ερχεται αμέσως στο νου....Για την  περίπτωση ομως της απόχρωσης,α,εδώ,στις νεες φωτο έγινε αυτο που έγραψα στο πρώτο ποστ,
  ''εχω την εντύπωση πως τα δικτυωτής έκδοσης 2λ εχουν ένα τόνο πιο κίτρινου''
και αμέσως φάνηκε η διαφορά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

207 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 7:29 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το έχω γραψει σε παλιότερα ποστ,θεωρώ τη αξια 2λ της τελευταίας έκδοσης τα χειρότερα αισθητικώς ΜΚΕ γραμμ.,μαζι με τα 5λ 1871.
Ομως οταν εχουμε δει γραμμ.1880/86 άριστης εμφάνισης,πχ 1λ καφεκκόκινα,5λ πράσινα,10λ κεραμιδι,με αψογη εμφάνιση,αισθητικής συνεχόμενων εκδόσεων,αρχικων τραβηγματων,και απο την στιγμη που βλέπουμε κατι χωρίς πιστοποίηση,θεωρώντας το κάτι unique[που ειναι τελικά],αυτο οφείλουμε να το δουμε απο όλες τις πλευρές[οι ελλειπείς γραμμές περιθωρίου για παραδειγμα],και αυτο αποσκοπούσαν τα προηγούμενα ποστ μου.

Και αν απογοήτευσα,εμπρός στο φιλοτελικό καλό[η συζήτηση/αντιπαραθεση επιχειρηματων],και στη κατανόηση, μεσω του διαλόγου, αυτης της δυσκολότερης περίπτωσης ,ε,νομίζω αξίζει τον κόπο.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

208 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 7:57 pm

artaleo

artaleo

Ασφαλώς Παναγιώτη, αλίμονο, συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου, άλλωστε από τη συζήτηση/διάλογο μαθαίνουμε όλοι τόσο πολλά...  Αυτός δεν είναι και ο κύριος στόχος του forum?  Εγώ πάντως μαθαίνω πολλά!

Σου στέλνω με το (παρακάτω) σκαν κι άλλο ένα 2λεπτο σε μπλοκ των 9.   
Είναι σαφώς πιο σιτόχρωμο από το άλλο.  Χωρίς γόμα, το χαρτί είναι λεπτό, μη δικτυωτό.  Η εκτύπωση των γωνιών και γραμμών παρειάς είναι παρόμοιες με το μπλοκ των 6 ("κοντόγενο" με διακοπτόμενες γραμμές σκίασης).

Δεν θα εκφέρω άποψη σε ποιά έκδοση ανήκει, αλλά πάντως δε νομίζω να είναι 1880-86...
Οι θέσεις στο φύλλο νομίζω πως θα σε ενδιαφέρουν Exclamation

Αρέσει στον χρήστη Admin

209 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 8:06 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Βλ. περιγραφή στο παραπάνω σχόλιο ...  

Έκδοση?

θ. 53-55, 63-65, 73-75


Η θ. 63 έχει το γνωστό recessed cliché.
Και η θ. 64 έχει ελάττωμα στο cliché, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο εύρημα ή όχι.  Δε νομίζω να έχει περιγραφεί.

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς, SHH_Egeo και USGreek

210 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Δευ Μάης 31, 2021 9:11 pm

USGreek

USGreek

Και αυτό φαίνεται έκδοσης 1871-76 και είναι άγνωστο ως τώρα μπλοκ των 9. Μέχρι τώρα το μόνο γνωστό πουλήθηκε στην 666 του Καταμητσου και περιγράφονταν ως το μεγαλύτερο γνωστό και «μοναδικό». Το βυθιζόμενο εκτυπο θέσης 64 δεν έχει περιγραφτει ως τώρα.

211 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Τρι Ιουν 01, 2021 10:59 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μάλιστα....
Ειχαμε δεν είχαμε με αυτά τα δυο αδιανόητα μπλοκ τα μάθαμε και τα δικτυωτά 2λ...
Αγαπητέ Δήμο ευχαριστούμε,οχι εγω μόνο,αλλα και σαν φόρουμ,για τους νυν,αλλα και τους μελλοντικούς χρήστες που μοιραστηκες μαζί μας αυτές τις σπανιότητες!!

Τώρα,επειδή εγώ,στα φιλοτελικά και όχι μόνο,έχω μαθει πως αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις,έπειτα απο την χθεσινή τοποθέτησή μου,όπου εβαζα ερωτήματα για το αν ειναι οντως δικτυωτού χαρτιου το παραπάνω μπλοκ,έκατσα και έκανα μια έρευνα στα επισήμανση 1900 40λ/2λ,που εκει και εχω αρκετα,δηλ ενω έχω τρία 2λ 1880/86,μαζι με τα 1900 έχω ένα ικανοποιητικό αριθμό για συγκριση.Μαζι λοιπον με τις παλιες δμπρ,το συμπερασμα ειναι πως στα 2λ 1880/86 δεν υπαρχουν ,οχι καλές,αλλά ακόμα και υποφερτές εκτυπώσεις,δεν συναντησα κανενα τεμαχιο με διακεκομένες γραμμές σκίασης στο μαγουλο,αλλά και κανενα χωρις οι γωνίες να μην δειχνουν κυψελωτές.

Εν ολίγης αυτο το μπλοκ δεν μπορει να ειναι κατι άλλο εκτός απο το ''άγνωστο''...που  ειναι τα 2λ 1871/76.

Αρέσει στους χρήστες artaleo και costasirun

212 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 2:22 am

artaleo

artaleo

Σε ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια Παναγιώτη.  
Ειλικρινά έχω μάθει πολλά από το forum.  Το forum καθώς και η συχνή επικοινωνία μου με ένα νέο φίλο λάτρη ΜΚΕ (και επίτιμο μέλος μας!) με κέντρισε να ψάξω τη συλλογή μου ΜΚΕ μετά απο πολύ καιρό.  Είμαι πραγματικά ευγνώμων για αυτό.

Προς το παρόν έχω κολλήσει στα 2λεπτα, τα θεωρούμενα "μαύρα πρόβατα" των ΜΚΕ!
Παραθέτω λοιπόν ένα μεγάλο τμήμα μπλοκ 2λεπτων 1862-67 (δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία ως προς την κατάταξη... Laughing ).  Το χρώμα δεν είναι ακριβές, το πραγματικό 2λεπτο είναι πιο σιτόχρωμο (λιγότερο καφέ).  

Όπως θα διαπιστώσετε, τα recessed cliché των θ. 62-63 καθώς και στη νεοανακοινωθέντα θ. 64 ήδη υπάρχουν από τις συνεχείς εκδόσεις, αλλά σε μικρότερο βαθμό!  

Παναγιώτη, άρχισε να ψάχνεις τα 2λεπτα σου Very Happy !


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Admin

213 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 2:56 am

artaleo

artaleo

Να δούμε τώρα πως τα σφάλματα αυτά ΙΣΩΣ να μας βοηθήσουνε στην κατάταξη ενός μεγάλου μπλοκ 2λεπτων (το είχα πάρει πριν από πολλά χρόνια από γνωστό Ελληνικό οίκο ως 2λεπτο 1868-69, αλλά πάντα διατηρούσα αμφιβολίες για την σωστή κατάταξη του...).

Οι θέσεις είναι εύκολο να προσδιοριστούν λόγω της ύπαρξης της θ. 74.  

Όπως βλέπετε στη θ. 62 η πάνω γραμμή είναι ελαφρά τυπωμένη, αλλά σαφώς υπάρχει.
Στην θ. 63, η κάτω γραμμή είναι ελαφροτυπωμένη, αλλά υπάρχει.
Στην θ. 64, υπάρχει μερική έλλειψη της κάθετης γραμμής. 

Άρα, νομίζω πως είναι λογικό να υποθέσω πως η έκδοση είναι πιο πρώιμη από το παραπάνω 2λεπτο 1862-67.   Δείχνω και μια μεγέθυνση παρακάτω για να δείτε τα χαρακτηριστικά της εκτύπωσης...

Δεν υπάρχει σαφής περίγυρος.  Μερικά γραμ/μα έχουν ελαφρό ανάγλυφο στο στόμα...  Τα πιο πολλά γραμ/μα, όχι πάντως όλα, έχουν διακοπτόμενες και λεπτότατες γραμμές σκίασης παρειάς.  Το χρώμα είναι ανοιχτό σιτόχρωμο, για κάποιο λόγο το σκάνερ μου δυσκολεύεται πολύ με τα 2λεπτα...

Νομίζω λοιπόν ότι είναι επιμελημένο πρώτης Αθηναϊκής έκδοσης.    Τι λέτε?  Συμφωνίες / διαφωνίες Question

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη costasirun

214 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 2:59 am

artaleo

artaleo

Μεγέθυνση.  Για κάποιο τεχνικό λόγο, με τη μεγέθυνση το χρώμα πλησιάζει αρκετά το πραγματικό... 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

215 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 11:06 am

Midili

Midili

Η θέση 62-63 ειναι γνωστή οτι η πλάκα δεν πατάει καλά και αφήνει αυτό το σφάλμα.

216 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 2:06 pm

artaleo

artaleo

Midili έγραψε:Η θέση 62-63 ειναι γνωστή οτι η πλάκα δεν πατάει καλά και αφήνει αυτό το σφάλμα.

Βεβαίως είναι γνωστό.  Εννοείτε είναι γνωστό από την έκδοση 1862-67?  
Αν ναι, μήπως γνωρίζετε την πηγή (ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ ή άλλο περιοδικό)?

217 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 2:07 pm

costasirun

costasirun

Ενδιαφερον αυτα που λες Δημοσθενη, πολυ δυσκολη αξια τα διλεπτα για να εκφερει καποιος γνωμη αν και συμφωνω εν μερει μαζι σου..τα χαρακτηριστικα του διλεπτου θα μας πουν που ανηκει γιατι ισως το κατω περιθωριο αφου δεν ηταν στερεωμενο καλα ακομη και στην ιδια εκδοση να μην τυπωνοταν με την ιδια ενταση ή σε μια μεταγενεστερη να πατουσε καλυτερα και να φαινεται.ας μας πουν και οι πιο εμπειροι φιλοι τη γνωμη τους..εγω βρηκα ενα και το ανεβαζω προς συγκριση. Δε μπορω να πω με σιγουρια σε ποιαν εκδοσην ανηκει...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

218 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Πεμ Ιουν 03, 2021 10:02 pm

Midili

Midili

artaleo έγραψε:
Midili έγραψε:Η θέση 62-63 ειναι γνωστή οτι η πλάκα δεν πατάει καλά και αφήνει αυτό το σφάλμα.

Βεβαίως είναι γνωστό.  Εννοείτε είναι γνωστό από την έκδοση 1862-67?  
Αν ναι, μήπως γνωρίζετε την πηγή (ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ ή άλλο περιοδικό)?

Εχει πουλήσει ο Feldnam μπλοκ συνεχών εκδόσεων που δεν φαίνεται το σφάλμα.
Επίσης  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

219 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Παρ Ιουν 04, 2021 2:31 am

artaleo

artaleo

@costasirun:  συμφωνώ Κώστα, ασφαλώς τα 2λεπτα είναι τα πιο δύσκολα στην αναγνώριση.  Το θέμα είναι αν κάποια άλλα χαρακτηριστικά (πέρα απο τα κλασικά, πχ εκτύπωση & χρώμα τα οποία απο μόνα τους συχνά δεν επαρκούν για αναγνώριση) μπορούν να βοηθήσουν στη σωστή κατάταξη...  


@Midili:  ναι, δεν φαίνονται τα recessed cliché στο παραπάνω φύλλο των 2 λεπτων 1862-67 του Καραμήτσου.  Άρα θεωρώ υπάρχουν 2 ενδεχόμενα.  Είτε τα σφάλματα στις θ. 62-64 εμφανίστηκαν κατά τα μέσα ή τέλη της περιόδου  1862-67 (οπότε κάποια φύλλα τα εμφανίζουνε κι άλλα όχι...) είτε τα έκτυπα ήταν ασταθή και αναλόγως την πίεση της πλάκας κλπ κλπ τα γραμ/μα άλλοτε τυπώνονταν πλήρως κι άλλοτε όχι (όπως ακριβώς ανέφερε κι ο Κώστας παραπάνω).  Το πρώτο ενδεχόμενο είναι πιο "ενδιαφέρον" φιλοτελικά, αλλά θα πρέπει να βρούμε κι άλλα μεγάλα μπλοκ, πχ απο γραμ/μα του 1871 αυτών ακριβώς των θέσεων, για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη...

220 Η αξία των 2λ. - Σελίδα 11 Empty Απ: Η αξία των 2λ. Παρ Ιουν 04, 2021 6:36 am

Midili

Midili

artaleo έγραψε:@costasirun:  συμφωνώ Κώστα, ασφαλώς τα 2λεπτα είναι τα πιο δύσκολα στην αναγνώριση.  Το θέμα είναι αν κάποια άλλα χαρακτηριστικά (πέρα απο τα κλασικά, πχ εκτύπωση & χρώμα τα οποία απο μόνα τους συχνά δεν επαρκούν για αναγνώριση) μπορούν να βοηθήσουν στη σωστή κατάταξη...  


@Midili:  ναι, δεν φαίνονται τα recessed cliché στο παραπάνω φύλλο των 2 λεπτων 1862-67 του Καραμήτσου.  Άρα θεωρώ υπάρχουν 2 ενδεχόμενα.  Είτε τα σφάλματα στις θ. 62-64 εμφανίστηκαν κατά τα μέσα ή τέλη της περιόδου  1862-67 (οπότε κάποια φύλλα τα εμφανίζουνε κι άλλα όχι...) είτε τα έκτυπα ήταν ασταθή και αναλόγως την πίεση της πλάκας κλπ κλπ τα γραμ/μα άλλοτε τυπώνονταν πλήρως κι άλλοτε όχι (όπως ακριβώς ανέφερε κι ο Κώστας παραπάνω).  Το πρώτο ενδεχόμενο είναι πιο "ενδιαφέρον" φιλοτελικά, αλλά θα πρέπει να βρούμε κι άλλα μεγάλα μπλοκ, πχ απο γραμ/μα του 1871 αυτών ακριβώς των θέσεων, για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη...

Στην έκδοση 1880-86 το σφάλμα υπάρχει, οπότε η ασταθή εκτύπωση δεν ισχύει.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης