Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 37 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 50]

νικος



Xαιρετώ τους φίλους. Πείτε μου αυτά τα  5λεπτα μπορούμε να πούμε ότι και τα 2 είναι HELLAS 55 και αν ναι ποιο χρώμα πράσινο;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εφόσον δεν έχουν Αριθμούς Ελέγχου στην πίσω όψη είναι του 1880-1886, δηλ. Hellas 55.

Τώρα οι χρωματισμοί όσο ρεαλιστικοί μπορεί να είναι από φωτογραφίες είναι:

1. το πρώτο το 55b vivid green, και
2. το δεύτερο το 55c green.

νικος



Καλημέρα. Ερώτηση. Μπλε σφραγίδες σε γραμμ. ΜΚΕ και μΚΕ θεωρούνται σπάνιες και έχουν συλλεκτική αξία μεγαλύτερη από τα γραμμ. που έχουν μαύρου χρώματος σφραγίδες;

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

νικος έγραψε:Καλημέρα. Ερώτηση. Μπλε σφραγίδες σε γραμμ. ΜΚΕ και μΚΕ θεωρούνται σπάνιες και έχουν συλλεκτική αξία μεγαλύτερη από τα γραμμ. που έχουν μαύρου χρώματος σφραγίδες;

Καλησπέρα Νίκο, για τις ΜΚΕ τουλάχιστον που γνωρίζω, ναί, αυτό που λές ισχύει.

https://xartomoutro.wordpress.com/

νικος



Καλησπέρα σας. Μπορεί[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] κάποιος φίλος να αναγνωρίσει για ποια σφραγίδα πρόκειται στο συγκεκριμένο γραμματόσημο;

Theosal

Theosal

Κάποια τριψήφια και μάλλον από επιλογές στερεύει το πράγμα εδώ και πάμε για μία εκ των 106, 108 ή 109 που και οι τρεις τους "κλείνουν" στο τρίτο ψηφίο τους.

Αλλά εμένα μου κάνει περισσότερο για 108 ΛΕΥΚΑΔΑ.

νικος



Ευχαριστώ Theosal.  Όσο για το χρώμα μπορούμε να το πούμε σαρκόχρωμο σε μπλε χαρτί;

νικος



και αυτά τα δύο,επειδή λίγο το χρώμα με μπερδεύει, μπορούμε να τα πούμε σαρκόχρωμα σε μπλε χαρτί;

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



και το άλλο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το σίγουρο στο πρώτο 10λ είναι πως δεν φέρει την σφραγίδα ''100''.
Αυτή είναι μια απο τις πλέον σπάνιες ,αξίας ,με καλό αποτύπωμα κάπου στα 3Κ και όσες έχουν καταγραφεί είναι με μπλε μελάνι.
Αρα το ποιό πιθανό όπως λέει και ο φίλος theosal να είναι η ''108'' ή και η ''106'' πάντως Επτάνησα.
Τωρα.απο τα τρία στο σύνολό τους οχι μόνο δεν το λες σαρκόχρωμα αλλα ούτε και το απλο κόκκινο-πορτοκαλί,γιατι και τα τρία είναι πορτοκαλί.Η απόχρωση του σαρκόχρωμου είναι δύσκολη στη περιγραφή,κάπως σαν κόκκινο με κάποια αίσθηση θαμπάδας[...]

α,και οι ΑΕ στο πρώτο 10λ,που τους αναδεικνύεις,έχουν μια συνήθης αίσθηση διπλής εκτύπωσης,αυτο λέγετε ''διπλή εκτύπωση εξ'ολισθήσεως'',ακόμα και σε πιο μεγάλη κλίμακα δεν παίρνει υπεραξία,για να γίνει αυτο πρέπει να γίνει το καθε ψηφίο πάνω απο 50% σε μεγεθος.

νικος



Eυχαριστώ Παναγιώτη. Δεν μου είπες αν είναι σε μπλε χαρτί;

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ασφαλώς,είναι σε μπλε χαρτί,το χαρτί που ήταν σε χρήση για τα 40λ και κατ'εξαίρεση εκτυπώθηκαν και δύο τραβήγματα των 10λ,το 1864/65.
Ο Κούνδουρος αναφερει και τράβηγμα που ανήκει στις καθαρισμένων εκδόσεων,σαφώς σπάνιο.

νικος



καλό μεσημέρι στην παρέα. Ανεβάζω 2 10λεπτα γιατί και τα 2 έχουν μπλε σφραγίδα, αν μπορεί κάποιος φίλος να μας πει περί τίνος πρόκειται, και το ένα σίγουρα αν και πληγωμένο, εγώ φταίω, έχει σφάλμα πλάκας.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το κάτω 10λ  ανήκει στη θ.56 ή οποία έχει την ιδιαιτερότητα να ειναι απο τις λίγες θέσεις σε όλες τις αξίες της μεγαλης κεφαλής που έχει τρία σφ.πλάκας ταυτόχρονα :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ στο εκθεσιακό μου φύλλο που παρουσιάζω τη θέση ;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οσο αφορα τις σφραγίδες,Μεσσήνη & μάλλον Ναύπλιο τύπου 2 και οι δύο,δεν παρατηρώ μπλε μελάνι,εκτός απο κάποια ίχνη στο επάνω γραμμ.που μαλλον προέρχονται απο άλλη αιτία....

νικος



Ευχαριστώ  πολύ  Παναγιώτη  είσαι κατατοπιστικος και βαθύς ςγνώστης κάθε  περίπτωσης που αφορά  τις Μ Κ Ε.

νικος



Ένα λεπτό του οποίου λείπει το περίγραμμα από τις 2 σχεδόν πλευρές,  μπορείτε να μου πείτε ποιας έκδοσης είναι και αν αυτό είναι πρόβλημα συνηθισμένο σε αυτές τις εκδόσεις;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Καλησπέρα Νίκο, το μονόλεπτο ανήκει στην περίοδο 1880-1886 και ναί, οι μη σωστά αποτυπωμένες γραμμές των περιθωρίων είναι κάτι αρκετά σύνηθες για τα μονόλεπτα της περιόδου αυτής.
Να συμπληρώσω επίσης πως το γραμ/μο ανήκει σε θέση δεξιάς άκρης του φύλλου.

https://xartomoutro.wordpress.com/

νικος



Kκαλησπέρα στους φίλους. Θάθελα τη βοήθειά σας για 4 ενδιαφέροντα για μένα γραμματόσημα. Πείτε μου γιαυτά ποιας έκδοσης είναι; Στο 20λεπτο ο ΑΕ ποια περίπτωση είναι; την αναφέρει ο Κούνδουρος; Στο 5λεπτο φαίνονται και τα γράμματα ΑΕ; Το 10λεπτο ποιας απόχρωσης είναι και είναι κανονικοί ο ΑΕ; και ποιο είναι το 30λεπτο; Σας ευχαριστώ για την όποια γνώμη σας.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 37 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης