Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 50]

USGreek

USGreek

Ευχαριστώ όλους και πάλι, μου φαίνεται πως πρέπει επανέλθω με καλύτερες φωτό… 
Σε σχέση με τη διαδικασία που πρότεινε ο φίλος heretic77 για το νερό, είναι η γνωστή διαδικασία τοποθέτησης του γραμματοσήμου σε μπωλ με νερό θερμοκρασίας δωματίου; Αν ναι, υπάρχει κανένας κίνδυνος λόγω της παλαιότητας του (φοβάμαι για σφραγίδα, χρώματα κλπ.)
Επίσης, γραμματόσημα που έχουν "σκεβρώσει" (πιθανώς λόγω αυτής της διαδικασίας) θεωρούνται χαμηλότερης ποιότητας από άλλα, πιο "επίπεδα";

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ usgreek δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα,υπευθυνα,ασφαλώς το αφήνουμε στο χλιαρό νερό γύρω στα δύο λεπτα και μετά αφου το στεγνώσουμε πάνω σε χαρτί,τύπου ρολό κουζίνας, το τοποθετούμε αναμεσα σε δύο κομματια χαρτιου,τύπου Α4 και υστερα κατω απο κάτι βαρυ,συνήθως ένα ογκώδες βιβλίο.
Το ίδιο θα κάνεις και στο σκεβρωμένο,δηλ.σαν τσαλακωμένο,το βάζεις και αυτο στο νερακι και μετα με την ίδια διαδικασία θα ισιώσει.
Να σημειώσω εδώ πως απο το νερό τα πιάνουμε πολύ προσεκτικά με το χέρι,σχεδόν ανεπαίσθητα,και δεν βαζουμε λαβίδα σε κανένα σταδιο,παρα μόνο οταν έχουν στεγνωσει απο τα φύλλα ,κάτω απο το βιβλίο.

USGreek

USGreek

Ξανά-ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Πρέπει να ομολογήσω ότι έχω αφηνιάσει αφού έχω ήδη αγοράσει και άλλες κεφαλές και βιβλία και προβλέπεται δυναμική συνέχεια! Μάλλον θα σας κρατώ συντροφιά με απορίες για το άμεσο μέλλον, η συμμετοχή σας είναι εξαιρετική!
Υπάρχει κάποιος σύντομος (κατά προτίμηση οπτικός) οδηγός κάπου για το τι πρέπει να προσέχω στις αγορές, ειδικά των ΜΚΕ, όσον αγορά το πίσω μέρος του γραμματοσήμου; Τσακίσεις, σκισιματα, φθορές γόμας (όπου υπάρχει) κλπ.;

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Υπάρχει,οδηγίες θα λάβεις σε pm Cool

USGreek

USGreek

Απάντησα σχετικά στο pm Smile

USGreek

USGreek

Με ενδιαφέρουν τα παρακάτω, 40λ 1861-62 coarse και 1861 mint 1Λ. Βλέπετε κάτι «κακό» στις εικόνες; Να τα χτυπήσω;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και βέβαια οχι,φαίνονται πολυ καλά τεμαχια,ειδικα το 1λ το λες και πολυτελειας !
Ασφαλως ειναι σε συναρτηση.των τιμων που προσφερονται,πχ το 40λ καλη τιμη ειναι τα.80ε και σουπερ τιμη κατω απο 70ε και αυτο λογω της κοντης γωνίας.
Το 1λ δεν εχει γομμα ,ετσι γυρω στα 100 καλά ειναι, παρακατω ειναι ευκαιρία,παραπάνω λόγω περιθωρίων το πολυ μεχρι τα 120ε

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Μου αρέσει το προσωρινό, φέρει και τη σφραγίδα του Νικολαΐδη.
Το παρισινό θα πρέπει να καταταχτεί ως 1Α.

https://xartomoutro.wordpress.com/

USGreek

USGreek

Ευχαριστώ παιδιά! Τσίμπησα το 1λ για $100, περίπου 88 ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία. Αναμένω για το 40λ.

USGreek

USGreek

Επανέρχομαι με ένα 40λ του οποίου θα ήθελα να μάθω πιθανή έκδοση (είναι σε κακή κατάσταση, απλά για έρευνα γιατί έχει μια απόχρωση που δεν βγάζω άκρη).
Επίσης, παραθέτω σφάλματα που έχω βρει - λογίζονται όντως ως τέτοια; Δεν έχω πάρει ακόμα το σχετικό βιβλίο από Καραμήτσο οποτε πάω ψάχνοντας...
Στο 20Λ λείπει κομμάτι από το Ε και έχει κακοσχηματισμενο πάνω αριστερά ανθεμιο - έτσι δε λέγεται αυτό; Smile
Στε ένα 30Λ έχει μια γραμμή δίπλα από το 30.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

To 40λ σε αυτη τη κάπως περίεργη φωτο μοιάζει με συνεχόμενων 1862/67 το επι γκρι λιλά χαρτιού,μπορεί και όμως και να είναι δικτυωτού 1871/76...σίγουρα αν απο πίσω οι ΑΕ ειναι λεπτής εμφάνισης το πρώτο,αν χοντροειδής το δεύτερο.

Στις  επισημάνσεις σου για την ύπαρξη σφαλμάτων εκτύπωσης ,στο 20λ αυτο οφειλεται στη βαριά εκτύπωση,στη υπερμελάνωση ,και γι'αυτό λείπει το πάνω μέρος του 'Ε',και έτσι δεν λογίζεται για σφάλμα.
Στο 30λ όμως θα μπορούσαμε να πούμε πως κάτι έχουμε....εγώ δεν έχω δει κάτι παρόμοιο,αυτη η αξία ακόμα μελετάτε,έχουμε όμως κοντά μας φίλο που ασχολείται συστηματικά με τα 30λεπτά ,όπότε ίσως μας διαφωτίσει πάνω σε αυτό.

USGreek

USGreek

Σορρυ για την παράλειψη, ανεβάζω την πίσω όψη του 40λεπτου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Η γραμμή στο 30 δεν λέει κάτι. Όλοι γνωρίζουμε ότι η εκτύπωση των 30λέπτων είναι κακή και παρουσιαζονται τέτοια «σφάλματα» που όμως δεν είναι γιατί θ πρέπει να εμφανίζονται από 2 και πάνω φορές και έχει τύχει να δω κάτι τέτοιο...

Theosal

Theosal

Δες για παράδειγμα την φωτο που παραθέτω.... βέβαια το συγκεκριμένο έχει ένα σφάλμα, αλλά δες πόσες γραμμές υπάρχουν σε όλη την επιφάνεια του γραμματοσήμου!!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Μάλιστα, αρχίζω και μπαίνω σιγά-σιγά στο νόημα... Θέλει καλή μελέτη στην ποιότητα εκτύπωσης πρώτα.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καλύτερα έτσι,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για να πούμε σίγουρα ότι ειναι  συνεχόμενων 1866

USGreek

USGreek

Άρα Παναγιώτη μικρής αξίας όπως και να έχει...
Παρεμπιπτόντως τσίμπησα το 40λ που έλεγα πιο πάνω για 71 ευρώ.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ααα,το πήρες πολύ καλή τιμή!
Για να αρχισω και εγω να ψωνίζω απο το ebay πρέπει να είμαι απο τους ελάχιστους που δεν ασχολούνται με αυτό για την αγορά των γραμμ.τους...

Οσο αφορά το 40λ που λέγαμε,το συνεχόμενων,ε,βέβαια,όχι μόνο χαμηλής αξίας αλλα είναι και δ΄διαλογής,μόνο για χρωματολόγιο κάνει,δηλ.συλλογή απο κατεστραμμένα γραμμ.για μελέτη,αποχρώσεων,ΑΕ,κτλ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Κυρ Φεβ 24, 2019 9:38 pm, 1 φορά

USGreek

USGreek

Όντως βρίσκεις μερικά καλά και σε καλή τιμή από ότι φαίνεται, αλλά προετοιμάσου να ξοδέψεις παρά πολύ χρόνο για ξεσκαρτάρισμα σαβούρας. Άσε που πολλοί δεν δείχνουν καν την πίσω όψη (πολλες φορες σε, κατά τα αλλά, εξαιρετικά τεμάχια οπως φαίνονται από μπροστά) και πρέπει να στειλεις μνμ για να την ανεβάσουν (και αν το κάνουν τελικά...) κλπ. κλπ. Γενικά πάντως η ποικιλία είναι τεράστια.

USGreek

USGreek

Πάλι σχετικά με αξία ΜΚΕ - ένα closing corner ποσό κόβει περίπου από την αξία μιας ΜΚΕ σε σχέση με τον τρέχοντα τιμοκατάλογο ή/και ενός με 4 full margins?
Ένα παράδειγμα εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 38 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης