Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 50]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αυτο το 20λ εχει αρκετο περιθωριο...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Ωραιο κομματι απο την αλλαγη χρωματων. Αριστερη ακρη φυλλου οπως καταλαβαινεις

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ναι και δειχνει το χαρτι που χρησιμοπουσαν απλετα

Theosal

Theosal

Το χαρτί ήταν εκ των προτέρων κομμένο, ως εκ τούτου πάνω κάτω αυτά ειναι τα περιθώρια, απο όσο τουλαχιστον γνωριζω, με μικρές διαφοροποιήσεις στο μεγεθος

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

α' λοτ
μπροστά του theosal δεν πιάνει μία Smile
β'λοτ
οι συλλέκτες αυτου πεδίου θα ''δυσκολευτούν'',αλλά δεν ξέρω κανένα προσωπικά...
emoticon tasos
ταιριαστό What a Face

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Νσι πολύ περιθώριο αλλά το ένα κάνει όσο έγραψα παραπάνω και αυτο...8 συν το περιθώριο άντε 15ε....

Varg83

Varg83

Για το δεύτερο γραμματόσημο έχω να πω πως εντάσσεται σε μια πολύ μεγάλη κουβέντα περί τιμολόγησης των ΜΚΕ με ιδιαιτερότητες (σφάλματα, κλπ). 
Εδώ λοιπόν έχουμε ένα ασφράγιστο 10λεπτο δικτυωτό, το οποίο ανήκει, σωστά, στην τελευταία σειρά (θέσεις από 141-150), με τεράστιο κάτω περιθώριο. Το σφάλμα τυπώθηκε σε 10 διαφορετικές θέσεις και έχουν βρεθεί ως τώρα ζεύγη, μπλοκ των 4, αλλά και φάκελοι. Άρα αναλογικά με το τι υπάρχει στην αγορά η τιμή είναι πάρα πολύ υψηλή. Πληροφοριακά εχει πουληθεί για 1200€ ζεύγος ασφράγιστο με το συγκεκριμένο σφάλμα.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το συγκεκριμένο βλέπω έχει θέμα και στη γόμμα του. scratch

Theosal

Theosal

Φιλε μου Πάνο,
Θα συμφωνήσω μαζι σου στο οτι το δικο μου δεν πιάνει μια.... Μονον που υπάρχει μια ειδοποιός διαφορα..... αυτο ξεκινάει στα €850 και οπου πάει και εγω το πλήρωσα €1,20..... Ειναι τεράστια και η διαφορα της τιμής....
Οπότε, προτιμώ το δικο μπυ.....χεχεχε

heraldic40



Καλησπέρα στην παρεα.Για πειτε μου γνωμη για τα 20λεπτα...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το πρώτο σίγουρα δεν είναι πλαστό,φαίνεται η σπασμένη κυματοειδης γραμμή,στα άλλα δύο δεν διακρινεται από τη φώτο.
Αν τελικά κοιτώντας την δεύτερη και τέταρτη γραμμή στο επάνω αριστερο μέρος του γραμμωτου βαθους είναι οκ!,δηλαδή στο κάτω μέρος σπασμένη,τότε,α,β Παρίσι,γ,Παρίσι και αυτό αλλά coarse print.
Ξεγελάει και νομίζεις ότι είναι ξυρισμένο άνευ ΑΕ,αλλά το βάθος μεταλλίου είναι άψογο,ενώ στα 1870 υπάρχουν από άσπρα στίγματα μέχρι λευκος περιγυρος,και αυτό λόγω κακής τοποθετησης της εκτομης
Θα έλεγα ότι και το πρώτο το λες κακεκτυπο ,ειδικά στη αριστερή πλευρά... όπως και να χει μιλάμε για περιπτώσεις με μεγάλη υπεραξία,x10 τουλάχιστον....

heraldic40



Ευχαριστω για την απαντηση, θα προσπαθήσω για καλυτερες φωτο.Καποιος μου ειχε πει ότι προκειται για προσωρινα, γι αυτό εκανα την ερωτηση.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδω που βρίσκομαι αυτη τη ώρα δεν έχω πρόσβαση στη μελέτη Κούνδουρου,απο μνήμης έχω την εντύπωση πως δεν έχουν καταγραφει ανευ ΑΕ στις προσωρινές και στις δύο εκδόσεις...οπωσδήποτε λόγω του πλήρους μελανώματος βάθους μεταλλίου πρέπει να αποκλειστει το να είναι κακέκτυπα,μένει να είναι επιμελλημένα.
Οπως και να΄χει μιλάμε για μεγάλες σπανιότητες ,ειδικά το τρίτο αν είναι 1870 άνευ ΑΕ ,περιθώρια, εμφάνιση,και ασφαλώς,κάτι που δεν θίξαμε,αν δεν έχει γίνει απόξεση των ΑΕ,αλλα ακόμα και αν είναι κακέκτυπα παρισινής έκδοσης,ειδικά το τρίτο σε τέτοιο βάθμό...!

Varg83

Varg83

Το πραγμα θελει λεπτομερεστατη εξεταση απο κοντα. Εχω δει πλαστα τετοιου τυπου να τα πουλανε στο ebay για παρισινα. Συνηθως υπαρχουν οι γραμμες αλλα ειναι αχνες και χωρις κουκιδες. Το τριτο γραμματοσημο μου κανει εντυπωση γιατι εχει πολυ μεγαλο δεξι περιθωριο που θα επρεπε να υπηρχε μερος του διπλανου του γραμματοσημου. Θα πει καποιος οτι ισως να ειναι ακρη φυλλου αλλα και παλι θα πρεπει η δεξια γραμμη να ειναι πιο παχια (εστω ελαχιστα μιας και μιλαμε για παρισινη εκδοση).

heraldic40



Τα ειχα σε ξεχωριστο αλμπουμ κι όπως ψάχνοντας χθες για το υποτιθεμνο σπασμενο 1 στο 10λεπτο,τα ειδα στη τελευταια σελιδα.Οι σημειώσεις είναι.Προσωρινα,το πρωτο ψαθωτο βαθος,θεση 77, δευτερο ιχνος ψαθωτου κατακόρυφα,θεση 22, τριτο ενωμενο βαθος,θεση 93

Varg83

Varg83

Heraldic 40 ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που βρηκες. Εγω επαναλλαμβανω τα τος απο κοντα εξετασης. Αν μπορεις ομως σκαναρε τα σε υψηλη αναλυση και ανεβασε τα για να εχουμε μια οσο το δυνατον πιο πληρη εικονα (εστω και διαδυκτιακη).

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ heraldic ξαφνικά ανέβηκε το επίπεδο απότομα Smile
Aλλό να εξετάζεις περίπτωσεις αναμενόμενες και άλλο ΜΚΕ αυτού του επιπέδου,τουλάχιστον εμένα με ξεπερνά...άσε που μια φορά έχω πιάσει στα χέρια μου προσωρινό ανευ σε μια δημοπρασία.
Εν τούτοις,.με την όποια τριβή μέσω των καταλόγων και αναγνώσεων και μετά από τα στοιχεία που μας έδωσες επιμένω πως το δεύτερο γραμμ.είναι παρισινό κακέκτυπο,για το α' και γ' ,ειδικά στο πρώτο,μια που το είπες ,φαίνεται πλέον καθαρα το ψαθωτο βάθος,στο άλλο όταν ανοίγω την εικόνα μου χανεται απο το πλάνο και δεν μπορώ να το διακρίνω,εννοείτε αν έχει ψάθωμα στη μεγαλύτερη επιφάνειά του ,ναι,ανήκει εκεί,αν όχι τότε συζητιέται[γιατι αν είναι συνεχόμενο βάθος θα έπρεπε να είναι το βάθος χαρακτηριστικά κακής εκύπωσης...]

Varg83

Varg83

Λίγο μπερδεμένα μου φαίνονται τα στοιχεία που μας δίνεις Heraldic40. Καταρχήν ψαθωτό βάθος διακρίνω στο δεξιό γραμματόσημο.
Τα προσωρινά διακρίνονται συν τις άλλοις και από τη βαριά εκτύπωση, και από το λευκάζων περίγυρο γύρω από το κεφάλι. Κάτι τέτοιο φαίνεται στο δεξιό γραμματόσημο αλλά έχω ένσταση στο δεξιό του περιθώριο. 
Ως προς την κυμματοειδή γραμμή βάζω ένα link από το ebay που δείχνει ένα πλαστό που έχει διακοπή στην κυμματοειδή γραμμή. 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Στο πρώτο γραμματόσημο ύποπτη είναι και η σφραγίδα (''67'' = ΣΥΡΟΣ) που ναι μεν είναι διπλοτυπωμένη αλλά τα ψηφία είναι τελείως ανισόπεδα μεταξύ τους.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης