Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 45 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 41 από 50]

Tasos

Tasos

Πιθανως το 5αρι...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Μπράβο Τάσο το βλέπω κι εγώ που να φανεί με πίσω φωτισμό εκεί που κρυφτηκεν!

Tasos

Tasos

Πεζει και το 4αρι να'ναι διπλοεκτυπωση


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Με το ματι φαινεται επισης σαν ελαφρια διπλοεκτυπωση οταν το παρατηρω εγω..μια μερα θα τα αφαιρεσω και τοτε θα σιγουρευτουμε..ευχαριστω Τασο τα λεμε

Admin

Admin
Admin

...και κάτι διαφορετικό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Admin έγραψε:...και κάτι διαφορετικό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ενδιαφέρουσα θεώρηση.
Όμορφη ανακάλυψη.

costasirun

costasirun

Καλησπερα σε ολους

Παιδια αυτο το 80 το ειχαμε καταταξει εδω στο φορουμ πριν 1-2 μηνες με πρωτο εμενα στις συνεχεις εκδοσεις αν και εχει  σφραγιδα 1878 βασικα  λογω του ΑΕ και προπαντων του 0 το οποιο φαινεται αν και οχι πληρως τυπωμενο λεπτο και τυπικος ΑΕ των συνεχων...πριν λιγες μερες βρηκα τη θεση του στο φυλλο και προς μεγαλη μου εκπληξη ολα τα σημεια μελανης το κατατασσουν στο επομενο τραβηγμα μετα τον καθαρισμο των πλακων..ανεβαζω φωτος και περιμενω τα σχολια σας..ο ΑΕ ειναι κατα τη γνωμη μου ειναι ανισοπεδος και αν και το 0 δεν ειναι καλα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" />

Theosal

Theosal

Θα μου επιτρέψετε να επιμείνω για άλλη μια φορά στην άποψη μου ότι οι κηλίδες και άλλα σημεία μπορούν να έχουν περάσει και στην επόμενη έκδοση και να μην έχει εντοπιστεί στην προηγούμενη. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε κηλίδες στο ε αλλά όχι στο δ τράβηγμα, αλλά κάποια στιγμή εντοπίζονται οι ίδιες κηλίδες και στο δ και τότε; Αντιστρέφουμε τους όρους... Αυτά από τελευταίες μου παρατηρήσεις σε 20λεπτα και 10λεπτα, καθώς και λίγα 80λεπτα όλων των εκδοσεων αλλά κυρίως της ρςλευατελε...

costasirun

costasirun

Εχεις δικαιο theosal αλλα εγω σε αυτην την περιπτωση εκτος του οτι ειναι αρκετα εντονα και μεγαλα τα σημαδια μελανης στον οψη βλεπω και το 8 ολιγον πεπλατυσμενο και το 0 ισως να μας ξεγελασε αφου ειναι ελλιπης εκτυπωση και δε φαινεται καλα..ανεβαζω ακομα 2  80 λεπτα του ε τραβηγματος για συγκριση του 8αριου και ενα τριτο τυπικο 8αρι συνεχων για συγκριση κ σχολιασμο απο ολους τους φιλους[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Στικτή σφραγίδα σε 30λεπτο του 1882; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Η πρώτη τύπου Ι από Αθήνα μου φαίνεται πολύ ύποπτη να χρησιμοποιείται αυτήν την εποχή, αν και δεν εμφανίζονται τόσο αργά ακόμη και από μικρότερα γραφεία...

Η τύπου ΙΙ ΚΑΛΑΜΑΙ (31) είναι νορμαλ....

Μάλλον έχουμε κάποιο κατασκεύασμα, μπορεί και εκείνης της εποχής ακόμη!!

semi-analogue



Γεια χαρα. Πηρα σε μια δημοπρασια στο ebay αυτες τις 77 κεφαλες οι οποιες προφανώς ειναι σε αρκετα κακή κατασταση, βεβαια μου πηγε 29 ευρα με ταχυδρομικα δλδ περιπου 32 λεπτα το καθε γραμματοσημο, οποτε δε πρεπει να ειναι και πολυ ασχημα. 

Η μονη προεργασία που εκανα ειναι να ξεχωρισω οσα ειχανε κωδικό στο πισω μερος (5, 10, 20, 80 συν αυτο το ξεθωρισμενο (40) )  , καποια που μου φανηκε οτι ειχανε πιο χοντρο χαρτι εως και χαρτονι (5,20) , αλλα και επιδιωρθωσα στοιχειωδως καποιο που ειχε αποκοληθει η γωνια του και ενα αλλο που ειχε σκισιμο και ήτανε ετοιμο να κοπει

Αφηνω λοιπον την φωτο εδω για τα πρωτα σχολια σας, και αφου μελετήσω περισσοτερο, θα επανελθω με πιο συγκεκριμενες ερωτήσεις..  μεχρι τοτε ολα τα σχολια ευπροσδεκτα... 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οσο αφορά τη σχέση τιμής με ποιότητα οι απαντήσεις εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και όσο αφορά τα περιθώρια γύρω γύρω απο το κάθε γραμμ.,αλλα και αν έχουν απώλειες χαρτιού απο πίσω.
Με μια πρώτη ματιά,έχουμε τέσσερα-πέντε γραμμ.που φαίνονται άρτια,αν δεν έχουν κάποια προβλήματα λέπτυνσης χαρτιού,η χαμηλή τιμή απόκτησης οφείλεται όχι τόσο στη κακή κατάσταση αλλα στο ότι τα περισσότερα γραμμ.ανήκουν στη τελευταια έκδοση των ΜΚΕ που είναι φτηνή απο μόνη της σαν σφραγισμένα αντίτυπα.
Μια καλύτερη φωτο για τα παρακάτω θα ήταν καλή,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

semi-analogue



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αυτο ειναι ενα απο τα 20λεπτα που 'επιδιορθωσα'.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την semi-analogue στις Τετ Δεκ 11, 2019 1:37 am, 1 φορά

semi-analogue



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

semi-analogue



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

semi-analogue



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

semi-analogue



μου κανανε εντυπωση και αυτες οι δυο οι οποιες ειναι παρα  πολυ χοντρη ποιοτητα χαρτιου, χαρτονι θα το ελεγα, καμια σχεση με την πλειοψηφια 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

semi-analogue



και εδω ειναι ολες οι ΜΚΕ που εχουνε ΑΕ (εκτος απο το πετσοκομενο 80Λ που το ξεχασα)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Διαπιστώνω πως ο πωλητής πρέπει να ήταν Ελληνας,ή ομογενής...
Δεν του έχει ξεφύγει τίποτα που να έχει κάποια αξία,να,ένα σφάλμα εκτυπωσης,μια ακριβή σφραγίδα,μια απόχρωση διαφορετική,έστω ένα σφαλματάκι στους ΑΕ,τπτ,....αντιθέτως έχει δύο άρτια γραμμ.και αυτά στο 30% & 50% της τιμής καταλόγου,το 40λ που κύκλωσα είναι το μόνο που έχει μια σχετικά καλη τιμή στο κατάλογο,είναι έκδοσης 1871 στη κίτρινη σαρκόχρωμη απόχρωση,αλλά δεν φαινόταν καλά το ότι ,όχι μόνο δεν υπάρχει περιθώριο επάνω,αλλα έχει και κόψιμο μέχρι την επιγραφή,πραγμα που κάνει το γραμμ.καθαρά μελέτης.
Με λίγα λόγια,τώρα που γνωριστήκαμε,ειδικά στις ΜΚΕ,αλλα και και λίγο πολύ σε όλα τα κλασσικά,ακόμα και στα ξένα, πριν αγοράσεις,pm Cool

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 41 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 40, 41, 42 ... 45 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης