Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 20λ.

+15
νικος
Elboiteu
Νίκος Βαρουξής
Tasos
costasirun
mkenzy1
giovanoukos
heretic77
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Admin
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 25 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 49]

21Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Νοε 13, 2017 10:26 pm

Varg83

Varg83

Εχουμε εικονα ή γνωση απο τι προηλθε?

22Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 10:46 am

Varg83

Varg83

Mercury, επίσης το σφάλμα της γραμμής στην επιγραφή ''ΕΛΛ ΓΡΑΜΜ'' είναι από τα συνεχόμενα και έπειτα ως το τέλος, σωστά?

23Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 7:38 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειναι δευτερογενή σφάλμα δεν υπήρχε στα φύλλα Barre ούτε έχει βρεθει στα δοκίμια,και είναι απο τα σφάλματα που δημιουργήθηκαν απο διάφορους λόγους,έπεσε ένα εργαλέιο,κακή χρήση της μεταλλικής βούρτσας πολλοί λόγοι,τετοιοι που έκαναν την ζημιά στην εκτυπωτική πλάκα και έτσι αποτυπωνότανε στα φύλλα,ανά τα τραβήγματα.

24Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 7:52 pm

Varg83

Varg83

Ώπα για να μη μπερδευτούμε. Το σφάλμα της λεύκης γραμμής είναι όντως από κακή χρήση της μεταλλικής βούρτσας προφανώς για αυτό δεν υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις. Η απορία μου για την ''καταγωγή'' αφορά το σφάλμα στο χείλος θέση 67. Καταλαβαίνεις οτι από τις απορίες μου πάω στοχευμένα σε αυτά τα 2 σφάλματα Wink

25Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 9:02 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν σου πω πως δεν πρόσεξα το δεύτερο ποστ σου,αυτο με τα 23-28 Smile

Εγώ αναφερόμουν στη θ.67,όσο αφορα για τα 23-28 ναι είναι του 1862 και υπάρχουν στα επιμελλημένα,το εχω εξαλλου.
Κοίτα όποιο σφαλμα δεν έχει εξακριβωθει στα φύλλα κληρονομιάς Barre,στις πλάκες,που εκτός των 20 και 60 λεπτων υπάρχουν στο μουσείο,και ασφαλώς στα κυκλοφορούντα δοκίμια,όλα λοιπον έχουν δημιουργηθει μετά.Το πότε ακριβώς είναι πεδίο μεταβαλλόμενο,να ας πούμε στη Φιλοτέλεια που κυκλοφορει, στο άρθρο μου αυτό ακριβώς επισημάνω για την Θ.29 στη αξία του 1λ.επικξρατούσε η άποψη πως εμφανίζεται μόνο στις συνεχόμενες και εμφανίζω παραδείγματα επόμενων εκδόσεων με το σφαλμα.

26Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 9:05 pm

Varg83

Varg83

Απο τα α' αθηναικα? Αυτο δεν το ηξερα. Νομιζα απο τα συνεχομενων.

27Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 19, 2017 9:09 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Υα σου γραψω αυριο,να δω τι έχω τελικά,με φωτο ασφαλώς

28Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 21, 2017 2:18 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σφαλμα πλάκας λευκή γραμμή διαπερνα την πάνω επιγραφ'η,θέσεις 23,24,25,26,27,28,29

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

α΄κακέκτυπο,εγώ ποτέ δεν έχω δει κάτι,θα είδε όμως ο Τσεριώτης και το περιέγραψε έτσι στου feldman
β'-γ' επιμελλημένα
δ,το κατατάσω στα ''μαίου'' ,έχει την απόχρωση,τεράστιο ανάγλυφο,και ΑΕ με τη σωστή σκίαση,και παραβλέπω την βαριά εκτύπωση,χρωματικώς,και στη όψη και στους ΑΕ

29Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 21, 2017 4:45 pm

Varg83

Varg83

Για το κακέκτυπο, αχνοφαίνεται η γραμμή στο τέλος του Α και μέχρι την τελεία.

30Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 21, 2017 4:54 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Και στο Ε μπροστα

31Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 21, 2017 9:41 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ρε γατόνια γιατί εγώ με τους φακούς μου δεν έχω δει τπτ...?
Μου φαίνεται θα τα σκάναρω και θα τα εξετάζω απο τον υπολογιστή...

32Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 28, 2017 3:38 pm

Varg83

Varg83

Νέα παραλαβή. Φάκελος με ξυρισμένο 20λεπτο θέσης 28. Λογικά το 31b

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />

33Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 28, 2017 3:39 pm

Varg83

Varg83

Λίγο touched στην κάτω δεξιά άκρη.

34Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 28, 2017 4:31 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Λίγο touched στην κάτω δεξιά άκρη.

Φίλε Αχιλλέα μην προβληματίζεσαι-στε με το γραμματόσημο όταν είναι επι φακέλου,εκτός αν είναι κατεστραμμένο(που και πάλι υπάρχει ανοχή)
Αλλα είναι τα σημαντικά.
1)Αποτύπωμα σφραγίδας από το ταχυδρομείο που στάλθηκε.Αυτό μπορεί να είναι Ταχυδρομικό γραφείο,κινητό
ταχυδρομείο σιδηροδρόμου ή πλοίου
2)Αποτύπωμα σφραγίδας από το ταχυδρομείο που παρελήφθη.Στην περίπτωση που δεν υπάρχει σφραγίδα άφιξης
αρκεί και μόνον διαβατική-κές από ενδιάμεσους προορισμούς (αυτό σημαίνει οτι ταξίδεψε).
3)Σωστό ταχυδρομικό τέλος ανάλογο του βάρους του ή και μεγαλύτερο ελάχιστα(αλλιώς θεωρείται φιλοτελικό).
4)Σφραγίδα ή ταινία συστημένου εάν είναι συστημένο.
5)Τα στοιχεία του παραλήπτη.

35Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 28, 2017 4:37 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Επίσης υπεραξία υπάρχει όταν το ταχ. γραφείο αναχώρησης είναι μικρό,η διαδρομή είναι σύνθετη(πλοιο,τραίνο,στεριά) η γραμματοσήμανση είναι μικτή και ακόμη περισσότερο οταν είναι με μικτά ταχ.γραφεία Ελληνικά και ξένα.

36Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Νοε 28, 2017 9:16 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

SHH_Egeo έγραψε:Επίσης υπεραξία υπάρχει όταν το ταχ. γραφείο αναχώρησης είναι μικρό,η διαδρομή είναι σύνθετη(πλοιο,τραίνο,στεριά) η γραμματοσήμανση είναι μικτή και ακόμη περισσότερο οταν είναι με μικτά ταχ.γραφεία Ελληνικά και ξένα.

κάτι σημαντικό,στις ΜΚΕ μόνο[νομίζω],πέρα απο αυτα που γραφεις ,τα οποιά είναι πολυ κατατοπιστικά,είναι οι μικρες τριγωνικές σφαγίδες ΔΤ με ένα αριθμό συνήθως τριψήφιο.Αυτές είναι των αγροτικών ταχυδρόμων,που πήγαιναν στα χωρια και έπαιρναν τα γραμματα απο τα σπίτια ή φωνάζανε στη πλατεια του χωριού,όπως πολυ ωραία και γλαφυρα τα διηγείται ο Παπαδιαμάντης στα μυθιστορήματά του.
Ορίστε λοιπον εσεις που κάνετε σαφαρι στο ebay μπορεί να πεσετε πάνω σε κάποιο αδαή και να παρετε ένα ωραίο φιλοτελικό κελεπούρι Cool

και για την οικονομία των τοπικ
tasos δεν έχω κατα νου κάποιο σφαλμα εκεί,όμως στη μελέτη του Κούνδουρου για τις θέσεις,έχει στα 20λ κάπου στα 110 σφαλματα,επειδή το έχεις για δες,αν όχι το κοιταω εγώ το βραδάκι και σου γραφω

37Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 30, 2017 4:36 pm

Varg83

Varg83

Tasos δεν τίθεται ζήτημα σφάλματος στη λευκή κηλίδα που αναφέρεις. Είναι ένα τυχαίο λευκό σημείο από τα αμέτρητα!

38Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Δεκ 03, 2017 10:33 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μετά τα 5λ&10λ σειρά πήραν τα 20λ.
Ειπα λοιπον να ξεκινήσω με τα δύσκολα,και συγκεκριμένα με ένα σφάλμα αρκετά γνωστό[και με θαυμαστές απο το φορουμ Smile -theοsal περιμένω καλά νέα αυτη τη φορά Wink ]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

39Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Δεκ 10, 2017 8:23 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Προχωρώντας λοιπον έφτασα στο ''λευκό σημείο στο πηγούνι'' σαν ελιά,θέσεις 24/34/124.Ενα σφάλμα αρκετα διαδεδομένο,καθώς δημιουργήθηκε το 1863 στα ουρανί.
Παραθέτω ένα παράδειγμα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

υποκίτρινο χαρτί 1875-80 θαλασσί

40Η αξία των 20λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Δεκ 10, 2017 8:36 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το ενδιαφέρον και με αφορμή την χθεσινή δημοπρασία,είναι στη πίσω πλευρά:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

που εδώ έχουμε τον ΑΕ μετατοπισμένο σε σημείο να βγαίνει απο την άλλη μεριά.Βλέποντας λοιπόν αντίστοιχη περίπτωση χθες στη δημοπρ.αυτές οι περιπτώσεις έχουν και υψηλή υπεραξία αλλά προσοχή:
πρέπει ο ΑΕ έστω να αχνοφαίνεται απο την άλλη πλευρά ,διαφορετικά μια μετατόπιση στο να ακουμπάει απλώς έχει ,αναλόγως και την έκδοση[πχ σε προσωρινή έχει μεγάλη υπεραξία],σχετική υπεραξία.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 25 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης