Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 80λ.

+13
costasirun
cascava
USGreek
mkenzy1
SHH_Egeo
Elboiteu
Ambassador
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
Theosal
Admin
salonico
Varg83
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

21Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τρι Δεκ 11, 2018 10:01 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το σφάλμα thin circle είναι παρών στις μισές σχεδόν αξίες των ΜΚΕ,με εξαίρεση τα 30 & 60λ καθώς και στα 1,2 και 40λ και γι'αυτο ο τιμοκατάλογος τα δίνει με συντελεστή επί 2 της αξίας τους.
Αν και δεν διακρίνεται πολύ καλά αν είναι όντως λεπτυσμένος κύκλος,οι θέσεις είναι η 2,που δεν είναι και η 86,που μάλλον εκεί ανήκει.

22Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τετ Δεκ 12, 2018 7:17 pm

Theosal

Theosal

Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ότι το λάθος του λεπτού κύκλου στα 80λεπτα εμφανίζεται σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις κατά Κούνδουρο.
1. Μπροστά στο μάτι του Ερμη στις θέσεις 38 και 114,
2. Σε εκτεταμένο πεδίο από το ύψος του ματιού έως το άνω τμήμα του πηγουνιού του Ερμή στη θέση 2, και
3. Μπροστά στο στόμα του Ερμή, στις θέσεις 107, 143 και 149.

Το σφάλμα πλάκας εμφανίζεται να ανήκει στην τρίτη περίπτωση 
Και μάλιστα νομίζω ότι ανήκει στη θέση 149, αφού έχει τα περισσότερα στοιχεία της θέσης αυτής, εκτός του βασικότερου στοιχείου της της μακρυάς κάθετης αντένας του δεύτερου Μ... αλλά δεν νομίζω να έχει στοιχεία των 2 και 86 (που δηλώνω ότι δεν την γνωρίζω για το σφάλμα αυτο).
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

23Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τετ Δεκ 12, 2018 9:55 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ε,λοιπόν αυτο κοίταξα χθες βράδυ με το που πήγα σπίτι,τη βιβλιογραφία για το thin circle των 80λ.
Ως γνωστόν γράφω απο μνήμης τις ώρες καταστημάτων οπότε στο μυαλό μου είχα τα γραφόμενα τοων παλαιών Γαρά ,Φαίππέα και κυρίως Καϊτατζίδη.[ο Ασημακόπουλος απλώς συγκρίνει τις απόψεις των προαναφερόμενων]
Εκεί λοιπόν οι κύριοι αναφέρουν τις δύο θέσεις που είπα,και αναφέρω ασφαλώς πως δεν είναι η 2 στο ποστ μου,και να σημειώσω εδώ πως σίγουρα πρέπει να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος στο βιβλίο του Καιτατζίδη γιατί αναφέρει τη θ.33 για τον σπασπένο ενω είναι η 38.
Η ενδελεχής μελέτη  και συσσωρευμένη γνώση όλων αυτών των ετών παρουσιάστηκε απο τον Γ.Κούνδουρο το 2011 με την μελέτη του.Εκει για κάποιο λόγο δεν αναφέρετε η θ.86 που την αναφέρουν οι παλαιοί,οπωσδήποτε κρίνοντας την μελετητική ισχύ του Γ.Κ. συντασσόμαστε με αυτή,πλέον....

24Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Σαβ Δεκ 15, 2018 12:19 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

....όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με ΜΚΕ,οπότε να μία ενδιαφέρουσα περίπτωση:
το γνωστό καρμινόχρωμο με πορτοκαλί ΑΕ,με χαρακτηριστικά θέσης 150 και ασφαλώς thin circle :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αν υποθέσουμε πως δεν έχουμε περίπτωση απλά χοντρών περιθωρίων,πράγμα που μόνο οι παλιοί έθιγαν,οι νεώτεροι μελετητές δεν τα λαμβάνουν υπόψην[και καλά κάνουν] τότε οι πιό έντονα και με χαρακτηριστικό σχήμα εξωτερικές γραμμές περιθωρίου δηλώνουν γωνιαία θέση,αυτη είναι η 150 και πλέον μετα απο τη θέση 86 που δεν περιλαμβάνει η μελέτη Κούνδουρου,βλέπουμε πως δεν έχει και αυτη τη θέση.
Ομως οι περιπτώσεις λεπτυσμένου κύκλου είναι ,ειδικά στα 80λ, αρκετά δύσκολες περιπτώσεις.Ο λόγος προφανής,δεν έχει μεγάλη χρήση της πλάκας και σε συνδυασμό κάποιων μελανωμένων εκτυπώσεων,[1866 & 1875] μας δίνει περιπτώσεις δύσκολου προδιορισμού αλλά και νέων θέσεων.
"Και εδώ έρχεται το ερώτημα γιατι συμβαίνει αυτό,οι λεπτυσμένοι κύκλοι ?
Δίνει απάντηση ο Ασημακόπουλος*,και αυτη είναι ότι φαινόμενο αυτο παρουσιάζεται σε ορισμένες θέσεις και σε κάποιες αξίες απο την κρούση,προφανώς με κάποιο εργαλείο, κατα τη τοποθέτηση των εκτύπων στη συγκρότηση της εκτυπωτικής πλάκας των 150,δηλ.κάποια έκτυπα δέχτηκαν πιο δυνατό χτύπημα σε αυτη τη μεριά και έτσι δημιουργήθηκε αυτη η περίπτωση.
Μπορούμε ασφαλως να υποθέσουμε ακόμα πως τα ορειχάλκινα έκτυπα,σε κάποια απο αυτα,να μη είχαν την σωστη αναλογία χαλκού ψευδάργυρου.Υποθετικά κάποια απο αυτα να είχαν πχ μια αναλογία 85%-15% υπερ του χαλκού,γνωρίζουμε πρωτίστως ότι τα κράματα αυτα γίνονται λόγω αντοχής,άρα η χαμηλότερη περιεκτικότητα στο ισχυρο ψευδάργυρο να καταστούσε το ορειχάλκινο έκτυπο ευάλωτο στη πίεση της εκτύπωσης και έτσι να δημιουργήθηκαν οι λεπτυσμένοι κύκλοι,που σημειωτέον,είναι πολυ ψιλή γραμμή μετάλλου.
Αυτο πρέπει να συνέβη απο την πρώτη επαφή της ,σαφώς βαριάς ,εκτυπωτικής πλάκας κατα τις δοκιμαστικές εκτύπωσεις και έκτοτε το φαινόμενο να επαναλαμβάνεται σε όλες τις εκδόσεις

*
λαθος,αυτο το αναφέρει ο Κωνσταντινίδης στη Μελετη.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Κυρ Δεκ 16, 2018 2:30 am, 1 φορά

25Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Σαβ Δεκ 15, 2018 3:12 pm

Theosal

Theosal

Αν δεις λοιπόν, η λέπτυνση αυτή του κύκλου συμπίπτει με την περίπτωση 2 που αναφέρω .... να μια νέα θέση αν επιβεβαιωθεί και μια δυο φορές ακόμη... και ίσως και ακόμη καλύτερα και σε μεταγενέστερα αντίτυπα...

26Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty 80ΛΕΠΤΟ ΒΥΣΣΙΝΙ Δευ Μαρ 18, 2019 1:15 pm

Ambassador



Καλησπέρα σε όλους τους φίλους φιλοτελιστές! Είμαι καινούριος χρήστης του φόρουμ και γι΄αυτό θα ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη για τυχόν αστοχίες στις αναρτήσεις μου. Έχοντας πρόσφατα μάθει για το εν λόγω φόρουμ, έγινα μέλος και άρχισα να διαβάζω τις αναρτήσεις για τα διάφορα θέματα. Έπεσα, λοιπόν, πάνω σε μια μικρή συζήτηση για το 80λεπτο βισσινί των οριστικών/συνεχών εκδόσεων και την αναζήτηση υλικού και πληροφοριών γύρω από αυτό το πραγματικά σπάνιο γραμματόσημο. Θέλοντας λοιπόν να συνεισφέρω στη συζήτηση παραθέτω τα εξής: 
Ένα πολύ καλό παράδειγμα απόχρωσης αυτού του γραμματοσήμου εκποιήθηκε στην  υπ' αρ. 500 δημοπρασία του οίκου Καραμήτσου (Συλλογή Ασημακόπουλου). Παραθέτω το link: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Όπως, βλέπετε ενώ η τιμή εκκίνησης ήταν 300 ευρώ, κατακυρώθηκε στην τιμή των 2.600 ευρώ, πλέον προμήθειας και λοιπόν εξόδων. Προφανώς δεν είναι αλλόφρονες όσοι κονταροχτυπήθηκαν για να το αποκτήσουν, αλλά γνώστες της σπανιότητας του γραμματοσήμου αυτού. Βέβαια, η περιγραφή δεν είναι απόλυτα ορθή, καθώς δεν επρόκειτο για το 22c, αλλά για το 21ab (καλύτερα.....). Κοινώς, οι Α.Ε. του συγκεκριμένου γραμματοσήμου, δεν είμαι καρμινόχροες, αλλά πορτοκαλόχροες. Παραθέτω ένα ακόμη ωραίο παράδειγμα αυτού του γραμματοσήμου.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

27Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Δευ Μαρ 18, 2019 6:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εξαιρετικό ποστ,συγχαρητήρια !
Αυτό ακριβως ειναι το πνεύμα του forum,η μεταλαμπάδευση της γνώσης,πραγμα που γίνετε μεσω των αποριών,των συζητήσεων,αλλά και, όπως εδώ καλή ώρα,με την κατάθεση γνώσης μεσα απο την έρευνα.

Καλώς ορίσατε αγαπητέ και ειμαι σιγουρος πως ατο μελλον θα εχουμε πολυ ενδιαφεροντες διαλόγους.

28Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Δευ Μαρ 18, 2019 6:20 pm

Elboiteu

Elboiteu

Cherry-red is so beautiful !

https://philateliehellenique.wordpress.com/

29Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Δευ Μαρ 18, 2019 6:24 pm

Elboiteu

Elboiteu

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Ε,λοιπόν αυτο κοίταξα χθες βράδυ με το που πήγα σπίτι,τη βιβλιογραφία για το thin circle των 80λ.
Ως γνωστόν γράφω απο μνήμης τις ώρες καταστημάτων οπότε στο μυαλό μου είχα τα γραφόμενα τοων παλαιών Γαρά ,Φαίππέα και κυρίως Καϊτατζίδη.[ο Ασημακόπουλος απλώς συγκρίνει τις απόψεις των προαναφερόμενων]
Εκεί λοιπόν οι κύριοι αναφέρουν τις δύο θέσεις που είπα,και αναφέρω ασφαλώς πως δεν είναι η 2 στο ποστ μου,και να σημειώσω εδώ πως σίγουρα πρέπει να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος στο βιβλίο του Καιτατζίδη γιατί αναφέρει τη θ.33 για τον σπασπένο ενω είναι η 38.
Η ενδελεχής μελέτη  και συσσωρευμένη γνώση όλων αυτών των ετών παρουσιάστηκε απο τον Γ.Κούνδουρο το 2011 με την μελέτη του.Εκει για κάποιο λόγο δεν αναφέρετε η θ.86 που την αναφέρουν οι παλαιοί,οπωσδήποτε κρίνοντας την μελετητική ισχύ του Γ.Κ. συντασσόμαστε με αυτή,πλέον....

Has this stamp been falcifying ?
Do we have an explanation for this variety ?

https://philateliehellenique.wordpress.com/

30Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty 80ΛΕΠΤΟ ΒΥΣΣΙΝΙ Τρι Μαρ 19, 2019 11:49 am

Ambassador



Ambassador έγραψε:Καλησπέρα σε όλους τους φίλους φιλοτελιστές! Είμαι καινούριος χρήστης του φόρουμ και γι΄αυτό θα ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη για τυχόν αστοχίες στις αναρτήσεις μου. Έχοντας πρόσφατα μάθει για το εν λόγω φόρουμ, έγινα μέλος και άρχισα να διαβάζω τις αναρτήσεις για τα διάφορα θέματα. Έπεσα, λοιπόν, πάνω σε μια μικρή συζήτηση για το 80λεπτο βισσινί των οριστικών/συνεχών εκδόσεων και την αναζήτηση υλικού και πληροφοριών γύρω από αυτό το πραγματικά σπάνιο γραμματόσημο. Θέλοντας λοιπόν να συνεισφέρω στη συζήτηση παραθέτω τα εξής: 
Ένα πολύ καλό παράδειγμα απόχρωσης αυτού του γραμματοσήμου εκποιήθηκε στην  υπ' αρ. 500 δημοπρασία του οίκου Καραμήτσου (Συλλογή Ασημακόπουλου). Παραθέτω το link: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Όπως, βλέπετε ενώ η τιμή εκκίνησης ήταν 300 ευρώ, κατακυρώθηκε στην τιμή των 2.600 ευρώ, πλέον προμήθειας και λοιπόν εξόδων. Προφανώς δεν είναι αλλόφρονες όσοι κονταροχτυπήθηκαν για να το αποκτήσουν, αλλά γνώστες της σπανιότητας του γραμματοσήμου αυτού. Βέβαια, η περιγραφή δεν είναι απόλυτα ορθή, καθώς δεν επρόκειτο για το 22c, αλλά για το 21ab (καλύτερα.....). Κοινώς, οι Α.Ε. του συγκεκριμένου γραμματοσήμου, δεν είμαι καρμινόχροες, αλλά πορτοκαλόχροες. Παραθέτω ένα ακόμη ωραίο παράδειγμα αυτού του γραμματοσήμου.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τα καλά λόγια. Για να ολοκληρώσω την ανάρτησή μου σχετικά με το 80λεπτο βυσσινί, θέλω να προσθέσω τα εξής:

Α. Με αφορμή τις εκδηλώσεις για τα 150 χρόνια από την έκδοση της πρώτου ελληνικού γραμματοσήμου το 2011, έλαβαν χώρα διαλέξεις και δημοσιεύσεις μελετών. Μία από αυτές αφορούσε και τον επανακαθορισμό κάποιων αξιών ανά τις εκδόσεις της μεγάλης κεφαλής από τον κο Τσεριώτη. Σύμφωνα, λοιπόν, με τον ίδιο: 

80λεπτα 21ab (νέα καταχώρηση) και 22c
Προσθέτω την απόχρωση βυσσινί (cherry-red) στα γραμματόσημα με πορτοκαλί αριθμούς ελέγχου. Τα γραμματόσημο αυτό έχει χρησιμοποιηθεί στην Πάτρα και είναι γνωστό ως ¨Βυσσινί των Πατρών¨. Έχω δει έντονες αποχρώσεις στα γραμματόσημα με καρμινόχρωμους αριθμούς ελέγχου, αλλά όχι σε πράγματι βυσσινί χρώμα. Επειδή πάντως δεν επεχείρησα ποτέ να διαπιστώσω μετ' επιτάσεως την ύπαρξη τέτοιων γραμματοσήμων, παρακαλώ τους κατόχους να μου τα επιδείξουν κατά τις επερχόμενες συναντήσεις της ΕΦΕ, ώστε να τεκμηριωθεί η ύπαρξή τους και να κατατάσσονται ως 22c. Άλλως, ο εν λόγω τύπος θα διαγραφεί. (ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ 668/2011 ΣΕΛ. 160)

Β. Το 2014, με αφορμή το σχολιασμό των προσφερθέντων λαχνών της ως άνω υπ΄αρ. 500 δημοπρασίας και συγκεκριμένα του προαναφερθέντος 80λεπτου, από το συλλέκτη και μελετητή κο Στέφανο Καλλιγά, πληροφορούμαστε τα ακόλουθα: 

"Το βαθύτατο καρμινόχρωμο-βυσσινί 80λ. που έφερε αριθμούς ελέγχου σε απόχρωση που περιέχει πορτοκαλί (αυτό δεν είχε περιγραφεί). Προέρχεται από ένα μοναδικό φύλλο που κυκλοφόρησε στην Πάτρα (επιβεβαιωμένα τρία γραμματόσημα συμπεριλαμβανομένου του παρόντος), ενώ ένα αντίστοιχο φύλλο εξ ίσου βαθύχρωμο και καθαρό βυσσινί έχει κυκλοφορήσει στην Αθήνα. Μια από τις μεγάλες σπανιότητες των ΜΚΕ. Το συγκεκριμένο γραμματόσημο....ήταν από τα εμβληματικά γραμματόσημα της συγκεκριμένης συλλογής. Αντίστοιχα γραμματόσημα 80λ. βυσσινί, εξ ίσου σπάνια, υπάρχουν και στο πρώιμο (1863-1865) 80λ. με καρμινόχρωμους α.ε. (τέσσερα μάλλον φύλλα συνολικά που κυκλοφόρησαν από διαφορετικά ταχ. γραφεία και παρουσιάζουν μεταξύ τους αισθητές ιδιαιτερότητες ως προς την απόχρωση αλλά και ως προς την εκτύπωση). Εξαιρετικής εμφάνισης και σπανιότητας γραμματόσημα, αναιτιολόγητα σχετικά άγνωστα και κατά συνέπεια εξαιρετικά υποτιμημένα που αναδεικνύονται επιτέλους έστω και καθυστερημένα με αφορμή τα αποτελέσματα της παρούσης δημοπρασίας, όπου το προσφερθέν κατακυρώθηκε σε εννεαπλάσια σχεδόν τιμή από τη συντηρητική εκτίμησή του. (ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ 688/2014 ΣΕΛ 268-269)

Από τις δύο δημοσιεύσεις λαμβάνουμε σημαντικές πληροφορίες και εξάγουμε συμπερασματικά τα κάτωθι:
1) Δεν πρόκειται για βυσσινί των ¨Πατρών¨, αλλά ¨και των Πατρών¨ ή ¨κυρίως των Πατρών¨, αφού σύμφωνα με τον κο Καλλιγά, ένα φύλλο έχει κυκλοφορήσει και στην Αθήνα.Η αλήθεια είναι ότι το φύλλο των Πατρών, φέρει αυτή την ιδιαίτερη απόχρωση, το αποκαλούμενο και morello cherry και πάντως πρόκειται για τα γραμματόσημα με τους πορτοκαλόχρωμους α.ε. (1862). Για τη δε σπανιότητά του, η δημοσίευση των ανωτέρω στοιχείων είναι καθοριστική.
2) Όσον αφορά τα αντίστοιχα γραμματόσημα 80λ. βυσσινί με καρμινόχρωμους α.ε. (1863-1865) είναι επίσης σπάνια, αφού σύμφωνα με τον κο Καλλιγά, τέσσερα μάλλον φύλλα συνολικά που κυκλοφόρησαν από διαφορετικά ταχ. γραφεία και παρουσιάζουν μεταξύ τους αισθητές ιδιαιτερότητες ως προς την απόχρωση αλλά και ως προς την εκτύπωση. 
Επομένως, σε αντίθεση με τον κο Τσεριώτη, ο κος Καλλιγάς δέχεται την ύπαρξη και των δύο τύπων, δηλαδή και τον 21ab και τον 22c, με σπανιώτερο και πιο ιδιαίτερο τον πρώτο.
Και πράγματι υπάρχει και το τύπος 22c... με όχι τόσο έντονη και βαθειά βυσσινί απόχρωση.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Σφραγίδα Πάτρα



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σφραγίδα στικτή Σύρου.

Έχω επίσης δει ένα με σφραγίδα Κέρκυρα. Άρα έχουμε τα τρία από τα τέσσερα ταχυδρομικά γραφεία που αναφέρει ο κος Καλλιγάς.

Καλή συνέχεια σε όλους.

31Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τρι Μαρ 19, 2019 1:42 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εξαιρετικό θέμα αγαπητέ φίλε και εξαιρετική παρουσίαση!
Καλώς ήρθες,αναμένουμε και άλλες αναρτήσεις αντίστοιχου υψηλού επιπέδου εις το μέλλον!

32Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τρι Μάης 21, 2019 1:26 pm

mkenzy1

mkenzy1

καλημερα παιδια 4 απο τα 80λεπτα  που μου κεντρισαν την προσοχη. τις παρατηρησεις σας παρακαλω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

33Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τρι Μάης 21, 2019 1:27 pm

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][/url]

34Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τρι Μάης 21, 2019 10:15 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τα επάνω γραμμ.ανήκουν στις εκδόσεις καθαρισμένων πλακών 1867-1869.Ειναι απο τα ακριβά της αξίας των 80λ και το αριστερο επανω φέρει και τη ποικιλία των ανισόπεδων ΑΕ,διαφορετικο ύψος μεταξυ του ''8'' και του '0''
Τα απο κάτω το αριστερο είναι συνεχόμενων εκδόσεων 1862-67 ,και το δεξι φαίνεται για την καλη περίπτωση των πρώτων τραβηγματων 1862-67,τα λεγόμενα παλαιότερα ''Μαίου'',φαίνεται ,πε΄ρα απο την σαφή εκτύπωση,πως και οι ΑΕ να συμφωνούν,όμως θέλουν μια καλύτερη φωτο της πίσω όψης γαι να σιγουρευτούμε.
Εκτος αν το παρατηρήσεις εσυ και δεις οτι οι ΑΕ ειναι πορτοκαλί,πραγμα που αυτομάτως το κατατασει σε αυτα.

35Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Τετ Ιουν 26, 2019 9:55 pm

USGreek

USGreek

Μια ματια σε αυτό το 80λεπτο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πλαστή σφραγίδα, πλαστοί ΑΕ. Είναι όμως το ίδιο το γραμματόσημο πλαστό; Το πολύ περίεργο που βλέπω είναι η γνωστή κυματοειδής με το ένα σπάσιμο - εδώ φαίνονται 4 σπασίματα! Επιπλέον, οι κουκίδες είναι λίγες και ακανόνιστα κατανεμημένες.
Αν είναι πλαστό, πάντως, είναι το πιο καλό που έχω δει μέχρι σήμερα...

36Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Πεμ Ιουν 27, 2019 12:18 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτό ειναι μια ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη πλαστότητα.
Εχει παρει ένα παρισινό ο παραχαράκτης,γνήσιο ασφαλώς,και του έβαλε ΑΕ,με αρκετά καλό '0',όχι βέβαια αυτής της έκδοσης,αλλα 1875/80,και σφραγίδα και αυτή αρκετα πειστική,πλην όμως της πλάκας,με τη χρονια κάτω Very Happy

37Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Πεμ Ιουν 27, 2019 12:29 pm

USGreek

USGreek

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Αυτό ειναι μια ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη πλαστότητα.
Εχει παρει ένα παρισινό ο παραχαράκτης,γνήσιο ασφαλώς,και του έβαλε ΑΕ,με αρκετά καλό '0',όχι βέβαια αυτής της έκδοσης,αλλα 1875/80,και σφραγίδα και αυτή αρκετα πειστική,πλην όμως της πλάκας,με τη χρονια κάτω Very Happy
 
Παρισινό με 4 κοψίματα στην κυματοειδή; Το έχεις ξαναδεί αυτό σε Παρισινό ή οποιαδήποτε άλλη ΜΚΕ;

38Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Πεμ Ιουν 27, 2019 2:12 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα η εκτίμησή μου ειναι εμπειρική,μέσω του χώρου εργασίας μου,ασφαλώς αν μετρήσουμε τις πέρλες ,που οι κανονικές ειναι 88 και αλλα στοιχεία γνησιότητας,όπως στο γείσο του πετάσου,μετραμε τις τελείες,μπορούμε να είμαστε απόλυτοι...όμως φαίνεται γνήσιο,και οι κυματιστές γραμμές,οκ!,οι άσπαστες μας ενδιαφέρουν,δηλ να μη ειχε καποια σπασμένη,τη δεύτερη και στις πρωτες εκδόσεις την τεταρτη,εδώ ακόμα μπορεί να έχουμε και περίπτωση δοκιμίου που να σφραγίστηκε κανονικά[το 1862 νομίζω ειναι παραποιηση σε κανονική σφραγ.]

39Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Πεμ Ιουν 27, 2019 8:43 pm

cascava

cascava

Το γραμματόσημο νομίζω είναι γνήσιο. Να σημειωθεί ο λεπτός κύκλος και η ανυψωμένη δεξιά "κορυφή" του "Μ". Δεν έχω ψάξει αν ο συνδυασμός τους απαντάται σε κάποια συγκεκριμένη θέση και ποιά. Η σφραγίδα εμφανώς "βγάζει μάτια". Δεν υπάρχει ελληνικός τύπος σφραγίδας που να αναγράφει το έτος με αυτόν τον τρόπο. Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί παρόμοια παραποίηση αριθμών ελέγχου.

40Η αξία των 80λ. - Σελίδα 2 Empty Απ: Η αξία των 80λ. Πεμ Ιουν 27, 2019 10:27 pm

USGreek

USGreek

Τα πλούσια μούσια και το κακέκτυπο μετάλλιο που βλέπω δε μου θυμίζουν παρισινό... Αυτό ενισχύει και την άποψη περί πλαστότητας της ΜΚΕ - εκτός κι αν κάποιος πήρε ένα 80λ 62/67 και έσβησε με προσοχή και "ευλάβεια" τους ΑΕ.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης