Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 49]

161Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Οκτ 16, 2019 10:45 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

H σφραγίδα ανακοινώνεται στο τεύχος 365 της Φιλοτέλειας (Ιανουάριος-Φεβρουάριος 1960).
Φαίνεται πως οι ξενόγλωσσες επιγραφές ενόχλησαν, λίγα τεύχη αργότερα (371) γίνεται κριτική
για την (αδικαιολόγητη) εμφάνιση της και σε επιστολές εσωτερικού.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Φιλοτέλεια 365

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Φιλοτέλεια 371

https://xartomoutro.wordpress.com/

162Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 1:58 am

USGreek

USGreek

Γεια χαρα παιδια, τις προαλλες πηρα eBay το παρακατω ως 10λεπτο προσωρινο κακεκτυπο orange-vermillion - ελπιζω να μη το "εφαγα" από κανενα συμφορουμιτη Smile

Υπαρχουν καποιες ενδειξεις, ωστοσο (ελλειψη περιγυρου, μπροστινη εκτυπωση με στιγματα, ειδος μελανωσης ΑΕ) οτι προκειται για ταπεινο 10λεπτο συνεχομενων, ακρης φυλλου. Τι λετε?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

163Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 9:44 am

costasirun

costasirun

Καλημέρα

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω είναι αυτό[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

164Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 9:54 am

USGreek

USGreek

Καλημερα Κωστα, ευχαριστω πολυ για την ευρεση της θεσης! Επρεπε να το ειχα ψαξει κι εγω Smile
Η θεση αυτη ταιριαζει με την υπερμελανωση που παρατηρειται στο αριστερο μερος (=ακρη φυλλου), ενω ταιριαζουν και τα χαρακτηριστικα γνωρισματα. Συγκεκριμενα, το 44 φαινεται να ξεκινα απο συνεχομενες και μετα, πραγμα που κατατασσει τη ΜΚΕ αυτη στις συνεχομενες.

165Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 10:27 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μα τι μελετητές φτιάχνει το forum ? sunny

166Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 10:29 am

USGreek

USGreek

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Μα τι μελετητές φτιάχνει το forum ? sunny

Οι καλοι δασκαλοι φτιαχνουν τους καλους μαθητες...

167Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 2:37 pm

costasirun

costasirun

Παρέλαβα το βιβλίο του κ. Κούνδουρου πριν λίγες μέρες και το μελετώ χα χα..δε θα κάνω πολλές ερωτήσεις κατάταξης από τώρα και στο εξής εκτος από 1 και 2 λέπτα...αν και στο μέλλον θελω να πάρω Ασημακόπουλο, Ure, Καρνιαουτάκη κλπ..για να μαθαίνω

168Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Νοε 02, 2019 7:30 pm

salonico



USGreek έγραψε:
Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Μα τι μελετητές φτιάχνει το forum ? sunny

Οι καλοι δασκαλοι φτιαχνουν τους καλους μαθητες...

Χαχαχα!
Ωραίο τσιτάτο αυτό!
Πόσο δίκιο έχεις, πράγματι δίπλα στον καλό δάσκαλο η κλίση του μαθητή ανθίζει, ενώ ο κακός δάσκαλος εγκαταλείπεται αργά ή γρήγορα.
Συνεχίστε έτσι, ανεβάστε και άλλα ωραία, να μαθαίνουμε!

169Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 05, 2019 9:54 am

USGreek

USGreek

Επανέρχομαι με ένα ωραίο κομμάτι - uneven control figures (?), θέση 127 (?)

(Δεν έχω ιδέα γιατί η εικόνα εμφανίζεται πλαγια και μαζεμένη...)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

170Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Νοε 06, 2019 9:08 pm

costasirun

costasirun

Καλησπέρα παιδιά

Ποιο είναι το χρώμα αυτού? Το 10 λεπτο μάλλον συνεχων σε μπλε χαρτί[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

171Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Νοε 06, 2019 9:26 pm

costasirun

costasirun

Πισω φωτο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

172Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 8:39 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα η κατάταξη απο το net ειναι σαφώς ποιο ασφαλή απο το να βρεις με απόλυτη επιτυχια την ακριβη απόχρωση....και αυτό ισχύει οχι μονο εδω, αλλα και στο χέρι,αλλιώς φαίνεται στο φυσικό φως αλλιώς μπροστά απο λάμπα, μια ΜΚΕ.
Εδω απο τις τρεις αποχρωσεις που καταγραφονται για αυτά,κοκκινο/πορτοκαλι/κιτρινο ,φαίνεται για πορτοκαλί.

173Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 10:21 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Πρόκειται για μάλλον αρκετά επικίνδυνο πλαστό τύπο (Ab) του Αlisaffi.

https://xartomoutro.wordpress.com/

174Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 10:40 pm

costasirun

costasirun

Ευτυχώς δεν το πλήρωσα ακόμα Νίκο

Μου το έστειλε ενας παππους συλλεκτης να το ελεγξω κ περιμενει απαντηση αν θα το αγορασω..εγώ με καθε επιφυλαξη θα το κατετασσα στη θεση 90 αλλα αυτοι οι alissafides χρησιμοποιουσαν αυτη την μεθοδο που εβγαζαν copy απο τα γνησια, μου διαφευγει η λεξη καπου την διαβασα απο εσενα...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" />

175Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 10:48 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ο Αlisaffi δεν έκανε αναπαραγωγή από γνήσια, ότι έφτιαξε ήταν αμιγώς δικό του δημιούργημα, από πλαστές μήτρες. Μεθόδους σαν εκείνη που περιγράφεις χρησιμοποίησε ο Sperati.

https://xartomoutro.wordpress.com/

176Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 10:52 pm

costasirun

costasirun

Ωραία, αλλά πως λεν αυτή τη μέθοδο που χρησιμοποιησε ο Sperati?

177Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 11:04 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Εξηγώντας το χοντρικά, ο Sperati χρησιμοποίησε κάποια φωτογραφική μέθοδο με την οποία κατάφερνε να περάσει impression γνήσιου γραμματοσήμου σε χαρτί επίσης γνήσιου, κοινού γραμματοσήμου, του οποίου το αρχικό σχέδιο είχε εξαφανίσει με κάποιον χημικό τρόπο. Έτσι, κατάφερνε να έχει τέλεια λεπτομέρεια (από γνήσιο πρωτότυπο) επάνω σε σωστό, γνήσιο χαρτί.
Το τρομερά αξιοπερίεργο ήταν οτι, εαν το επιθυμούσε, κατάφερνε να εξαφανίσει το impression του γραμ/μου χωρίς όμως τη σφραγίδα που ίσως υπήρχε!
Ένας πραγματικός καλλιτέχνης, ο οποίος χρειάστηκε να αποδείξει στο δικαστήριο οτι τα προιόντα του ήταν πλαστά, δημιουργήματα του (!) όταν, καθώς προσπαθούσε να εξάγει τα δημιουργήματα του, αρκετοί experts της εποχής έπαιρναν όρκο οτι εκείνα ήταν γνήσια, κάτι που απαγόρευαν οι γαλλικές αρχές της εποχής, την εξαγωγή πολύτιμων αντικειμένων!

Στη ΜΚΕ φαίνεται πως δημιούργησε μονάχα 1λ Παρισίων 1861.
Τα αντίτυπα του αναγνωρίζονται από τις τυχαίες μικρο-ανωμαλίες που το γνήσιο αντίτυπο Παρισίων που χρησιμοποιήθηκε ως μοντέλο τυχαία παρουσίαζε.

https://xartomoutro.wordpress.com/

178Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 11:13 pm

costasirun

costasirun

Οπά αυτά δεν τα ξέρα..πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά που λες Νίκο, τα σημειώνω!! Δυστυχώς νομιζω οτι έχω απο όλους τους άλλους πλαστά αλλά όχι από αυτόν, από τα τα ακριβά του Sperati....τι κανώ με το 10λεπτό το επιστρέφω ή παζαρεύω τιμή για τη συλλογή πλαστών;

179Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 07, 2019 11:24 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Τα καλλιτεχνήματα των καιρών εκείνων θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό, όπως και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες τους, που θα πρέπει σήμερα να μην κρίνονται βιαστικά αλλά με τα κριτήρια που επικρατούσαν στους καιρούς εκείνους, βάσει των τότε αντιλήψεων. Η δημιουργία αντιγράφων ήταν ευρέως διαδεδομένη και όχι ποινικά κολάσιμη.
Τα αντίγραφα της ΜΚΕ, για εμένα τουλάχιστον, έχουν θέση στη συλλογή της, αρκεί να είναι σαφώς χαρακτηρισμένα ως αντίγραφα.

https://xartomoutro.wordpress.com/

180Η αξία των 10λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Νοε 08, 2019 12:57 am

USGreek

USGreek

For what is worth, εγώ αγόρασα ένα ολόιδιο πλαστό 10λεπτο, με (αρκετά επιτυχημένη) πλαστή σφραγίδα τύπου ΙΙ επιπλέον, γιατι μου αρεσε πολυ - σε μια τιμή (αρκετά) ακριβότερη από ό,τι θα είχε ένα γνήσιο 10λεπτο καθαρισμένων... Αν στο δίνει 10-20 ευρώ πάρτο, κι αν δεν το θες, το παίρνω εγώ Smile

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης