Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήσεις για σφραγίδες οποιαδήποτε περιόδου.

+11
artaleo
giovanoukos
costasirun
νικος
De dias
Oldpost
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Elboiteu
SHH_Egeo
stelios proedrou
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Σίγουρα ειναι ενδιαφέρουσα η ακυρωση κοντα στο τέλος της χρήσης, οι δραχμές χρησιμοποιήθηκαν μέχρι τέλους δηλ πρό ιπτάμενου.Βέβαια με την έναρξη της αναμνηστικής σειράς των Ολυμπιακών Α έγινε μεγάλη χρήση παράλληλα και των συγεκριμένων μεγάλων αξιών εως το 1901.
Πάντα μιλάμε για σφραγισμένα αντικείμενα ως αναφορά τη σπανιότητα,ειναι γνωστό οτι υπάρχει μία 50αδα γνωστή Αθηναικής δραχμής

artaleo

artaleo

Πολύ ωραία!  Σας ευχαριστώ και πάλι.

petrostro

petrostro

Συγνώμη που μπορεί να γίνομαι κουραστικός που ρωτάω συνέχεια πράγματα απλά έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ που έχω τώρα την δυνατότητα μα εξελίξω το χόμπι μου παραπάνω από όσο μπορούσα επειδή δεν ήξερα κάποιον που να μπορεί να με καθοδηγήσει

καθώς έφτιαχνα το στοκ άλμπουμ μου με τα διπλά από την ολυμπιακή σειρά 1896 έχω μπει στην διαδικασία να κάνω και άλλη μια συλλογή από σφραγίδες. Ανακάλυψα μια σφραγίδα ΦΑΡΣΑΛΟΣ η οποία νομίζω ότι είναι τύπου VI θα το εκτιμούσα πραγματικά αν μπορείτε να μου πείτε αν είμαι σωστός και αν γίνεται να μου πείτε πως τιμολογούνται οι σφραγίδες μαζί με το γραμματόσημα της ολυμπιακής σειράς. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.  
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Πετρο, το φορουμ αυτο με βοηθησε και εμενα πολυ να εξελιξω τις γνωσεις μου και ειναι το καταλληλο μερος για να ρωτας οσο και ο,τι θες. 
Η σφραγιδα αυτη ειναι οντως Φαρσαλος 6ου τυπου. Ο Hellas δεν τις τιμολογει (ισως επειδη δεν ειναι δυσευρετες η/και δεν εχουν μεγαλλο συλλεκτικο ενδιαφερον; δεν ξερω...)
Οταν/αν το ενδιαφερον για συλλογη σφραγιδων γινει "σοβαρο", θα σου προτεινα το πολυ προσφατο βιβλιο-"εγκυκλοπαιδεια" του Γ. Νταη, "Οι Σφραγίδες Των Ελληνικών Ταχυδρομικών Γραφείων" που θα το βρεις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Ειναι λιγο κοστοβορο αλλα ειναι μια τεραστια προσπαθεια συλλογης και καταγραφης σφραγιδων.  

Η εικονα που σου παραθετω ειναι απο αυτο το βιβλιο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη petrostro

petrostro

petrostro

καλημέρα, σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αρέσει στον χρήστη USGreek

artaleo

artaleo

@petrostro


"...καθώς έφτιαχνα το στοκ άλμπουμ μου με τα διπλά από την ολυμπιακή σειρά 1896 έχω μπει στην διαδικασία να κάνω και άλλη μια συλλογή από σφραγίδες. Ανακάλυψα μια σφραγίδα ΦΑΡΣΑΛΟΣ η οποία νομίζω ότι είναι τύπου VI θα το εκτιμούσα πραγματικά αν μπορείτε να μου πείτε αν είμαι σωστός και αν γίνεται να μου πείτε πως τιμολογούνται οι σφραγίδες μαζί με το γραμματόσημα της ολυμπιακής σειράς. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.  "




Γειά σου Πέτρο κι από μένα, καλώς ήλθες στο φόρουμ!
Σχετικά με την ερώτησή σου για τις τιμές κλασικών σφραγίδων σε Ολυμπιακά γραμ/μα του 1896, θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές η χρηματική αξία τους είναι κατά τι παραπάνω σε σχέση με άλλα γραμ/μα, πχ μικρές κεφαλές.  Οι παλιοί κατάλογοι προτείνανε "διπλάσια τιμή" σε αποτυπώματα σε Ολυμπιακά.  Αυτό ίσως να αφορά τα σπάνια ταχ. γραφεία, αλλά γενικά η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη.  Τελικά, η τιμή τους, όπως και η τιμή οποιουδήποτε συλλεκτικού κοματιού, εξαρτάται απο την προσφορά και ζήτηση την δεδομένη χρονική στιγμή που θα προσπαθήσεις να αγοράσεις ή να πουλήσεις...

Αρέσει στον χρήστη petrostro

USGreek

USGreek

Μολις παρατηρησα τι ο Βλαστος του 2010 (οχι η τελευταια εκδοση του 2012, που ειναι "μινι") εχει τιμολογησεις σφραγιδων τυπου VI στον τομο ΙΙ (ταχυδρομικη ιστορια). Τον Φαρσαλο τον τιμολογει 30 ευρω, αρα δεν εχει καποια ιδιαιτερη αξια.

Αρέσει στον χρήστη petrostro

νικος



Γνωρίζουμε δικυκλες σφραγίδες με αριθμό στον πρώτο κύκλο; Ποια σφραγίδα είναι αυτή χρονολογιας 21 όπως γράφει; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη νικος

νικος



Σε ευχαριστώ Νίκο.

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

νικος



Γνωρίζουμε αυτή την σφραγίδα στο 10λεπτο; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Σιδηροδρομική ΤΑΧ.ΓΡΑΦ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ- (ΑΙΓΙΟΥ)

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και νικος

νικος



Καλημέρα. Μπορεί κάποιος φίλος. να πει ποια είναι η σφραγίδα στα 10 λεπτά; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εμπειρικά λέω ΠΑΡΟΙΚΙΑ 154 τύπου ΙΙ
Συναντάται συνήθως με μπλέ μελάνη οπως η συγκεκριμένη

Αρέσει στον χρήστη νικος

νικος



Ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και επι τη ευκαιρία ενας πολυ καλός φάκελος με την σφραγίδα αυτή που έχασα confused

Αρέσει στον χρήστη νικος

57Ερωτήσεις για σφραγίδες οποιαδήποτε περιόδου. - Σελίδα 3 Empty Ποια ειναι η σφραγιδα? Πεμ Οκτ 28, 2021 10:08 pm

heretic77

heretic77

Μηπως καποιος απο εσας μπορει να διακρινει ποια σφραγιδα ειναι η παρακατω? Υποψιαζομαι για την ΑΓΟΥΛΙΝΙΤΣΑ, αν εχει καποιος σε δεκαλεπτο κοκκινο 80-86 τετοια σφραγιδα και ειναι και μπλε θα βοηθουσε..


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

artaleo

artaleo

Όντως, ΑΓΟΥΛΙΝΙΤΣΑ (22) τύπου ΙΙ.  
Δεν την έχω σε μπλε, επίσης δε θυμάμαι να την έχω δει σε μπλε.

heretic77

heretic77

ευχαριστω πολυ!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

heretic77

heretic77

Εδω? ΣΟΠΟΤΟΝ ???

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης