Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήσεις για σφραγίδες οποιαδήποτε περιόδου.

+11
artaleo
giovanoukos
costasirun
νικος
De dias
Oldpost
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Elboiteu
SHH_Egeo
stelios proedrou
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:Εδω? ΣΟΠΟΤΟΝ ???

Ακριβώς!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

62Ερωτήσεις για σφραγίδες οποιαδήποτε περιόδου. - Σελίδα 4 Empty Ερωτηση για σφραγιδα Πεμ Νοε 11, 2021 9:12 pm

heretic77

heretic77

Καλησπερα...κερδισα το παρακατω λοτ στον αθενς 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτο που θελω να ρωτησω το ειχα ρωτησει και παλιοτερα αλλα δεν ειχα παρει καποια απαντηση. Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι η σφραγιση αυτη πχ δεν ειναι χαριστικη, δηλαδη καποιος να πηρε ενα ασφραγιστο, να επλυνε τη γομμα και να εβαλε μια σφραγιδα? Και γενικοτερα υπαρχει καποια συμβουλη για τις σφραγιδες στο να γνωριζουμε αν οντως ειναι καποιο γραμματοσημο κανονικα σφραγισμενο η οχι? Και ας υποθεσουμε οτι ειναι οντως χαριστικη η σφραγιση, αυτο τελικα εχει επιπτωση στην αξια?
Επι τη ευκαιρια, εχετε αυτο το γραμματοσημο σφραγισμενο καποιος απο εσας?

Valeroi

Valeroi

Δημήτρη σίγουρος 100% δε θα είσαι ποτέ για τίποτα! Ναι μεν δείχνει λίγο ύποπτη αλλά δεν είναι και πολύ καλά πατημένη είναι λίγο ''γρήγορα'' πατημένη. Στο μάτι μου πάντως κάθεται καλά και χαριστική να ήταν. 

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να ήταν κολλημένο σε κάποιο φύλλο αν ήταν σφραγισμένα χαριστικά και αργότερα να τα ξεκόλλησαν. 

Οι υπόλοιπες αξίες έχουν τις ίδιες σφραγίδες και στα ίδια σημεία περίπου χτυπημένα.

Για να είναι χαριστικά σφραγισμένα παίζουν διάφορα, να είναι σε φάκελο με πολλά τέλη μαζι, αν είναι πολύ ''τακτοποιημένη'' για να δείχνει ωραία και η σφραγίδα και το γραμματόσημο, η ημερομηνία να ήταν κάποιο γεγονός εκείνη τη μέρα. Το πιο σημαντικό απ όλα το τέλος να είναι παραπάνω από την αξία της αποστολής.

http://philatelious.wordpress.com

heretic77

heretic77

Ευχαριστω για την απαντηση! Κοιτα, εγω το αγορασα γιατι το συγκεκριμενο εχει παυλα στην τιμη σφραγισμενου, αρα τελικα μηπως η τιμη για σφραγισμενα κομματια πρεπει να λογιζονται μονο αυτα επι φακελου και οχι ετσι χυμα? Διαφορετικα οπως λες ποτε δε θα ειναι σιγουρος κανεις. Μηπως λοιπον πρεπει η κατηγορια 'σφραγισμενο γραμματοσημο' να εχει νοημα μονο οταν ειναι σωσμενος ολος ο φακελος?

Valeroi

Valeroi

Στον κατάλογο του 2016 ο καραμήτσος σφραγισμένο το έχει 20ε και ασφραγ νομίζω 3 ή 5 κάτι τέτοιο.

Ο καταμήτσος το έχει σκέτο γραμματόσημο σφραγισμένο γιατί υπάρχει κοινό που αγοράζει τέτοια απλα για τη σφραγίδα, εγω προσωπικά τα προσπερνάω αλλά γνωρίζουν οτι κάποιοι τα μαζεύουν και έτσι.

Προφανώς επι φακέλου έχει πολλαπλάσια τιμή απο το σκέτο σφραγισμένο, γιατί ειναι πολύ πιο δύσκολο να επιβιώσει ο φάκελος.

Επιπλέον οι πανάκριβες σειρές εχουν νόημα να εχει και τιμή σφραγισμένη γιατί μπορεί κάποιος να τις βάλει στη συλλογή του πιο φθηνά.

Αλλά στο σενάριο που το έβρισκες σε φάκελο σφραγισμένο πάλι θα πρέπει κατα περιπτωση να δεις αν εχει σφραγιστεί χαριστικά και αν σου κάνει..

Το αν σου κάνει το λεω γιατί.. αν πχ βρεις δεκάδραχμο ολυμπιακοί αγώνες σφραγισμένο σε φάκελο, θα το προσπέρναγες? γιατί είναι χαριστικά σφραγισμένο? Εμένα ας πούμε μου κάνει έστω κ έτσι! Very Happy

http://philatelious.wordpress.com

heretic77

heretic77

Το Α38 το εχει στον καταλογο 2016 150 ασφραγιστο και παυλα στο σφραγισμενο. Μαλλον θα εννοεις καποιο αλλο. Απλα εκανα την ερωτηση γιατι δε ξερω τι νοημα να εχει η τιμη σκετου σφραγισμενου τη στιγμη που μπορει να ειναι χαριστικα, να εχει μπει αργοτερα κλπ κλπ. και μιας και κανεις δε μπορει να το βεβαιωσει αυτο, ιδιως οταν προκειται για αποτυπωμα σφραγιδας.

heretic77

heretic77

Καποιος αλλος το εχει αυτο σφραγισμενο παιδια? Ο καταλογος Ελλας εχει παυλα στη στηλη σφραγισμενο ενω ο Ερμης κενο.

artaleo

artaleo

Το 5δραχμο αεροπλανάκι με ζιγκ-ζαγκ οδόντωση δεν κυκλοφόρησε κανονικά…. Επομένως κάθε σφράγιση είναι είτε χαριστική είτε πλαστή!

Θυμάμαι αμυδρά μια δημοσίευση στη ΦΙΛΟΤΕΛΕΙΑ πριν κάμποσα χρόνια με τίτλο «το αμαρτωλό 5δραχμο αεροπλανάκι» ή κάτι παρόμοιο, αλλά μετά από πρόχειρη έρευνα δεν μπορεσα να το βρω. Το γραμματόσημο αυτο είναι καταχρηστικό «κατασκεύασμα», αλλά έχει εδραιωθεί στους καταλόγους….

heretic77

heretic77

Μαλιστα...τι να πω, ειδα οτι δημοπρατειται στον αθενς, δε το ειχα ξαναδει και τα πληρωσα τα 70 ευρω μου Smile τελοσπαντων, ισως βεβαια θα επρεπε να αναφερεται στην περιγραφη περι τινος προκειται..

heretic77

heretic77

Καλησπερα και καλες γιορτες! Λοιπον, θα ηθελα να μου πει καποιος αν διακρινει ποια ειναι η σφραγιδα στο γραμματοσημο Εκστρατειας. Φαινεται κατι σα ΒΟΔΕΝΑ αλλα πραγματικα δε βγαζω ακρη! Και να επισημανω την πλαστη επισημανση στο 2 δρχ εκστρατειας, φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι πανω απο τη σφραγιδα, και μαλιστα μου ειπανε οτι υπαρχει παρομοιο γραμματοσημο και σε αλλη συλλογη, οποτε προσοχη μιας και ειναι το ακριβο της σειρας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να καταλαβει καποιος οτι η επισημανση αυτη ειναι πλαστη χωρις τη βοηθεια σφραγιδας. Υπαρχουν καποια διακριτικα σε σχεση με τη γνησια? Γιατι εγω δε μπορω να καταλαβω διαφορες

artaleo

artaleo

1.  Ναι, σωστά.  
Σφραγίδα τύπου V Νέων Χωρών  ΒΟΔΕΝΑ = ΕΔΕΣΣΑ (στα τουρκικά).

2.  Οι πλαστές επισημάνσεις 1922 δύσκολα διακρίνονται από τις γνήσιες. Τα εγχειρίδια του Feenstra και Βλαστού περί Ελληνικών πλαστών δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με αυτές εκτός από το σπάνιο επισημασμένο 10δραχμο Εκστρατειας όπου η αναγνώριση γίνεται κυρίως από το πλαστό γραμ/μο και όχι τόσο από την επισήμανση. Υπάρχει άρθρο του μακαρίτη Τ. Καρατζά για τα πλαστά του πανάκριβου Κρητικού 50λεπτου με μικρό ΕΛΛΑΣ (Φιλοτέλεια), εκεί κυριολεκτικά 99%+ των επισημασμένων είναι πλαστά (πλαστό είναι συνήθως το μικρό ΕΛΛΑΣ)…. 
Τα ακριβά κομμάτια της σειράς καλό είναι να αγοράζονται με πιστοποιητικά η υπογραφές «παλιών» Ελλήνων εμπόρων/εμπειρογνωμόνων.  Αλλιώς, να αποφεύγονται…

Καλές γιορτές.

heretic77

heretic77

Ευχαριστω για την απαντηση....ουσιαστικα δηλαδη ειμαστε στο ελεος των πλαστογραφων...δεν υπαρχει καποιος τροπος αναγνωρισης στις επισημανσεις αυτης της σειρας...

Elboiteu

Elboiteu

Hi here !
Καλημερα !
Bonjour !

A Question about this cancelation on a 10 lepta 1917 set Venizelos. Did you know if the meaning is good ? Do you know the use of this cancelation ?

Thanks !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philateliehellenique.wordpress.com/

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Καλησπερα στη παρεα..2 ερωτησουλες...καταρχας αν θεωρειτε οτι ειναι γνησιες οι επισημανσεις της Θρακης και της Ηπειρου...και επισης, τα παραπανω δυο γραμματοσημα της ελληνικης διοικησις θεωρουνται 'σφραγισμενα' ? Το ρωταω γιατι ειναι 'τρυπες' στη συλλογη και δε ξερω αν αυτες οι σφραγισεις θεωρουνται ικανες να τους προσδωσουν τον ορο 'σφραγισμενα'. Θεωρητικα δε θα μπορουσε καποιος να παρει ενα ασφραγιστο, να του αφαιρεσει τη γομμα , να του βαλει μια σφραγιδα που να φαινεται μονο ενα αποτυπωμα και να τα βγαλει 'σφραγισμενα' ?

artaleo

artaleo

Θράκη + Ήπειρος = κακά πλαστά.

Τα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ είναι χαριστικά σφραγισμένα, όπως άλλωστε και τα περισσότερα από αυτά. Δεν θα τα έβαζα στη συλλογή μου ως σφραγισμένα.

heretic77

heretic77

Ευχαριστω πολυ artaleo (ονομα σουWink. Για τα θρακης και ηπειρου υπαρχουν καποια χαρακτιριστικα γνωρισματα στις επιγραφες που τις διακρινεις;

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:...Για τα θρακης και ηπειρου υπαρχουν καποια χαρακτιριστικα γνωρισματα στις επιγραφες που τις διακρινεις;

Σχετικά με τα παραπάνω γραμματόσημα σου:

Θράκης:  άκομψες, χονδροειδείς επισημάνσεις, κοίταξε οποιεσδήποτε φωτό- σε καταλόγους ή δημ/σιες, είναι εμφανέστατη η διαφορά...  Επίσης οι σφραγίδες τους δεν είναι Θράκης.  Η μία είναι ΖΑΚΥΝΘΟΣ!

5λεπτο Β. Ηπείρου:  υποτίθεται έκδοση 1915.  Αλλά είναι σε λάθος λιθογραφικό (4ης περιόδου με διαγώνια γόμα, αυτά κυκλοφορήσανε μετά το 1918...).  Η επισήμανση είναι καλύτερης ποιότητας πλαστό σε σχέση με τα απαράδεκτα παραπάνω της Θράκης, πάντως το Ρ και Σ είναι χοντρά και ελλιπή.  Θα ήταν πιο δύσκολο να την πεις πλαστή αν δεν ήταν το λάθος γραμ/μο. 

Δημοσθένης

Αρέσει στον χρήστη italos1982

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης