Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 29]

361Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιαν 21, 2021 9:33 pm

νικος



Να ρωτήσω Θεόφιλε, αναρτώντας ένα 30λ, αυτές οι τσακισεις που φαίνονται στο χαρτί πίσω, μήπως είναι πτυχώσεις του ίδιου του χαρτιού; Γιατί μπροστά δεν φαίνεται τσάκιση. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

362Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιαν 21, 2021 11:49 pm

Theosal

Theosal

Δεν ξέρω Νίκο τι δεν βλέπεις, παντως εγώ την βλέπω την τσάκιση και μπροστά. Μην προσπαθείς πάντα να βρίσκεις κάτι περίεργο στα γραμματόσημα που ανεβάζεις. Όλοι έχουμε γραμματόσημα που πραγματικά έχουν κάτι περίεργο. Το επεξεργαζόμαστε, το αναζητούμε στη βιβλιογραφία, και αν δεν μπορούμε να βρούμε κάτι τότε μπορούμε να ρωτήσουμε και φίλους είτε στο φορουμ είτε εκτός, χωρίς να κομπάζουμε ότι βρηκαμε κάτι μοναδικό!!! Μοναδικότητες ελάχιστες υπάρχουν....
Για παράδειγμα, έχουμε ανοίξει μια ομάδα εκτός φορουμ μια συζήτηση για τα Fine αθηναϊκά 30λεπτα που αναφέρει στη Μελέτη του ο Κωνσταντινιδης και είχαμε ενδοιασμούς για το τι εννοεί. Εγώ που έχω πάνω από 500 κομμάτια στην κατοχή μου βρήκα 1 ή 2 κομμάτια που μπορεί να αντιστοιχούν. Δεν κομπάζω και κάποια στιγμή θα τα δείξω και εδώ να μάθουν και οι υπόλοιποι που δεν έχουν σχέση με αυτά τι θα πει Fine αθηναϊκό 30λεπτο..... αυτά

363Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιαν 22, 2021 12:08 am

νικος



Δεν κομπαζω φίλε μου Θεόφιλε. Ούτε υποστηρίζω ότι έχω κάτι μοναδικό, ή βρήκα κατι σπουδαίο. Έχω σημειώσει κάποιες σελίδες με όλες τις απαντήσεις σας και έχω μάθει τόσα πολλά, και γιαυτό σας ευχαριστώ. Όσο και αν διαβάζω, δεν υπάρχει καλύτερος δάσκαλος για μένα από τις γνώσεις σας που καταθέτετε ζωντανά εδώ στο φόρουμ, γιαυτό νοιώθω υποχρεωμένος, καληνύχτα σας.

Αρέσει στον χρήστη Admin

364Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιαν 22, 2021 12:10 pm

Theosal

Theosal

Διαβάζοντας την "Μελέτη" του Τ. Κωνσταντινίδη (για πάρα πολλούς το ευαγγέλιο των ΜΚΕ) που είναι μια από τις πιο σοβαρές δουλειές που έγιναν διαχρονικά για την εμπέδωση και εκμάθηση των ΜΚΕ από τους ξένους και Έλληνες συλλέκτες, στο πεδίο των αθηναϊκών 30λέπτων αναφέρεται σε ένα 30λεπτο που το θεωρεί και θεωρείται ότι καλύτερο έχει εκτυπωθεί στην Αθήνα για την αξία αυτή.
Το απόσπασμα από τη μελέτη είναι το παρακάτω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][/url][/url]
Το ερώτημα που τίθεται πολύ καιρό τώρα από διάφορους μελετητές είναι ποιο είναι αυτό το επιμελημένο 30λεπτο στο οποίο αναφέρεται ο Κωνσταντινίδης, αναφέροντάς το μάλιστα ως "...το δοκιμαστικόν ούτως ειπείν τράβηγμα εν Αθήναις..";

Δεν υπήρξε ποτέ κάποια φωτογραφία διαφωτιστική για το αντίτυπο αυτό.

Πολλοί από εμάς που ασχολούμαστε και με αυτήν την παραγκωνισμένη από τους περισσότερους έκδοση είχαμε κάποια ιδέα αλλά όχι και το τι σημαίνουν επακριβώς όλα τα παραπάνω, δυστυχώς! Αλλά νομίζω ότι μάλλον με το πλήρωμα του χρόνου πρέπει να προσδιορίσουμε τι εννοεί ο ποιητής των ΜΚΕ με το "Εκτύπωσις εξόχως επιμελημένη", και νομίζω ότι το παρακάτω αντίτυπο είναι ότι πλησιέστερο στην περιγραφή του επιμελημένου 30λέπτου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η επιμελημένη εκτύπωση σίγουρα δεν έχει να κάνει μόνον με την επιμελημένη απόθεση χρώματος στο μετάλλιο, κάτι που επιτυγχάνεται και με την υπερμελάνωση πχ των σέπια ή και των καφεκόκκινων 30λέπτων που λόγω έντονου χρώματος και μόνο συμβαίνει το παραπάνω αποτέλεσμα. Η επιμελημένη εκτύπωση έχει να κάνει περισσότερο με την επιτυχημένη εκτύπωση των λεπτομερειών, όπως των τελειών ανάμεσα στις κυματοειδείς γραμμές στις γωνίες, όπως και των γραμμών σκίασης, που μπορεί να είναι συνεχείς και όχι διακεκομμένες όπως στα παρισινά, αλλά έχουν ένα άρτιο αποτέλεσμα, χωρίς κηλίδες χρώματος, καθώς και οι γραμμές του πέτασου!!!
Στο πιο πάνω παράδειγμα έχουμε σχεδόν στο 100% αυτό το αποτέλεσμα, με κάποιες απώλειες σε κάποιες μικρές καφέ στιγμές εδώ και εκεί.

Αρέσει στους χρήστες νικος και costasirun

365Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιαν 22, 2021 5:33 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:
Στο πιο πάνω παράδειγμα έχουμε σχεδόν στο 100% αυτό το αποτέλεσμα, με κάποιες απώλειες σε κάποιες μικρές καφέ στιγμές εδώ και εκεί.

ε,όχι και μικρές,τα άσπρα σημεία στο μελάνωμα βάθους μεταλλίου και επιγραφών,δηλ.στα χρωματιστά μέρη,είναι έντονο...
...όμως το αισθητικό αποτέλεσμα της εκτύπωσης μας κάνει να το κατατάξουμε σε μια επιμελλημένη κατηγορία,γιατι λειτουργει άμεσα και η σύγκρισή του με άλλα 30λ,και εδώ βλέπουμε μια διαφορετική εκτύπωση.Μένει η ενδελεχής εξέταση του χαρτιου για να ''αναστηθεί'' και πάλι αυτο το τράβηγμα.

Να σταθώ όμως και στα δικά μου παραδείγματα,εδω απομονωμένα απο το φύλλο,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και παρατηρούμε,καταρχην μιλάμε για άλλη αποχρωση,εδω έχουμε ελαιώδης καφε ανοιχτό,ενω το παραπανω ειναι καφεκόκκινο βαθυ,πως έχουμε το ιδεατό αποτέλεσμα στο δεξι γραμμ.του ζεύγους,με
-σφργ1877
-αψογο εκτυπωτικό αποτέλεσμα[πλην τεσσερις-πέντε ποιό έντονα τυπωμένες τελείες,αναμεσα στις κυμματιστες γραμμές]
-μελανωμα επιπέδου,σχεδόν,Παρισινού.

Κλείνοντας,να αποδώσω τα εύσημά μου στο φίλο μας theosal για την ολική επαναφορά αυτής της ''ξεχασμένης'' περίπτωσης,δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στα 30λ Αθηναϊκής έκδοσης της συλλογής μας,για τυχόν ανακάλυψη επιμελλημένων γραμμ.
Γιατι,εντάξει ο κατάλογος hellas,που το κεφάλαιο ΜΚΕ γράφτηκε απο τον Μ.Τσεριώτη και κυκλοφόρησε το 2004,δεν αναφέρετε σε αυτό το τράβηγμα,αλλά υπάρχει και ο Ερμής,
εδω απο κατάλογο 2017,και με τις δύο αποχρώσεις που αναφέρονται παραπάνω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αλλά και ο κατάλογος Βλαστού,μου ναι μεν σταμάτησε το 2012,αλλά πολλοί ξένοι συλλέκτες τον κάνουν χρήση,αναφέρεται στη μια απο τις δύο περιπτώσεις,αλλα αναφέρεται:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και costasirun

366Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιαν 22, 2021 10:29 pm

USGreek

USGreek

Είναι γνωστό ότι μεγάλα κομμάτια της Μελέτης βασίστηκαν στο Kohl's Handbook του Dr. Munk, το οποίο κυκλοφόρησε της δεκαετία του 20 στα γερμανικά και σε αγγλική μετάφραση από τον Hans Zervas μέσω του περιοδικού "COLLECTORS CLUB PHILATELIST" (σε 4 τμήματα) τη δεκαετία του 40. Εκεί λοιπόν αναφέρονται τα εξής για το συγκεκριμένο 30λεπτο (το 57aa κατά Kohl):
"...the very fine and clean impressions of sub-variety aa, on fine, thin, light yellowish paper, and generally in somewhat lighter shades similar to the rarer Variety No. 57a of the Paris printings, belong to Variety a also. They are distinguished from No. 57a by the lack of the hatchings in the cheek shadings, and their thinner paper. " Λίγο πιο πάνω αναφέρεται το εξής: "The sub variety No. 59aa, marked by its fine reproduction, is more like the lighter and yellower (brownish) shades of No. 57a. "

Με λίγα λόγια, λέει πως ξεχωρίζουν από την έλλειψη ενωμένων γραμμών στο μούσι, το λεπτότερο χαρτί και το πιο ελαφρύ και πιο κιτρινωπό (καφετί) χρώμα σε σχέση με τα Παρισινά.
Η Μελέτη προσθέτει ότι υπάρχουν και λευκά στίγματα εντός του μεταλίου.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

367Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιαν 23, 2021 7:18 pm

νικος



Το ανεβάζω για το χρώμα του. Είναι το βαθύ καφέ σε κιτρινωπο χαρτί; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

368Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 04, 2021 10:51 pm

costasirun

costasirun

Παιδια το 30 λεπτο σφραγισμενο 5 Αυγ 76( αν η σφραγιδα μπηκε σωστα) πιθανοτατα να ανηκει στα πρωτα τραβηγματα Αθηνων. Ο Hellas δινει παλαιοτερη ημερομ. 31 Ιουλ 76...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη USGreek

369Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 05, 2021 9:58 am

Theosal

Theosal

Αχ Κώστα Αχ!!!

Δεν έχεις διαβάσει μάλλον την Περιγραφή των Εκδόσεων (https://philotelists.forumgreek.com/t342-topic), αλλά ούτε και το άρθρο-μελέτη μου στην Φιλοτέλεια!!

Η ημερομηνία 31/7/1876 είναι παλιάς κοπής, ενώ η νεότερη στα καφέ-λαδί είναι 8/7/1876 και στα κόκκινα-καφέ 19/7/1876...

Άντε γρήγορα να διαβάσεις... Χρόνια πολλά φίλε!!!

370Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 05, 2021 11:47 am

costasirun

costasirun

Ασφαλώς και τα έχω διαβάσει Θεόφιλε αρκετές φορές μάλιστα αλλά ξέχασα τις ημερομηνίες, ..

Εξαιρετικό άρθρο-μελέτη στη φιλοτελεια για αυτή την κάπως παραγκωνισμενη έκδοση που εμένα μου αρέσει..Χρόνια πολλά και σε σένα και όλους τους φίλους!! Τα ξαναδιάβασα Very Happy

Αρέσει στον χρήστη Theosal

371Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 05, 2021 7:43 pm

USGreek

USGreek

Theosal έγραψε:Αχ Κώστα Αχ!!!

Δεν έχεις διαβάσει μάλλον την Περιγραφή των Εκδόσεων (https://philotelists.forumgreek.com/t342-topic), αλλά ούτε και το άρθρο-μελέτη μου στην Φιλοτέλεια!!

Η ημερομηνία 31/7/1876 είναι παλιάς κοπής, ενώ η νεότερη στα καφέ-λαδί είναι 8/7/1876 και στα κόκκινα-καφέ 19/7/1876...

Άντε γρήγορα να διαβάσεις... Χρόνια πολλά φίλε!!!

Εγω παντως τα εχω βαλει ηδη στις σημειωσεις και εχω ενημερωσει σχετικως και αλλους  cheers

372Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 05, 2021 8:35 pm

Theosal

Theosal

νικος έγραψε:Το ανεβάζω για το χρώμα του. Είναι το βαθύ καφέ σε κιτρινωπο χαρτί;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νίκο αν το χαρτί είναι κιτρινωπό, τότε μετράει αυτό και όχι το χρώμα του γραμματοσήμου, βάσει τουλάχιστον ταξινόμησης καταλόγου, αλλά και γενικότερα. Το χαρτί είναι πολύ ιδιαίτερο χρωματικά και ένας από τους λόγους, εκτός καταλόγου, που κατατάσσεται έτσι, γιατί δίνει έναν ιδιαίτερο όμορφο τόνο στο ίδιο το γραμματόσημο όποια να είναι και η χρωματική απόχρωσή του!!

Αρέσει στον χρήστη νικος

373Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Μάης 16, 2021 1:25 pm

νικος



Ένα καφέ, μαύρο Παρισινό 30 λεπτο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

374Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Μάης 16, 2021 4:11 pm

Theosal

Theosal

Νίκο δεν είναι μαύρο. Τέτοιο πράγμα δεν υπήρξε παρά.μονον σε δοκίμια και σίγουρα δεν είναι δοκίμιο αυτό το γραμματόσημο. Είναι ένα κανονικό 43b με μια ελαφρά σκουρότερο απόχρωση.

Αρέσει στον χρήστη νικος

375Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Μάης 16, 2021 5:02 pm

νικος



Ευχαριστώ Θεόφιλε.

376Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 31, 2021 9:44 pm

νικος



Γνωρίζει κάποιος φίλος τι είδους σφραγίδα έχει το 30 λεπτο; Τι συμβαίνει με τα χάλια που έχει ο πετασο; Είναι κάτι τυχαίο; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

377Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουν 01, 2021 4:23 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γεια σου Νίκο!
Η σφραγίδα είναι η "LETTERE ARRIVATE COL VAPORE DAL LEVANTE" (letters arrived by boat from the East) επιτιθέμενη κατά την άφιξη αλ/φίας μέσω ατμοπλοίου του Αυστριακού Lloyd.  
Το σφάλμα στον πέτασο μήπως είναι κάποιο επιφανειακό μικρογδάρσιμο του χαρτιού?  Δύσκολο να πει κανείς υπεύθυνα χωρίς να το εξετάσει στο χέρι.  Δεν μοιάζει με σφάλμα πλάκας πάντως.

Αρέσει στον χρήστη νικος

378Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιουν 05, 2021 4:45 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρχή του γνωστού σφάλματος "σπασμένης πλάκας"?
Χμμμ, σαν βυθιζόμενο πλακίδιο (recessed cliché) μοιάζει κι αυτό σε πρώιμο στάδιο...  Λες?Idea
Όπως στα 2λεπτα και στα 40λεπτα.
Παναγιώτη, βοήθεια!

Αρέσει στους χρήστες Admin, νικος και costasirun

379Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιουν 05, 2021 5:45 pm

costasirun

costasirun

Εγω βλεπω κατω ακρη φυλλου, σφαλμα πλακας 141-150, φαινεται ελαφρια η διπλη πρασινη γραμμη κατω δεξια και αριστερα. Ισως και το μοναδικο απο τα καμμια 20αρια μεχρι τωρα γνωστα με Αθηναι τυπου ιν..ο Πανος ομως θα μας πει καλυτερα που γραφει μελετη σε αυτα!

Αρέσει στον χρήστη Admin

380Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 19 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιουν 05, 2021 5:54 pm

artaleo

artaleo

Ναι, και βέβαια από την κάτω σειρά 141-150.

Το ενδιαφέρον (?) θέμα είναι η αιτιολογία:  "σπασμένη πλάκα" (η κλασική εκδοχή) ή ένα ακόμα "βυθιζόμενο πλακίδιο"?   Question

Αρέσει στον χρήστη costasirun

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης