Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Στοιχεία,παραδείγματα,απόψεις & πάσης φύσης απορίες,πάνω στη μελέτη των μικρών κεφαλών Ερμή

+11
zsathens
νικος
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
stelios proedrou
Admin
Νίκος Βαρουξής
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 21]

stelios proedrou

stelios proedrou

εαν δεν κανω λαθος μονο στο 5λεπτο στο δεξι 5 (οπως βλεπουμε)η λευκανση που υπαρχει ειναι θεση και εαν κανω λαθος ο Νικος ας με διωρθωσηβ.Το 10λεπτο ειναι υπερμαλανομενο και βαρεια εκτυπωση

http://sproedrou@hotmail.gr

νικος



Σωστά  Στελιο.Το δεξι 5 ειναι πιο ατονο. Ομως πως δικαιολογουμε το κατά  ενα χιλ. Περιπου ίσως  και πιο πολύ  το μεγαλύτερο  δεξι πλαίσιο  που περικλειει τον αριθμο 10 σε σχεση με το αριστερό ;

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Κατά τα Αθηναικά τραβήγματα,πλήν εξαιρέσεων,λόγω ακαθαρσίας των πλακών και κακής ποιότητας μελάνης και χαρτιού οι εκτυπώσεις είναι "βαρείς" και"κακέκτυπες"
Ας δουμε ένα παράδειγμα
Εχουμε δυο 5λεπτα σμαραγδί Γ περιόδου αριστερά με επιμελημένη εκτύπωση και δεξιά με εκτύπωση διαφορετικη (κακέκτυπο) Hellas 129 b & c.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τα 2 πιό πάνω γραμματόσημα είναι μια παρόμοια σε μικρότερο βαθμό περίπτωση
Το 10λεπτο είναι οπως σωστά το σχολίασε ο Στέλιος.Δεν υπάρχει κάποιο σφάλμα στις πλάκες,διότι την περίοδο αυτή οι πλάκες δεν είχαν καθαριστεί με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τα λευκά σημεία

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Επίσης να πούμε οτι οι αρχικές μήτρες χαράκτηκαν στο χέρι,για τον λόγο αυτό οι αποστάσεις ποικίλουν και δεν είναι ακριβώς ίδιες όπως το πλαίσιο του αριθμού αξίας του 10λέπτου οπου είναι εμφανώς μεγαλύτερο απο την μία πλευρά

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι μΚΕ δεν έχουν ποικιλία στις αποστάσεις των εξωτερικών γραμμών περιθώρίου ?
Δηλ πάντα υπάρχει ίση απόσταση ?
Σε όλες τις αξίες ?

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Οι μΚΕ δεν έχουν ποικιλία στις αποστάσεις των εξωτερικών γραμμών περιθώρίου ?
Δηλ πάντα υπάρχει ίση απόσταση ?
Σε όλες τις αξίες ?

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα την ερώτηση.
Εννοείς την απόσταση μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής γραμμής πλαισίου?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι είναι ΜΚΕ ερώτηση,ελπίζω να το θυμάμαι αυτο στο σεμινάριο Κίτσιου,ώστε να είναι στο θεμα οι ερωτήσεις μου Smile

Εννοώ αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το ιδιο λέμε
Αυτά ειναι το εσωτερικό και το εξωτερικό πλαίσιο

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Ναι είναι ΜΚΕ ερώτηση,ελπίζω να το θυμάμαι αυτο στο σεμινάριο Κίτσιου,ώστε να είναι στο θεμα οι ερωτήσεις μου Smile

Η απάντηση θεωρητικά ειναι ναι αλλα ίσως οχι αν αναφέρουμε τα παρακάτω
Οι μήτρες οπως απέδειξαν οι Βιρβίλης & Walravens ήταν 3 και οχι 1 όπως αναφέρεται στην μελέτη του Κωνσταντινίδη.
Των 25,50λεπτών και της δραχμής.Ολες οι υπόλοιπες αξίες αναπαρρήχθησαν απο την μήτρα των 25λεπτών
Θεωρητικά η απόσταση ήταν σε όλες ίδια,στην πράξη όμως θα μπορούσε να ήταν?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι γιατι αυτο συνέβη περιπου το 1888 και απο Βέλγους τεχνικούς.
Τώρα μικρολεπτομέριες σίγουρα θα υπάρχουν αλλά όχι σε βαθμό που θα το λέγαμε σφάλμα πλάκας στο τάδε έκτυπο που το αριστερο περιθώριο είναι απομακρυσμένο...
Πιστεύω ότι οι διαφορές εντοπίζονται στις κάκιστες μεθόδους εκτύπωσης.

νικος



Aς ανεβάσω μια μΚΕ 1 δρχ, σίγουρα είναι Βελγίου, να μου πείτε ποια ποικιλία είναι και για το βάθος μεταλλίου της.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Καλησπέρα αγαπητέ
Ανέβασε και την πίσω οψη εν ειναι ευκολο

νικος



Μία φ με την πίσω όωη που μπόρεσα τώρα να βγάλω.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Κατα τη γνώμη μου δεν ειναι Βελγικής έκδοσης αλλα Αθηναικής
Η εκτύπωση δεν ειναι τοσο επιμελημένη οσο της Βελγικής,επίσης αν και η φωτογραφία δεν βοηθάει και πολύ η γομα στα βελγικα ειναι σκούρα με επιχρισμα

νικος



Λοιπόν η γόμα είναι σκούρα με επίχρισμα, το φως από τη λάμπα αντανακλά επάνω και γυαλίζει, αύριο με το φως της ημέρας θα βγάλω φ. και το γραμμ. είναι Βελγικής έκδοσης.

νικος



Βέβαια δεν ξέρω αγαπητέ SHH_Egeo, συγνώμη δεν ξέρω το όνομά σου, αν είναι καλύτερο να είναι Αθηναϊκής εκτύπωσης, γιατί εγώ το έχω στα χέρια μου σαν έκδοση ΒΕΛΓΊΟΥ.

νικος



Και αυτός ο τρίτος λεπτός λευκός κύκλος στο κάτω μέρος είναι συνηθισμένος;

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Νίκος και εγώ
Αριστερά Βελγικό,δεξιά Αθηναικό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Καλημέρα φίλε Νίκο. Ευχαριστώ για τις 2 φ. Μάλλον το γρ. ταιριάζει με την 1η φ. Εξάλλου είναι καθαρό το ανάποδο μουστακάκι στο επάνω χείλος και το τρίτο λεπτό ημικύκλιο είναι πιο κοντά στο πρώτο και τα δύο γράμματα κάτω δεξιά του χαράκτη φαίνονται πολύ καθαρά και οι οριζόντιες γραμμές ανάμεσα στη ΔΡΑΧΜΗ και πιο πάνω φαίνονται πολύ καθαρά...

νικος



Καλησπέρα σας. Ένα 20 λεπτο με πολλά σφάλματα, νομίζω, και τη σφραγίδα ΒΩΛΟΣ, θάθελα τη γνώμη των φίλων για την περίπτωσή του.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης