Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 17]

201Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Νοε 24, 2017 8:08 pm

Theosal

Theosal

Κανένα σχόλιο κανένας, για το 5λεπτο;;;;

Θελω μια γνωμη, μια δεύτερη αποψη, πανω στην δίκη μου...!!!!!!

202Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Νοε 24, 2017 8:38 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μην ανυσηχεις θα τουs κοψω την ζαχαρι στο καφενε και θαρθουν να απαντησουν!!! Razz

Παντως η χρωματισμοι φαινονται διαφορετικοι εκτος αν τοβγαζες μια καλυτερη φωτο, γιατι στο αποσπασμα του βιβλιου ειναι πιο σκουρο ενω το δικο σου πιο ελαιωδες αν δεν κανω λαθος.

203Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Νοε 24, 2017 10:24 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:Κανένα σχόλιο κανένας, για το 5λεπτο;;;;

Θελω μια γνωμη, μια δεύτερη αποψη, πανω στην δίκη μου...!!!!!!

εγώ θα σου απαντήσω πολυ ωραία και περιεκτικά...αλλά αυριο,γιατι σκεφτόμουν χθες βραδυ τι έχω απο το φορουμ να κάνω και ξεχάστηκα με την σημερινη δημοπρασία...οπότε αυριο το πρώι θα έχεις απαντήσεις Smile

204Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Νοε 24, 2017 10:41 pm

Theosal

Theosal

Ανεβάζω scanning του Hellas 49c καθώς και το 57aVa με ψαθωτό βάθος και ο θεός βοηθός.
Παντως το 5λεπτο όπως τόνισα είναι 1,5 με 2 τόνους πιο σκούρο από αυτό που βγήκε στην φωτό... μαζί βάζω και το 45aPa που επίσης υπάρχει πιθανότητα να έχει ψαθωτο βάθος (πολύ μικρή πιθανότητα)...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

205Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Νοε 25, 2017 10:58 am

Admin

Admin
Admin

Καθως εγώ είμαι με τον hellas 16 ακόμα,δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ο Τσιπίδης στον κατάλογο....
Ειναι γνωστο πως το πιο σπάνιο 5λ όλων των εκδόσεων ,και μια ΜΚΕ σπανιότητα με τέσσερα κατεγραμμένα τεμάχια είναι η παρακάτω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

όμως δεν είναι ελαιοπράσινο,αλλα βαθύ ή σκοτεινό πράσινο...

Οσο αφορά το τεμάχιό σου δεν ειναι σπάνιο,κάθε άλλο,να και μια δικιά μου περίπτωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εγώ το έχω,με ένα ας το πούμε νεολογισμό σαν blakish-green,καθώς ο όρος ελαιοπράσινο στις εκδόσεις του υποκίτρινου 1875-1886 είναι αναμενόμενος,μελάνι με λινέλαιο σε μεγάλη ποσότητα+ πορώδες υποκίτρινο χαρτί,βάλε και κακής ποιότητα γόμμα που εννίοτε τα οξέιδωνε,ε,όλα λίγο πολύ ,με εξαίρεση τα λίγα υπόλευκο χαρτί ,πάνω-κάτω ελαιώδη εμφάνιση έχουν...

https://philotelists.forumgreek.com

206Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Νοε 25, 2017 11:02 am

Admin

Admin
Admin

Το μοναδικό που γραφει δεν αφορά την απόχρωση αλλά το μετατοπισμενο ΑΕ,σαν περίπτωση που όταν το ψηφίο ακουμπάει και αμυδρά έστω βγαίνει απο την άλλη πλευρα,γίνετε βάση των καταγραμένων γραμμ.σπανιότητα,μικρή ή μεγάλη....

https://philotelists.forumgreek.com

207Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Νοε 25, 2017 11:15 am

Theosal

Theosal

Μην μπερδεύεις φιλε Πάνο το 49d με το 49c. Η διαφορα των δυο υπάρχει ετσι και αλλιως...
Αναφέρεται σε δυο διαφορετικά γραμματόσημα.
Όσο για τον χρωματισμό του 49c, ειναι αυτος του βαθύ έλαιο πρασίνου που περιγράφει στον κατάλογο. Απλά συνειδητοποίησα, οτι ενώ αγόρασα νεο scanner τα χρώματα μου τα βγάζει σκατουλες... άλλα αντ’ άλλων!!!!
Το γραμματόσημο μου που παραθέτω εχει 1,5-2 τόνους πιο σκούρο έλαιο-πράσινο, καμια σχεση με το δικο σου έλαιο-πράσινο.... και πολυ λαδωμένο, όπως και του καταλόγου...
Και να πω και κατι, επιστρέφοντας πισω αρκετα ποστ και καμια 20 ημερες... Ολα αυτά τα χρώματα βγαίνουν απο το ίδιο φύλλο και λόγω της διαστροφής κάποιων που δημιουργούν καταλόγους, ονόματα δεν λέμε...
Αν ήταν πραγματικοί χρωματισμοί θα έπρεπε να υπάρχουν φύλλα ή έστω φύλλο, αλλα δεν γινεται αυτο αφου απομονώνεις ´ενα κομμάτι απο 150!!! Ετσι έχεις μια μοναδικότητα και πάει λέγοντας!!! Σκοτωμός στον Φιλοτελικό κόσμο να βρει την μοναδικότητα (και γω μαζι) για να εχει να λέει...
Κομμάτια που θεωρώ ίσως οχι μοναδικά, αλλα πραγματικά σπάνια, αφου ομως υπάρχουν αρκετα στην αγορά ειναι, το πρώτο αθηναϊκό 20λεπτο, το σολφερινο με τα 13 κομμάτια του και κάποια ακομη.... τα αλλα ειναι πράσσειν άλογα, ή κατα το νεοελληνικότερον, πράσινα άλογα!!!!

208Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Νοε 25, 2017 11:38 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και δεν μπερδεύομαι και το γραμμ.μου είναι το ίδιο και απαράλλακτο με το δικό σου...Οταν με το καλό έρθεις κάτω που θα  συναντηθούμε θα στο δέιξω,βάση της περιγραφής σου για το δικό σου περι πιο βαθιού χρωματισμού,ε,και στο δικό μου το ίδιο ισχύει,η διαφορά δεν είναι στη απόχρωση ,δηλ.τί μειγμα χρώματος είχε ό κουβάς το πρωινό του Φεβρουαρίου του 1878,αλλά στο ότι το δικό σου είναι οξειδωμένο,αυτο φαίνεται καθαρα που έχει μαύρη πίσω όψη στο μεγαλύτερο μέρος,και επιδρά και στη όψη και φαίνεται με σπάνιο και διαφορετικό χρώμα.
Αλήθεια η απορία σου ποιά είναι ,να είναι το δικό σου ,το γραμμ.του καταλόγου ?
Γιατι όπως εξήγησα παραπάνω η σπανιότητα πάει στο μετατοπισμένο ΑΕ

209Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Σαβ Νοε 25, 2017 12:15 pm

Theosal

Theosal

Οκ, θεωρούσα οτι ήταν το χρώμα που επηρέαζε τους ΑΕ.

Δεν έφτασα ποτέ στους ΑΕ του ‘75-80. Διαβάζω, διαβάζω και παντα στα ίδια μένω....

210Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 5:47 pm

Varg83

Varg83

Δυο νέα αποκτήματα για γνώμες...

                   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

211Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 5:51 pm

Varg83

Varg83

Και το δεύτερο

      [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]     [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

212Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 9:44 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πολύ ωραία τεμάχια,με τρία  VF και ένα G περιθώρια το 80λ,F-G,το 20λ,αν αποκτήθηκαν και με αντίστοιχες τίμες,καθώτι είναι απο τις ακριβές ΜΚΕ σε σφραγισμένα.
Το 20λ έχει ενδιαφέρον ,καθώς φαίνεται σαν να έχει yellow cast,αλλά απο πίσω φαίνεται σαν να έχει οξειδωθεί απο την γόμμα,πράγμα που αν ισχύει αφαιρεί απο την αρτιότητά του πόντους,γιατι αυτό μπορει να έχει περάσει στη όψη...

213Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 10:00 pm

Varg83

Varg83

Το 80λεπτο αποκτηθηκε σε νορμαλ τιμη μιας κ στην εκδοση καθαρισμενων τα 80λεπτα ειναι σχετικα ακριβα.
Το 20λεπτο με βοηθησε ο φιλος μας ο SHH_Egeo. Το πηρα γυρω στα 15ε

214Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 10:01 pm

Varg83

Varg83

Προσωρινο κακεκτυπο μου φαινεται. Τωρα για το χρωματισμο ακουω γνωμες

215Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 10:36 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θέλω με την ευκαιρία να κάνω ένα γενικό σχόλιο πάνω στη απασχόλησή μας με το φόρουμ,πάνω στη μελέτη της ΜΚΕ.
Στις συναντήσεις μου στους φιλοτελικούς κύκλους,τις πιό πολλές φορές αντιμετωπίζεται η προσέγγιση της μελέτης των γραμματοσήμων γενικά,από το internet σαν κάτι παράταιρο,εξωπραγματικό,ανάξιου ενασχόλησης,παιδικού επιπέδου κτλ.και όχι μόνο απο ανθρώπους κάποιας ηλικίας,αλλά και απο 40αρηδες.
Ομως
ενώ ο Ατζαρίτης και ο Μπέλλας κάνανε πολλά χρόνια να κάνουν ανασύσταση πλάκας στα 20λ ο Basel σε πολυ μικρό χρονικό διάστημα ανασύστησε της πλάκες των 10 & 40λ,και πως έγινε ?
μα απο την πρωτοποριακή μέθοδο τις χρήσης ηλ.υπολογιστή,μιλώντας για τις αρχές της δεκ.του '90.
Μεγένθυνε,αντιπαράθεσε μαζί γραμμ.,ταυτοποίησε τις θέσεις μέσω διαγραμμάτων που σχεδίασε,,ενδεχομένως μέσω μαίηλ που αντάλλαξε με άλλους συλλέκτες,εκει στη Αμερική,σύγκρινε,και όλα αυτα απο κάτι που κάνουμε και εμείς στο περίπου,μελέτη κλασσικών γραμματοσήμων και εδώ ΜΚΕ,μέσω ηλ.υπολογιστή,και για μας σε πρόεκταση στο internet.

Παρατήρησα πάρα πολυ καλά τα γραμμ.του varg,μια υποψία σφ,πλάκας που είχα για το επάνω δεξί μέρος της γραμμής περιθωρίου,που την διέκρινα απο την μεγένθυνση που έκανα με ώθησε να ψάξω την βιβλιογραφία και τελικά δεν ήταν,και όλα αυτα απο Αθήνα προς ένα φίλο πολλά χιλιόμετρα[λεύγες Smile ] μακριά.

Και ο Μακρυμίχαλος το 1924 που δημιούργησε την Φιλοτέλεια,σίγουρα θα έλαβε ανάλογες απόψεις απο άλλους φιλατελιστές της εποχής,για την ύπαρξη περιοδικού που πραγματευόταν χρωματιστά χαρτάκια...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Τετ Φεβ 14, 2018 10:41 pm, 1 φορά

216Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 10:39 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Varg83 έγραψε:Προσωρινο κακεκτυπο μου φαινεται. Τωρα για το χρωματισμο ακουω γνωμες


ασφαλώς,έτσι όπως φαίνεται μου κάνει για πρωσσικό,αλλά μπορει και να είναι μια απόχρωση του βαθυ μπλέ,σε πιο ελαφρό τόνο...

217Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Φεβ 14, 2018 10:51 pm

Theosal

Theosal

Λυπαμαι αλλα αυτο που βλέπω δεν μου κάνει για πρωσσικο.... μαλλον βαθύ (ανοικτότερου τόνου) μπλε

218Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Μαρ 30, 2018 11:48 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Τέλος, αποκτήματα από δημοπρασία του οίκου
Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά....... μου άρεσαν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και τέλος για σήμερα.
Καλή συνέχεια και καλό Σαββατοκύριακο.

219Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Μαρ 30, 2018 12:59 pm

Admin

Admin
Admin

Πολυ ωραία φίλε μου,καλά έκανες και τα πήρες.
Συμπληρώνεις έτσι πολύ ωραία τις εκδόσεις σε υποκίτρινο χαρτί 1875-1886 με τα αντίστοιχα επι φακέλλου,άσε που το ανιλίνης είναι πιο δύσκολο απο πολλές εκδόσεις άλλων 20λ όπως συνεχόμενων,καθαρισμένων,1871,αλλά και κάποιων αποχρώσεων των δικτυωτών-έχει και άριστα περιθώρια.
Ο λόγος της δυσκολίας τους δεν είναι άλλος απο την ύπαρξη φακέλλων όταν κυκλοφόρησαν,με συνέπεια να πετιούνται και έτσι δεν τα φύλαγαν με μεγάλη συχνότητα όπως παλαιότερα,που αποθήκευαν την αλληλογραφία άρα όλη την αναδιπλούμενη επιστολη μαζί με τα γραμμ.

https://philotelists.forumgreek.com

220Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 11 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Μαρ 30, 2018 1:03 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

NikMar εξαιρετικές επιστολές, όμορφα αποτυπώματα,το 20λ με σφάλμα απ οτι καταλαβαίνω.
Οι επιστολές μου αρέσουν ιδιαίτερα,τις προτιμώ απο τους φακέλους αν και στις μΚΕ είναι πολύ δυσεύρετες λόγω των φακέλων που άρχισαν να κυκλοφορούν.
Προσπάθησε να αποκρυπτογραφήσεις το περιεχόμενο.Θα "ταξιδέψεις" στο 1887!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης