Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 17]

51Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:27 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αυτά είναι απο το Χαλάνδρι? confused
Η στικτή είναι πολύ σκοτεινή

52Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:37 pm

Varg83

Varg83

Από το Χαλάνδρι... Μόλις του έστειλα τα μειλ και περιμένω... Για τη στικτή είναι περίπτωση που ξεγελά το μάτι γιατί φαίνεται διολίσθιση της σφραγίδας. Αν προσέξεις όμως φαίνεται καθαρά η πως δεν υπάρχουν 2 ισομεγέθη ημικύκλια (3) αλλά υπάρχει η καμπύλη και μετά ευθεία πλάγια γραμμή μέχρι τη βάση (2).

53Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:45 pm

Varg83

Varg83

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


Νομίζω εδώ φαίνεται καλύτερα

54Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:46 pm

Varg83

Varg83

Ευτυχώς τα υπόλοιπα είναι οκ

55Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:48 pm

Varg83

Varg83

Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πως όταν αγοράζουμε από το διαδίκτυο τα μάτια μας  Shocked Shocked Shocked

56Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:50 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


Νομίζω εδώ φαίνεται καλύτερα

Με τίποτα 3,πιστεύω 2.Εμημέρωσε για την εξέλιξη Wink

57Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:53 pm

Varg83

Varg83

Ελπίζω να είναι σωστοί όπως έχουν δείξει και στο παρελθόν... Τρία τα περιστατικά λοιπόν από τον συγκεκριμένο πωλητή μαζί με τα σημερινά....

58Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 3:56 pm

Varg83

Varg83

Συνολικά τριψήφιος αριθμός σε ευρώ.

59Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 7:37 pm

Theosal

Theosal

Εγώ πάντως απο Χαλάνδρι πλευρά δεν είχα ποτέ προβλημα και μια φορα που χάθηκαν αγορές μου στο ταχυδρομείο, μου τα αντικατέστησε χωρίς πληρωμή. Ανέλαβε όλη την ζημια... μου κάνει εντύπωση, αλλα άνθρωποι ειναι και αυτοι....!!!

60Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:42 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η σφραγίδα θέλει δυνατο μεγενθυτικό φακό,κάνει και για ''3'' πιο πιθανο το ''2'' οπότε η Αρεόπολη μάλλον γίνετε Γαργαλιάνοι.Εχει και αυτη την αξία της πάντως...

61Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:45 pm

Theosal

Theosal

Εγω με βεβαιότητα θα έλεγα οτι ειναι 124 ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΟΙ... με τίποτα 134!!!! Λυπαμαι, αλλα και παλι κατι κερδίζεις, ετσι δεν ειναι;

62Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:48 pm

Varg83

Varg83

134 Γαρδικιον η οποια στον Hellas δεν εχει τιμολογηση.
124 Γαργαλιανοι στον Hellas 20ε.
Καταλαβαινεται πως το μονο κοινο σημειο ειναι το Γαρ-
bounce bounce

63Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 9:48 pm

Varg83

Varg83

Και την πληρωσα 80ε....

64Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:00 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:134 Γαρδικιον η οποια στον Hellas δεν εχει τιμολογηση.
124 Γαργαλιανοι στον Hellas 20ε.
Καταλαβαινεται πως το μονο κοινο σημειο ειναι το Γαρ-
bounce bounce

Πράγματι στον Hellas δεν έχει τιμολόγιση,στον ΕΡΜΗ 2010 που έχω και έψαξα το ΓΑΡΔΙΚΙΟΝ τύπου Ι είναι 410 € clown

65Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ου γαρ έρχεται μόνον[το γήρας]

ε,δεν θέλει και πολύ....,πρέπει το λάθος να είναι στο ''1'' η Αρεόπολη θα είναι τότε η ''34''
Τώρα υπάρχει πρόβλημα γιατι πλήρωσες αρκετά ωραία χρήματα...

66Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Δευ Οκτ 16, 2017 10:54 pm

Varg83

Varg83

Ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά. Θα περιμένω και αύριο να μου στείλουν μήνυμα αλλιώς θα πάρω τηλέφωνο.

67Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 6:50 pm

Theosal

Theosal

Καλησπέρα σας,

Μόλις παρέλαβα ένα πακέτο 39 ΜΚΕ για μελέτη, εκ των οποίων 5-6 ειναι μέχρι καλές....

Μεταξύ αυτων βρέθηκε ένα 20λεπτο χωρίς ΑΕ, το παραθέτω φυσικά, που ενώ εχει στοιχεία της τελευταίας έκδοσης 1881-1882, εχει εκείνο το έντονο περίγραμμα στο πισω μέρος της κεφαλής που διαχωρίζει τις κακεκτυπες εκδόσεις.... οχι βέβαια με το ψαθωτο βάθος, αλλα με το συνεχές....

Τι ειναι πραγματι δεν το γνωριζω... αναμενω απαντήσεις και αν απαιτηθούν καλύτερες φωτό, θα το προσπαθησω...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

68Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:14 pm

Varg83

Varg83

Από ότι διακρίνω, βαριά εκτύπωση αποτέλεσμα της υπερμελάνωσης. Τα στίγματα μελανιού στην πίσω όψη είναι συνδυασμός της ποσότητας μελάνης αλλά και του πορώδους χαρτιού. Πορώδες χαρτί που αν το χρώμα του είναι
κρεμ/υποκίτρινο τότε πάμε στα 1880-86. Για να βοηθήσουμε περισσότερο, αν μπορείς σκαναρέ το ή προσπάθησε να τραβήξεις φωτό με κοντινή λήψη (όσο μπορείς) αλλά χωρίς να κάνεις ζουμ γιατί χαλάει η ανάλυση.

69Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:41 pm

Theosal

Theosal

Παραθέτω μια, ίσως, λιγο καλύτερη και μονο την όψη....
Υπ’ όψιν, δεν εμμένω στην άποψη οτι ειναι το Hellas 8 με συνεχές ή ψαθωτό βάθος, απλά το στοιχείο του περιγράμματος μου κίνησε την περιέργεια. Ακομη και η σφραγίδα, δίκυκλη (Αν και δεν γνωριζω αν υπήρχε εκεινη την εποχη (1862)) δεν βοηθάει στο να τοποθετηθεί στην εποχη εκεινη...νομιζω!!! Φοβάμαι οτι φαίνομαι ολίγον τι Βλάξ....affraid affraid
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

70Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 4 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Οκτ 17, 2017 7:50 pm

Varg83

Varg83

Εντάξει μην αυτομαστιγώνεσαι, εγώ απλά σου παραθέτω μερικά στοιχεία που βοηθούν στην κατάταξη. Επίσης μιας και η φωτό αυτή είναι καλύτερης ποιότητας φαίνονται και οι κουκκίδες που ενώνονται με τις κυματιστές γραμμές, πράγμα που σημαίνει πως μιλάμε για τις τελευταίες εκδόσεις. Τώρα για το χαρτί δεν ξέρω αν δεν το έχω δει από κοντά. ίσως κάποιος με μεγαλύτερη πείρα μπορεί να βοηθήσει.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης