Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

μΚΕ Χρωματικές ποικιλίες-εκτυπώσεις-σφάλματα

+4
mkenzy1
Παναγιώτης Ρασσιάς
Theosal
SHH_Egeo
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Καλημέρα 
Η πρώτη ασφράγιστη δραχμή είναι πλαστή κατα Fournier.Τα υπόλοιπα οσο επιτρεπει η ανάλυση και το μέγεθος γνήσια.
Να σημειώσω εδω και δεν θα απαντήσω ή εμπλακώ σε σχόλια η παραπομπές με υφος ειδικού οπως χθές οτι:
Τα πλαστα στις μικρές κεφαλές οπως έλεγε ο δάσκαλος Ιωαννίδης,που που δεν είχε τον Ure,αναγνωρίζονται με πρώτη παράμετρο ΤΟ ΧΡΩΜΑ και δεύτερη ΤΟ ΧΑΡΤΙ.
Η πολύ αξιόλογη μελέτη του Bill Ure την οποία φυσικά εχω είναι αλλο ενα εργαλείο και όπως κάθε εργαλείο πρέπει να χειρίζεται απο τον κατάληλο "μάστορα".Λάθος μάστορας με το καλύτερο εργαλείο μπορεί να προκαλέσει ζημιά
Αν δεν εχεις πιάσει πολλές χιλιάδες αντικείμενα, οι μελέτες απο μόνες τους δεν αρκούν.
Καλή συνέχεια

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Elboiteu έγραψε:
Nikos Karniaoytakis έγραψε:... B. Ure ...

Hi,

Sorry, I do not understand everything, can you give me a photo of the cover of this book to help to find it ?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

Thanks !!

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Admin

Admin
Admin

SHH_Egeo έγραψε:Καλημέρα 
Η πρώτη ασφράγιστη δραχμή είναι πλαστή κατα Fournier.Τα υπόλοιπα οσο επιτρεπει η ανάλυση και το μέγεθος γνήσια.
Να σημειώσω εδω και δεν θα απαντήσω ή εμπλακώ σε σχόλια η παραπομπές με υφος ειδικού οπως χθές οτι:
Τα πλαστα στις μικρές κεφαλές οπως έλεγε ο δάσκαλος Ιωαννίδης,που που δεν είχε τον Ure,αναγνωρίζονται με πρώτη παράμετρο ΤΟ ΧΡΩΜΑ και δεύτερη ΤΟ ΧΑΡΤΙ.
Η πολύ αξιόλογη μελέτη του Bill Ure την οποία φυσικά εχω είναι αλλο ενα εργαλείο και όπως κάθε εργαλείο πρέπει να χειρίζεται απο τον κατάληλο "μάστορα".Λάθος μάστορας με το καλύτερο εργαλείο μπορεί να προκαλέσει ζημιά
Αν δεν εχεις πιάσει πολλές χιλιάδες αντικείμενα, οι μελέτες απο μόνες τους δεν αρκούν.
Καλή συνέχεια


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

χρήζει τροποποίησης το ''οπως χθες''

https://philotelists.forumgreek.com

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

SHH_Egeo έγραψε:
Η πολύ αξιόλογη μελέτη του Bill Ure την οποία φυσικά εχω

Θα παρακαλέσω τον φίλο Νίκο (με τον οποίο δεν έχω καμία προσωπική αντιπαράθεση), αφού έχει τον B. Ure, να μας πληροφορήσει για το τί γράφεται στη μέση της σελίδας 77, στην ανάλυση Type B.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους καθώς αυτό επιβάλλεται.
Το εν λόγω γραμματόσημο στο οποίο επάνω έκανα επέμβαση εχθές είναι πράγματι ΠΛΑΣΤΟ.
Η "100% πλαστό" χθεσινή εκτίμηση μου μέσα από κακή φωτογραφία επιβεβαιώθηκε ΑΠΟΛΥΤΑ καθώς σήμερα μου παραχωρήθηκε αρκετά καλή φωτογραφία του, την οποία επισυνάπτω παρακάτω.
Για όσους ζήτησαν στοιχεία, αν και δεν υποχρεούμαι να δώσω, θα κάνω την παραχώρηση να δώσω τη φορά αυτή, ελπίζοντας στην επίδειξη μιας δημόσιας μεταμέλειας, μιας πράξη ήθους από όσους, με διάφορα λόγια, αντί να ακούσουν ότι τους είπα καθώς αποδεδειγμένα και δημόσια πλέον είχαν άγνοια, πίσω απο ψευδώνυμα, με αμφισβήτησαν αλλά και με προσέβαλαν δημόσια, εντελώς άδικα.

Όπως έγραψα εχθές, τα πειστήρια για την πλαστότητα του εν λόγω γραμ/μου βρίσκoνται στη σελ. 77 του βιβλίου του B. Ure, το οποίο ο φίλος Νίκος (SHH_EGEO) είπε πως κατέχει. Eαν πράγματι το κατέχει, σίγουρα δεν το έχει μελετήσει αρκετά.
Στις παρακάτω εικόνες σας παρουσιάζω την αρκετά σαφή εικόνα του επίμαχου γραμματοσήμου, εκείνη δλδ που μου παραχωρήθηκε σήμερα, καθώς και το απόσπασμα απο το βιβλίο του Ure που αναλύει την κατάσταση, νομίζω οι περισσότεροι γνωρίζετε την αγγλική, δεν χρειάζεται εγώ να τα ξανα-γράψω.
Στις παρατηρήσεις του Ure, θα προσέθετα και μια δική μου, τις μικροσκοπικές τελείες στο μάγουλο το Ερμή, αριστερά του χείλους του, εμφανείς στα 2 πλαστά (μπλε και βιολέ) που ο Ure δείχνει, εμφανείς και στο εν λόγω γραμματόσημο αλλά και σε ένα ακόμα αντίτυπο του πλαστού αυτού τύπου το οποίο έχω εξετάσει στο χέρι, αντίτυπο της συλλογής καλού φίλου μου.
Θα ήθελα ακόμα να δώσω έμφαση στην φράση του Ure " This forgery can be very dangerous since it reproduces the "secret mark" of this value, a small white indentation of the inner frame above the arabesque on the right of the word ΕΛΛΑΣ".
Η φράση αυτή λέει αυτό που έγραψα εχθές, οτι "υπάρχουν πλαστά που αναπαραγάγουν τα secret marks", φράση για την οποία επίσης αμφισβητήθηκα απο τον φίλο Νίκο (SHH_EGEO).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Δευ Μάης 20, 2019 11:04 pm, 7 φορές συνολικά

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ναι λοιπόν, υπάρχουν πλαστά της μΚΕ που αναπαραγάγουν τα secret marks. Ότι σας έγραψα ισχύει.
To φαινόμενο τα πλαστά αυτά να φέρουν τα secret marks οφείλεται στο οτι τα πλαστά αυτά δημιουργήθηκαν με τη μέθοδο της "φωτολιθογραφίας", σας το έθιξα εχθές για να σας υποψιάσω αλλά δεν καταλάβατε τίποτα.
Τα φωτολιθογραφικά πλαστά  (και άλλων μεθόδων της εποχής εκείνης, παρακλαδιών της φωτολιθογραφίας και ακόμα περισσότερο εξελιγμένα/τελειότερα αυτής, π.χ. Sperati)  προέρχονται από γνήσια πρωτότυπα και, ουσιαστικά, ως... φωτοαντίγραφα των γνησίων, κουβαλούν μαζί τους και τις μικρές αυτές "ιδιαιτερότητες" των γνήσιων από τα οποία προήλθαν.
Μακάρι όλα τα παλαιά πλαστά να προέρχονταν από  χάραξη αυτών από τους πλαστογράφους, θα ήταν όλα εμφανέστατα σε εμάς σήμερα, όπως τα παραπάνω πλαστά του Fournier που και ένα παιδάκι καταλαβαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά σε αυτά.
Υπάρχουν όμως και πλαστά που, θέλουμε-δεν θέλουμε, έγιναν με περισσότερο εξελιγμένες μεθόδους και αναγνωρίζονται δυσκολότερα.

Εξαιρετικοί λοιπόν οι παλιοί δασκάλοι μας, η μελέτη όμως εξελίσσεται μέχρι και σήμερα και οφείλουμε να παρακολουθούμε τις εξελίξεις εαν θέλουμε να συνεχίζουμε να έχουμε σωστή άποψη για τα πράγματα.
Εαν έχει κάποιος τον Ure, πρέπει να τον διαβάσει σωστά.
Όποιος δεν τον έχει, πρέπει να τον βρεί και να τον διαβάσει. Πιστέψτε με, θα κερδίσετε πολλά.
Το ξέρω, είναι εξαντλημένο το βιβλίο και ενδεχομένως ακριβό, δεν πειράζει, βρείτε το και αγοράστε το πάσει θυσία, θα μάθετε πολλά, πάρα πάρα πολλά.

Εύχομαι να υπάρξει πλέον μια ειλικρινής στάση από τους φίλους που με αμφισβήτησαν εντελώς άδικα.
Νομίζω επιβάλλεται να υπάρξει, αφού θα δείξει πως δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, παρά μονάχα να μοιραστούμε.
Έκανα σωστή εκτίμηση, την αμφισβητήσατε δημόσια.
Ζητήσατε επιμόνως στοιχεία δημόσια, τα πήρατε δημόσια, αν και δεν ήμουν υποχρεωμένος να σας τα δώσω.
Τώρα χρειάζεται απλώς να παραδεχτείτε επίσης δημόσια πως άδικα με αμφισβητήσατε και να τελειώνουμε εδώ με το θέμα αυτό, σαν φίλοι και συνοδοιπόροι, χωρίς λοιπές άνευ λόγου αντιπαραθέσεις και μικρότητες.

https://xartomoutro.wordpress.com/

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αν και δεν σκόπευα να ξαναναφερθώ στο θέμα θα πώ κάποια πράγματα

Αγαπητέ Νικος Καρνιαουτάκης βλέπω παρακάμψατε το copyright του φίλου Αλέκου προκειμένου να πάρετε απάντηση απο εμένα.Φαντάζομαι θα το ξανακάνετε και στο μέλλον.
Ζητάτε μεταμέλεια (!!) απο εμένα,αναφέρεστε οτι κρύβομαι πίσω απο ψευδώνυμα ,αμφισβητείτε οτι εχω τη μελέτη του B.Ure....Μήπως θέλετε να ανεβάσω φωτογραφία να την κρατάω?Πείτε μου μονο αν με προτιμάτε αμφάς ή προφιλ...

Θλιβερά ολα αυτά..

Βλέπω την μελέτη αυτή την προχωρήσατε ακόμη παραπέρα προσθέτοντας και μικρές τελείες στο μάγουλο του Ερμή.

Θα πω λοιπόν τα εξης :

Η πρώτη φωτογραφία που ανέβηκε χθές κατά τη γνώμη μου σε καμμία περίπτωση δεν αποδεικνύει πλαστότητα.Ζητήθηκαν αναλυτικές φωτογραφίες οι οποιες δεν ανέβηκαν ποτέ.
Η σημερινή φωτογραφία που ανέβηκε προ ολίγου ΔΕΙΧΝΕΙ πλαστότητα αλλά σε ποσοστό που πλησιάζει το 95-98% και σε καμμία περίπτωση το 100%.
Οπως έγραψα και το πρωί ΤΟ ΧΡΩΜΑ και ΤΟ ΧΑΡΤΙ (χαρακτηριστικό της Β.Αθηναικής περιόδου) σε εξέταση στο χέρι μπορεί να οδηγήσει στο 100%

Admin

Admin
Admin

Η τοποθετηση σαν forum επι της ηθικης και οχι φιλοτελικης διαστασης του θεματος (και ενας αδαής περι των μΚΕ και πλαστων καταλαβαινει...),θα γινει αυριο,περιμενοντας το τριτο χρήστη που ενεπλακη στη συζητηση,,να τοποθετηθει επι του θεματος,μιλαω για τον.φίλο μας theosal.

Η τοποθετηση μας θα γινει δημοσια ,στο εδω τοπικ.

https://philotelists.forumgreek.com

mkenzy1

mkenzy1

καλημερα καλημερα εδω οι χρωματικες ποικιλιες & εκτυπωσεις στα 5λεπα μου εναι συνηθες? η ξεχωριζει καποιο? ευχαριστω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ελπιζω η νεα φωτο να ειναι καλητερη
Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Ναι λοιπόν, υπάρχουν πλαστά της μΚΕ που αναπαραγάγουν τα secret marks. Ότι σας έγραψα ισχύει.
To φαινόμενο τα πλαστά αυτά να φέρουν τα secret marks οφείλεται στο οτι τα πλαστά αυτά δημιουργήθηκαν με τη μέθοδο της "φωτολιθογραφίας", σας το έθιξα εχθές για να σας υποψιάσω αλλά δεν καταλάβατε τίποτα.
Τα φωτολιθογραφικά πλαστά  (και άλλων μεθόδων της εποχής εκείνης, παρακλαδιών της φωτολιθογραφίας και ακόμα περισσότερο εξελιγμένα/τελειότερα αυτής, π.χ. Sperati)  προέρχονται από γνήσια πρωτότυπα και, ουσιαστικά, ως... φωτοαντίγραφα των γνησίων, κουβαλούν μαζί τους και τις μικρές αυτές "ιδιαιτερότητες" των γνήσιων από τα οποία προήλθαν.
Μακάρι όλα τα παλαιά πλαστά να προέρχονταν από  χάραξη αυτών από τους πλαστογράφους, θα ήταν όλα εμφανέστατα σε εμάς σήμερα, όπως τα παραπάνω πλαστά του Fournier που και ένα παιδάκι καταλαβαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά σε αυτά.
Υπάρχουν όμως και πλαστά που, θέλουμε-δεν θέλουμε, έγιναν με περισσότερο εξελιγμένες μεθόδους και αναγνωρίζονται δυσκολότερα.

Εξαιρετικοί λοιπόν οι παλιοί δασκάλοι μας, η μελέτη όμως εξελίσσεται μέχρι και σήμερα και οφείλουμε να παρακολουθούμε τις εξελίξεις εαν θέλουμε να συνεχίζουμε να έχουμε σωστή άποψη για τα πράγματα.
Εαν έχει κάποιος τον Ure, πρέπει να τον διαβάσει σωστά.
Όποιος δεν τον έχει, πρέπει να τον βρεί και να τον διαβάσει. Πιστέψτε με, θα κερδίσετε πολλά.
Το ξέρω, είναι εξαντλημένο το βιβλίο και ενδεχομένως ακριβό, δεν πειράζει, βρείτε το και αγοράστε το πάσει θυσία, θα μάθετε πολλά, πάρα πάρα πολλά.

Εύχομαι να υπάρξει πλέον μια ειλικρινής στάση από τους φίλους που με αμφισβήτησαν εντελώς άδικα.
Νομίζω επιβάλλεται να υπάρξει, αφού θα δείξει πως δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, παρά μονάχα να μοιραστούμε.
Έκανα σωστή εκτίμηση, την αμφισβητήσατε δημόσια.
Ζητήσατε επιμόνως στοιχεία δημόσια, τα πήρατε δημόσια, αν και δεν ήμουν υποχρεωμένος να σας τα δώσω.
Τώρα χρειάζεται απλώς να παραδεχτείτε επίσης δημόσια πως άδικα με αμφισβητήσατε και να τελειώνουμε εδώ με το θέμα αυτό, σαν φίλοι και συνοδοιπόροι, χωρίς λοιπές άνευ λόγου αντιπαραθέσεις και μικρότητες.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ εάν το χρωμα ανταποκρίνεται στο πραγματικό ειναι πλαστό
Θα παρακαλέσω στο μέλλον να βάζετε αντιστοιχες φωτογραφίες καθώς και την πίσω όψη

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Επίσης να πω οτι το secret mark δεν εχει καμμια σχεση με με του γνήσιου που ανέβασα εγώ.
Με τέτοια υπερμελάνωση στο συγκεκριμένο σημείο δεν θα ηταν ορατό.Εγω δεν το θεωρώ καν το συγκεκριμένο secret mark

mkenzy1

mkenzy1

SHH_Egeo έγραψε:Επίσης να πω οτι το secret mark δεν εχει καμμια σχεση με με του γνήσιου που ανέβασα εγώ.
Με τέτοια υπερμελάνωση στο συγκεκριμένο σημείο δεν θα ηταν ορατό.Εγω δεν το θεωρώ καν το συγκεκριμένο secret mark
ευχαριστω

Theosal

Theosal

Το 40λεπτο ήταν και είναι πλαστό, το ποσοστό επιτυχίας στην αναγνώριση δεν επιτυγχάνεται ΠΟΤΕ από μια φωτογραφία κακής ποιότητας στο 100%, αλλά με μια καλύτερης ποιότητας επιτυγχάνεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό που μπορεί να φτάσει μέχρι και ένα 90 με 95% κατά την άποψη μου.... το υπόλοιπο ποσοστό επιτυγχάνεται δια της ψηλαφίσεως και με την εκ του σύνεγγυς μελέτη του γραμματοσήμου. 

Τα βιβλία που ανθούν και εμπλουτίζουν τις βιβλιοθήκες μας, που εμπλούτισαν τις γνώσεις δεν είναι μόνον αυτά τα αναγνωρισμένα που δηλώνουμε ότι έχουμε ή και που δεν έχουμε αλλά και πολλά αλλά παλαιότερα, πιο πλούσια και με πιο κοντινές στην εποχή τους φωτογραφίες και αναγνωρίσεις! Το «κρυφό σχολειό» με τις βιβλιοθήκες του δεν βοηθάει και πολύ στην ανάγνωση τέτοιων παραστάσεων σε καμία περίπτωση και μελέτη χωρίς υλικό είναι κομπολόι δίχως χάνδρες... και σε μένα ούτε το υλικό λείπει ούτε η μελέτη και φαινετια έμπρακτα με το υλικό που δημοσίευσα και δημοσιεύω...

Όσο για απολυτότητα που δείχνουμε στις απόψεις - γνώμες μας θα ήταν καλύτερα να βουτάμε και λίγο την γραφίδα μας στο μυαλό μας πριν αποφασίσουμε να γράψουμε κάποιο σχόλιο.... Προπάντων όταν είμαστε εκτός πεδίου γνώσεων και ενδιαφερόντων μας αφού έχουμε δείξει που βρισκόμαστε ταγμένοι χρόνια τώρα.

Admin

Admin
Admin

Επειδη κατα τη αναγνωριση του 40λ του φίλου mkenzi προέκυψε θεμα ηθικής ταξης μεταξυ των χρηστών,το forum παιρνει θέση και δηλώνει τα παρακατω :




Ο διακεκριμένος μελετητής γραμματοσήμων Ν.Καρνιαουτάκης μας παρουσίασε με σαφη τρόπο τη περίπτωση πλαστότητας ενος γραμμ.
-ο χρήστης theosal ,ενω ζητησε επιμόνως και σε προσωπικό τόνο,οχι κόσμιο οσο αφορα τις μεταξύ μας σχέσεις,εξηγήσεις για την πλαστότητα,επανήλθε πριν απο λίγο με μια ασαφή τοποθετηση οσο αφορα τη φιλοτελικη διάσταση και ασφαλώς καμια αναφορα στο προσωπικό τονο αντιπαραΘεσης με χαρακτηρισμούς που έκανε χθες προς τον Ν.Κ.,σε οτι αφορούσε τη μελετητική του επαρκεια.
-o χρήστης SHH_egeo με φιλοτελική προσέγγιση αλλα σαφως άκομψο  τρόπο προς τον μελετητή,ηρθε σε γνωστική  αντιπαράθεση,η δική του γνωμάτευση προέκυψε με κενά και παραλήψεις,με συνέπεια την αλλαγή εκτίμησης απο τη αρχική τοποθέτηση,και στο απαντητικό του ποστ όταν ο Ν.Κ.του παρουσίασε τα τεκμήρια πιστοποίησης της πλαστότητας,εξακολούθησε τη ίδια σταση με πριν,και ασφαλώς υποτιμά τη διαχείριση του φορουμ με το να μη κανει τη πρέπουσα ενεργεια που του προτάθηκε,ενω υπήρχε προηγούμενη προειδοποίηση για τα  προσωπικα σχόλια.

Για τα παραπανω συμβαντα το φόρουμ επαναφέρει στη ταξη τους δύο προηγούμενους χρήστες και απο εδω και στο εξής δεν θα επιτρέπονται ειρωνικά και σε προσωπικό τόνο σχόλια,ειδικα όταν αντιπαρατήθονται χρήστες με ψευδώνυμα απέναντι σε χρηστες που ειναι επώνυμοι,πόσο μαλιστα που φέρουν και φωτο προσώπου.


Αυτα στη δημόσια θέα,η συζήτηση συνεχίζεται εδω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ Admin ευχαριστώ για την σύσταση σας θα προσπαθήσω να επαναφερθώ αν και ομολογώ μου ειναι δύσκολο οταν αποδέχεστε και επικροτείτε πιστοποιητικά απο διακεκριμένος μελετητές άλλων πεδίων σε ποσοστό 100% απο μία θολή φωτογραφία.
Παρακαλώ επίσης να μας κοινοποιήσετε εγγράφως τον γραφικό κώδικα και το υφος που θα ακολουθήσουμε οταν ερχόμαστε σε "αντιπαράθεση" με επώνυμους χρήστες και με ανώνυμους ο οποίος προφανώς θα είναι διαφορετικός
Παρακαλώ να παραμείνει το συγκεκριμένο μύνημα και να μην διαγραφεί οπως συυνηθίζεται.
Σε περίπτωση διαγραφής ζητώ και επισήμως απο εδώ την άμεση διαγραφή μου απο μέλος του φόρουμ σας.

Admin

Admin
Admin

Ασφαλως και δεν θα αλλαξει τιποτα απο τα σωστα παραπανω,το θεμα της ταξινόμησης και επίσημα κλείνει,και όσο αφορά την άποψη που έχω περι των χρηστων που φέρουν το κανονικό τους όνομα,που ειναι πανω απο 7 χρήστες και δύο έχουν και φωτο προσώπου,το αναπτύσω στο χώρο που έχουμε για μόνο για τα μέλη,στο members club.

https://philotelists.forumgreek.com

νικος



Καλησπέρα σας. Καλό μήνα σε όλους. Ανεβάζω 9 μΚΕ, κόκκινες, με ενδιαφέροντα σφάλματα αλλά και χρώματα. Γνωρίζω από ανάρτηση του Νίκου το σφάλμα θέσης 296,και το λουλούδι Ζακύνθου. Ποια είναι τα υπόλοιπα; ποια ονομάζουμε απογυμνωμενα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης