Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ 1900 & Ιπτάμενος Ερμής 1901*OVERPRINTS ON HERMES HEADS & FLYING MERCURY

+5
stelios proedrou
Παναγιώτης Ρασσιάς
Admin
Theosal
SHH_Egeo
9 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Theosal

Theosal

Η επισήμανση δεν είναι λιγο περίεργη;;;
Το «2»δεν ειναι λιγο περίεργο και σαν φτιαγμένο με περίεργη σφραγίδα;;; Με οχι ευθεία την επικλινή γραμμή την ευθεία της βάσης χοντροκομμένη και την άνω καμπύλη σαν πρόχειρη;;;

Δεν ξέρω αν ειναι γνήσια ή όχι και δεν θελω να είναι πλαστή, αλλά τα στοιχεία αυτά που αναφέρω την καθιστούν ως υποψήφια... Αλλά οι επισημάνσεις είναι περιέργως δύσκολες...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πολύ περίεργες my friend...
Όπως είχα πει στο καφενείο εδώ και περίπου μια εβδομάδα ασχολούμουν με αυτές τις εκδόσεις,τελείωσα πριν λίγο.
Σαν βάση της συλλογης ήταν μια παρτίδα αρκετών γραμμ.,διάφορα που έβρισκα κατά καιρούς μέσα σε άλλες συλλογές και κάποια που είχα πάρει παλαιότερα με σφάλματα πλάκας.
Στη παρτίδα περιέγραφε και κάποια με πλαστές επισημάνσεις,χωρίς να λεει συγκεκριμένα πια.Ετσι λοιπόν είχα εντοπίσει ένα 5δρχ.και σήμερα είδα και ένα 3δρχ που είχε μια παρόμοια αίσθηση πλαστοτήτας,και σίγουρα πολλές ομοιότητες με το προηγούμενο(μεγάλα και καθαρά γράμματα, με πολύ μικρά κενά μεταξύ τους)
Το αστείο ήταν πως κοιτώντας τις καρτέλες των σφαλματων από τότε που τα πήρα βρήκα αυτό το 3δρχ που το είχα πάρει στη 158 του Κ.(κάπου το 2002) ωραιότατο και γνησιότητο και με σφάλμα θ.79,άρα ενώ μοιάζανε πολύ οι επισημάνσεις τελικά μετά από επιμονή παρατήρηση μεταξύ τους διαπίστωσα ότι όντως το 5δρχ ήταν με τη πλάστη εεπίσημανση.Το κακό είναι πως το βιβλίο του Βλαστου δεν γράφει σχεδόν τπτ για τις πλαστές του 1900,ούτε βρήκα κάτι στα ευρετήρια της Φιλοτελειας. ...

Theosal

Theosal

Εχει ομως αν θυμάμαι καλα ο Feenstra... αν έχεις το βιβλίο του και οχι φωτοτυπίες για να δεις τις φωτό του, που αλλιως ειναι απογοητευτικές...

Πάντως το είπα κάπου, νομιζω στα σολφερινο, οτι Η ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ, αφου μπήκαν στο κόλπο οι Κινέζοι, που στην αρχη θα βγάλουν κάποια κακά αποτελεσματα, αλλα θα μάθουν επακριβώς τα δεδομένα και γεια σας χαρά σας τότε....

SHH_Egeo

SHH_Egeo

SHH_Egeo έγραψε:
Mercury έγραψε:Από την χθεσινή μελέτη και κλέισιμο πλέον της πρώτης σειράς,δύο θέματα:
πρώτο και εδώ μία SHH βοήθεια
είναι πλαστή μΚΕ ?
η επισήμανση φαίνεται κανονική,αν και βαριά τυπωμένη,βάζω και απο κάτω ένα ακόμα της ίδιας ακριβώς σειράς:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βλέποντας τον Feenstra
Να πω οτι η επισήμανση πρέπει να είναι γνήσια βαρειά πατημένη



[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα τελευταίο απόκτημα και κυριολεκτικά τελευταίο,εκτός και αν τύχει κάποιο λοτ με πολλές αξίες μέσα για μελέτη,καθώς κλείνω τις εκδόσεις αυτές[με μικρη εξαίρεση σφργ.με οδόντωση, δύο αξιών στις ΜΚΕ]

Εδώ λοιπον παρουσιάζω την μεγάλη αξία της σειράς,που να σημειώσω εδώ ,πως προσφέρονται πλέον με σημαντική μείωση της αξίας τους,άρα μια καλή ιδέα ενασχόλησης με αυτές,ανευ οδόντωσης,φέρουσα το γνωστό σφ,πλάκας θέσης 71,''λευκό σημάδι στη βάση του λαιμού αριστερά'':

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

26ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ 1900 & Ιπτάμενος Ερμής 1901*OVERPRINTS ON HERMES HEADS & FLYING MERCURY - Σελίδα 2 Empty για μεταφορα Κυρ Ιουν 17, 2018 8:15 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα. Αν και κανονικά πρέπει αυτό που αρέσει περισσότερο να το αφήνεις τελευταίο εγώ θα αρχίσω ανάποδα.
Τα τελευταία μου αποκτήματα λοιπόν είναι τα παρακάτω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

καταλαβαίνουμε όλοι πως λόγος είναι η εντοπιότητα και το καλαίσθητο της σφράγισης.

Συνεχίζω με:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

όπου προφανώς ο λόγος είναι η σφράγιση της Αφήσου Βόλου.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ααα δεν 6α είχα προσέξει ,ε,καλά δεν πέρασε ούτε ένας χρόνος Very Happy
Πολυ ωραία και ειδικά η σφραγίδα στον ιπτάμενο λογικά αρκετα δύσκολη.

Τώρα,στη προσεχή δμπρ προσφέρεται μια σπανιότατη περίπτωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αυτό είναι η γνωστή σπάνια περίπτωση του 40λ που δεν περιείχε το μπλε χρώμα για να γίνει το μωβ και εδώ υπάρχει και με την επισήμσνση του 1900 !!!
Αρα λογικά και τα 2500e+22.32% για ξεκίνημα....

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Τελικά τα κόκκινα 40 λεπτα και 25 λεπτα γίνονται όλο και λιγότερο σπάνια..
Για την αποδειξη της μη υπαρξης ούτε σταγόνας του μπλέ χρώματος ακολουθείται συγκεκριμένη επιστημονική διαδικασία απο ειδικά όργανα.
Αυτή στην Ελλάδα πιστοποιείται απο το Ιδρυμα Ορμυλία και το κόστος είναι περι τα 300 ευρώ 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σχετικά με τον λαχνό αυτόν όπως και στις μικρές κεφαλές χωρις επισήμανση,η εκκίνηση είναι εκεί στα 2.500 ευρώ,αλλά ο ένας και μοναδικός πιθανός αγοραστής που δεν ενδιαφέρεται και για επισημασμένα,έχει ήδη στη συλλογή του,οπότε δύσκολη η πώληση..


_________________
Knowledge not shared is lost

29ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ 1900 & Ιπτάμενος Ερμής 1901*OVERPRINTS ON HERMES HEADS & FLYING MERCURY - Σελίδα 2 Empty Συλλογή M.Καϊτατζίδη Πεμ Απρ 08, 2021 7:46 pm

Admin

Admin
Admin

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

30ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ 1900 & Ιπτάμενος Ερμής 1901*OVERPRINTS ON HERMES HEADS & FLYING MERCURY - Σελίδα 2 Empty Ιπταμενος Ερμης αναγνωριση Παρ Οκτ 01, 2021 4:02 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Παιδια μια αναγνωριση για τα παραπανω...Παχος χαρτιου περιπου 70-75 μμ...ειναι απο καρτποσταλ η τιποτα δοκιμια?

kmagk_



Καλησπέρα. Σε προσεχή δημοπρασία ισπανικού οικου, βγαινει αυτή η 8αδα 3δρ σε 10λ. Νομζω οτι ειναι θεσεις 95-98 και 105-108 (σφάλμα θεσης 107) Ωστόσο, θα επρεπε βάση μελετών η κάτω σειρα να εχει κενο 1.5mm μεταξυ ΔΡΧ και 3. Ο ΚΑΡΜΉΤΣΟΣ παλαιότερα ειχε δημοπρατήσει κατι τετοιο (LOT 06219 auction 560). Ισχύει ή ειναι φτιαχτό;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

artaleo

artaleo

Εύγε kmgak_!  Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυσή σου.

Το κομμάτι αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί οι επισημάνσεις είναι καλοφτιαγμένες.  Αν μάλιστα δεν βλέπαμε μπλοκ των 8 αλλά, για παράδειγμα, μονό ή ζευγάρι, δύσκολα θα βγάζαμε άκρη.  Αλλά προδίδεται από τις θέσεις 105-108 που δεν έχουν διάστημα 1,5 mm, όπως σωστά επεσήμανες.

Πολύ επικίνδυνη παραποίηση. 
Η διαφορά τιμής μεταξύ επισημασμένου και μη είναι περίπου Χ2.  Τώρα γιατί κάποιος πήρε ένα ωραιότατο γνήσιο μπλοκ Χ 8 και του έβαλε πλαστή επισήμανση ...  Evil or Very Mad 

Theosal

Theosal

Δήμο δεν ξέρω αν έχεις τη μελέτη του Mascini για τις επισημάνσεις. Θα προσπαθήσω να δω αύριο τι μας λέει ακριβώς για τις θέσεις αυτές...

artaleo

artaleo

Τεο-, όχι δεν έχω την μελέτη Mascini.  Υπέθεσα πως από εκεί πήρε ο κατάλογος Hellas τα στοιχεία για τα σφάλματα επισημάνσεων που παρουσιάζει για όλες τις αξίες (σε πλήρη φύλλα των 150).  

Πάντως εκτός και αν υπήρξε παραπάνω από μια στοιχειοθέτηση επισημάνσεων στα 10λεπτα ΜΚΕ με ΔΡΑΧΜΑΙ 3, δε βλέπω πως το παραπάνω μπορεί να είναι γνήσιο.  

kmagk_



Ούτε εγώ έχω τη μελέτη Jan Mascini, ωστόσο το lot που έχει πουληθεί και αναφέρεται σε αλλαγή της στοιχειοθέτησης των επισημάνσεων αφορά στην πώληση τμημάτων της συλλογής Mascini.

Ως προς την 8άδα που δημοπρατείται, σα γενικά χαρακτηριστικά της ίδιας της επισήμανσης, δε βλέπω κάτι χοντρό (π.χ. στρογγυλεμένες ακμές του 3).

Theosal

Theosal

kmagk_ έγραψε:Ούτε εγώ έχω τη μελέτη Jan Mascini, ωστόσο το lot που έχει πουληθεί και αναφέρεται σε αλλαγή της στοιχειοθέτησης των επισημάνσεων αφορά στην πώληση τμημάτων της συλλογής Mascini.

Ως προς την 8άδα που δημοπρατείται, σα γενικά χαρακτηριστικά της ίδιας της επισήμανσης, δε βλέπω κάτι χοντρό (π.χ. στρογγυλεμένες ακμές του 3).
Όταν επιστρέψω σπίτι, είμαι σε επαγγελματικό ταξίδι, θα το κοιτάξω και θα σας πω, τι γράφει ο Mascini...

Theosal

Theosal

artaleo έγραψε:Τεο-, όχι δεν έχω την μελέτη Mascini.  Υπέθεσα πως από εκεί πήρε ο κατάλογος Hellas τα στοιχεία για τα σφάλματα επισημάνσεων που παρουσιάζει για όλες τις αξίες (σε πλήρη φύλλα των 150).  

Πάντως εκτός και αν υπήρξε παραπάνω από μια στοιχειοθέτηση επισημάνσεων στα 10λεπτα ΜΚΕ με ΔΡΑΧΜΑΙ 3, δε βλέπω πως το παραπάνω μπορεί να είναι γνήσιο.  

Σίγουρα πήρε στοιχεία από εκεί, αλλά δεν έχει τα πάντα και ίσως δεν θα του επιτρεπόταν πιθανότατα να κάνει κάτι τέτοιο...

Theosal

Theosal

Ανεβάζω απόσπασμα από το βιβλίο του Mancini για τις επισημάνσεις. kmgk_ έχεις απόλυτο δίκαιο για τις θέσεις 106-108 και για την απόσταση του 1 1/2mm. Όλη η σειρά 101-110 φέρει αυτήν την απόσταση!


Και φυσικά είναι αναμφισβήτητο το γεγονός ότι η 8άδα είναι θέσεων 95-98 / 105-108, αφού και το σφάλμα της θέσης 107 υπάρχει και το σφάλμα της θέσης 97 υπάρχει βέβαια με τον "μαργαρίτη-δόντι" στον 9ο μαργαρίτη δεξιά!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

artaleo

artaleo

Ευχαριστούμε Τεο-.  Έτσι ακριβώς τα έχει και ο Hellas, ο οποίος λογικά αντέγραψε (με άδεια φαντάζομαι) τον Mascini.

Παραμένει η απορία γιατί άραγε κάποιος να ρισκάρει ένα ωραίο μπλοκ 10λεπτων ΜΚΕ για να "δημιουργήσει" ένα αντικείμενο μικρής παραπάνω (φιλοτελικής) αξίας...  Rolling Eyes   
Εκτός βέβαια αν είχε σκοπό τη χρήση στο ταχυδρομείο (λόγω της πολύ μεγαλύτερης ονομαστικής αξίας) και όχι την εξαπάτηση συλλεκτών...

Πάντως το γραμματόσημο αυτό είναι πολύ δύσκολο σε κανονικά ταχυδρομημένο αντικείμενο (πχ δέμα).  Δεν θυμάμαι να έχω δει ούτε ένα τέτοιο κομμάτι.  

kmagk_



Τελικά βρήκα και εγώ τη μελέτη Mancini και κοίταξα. Για το 3ΔΡ/10λ δεν αναφερει κάτι διαφορετικό από αυτό που λέμε.

Ωστόσο, στην επόμενη αξία 5Δρ/40λ αναφέρεται σε διαφορετικές θέσεις επισήμανσης, όχι λόγω διαφορετικής στοιχειοθέτησης, αλλα λόγω του ότι δεν επισημάνθηκαν ολόκληρα φύλλα. Οπότε οι θέσεις προέκυπταν μετατοπισμένες.

Δεν ξέρω αν είναι υπόθεση ή έχει βρει κάποια τέτοια αναφορά.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης