Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

MKE κουίζ !

4 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1MKE κουίζ ! Empty MKE κουίζ ! Τρι Μαρ 27, 2018 1:22 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ανοίγω αυτο το διασκεδαστικό και συνάμα διδαχτικό τόπικ,με αναφορά πάνω σε περιπτώσεις γραμμ.που άλλες φορές θα είναι πιο δύσκολα και άλλες πιο βατά,πάνω σε αναγνωρίσεις.

Ξεκινώντας:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και για να μπούμε πιο εύκολα στο πνέυμα και η πίσω όψη[σε άλλες περιπτώσεις δεν θα μπαίνει Smile ]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


α]συνεχόμενων
β]καθαρισμένων
γ]1871
  ?
και γιατί ?

2MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Τρι Μαρ 27, 2018 3:31 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Εγω θαλεγα καθαρισμενων επειδη εχει ανεστραμενο 0... αλλα με κανει να σκεφτω οτι μπορει να ειναι και 1871 λογω εγκοπης στο πελμα του 2 . Οπως και ναχει σαν αδαης προσπαθησα απο μνημης...

3MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Τρι Μαρ 27, 2018 10:04 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Next... για περαστε!!! Basketball

4MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Τρι Μαρ 27, 2018 10:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Tasos έγραψε:Next... για περαστε!!! Basketball

καλά το πας Cool

5MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Παρ Μαρ 30, 2018 9:12 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Εφτασε παρασκευη ας το παρει τι ποταμι!!!  Basketball

6MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Παρ Μαρ 30, 2018 9:50 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Εντωμεταξυ εχει μια γραμμη κυμματοειδες εκει που δειχνουν τα βελακια... καμμια τριχα η σφαλμα... χμμμ



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

7MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Παρ Μαρ 30, 2018 10:27 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ασε να το δει και ο theosalοπουλος και να σημειώσω εδώ πως έτσι σκαναρισμένο δεν αποδίδεται ακριβως η απόχρωσή του ,είναι πιο βαθιάς απόχρωσης.

8MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Κυρ Απρ 01, 2018 6:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Βλέποντας την αντικειμενική δυσκολία αυτής της αρκετά ενδιαφέρουσας περίπτωσης,πράγμα που μάλλον επιδρά ανετρεπτικά στο να ασχοληθεί κάποιος δίνοντας δεύτερη γνώμη,ας το συζητήσουμε.
Τα υπερ :
1862/67
-σκούρα απόχρωση,μπλέ ως μπλε ουρανί
-στίγματα χρωματος σε πάρα πολά σημεία[γραμμές σκίασης,δυο βουλωμένοι μαργαρίτες,στεφάνη μεταλλίου κτλ]
1867/69
-γραμμές σκίασης,βαριές μεν,αλλά δεν μπερδεύονται
-ΑΕ σωστής σκίασης
-ανάποδο '0',συνήθες σε αυτη τη έκδοση
1871
-απόχρωση
-εκτύπωση
-ΑΕ και σχήματος αλλά το κυριώτερο βαθιάς απόχρωσης

Σε αυτο το γύρο λοιπόν μένει έξω η 1862/67.λόγω σχήματος ΑΕ και ποροχωρούν οι άλλες στο έπόμενο στάδιο.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Κυρ Απρ 01, 2018 6:19 pm, 1 φορά

9MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Κυρ Απρ 01, 2018 6:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ετσι λοιπόν τώρα θα πάμε με την αφαιρετική.

1867/69
-πολυ σκούρα απόχρωση γι άυτη τη έκδοση
-βεβαρυμένη εκτύπωση για καθαρισμένων
-ΑΕ με βαθιά απόχρωση,όχι σύνηθες

1871
-ανάποδο '0'' πολύ σπάνιο σε αυτη τη έκδοση



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Κυρ Απρ 01, 2018 6:20 pm, 2 φορές συνολικά

10MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Κυρ Απρ 01, 2018 6:17 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

and the winner is...

καθαρισμένων εκδόσεων,όπως πολυ σωστα το βρήκες φίλε Τάσο,αλλά:
ενώ όλα συνηγορουν στο να καταταχθεί στις 1871,και έτσι κάποιος να ισχυριστεί πως έχει σπανιότατο αντίτυπο με ανάποδο '0',έρχεται η μελέτη των σφαλμάτων πλάκας,σε συνδυασμό της μελέτης ΑΕ[μεγάλες μελέτητικές στιγμές !} και έτσι βλέποντας ότι το γραμμ.μας είναι θέση 30
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
απο το βιβλίο του Ασημακόπουλου,και πηγαίνοντας μετά στο βιβλίο του Κούνδουρου με τους ΑΕ βλέπουμε πως στα 1871 δεν υπάρχει στη θέση 30 ανάποδο '0',ενώ υπάρχει στην αντίστοιχη των καθαρισμένων.

Κλείνοντας η μελέτη της βιβλιογραφίας κορυφαίο θέμα της ενασχόλησης με τις ΜΚΕ,και έτσι μια ''τελειωμένη'' περίπτωση κατάταξης με μελέτη ανατρέπεται προς χάρη του μεγαλείου να συλλέγεις ΜΚΕ !!!

11MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Κυρ Απρ 01, 2018 9:55 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Φαντασου με ξενισε αυτο... η εγκοπη στο πελμα σε στελνει πακετο... 1871 .Εντωμεταξυ διακρινω διπλο το 2 με τις σκιασης πισω απο την ραχη του!!! Εχει καλα στοιχεια τελικα.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

12MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Κυρ Απρ 01, 2018 10:00 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν το έχεις μελετήσει μπράβο για το πρόσθετο στοιχείο,όπως ξέρεις εμένα το ενδιαφέρον είναι πρωτίστος στη όψη λόγω σφαλμάτων,και κατα συνέπεια τέτοιες λεπτομέριες στους ΑΕ δεν τις έχω εντρυφήσει,σίγουρα όμως παρα πολύ ενδιαφέρουσες.
Τώρα αυτές οι ψιλοδιπλοεκτυπώσεις δεν είναι κάτι σημαντικό,ούτε θέση προσδιορίζουν ,ούτε υπεραξία προσκομίζουν,θα έλεγα είναι συνήθης.

13MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Πεμ Απρ 05, 2018 8:40 am

Theosal

Theosal

Μπορεί να με τσίγκλισες κάπου πιο πάνω, αλλά δεν το είχα δει το τόπικ, άσε που 1Απριλιά και Κυριακή και είχα το νου μου αλλού ... alu fun park που λέμε κοινώς....

Εγώ πάντως θα έλεγα καθαρισμένων και δεν ξέρω γιατί ... λίγο το χρώμα και λίγο η απόδοση των λεπτομερειών .... Άσε, άγνωσται αι βουλαί!!!

Ξεχνάς επίσης την ενασχόλησή μου με τα 30λεπτα, εντάξει;; όταν θα μπω και στο πεδίο των άλλων εκδόσεων τότες θα σου λέω περισσότερα!!!

14MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Πεμ Απρ 05, 2018 8:49 am

Theosal

Theosal

Άντε να βάλω και εγώ ένα quiz-ακι...

Τι είναι αυτό το 10λεπτο, ποιας θέσης και ποιας έκδοσης;;; Και σας βοηθάω με τα βελάκια που δείχνουν σφάλμα πλάκας και σφάλμα ΑΕ, για να μην ζορίζεστε....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

15MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Πεμ Απρ 05, 2018 11:36 am

Admin

Admin
Admin

H pos.40 σφάλμα πλάκας ''λευκό ημικυκλικό λευκό σημάδι,με χρωματιστή τελέια στο κέντρο'' είναι πρωτογενές και υπάρχει απο κατασκευής των πλακών.
Αυτο το κουίζ είναι εύκολο...για τον απλό λόγο πως τα 10λ δεν έχουν παρουσία [πλέον] στις 1871-72 εκδόσεις.Το δικό μου παράδειγμα μπερδεύει γιατι βάζει στη εξίσωση δύο εκδόσεις με πάρα πολλά κοινά στοιχεία :
-1λ,το παράδειγμα του midili στο τόπικ των 1λ αρκεί
-5λ,η μόνη διαφορά τους η πιό σκοτείνη αίσθηση των 1871
-20λ,εδώ αν δεν είναι σκούρα απόχρωση,ή οξειδωμένες γωνίες,πολύ εύκολα τα μπερδεύεις.
Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που οι 1871 στις αρχές του 20ου τις έλεγαν οι παλαιοί μελετητές στη Αγγλία[αλλά και ο Yvert στο κατάλογό του έτσι τις αναφέρει] ''later cleaned plates''


Aρα το παραπάνω 10λ πολυ εύκολα με τα εξής χαρακτηριστικά:
-πεπλατυσμένοι ΑΕ
-καλής ποιότητας χαρτί,λευκής,υποπράσινης απόχρωσης
,κατατάσεται αδίστακτα στις καθαρισμένων πλακών.
Το πολύ ενδιαφέρον στοιχείο όμως δεν είναι άλλο,τουλάχιστον μέχρι να εξακριβωθεί απο τον Κούνδουρο αν ανήκει σε αυτή τη θέση,γιατι έτσι φάινεται, απο το σπανιότατο σφάλμα ΑΕ ''both digits inverted'' που ο κατάλογος το κοστολογεί πολύ ψηλά,και ασφαλώς ,αν δεν έχει καμιά λέπτυνση,παίρνει όλη την τιμή και συν ακόμα,λόγω πολυ καλών περιθωρίων!

https://philotelists.forumgreek.com

16MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Πεμ Απρ 05, 2018 1:24 pm

Theosal

Theosal

Σωστός ..... αλλά περίμενα να δω να πααντάει κανένας άλλος ....

1868-1869, 10Λ. κόκκινο-πορτοκαλί, "0" ανεστραμμένο, σφάλμα πλάκας "πρισμένος κύκλος" (θ. 40), He. 26a Nb 10F6 40

Δεν έχει καμία λέπτυνση, αλλά εγώ το έχω κατατάξει με "0" ανεστραμμένο μόνον και όχι με "1" και "0" ανεστραμμένα....

17MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Πεμ Απρ 05, 2018 2:25 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:

Δεν έχει καμία λέπτυνση, αλλά εγώ το έχω κατατάξει με "0" ανεστραμμένο μόνον και όχι με "1" και "0" ανεστραμμένα....


κοίτα η μια περίπτωση κάνει 30ε περίπου και η άλλη πρέπει να κάνει πολλά,δεν θυμάμαι καλά αλλά σίγουρα πάνω απο 300ε...το μόνο πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι αν το ''1'' είναι ανεστραμμένο ή έχει γίνει ολίσθηση και έτσι φαίνεται η αριστερη πλευρα πιο χοντρή

18MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Σαβ Απρ 14, 2018 2:29 pm

Theosal

Theosal

Τιμή καταλόγου για τα δύο στοιχεία ανεστραμμένα στον ΑΕ είναι 660 και χωρίς να αναφερθούμε σε περιθωρια κλπ.

Καλή περίπτωση, θα του βάλω χέρι αύριο και θα σας απαντήσω οσονούπω .... ελπίζω με το χέρι που θα του βάλω να μου απαντήσει στις ερωτήσεις που θα του θέσω....

19MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Σαβ Απρ 14, 2018 6:23 pm

Theosal

Theosal

Τελικά, και μετά από πολύ ψάξιμο, μετρήσεις και συγκρίσεις με άλλα γραμματόσημα που βρήκα στο διαδίκτυο θεωρώ ότι και το «1» είναι ανεστραμμένο, άσχετα με την τιμή που ανέφερα πιο πάνω. Δεν το σκέφτηκα καν από τότε που το έχω στην συλλογή μου.... χεχε, ευτυχώς που το ανέβασα και μου άνοιξες τα μάτια!!!! Μπράβο μου

20MKE κουίζ ! Empty Απ: MKE κουίζ ! Παρ Ιουλ 20, 2018 7:22 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]καλησπερα λυστε μου αυτες τις αποριες
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

http://sproedrou@hotmail.gr

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης