Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ταχυδρομημένα carte postale

+4
Νίκος Βαρουξής
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
8 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

21Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Μάης 01, 2018 1:27 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

NikMar έγραψε:Πλέον θεωρώ ότι όλοι φαντάζεστε τι έχω στο μυαλό μου.
Question Question

Πολύ όμορφες και αυτές Νίκο,
Ομορφη και η σφραγίδα του αγροτικού διανομέα.Είναι η τύπου ΙΙ το λεγόμενο "τρομπετάκι"
Για πες και τί έχεις στο μυαλό σου,γιατί πολλά φαντάζομαι scratch

22Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Μάης 01, 2018 10:03 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ομως και πάλι γραφω πως δεν μπαίνουν στα θεματικά,έτσι και εγώ θεματικώς φιλοτ.είμαι που συλλέγω και εκθέτω συγκεκριμένο αντικείμενο πάνω στις ΜΚΕ και όχι γενική παρουσίαση των εκδόσεων....
Ασφαλώς ο Νίκος με έκθεμα Βόλος μέσα απο τα καρτ-ποστάλ και όχι ολιστική ταχ.ιστορία Βόλου[σου βάζω ιδέες],ναι,πάει στις θεματικές συλλογές,όμως η όλη ενότητα ''συλλογή carte postal '' δεν στέκει στα θεματικά,γιατί η μελέτη μπορει να γίνει πάνω:
-επι των γραμμ.που φέρει
-σφραγίδες
-διαδρομή
,και όχι μόνο στη εικόνα που φέρει,πράγμα που θα ήταν όντως θεματικού προσανατολισμού.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ο διαχωρισμός σε unused - used,όπου η πρώτη περίπτωση θα μπορούσε να σταθει στα θεματικά....

23Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τρι Μάης 01, 2018 10:26 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα,
Στο μυαλό μου έχω να αποκτήσω το δυνατό περισσότερες cartes postale του νομού Μαγνησίας (κυρίως) με υπογραφή των φωτογράφων της πόλης.
Όταν αυτό γίνει, τότε θα ρωτήσω και θα μάθω αν μπορεί να γίνει έκθεμα είτε στο θεματικό, είτε στην ανοιχτή κατηγορία.
Προς το παρών απλά χαίρομαι με τις γνώσεις που αποκτώ, καθώς και με τα αντικείμενα (γραμ/μα, κάρτες, βραχείες, ή οτιδήποτε άλλο) που καταλήγω να έχω στη διάθεσή μου.
Σας ευχαριστώ όλους που μου επιτρέπετε να ταξιδεύω αυτό το όμορφο ταξίδι μαζί σας.

24Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Μάης 03, 2018 5:21 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Έχουμε λοιπόν
το avatar
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
το χωριό της μητέρας μου "Μακρυράχη" το χωριά της γαρδένιας

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και τέλος το "Καραμπάσι" σημερινός Άγιος Βλάσιος

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θα επανέλθω με λεπτομέρειες ανεξάρτητα της πιθανής ήσσονος σημασίας του θέματος.

25Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Ιουν 10, 2018 7:08 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ενα ωραιο επιστολικο δελταριο με κεφαλι μικρου ερμου.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

26Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Τετ Ιουλ 04, 2018 1:06 pm

Admin

Admin
Admin

Στα χρόνια κυκλοφορίας του ιπτάμενου Ερμή συναντούμε πολλα carte postale.Aπό αυτα αν έχουν προεκτυπωμένο γραμματόσημο και αναγραφή του εκδότη πάει στο θεματικό φιλοτελισμό,αλλιώς :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

27Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Οκτ 28, 2018 6:46 pm

νικος



Στέλνω και εγώ δύο επιστολικά δελτάρια με ενδιαφέρον περιεχόμενο. Ένα από Σαβοΐα το 1904 στην Αθήνα και ένα από Άμστερνταμ στη Σάμο το 1929. Να σημειώσω ότι δεν συλλέγω από αυτά, και αν κάποιο φίλο τον  ενδιαφέρουν μπορεί να μου στείλει μήνυμα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

28Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Οκτ 28, 2018 6:48 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

29Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Οκτ 28, 2018 6:49 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

30Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Νοε 02, 2018 10:29 am

Theosal

Theosal

Λίγο παλαιότερα και λίγο νεότερα....Όλα ενδιαφέροντα!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

31Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Φεβ 21, 2019 11:05 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειχα καιρο να μπω στο τοπικ των cart postal και βρήκα πολύ ωραια αντικείμενα ανεβασμένα απο τους φίλους του φόρουμ,υπέροχα !

Ορίστε και απο μένα τέσσερα ενδιαφέρον κάρτες που πήρα χθες απο τα τευχίδια της ΕΦΕ :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

32Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Πεμ Φεβ 21, 2019 11:11 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Kαι τρείς κάρτες που φέρουν γραμμ.Ιπτάμενου Ερμή,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

33Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Φεβ 22, 2019 10:01 am

Theosal

Theosal

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Ας αναρτήσω και εγώ 2 κάρτες, πρόσφατα αποκτήματα...

1. Θεσσαλονίκης με γραμματόσημα Εκστρατείας και Ελληνικής Διοικησης. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 24.ΣΕΠ.15 με 2x1λ Λιθογραφικά και 2λ +2x3λ Εκστρατείας, και δίκυκλη σφραγίδα MINISTERE DE LA GUERRE CONTROLE POSTAL MARSEILLE καθώς επίσης και στρογγυλή μαύρη  "2" του ελεγκτή αλληλογραφίας






2. Κνωσσς
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

34Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Φεβ 22, 2019 10:59 am

Elboiteu

Elboiteu

On the first one, a guy explain to his parents he is intalling at 4 km from Thessaloniki. No more details, so postcard pass censorship.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Elboiteu στις Παρ Φεβ 22, 2019 11:16 am, 1 φορά

https://philateliehellenique.wordpress.com/

35Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Παρ Φεβ 22, 2019 11:12 am

Elboiteu

Elboiteu

Theosal έγραψε:Λίγο παλαιότερα και λίγο νεότερα....Όλα ενδιαφέροντα!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

This one is really interesting. 
This guys is in Hospital, sector 502 of Orient Army. He's an ambulance nurse. He located himself at Zeitenlik were was build airfield and munitions store. 
It's really strange to not see censorship block this postcard because he give a lot of strategic information (sector, location, grade, function, date).

Other things, he explain "franchise postale" (1 per month). An interesting philatelic detail. We can smell he is scare, he write before reinforcement of Orient Army at a period allied want to not be rejected to sea (again, after Gallipoli).

https://philateliehellenique.wordpress.com/

36Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Μάης 20, 2019 9:16 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Όμορφες κάρτες ανέβασαν οι φίλοι.
Θα επανέλθω αργότερα με (πιστεύω) όμορφες κάρτες.

37Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Δευ Μάης 20, 2019 9:55 pm

Admin

Admin
Admin

Νίκος Βαρουξής έγραψε:Όμορφες κάρτες ανέβασαν οι φίλοι.
Θα επανέλθω αργότερα με (πιστεύω) όμορφες κάρτες.


Να και το καλο νέο της ημέρας στο μικρόκοσμο του forum !
Η επανεμφάνιση του φίλου μας Νίκου Βαρουξή,μετα απο καιρό.
Μας χρωστάς και ένα θέμα με σφραγίδες Βόλος,είδες δεν το ξεχασα Smile

https://philotelists.forumgreek.com

38Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Σαβ Μάης 25, 2019 8:43 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα Πάνο.
Το καλό με τους συλλέκτες, έμπειρους (όπως εσύ) και όψιμους (όπως ο γράφων), είναι πως η μνήμη μας είναι σε καλή κατάσταση.
Κι εγώ το θυμάμαι και τα ετοιμάζω, σιγά σιγά, και τα δύο.
Εν καιρώ λοιπόν. Όταν θα υπάρχει κάτι άξιο ανάγνωσης από τα μέλη.

39Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Οκτ 20, 2019 5:12 pm

costasirun

costasirun

Γεια σας παιδιά

μερικά ταχυδρομημενα ποστάλ κι από εμένα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

40Ταχυδρομημένα carte postale - Σελίδα 2 Empty Απ: Ταχυδρομημένα carte postale Κυρ Οκτ 20, 2019 5:13 pm

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης