Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ασκηση πολιτικής απο την πολιτεία,μέσω εκδόσεων σειρών γραμματοσήμων

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τα γραμματόσημα ,τα νομίσματα,τα χαρτονομίσματα,παλαιότερα τα σπιρτόκουτα,ύστερα οι τηλεκάρτες,αλλά και κρατικά έγγραφα όπως ομολογίες,όλα αυτα είναι κρατικοί τίτλοι,μέσα,τα οποία το κάθε κρατος τα έχει στη διάθεσή του για την διευκόλυνση των πολιτών,σαν μέσο συνναλλαγών,αλλά και σαν έσοδο στα ταμεία του κράτους,που προέρχονται απο τη χρήση τους ή ακόμα απο την συλλογή τους.
Συνήθως τα παραπάνω έχουν παραστάσεις,με θεματολογία που κινείται σε επώνυμα πρόσωπα,τοπία της χώρας,σύμβολα,αλλα και λαογραφικά και θρησκευτικά θέματα.
Το γραμματόσημο σαν πιο άμεσο,πολυπληθές,αναγνωρίσιμο διεθνώς,απο τα παραπάνω μέσα,ενίοτε χρησιμοποίηθηκε και για πολιτικούς λόγους,παιρνώντας με τη παράσταση το πολιτικό μύνημα.
Ετσι,για την χώρα μας έχουμε κατα καιρούς:

1949,έκδοση παιδομάζωμα
1954,έκδοση Κύπρου
1958.έκδοση Νίκη
1959 έκδοση ''Νάγκυ''
1967-1974,πολλές εκδόσεις
1984 έκδοση Κύπρου
...ισως και άλλες που μου διαφεύγουν αυτη τη στιγμή,καθώς ....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...η πρόθεση για το σημερινό τόπικ ήταν να θυμίσω ή να ενημερώσω ,για όποιον δεν το ήξερε,μια σημαντικη λεπτομέρεια,για την σειρα του 1954*,Κύπρου,την λεγόμενη και ''Μουτζαλιά''.και το παραπανω ποστ λειτουργεί εισαγωγικά για το θέμα,με λίγα λόγια δεν κλεινει ένα τόσο μεγαλο αντικείμενο,αυτο των ''πολιτικών γραμματοσήμων'' ή και ''γραμματοσήμων προπαγάνδας'' με μια απλή παραγραφο-θα επανέλθουμε!
Η σειρα αυτή έχει σαν θέμα παραστασης,κοινη και για τις 6 αξίες μικρογραφημένο  κείμενο των πρακτικών της συζήτησης στη βουλη των κοινοτήτων της Μ.Βρεττανίας.
Σαν αποικία της ,που ήταν τότε η Κύπρος,είχε γίνει συζήτηση τέτοια προς τα συμφεροντα της Ελλαδικής πλευράς και η μουτζούρα μελάνης που δεσπόζει στην όψη του γραμμ.συμβολίζει την αθέτηση των συμφωνηθέντων σε αυτη την συνεδρίαση.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

*
πέρα την σημασία της έκδοσής της και την καταπληκτική δουλεια της σμίκρυνσης,είναι η πρώτη σειρα με την νέα οικονομική διάσταση,της κατήργησης τριών μηδεν απο όλες τις τιμές



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Παρ Ιουλ 28, 2017 2:56 pm, 1 φορά

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η λεπτομέρεια που παίζει και καταλυτικό ρολο για την σπουδαιότητα της σειράς είναι ότι το κείμενο είναι σε διαφορετική γλώσσα ,αναλόγως την αξία του γραμματόσημου:

1,2 δρχ.Ελληνικά
2δρχ,2,4δρχ Γαλλικά
2δρχ.2,5δρχ,4δρχ.Αγγλικά

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Valeroi

Valeroi

Το συγκεκριμένο γραμματόσημο εγώ το γνώρισα σαν "αυτό με την μουτζούρα". Είναι αλήθεια πως το γραμματόσημο αποτελούσε ανέκαθεν ένα απο τα πιο γνωστά μέσα προπαγάνδας.

Θες γιατί τότε ήταν η επικοινωνία που εξυπηρετούσε? θες γιατί απο τον χαρακτήρα του αν εκδιδόταν και επικολλούνταν σε ένα φάκελο δε γύριζε πίσω? θες γιατί ξέραν οτι συλλέγεται και θα παραμείνει να λέει το μήνυμα του και στα επόμενα χρόνια?

Για όλα αυτά τα χαρακτηριστικά του νομίζω πάντα θα αποτελεί και ένα μέσο προπαγάνδας

http://philatelious.wordpress.com

Varg83

Varg83

Αρκετά μεγάλο μέρος θα μπορούσαμε να κατατάξουμε σε αυτή την ενότητα. Ακριβώς όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι συνάδελφοι, το γραμματόσημο ως κρατικό μέσο ακολουθεί πάντα την κυρίαρχη ιδεολογία του εκάστοτε κράτους. Δεν είναι τυχαίο μάλιστα πως σε παλαιότερες εποχές, οι ονομασίες των σειρών ακολουθούσαν την κρατική ''γραμμή'' π.χ. στον κατάλογο του Νάλτσα (έτος 1965) διαβάζουμε τον τίτλο αναμνηστικής σειράς του 1959 ''Δεκαετηρίδος της νίκης κατά του συμμοριτισμού'', φρασεολογία που πλέον έχει αντικατασταθεί (''...συμπλήρωση 10ετίας από τη νίκη του τακτικού στρατού κατά τον εμφύλιο'', Hellas 2016).

Varg83

Varg83

Και τώρα που το σκέφτομαι (1.10 το βράδυ).... ωραίο θέμα για ανάδειξη και έκθεση!

Varg83

Varg83

Άλλο ένα παράδειγμα για το πως μια έκδοση γραμματοσήμων έχει πολιτική προέκταση είναι η αναμνηστική σειρά "Ίμρε Νάγκυ'' του 1959. 

Η τότε Σοβιετική Ένωση, είχε κυκλοφορήσει στις 12/11/1959 γραμματόσημο με το Μανώλη Γλέζο με την επιγραφή στα ρώσικα "Στο Μανώλη Γλέζο'' και '' Ελευθερία στον ηρωικό ελληνικό λαό''. Για την ιστορία, ο Μανώλης Γλέζος είχε καταδικαστεί στις 22 Ιουλίου 1959 σε πολυετή φυλάκιση από το στρατοδικείο με την κατηγορία "βοήθεια σε κατασκοπία υπέρ της Σοβιετικής Ένωσης". 

Η ελληνική κυβέρνηση ως απάντηση κυκλοφορεί στις 8/12/1959 2 αξίες γραμματοσήμων με τον Ίμρε Νάγκυ, πρωθυπουργό της Ουγγαρίας που προσπάθησε να ανατρέψει το σοσιαλιστικό καθεστώς και εκτελέστηκε μετά από απόφαση του λαϊκού δικαστηρίου στις 16/06/1958. Τα γραμματόσημα φέρουν την επιγραφή στα ελληνικά "Ελευθερία εις τους λαούς". Η επίσημη πρόφαση της ελληνικής κυβέρνησης ήταν τα 3 χρόνια της επετείου της ουγγρικής εξέγερσης. 

Οι εξελίξεις ήταν ραγδαίες μιας και η ουγγρική κυβέρνηση, έστελνε πίσω τα γράμματα από Ελλάδα που έφερναν τα ανωτέρω γραμματόσημα, με μια επικολλημένη  βινιέτα που εξηγούσε στα ουγγρικά το λόγο επιστροφής των φακέλων.

Στις 18/12/1959, οι δυο χώρες, Σοβιετική Ένωση και Ελλάδα, αποσύρουν τα επίμαχα γραμματόσημα.   

Παρακάτω οι δυο σειρές που μετέδωσαν το ψυχροπολεμικό κλίμα και στο πεδίο των ταχυδρομικών τελών.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Varg83 στις Κυρ Αυγ 20, 2017 11:31 am, 1 φορά

Valeroi

Valeroi

Varg83 έγραψε:Και τώρα που το σκέφτομαι (1.10 το βράδυ).... ωραίο θέμα για ανάδειξη και έκθεση!

Ισχύει είναι ένα πολύ ωραίο θέμα!

http://philatelious.wordpress.com

Varg83

Varg83

Εδώ έχουμε ένα έκθεμα που βρήκα στο διαδικτύο με το ιστορικό και με ένα φάκελο εκείνης της περιόδου, σπάνιο κομμάτι![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μπράβο varg πολύ ωραία και κατατοπιστική παρουσίαση !

Varg83

Varg83

Μακάρι να έβρισκα και το φάκελλο...... Sad Sad

Varg83

Varg83

Εδώ ένας φάκελος από τους ελάχιστους που υπάρχουν με την επιστροφή του.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Εδώ ένας φάκελος από τους ελάχιστους που υπάρχουν με την επιστροφή του.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

OFFER - 280 € Μπράβο... Shocked


_________________
Knowledge not shared is lost

Varg83

Varg83

Εγω τετοιους φακελους εχω δει 2 φορες στη ζωη μου (και οι δυο ειναι σε αυτο το post!)

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Εγω τετοιους φακελους εχω δει 2 φορες στη ζωη μου (και οι δυο ειναι σε αυτο το post!)

Εγώ έναν!


_________________
Knowledge not shared is lost

Varg83

Varg83

Πως γινεται αυτο, αφου στο post εχω δυο φακελους....Εσυ πως ειδες εναν??????

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Πως γινεται αυτο, αφου στο post εχω δυο φακελους....Εσυ πως ειδες εναν??????

Εναν πριν ανεβάσεις το ποστ Very Happy


_________________
Knowledge not shared is lost

Admin

Admin
Admin

Να και μια περίπτωση,που δεν είχε ακριβώς τον σκοπό την πολιτικής σκοπιμότητας,αλλά εν έτη 1969,μεσούσης παντοδύναμης δικτατορίας,οι άνθρωποι της ΕΦΕ,αν και εθνικόφρων γενικώς,δεν δίστασαν να στηλιτεύσουν μια ιδαίτερη κατάσταση ενός γραμμ.
Η αναφορά γίνετε για την γνωστή σειρά του 1969 ''Μακεδονομάχοι'':

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης