Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 29]

121Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Απρ 12, 2018 6:31 pm

Theosal

Theosal

Tasos έγραψε:Κακως ολα στο καρφι!!! Φεξε την αληθεια!!! Μολογα και την αλλη!!! Δωσε πονο!!! Μονο ετσι με την ημερομηνια ακυρωσης βγαινουν αληθειες τελικα!!! Μπραβο θεοφιλε!!!
Η άλλη Τάσο πήγε για έκδοση στο άρθρο που ετοίμασα και θα κυκλοφορήσει από την ΦΕΛ τον Ιούνιο παρόντος έτους .....

Αν και ... θα έπρεπε να κρατήσω και να μην ανεβάσω το καστανοκόκκινο επειδή η ημερομηνία καταρρίπτει κατά πολύ τις γνωστές ημερομηνίες κυκλοφορίας τους....

122Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Απρ 12, 2018 7:31 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Οταν με το καλο δημοσιευθει απο την ΦΕΛ αναρτησετο αυτουσια εδω μεσα να το δουμε!!! Βλεπεις δεν ειμε συνδρομητης πουθενα και οτι διαβαζω απο εδω και γενικα το ιντερνετ.

123Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:15 am

Theosal

Theosal

Ας δουμε και ´ενα νεότερο θλασσόχρωο 30λεπτο της θέσης 141L με σφραγίδα ΕΛΕΓΧΟΣ στην πισω όψη... Όμορφο κομματι
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

124Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:23 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα όμορφο δεν το λες,και στενό περιθώριο για νέα αξία έχει,και συγκλίνει στη δεξιά γωνία, εχει μια μικρή κηλίδα κατώ δεξιά στο περιθώριο,αλλά...
...είναι σπάνιο !
Και αρκετά,πάντα η σφραγίδα έλεγχος έμπαινε κάτω δεξιά πιο συχνά στο περιθώριο,μπορεί και μερικές φορές να έπιανε και το γραμμ.,σπανίως κάτω αριστερά που είναι το δικό σου.
Οι περιπτώσεις στις επάνω γωνίες είναι σπανιοτατες και στη εμπρός όψη κελεπούρια!

125Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:24 am

Theosal

Theosal

Και.... Τασο εννοείται οτι θα αναρτηθεί και εδω... όλοι εχουμε δικαίωμα στην γνώση... μην ξεχνάμε και το ρητό του φιλου μας του Νικόλα-Αιγαίο....

126Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:26 am

Theosal

Theosal

Αμάν βρε Πάνο, παντα με τον «καλό» τον λογο και την «καλή» κριτική....

Έχεις να πεις τίποτα για την ημερομηνία κυκλοφορίας του καστανοκόκκινου 30λεπτου;;; Εεεε;;;;

127Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:37 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καλά σου δίνω X3 υπεραξία με αυτό που γράφω,γκρινιάζεις και από πάνω και όσο α φορα τη ημερομηνία,ε,τα γραπτά, ακόμα και σε μορφή μαιηλ μένουν,και ειδικά από κάποιον που έχει αρχή να φυλάει τα φιλοτελικόυ ενδιαφέροντός,οπότε τι να πω που δεν το είπα όταν έπρεπε...

128Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 13, 2018 1:41 am

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Καλά σου δίνω X3 υπεραξία με αυτό που γράφω,γκρινιάζεις και από πάνω και όσο α φορα τη ημερομηνία,ε,τα γραπτά, ακόμα και σε μορφή μαιηλ μένουν,και ειδικά από κάποιον που έχει αρχή να φυλάει τα φιλοτελικόυ ενδιαφέροντός,οπότε τι να πω που δεν το είπα όταν έπρεπε...
Δεν κατάλαβα.... τι εννοεί ο ποιητής με το «και όσο α φορα τη ημερομηνία,ε,τα γραπτά, ακόμα και σε μορφή μαιηλ μένουν,και ειδικά από κάποιον που έχει αρχή να φυλάει τα φιλοτελικόυ ενδιαφέροντός,οπότε τι να πω που δεν το είπα όταν έπρεπε...«;;;;


Θέλεις να μου πεις παλι ότι επειδή ήσουν εσύ που με έμπλεξε με την έρευνα των 30λεπτων πρέπει να πάρεις και το βραβείο;;;

Άντε βρε πάρτο να το έχεις όλο δικό σου... ένα βραβείο όλο χάρη, αλλά θα σου το δώσω όταν βρεθούμε από κοντά....  χιχιχιχιχι

129Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 8:59 pm

Theosal

Theosal

Επανέρχομαι και εδώ και κρεμάω και εδώ το περιζήτητο αλλά ανέφικτο να βρεθεί εύκολα 45f (καφεκίτρινο) του Κ. που στις δημοπρασίες του έχει τουλάχιστον 4 διαφορετικούς χρωματικούς τόνους ..... Υπάρχει και σε πιο κίτρινο και σε πιο μελί .... δεν ξέρω ποια απόχρωση να επιλέξω σαν την σωστότερη!!!

Πάντως από τις εικόνες που είδα φαίνεται ότι είναι προγενέστερη όλων των εκτυπώσεων ... πολύ καθαρότερη, πολύ πιο επιμελημένη, πιο κοντά στα παρισινά ... καμία σχέση ακόμη και από τα πρώτα ελαιώδη καφέ που αναφέρονται σαν πρώτα και φέρουν την πρωιμότερη σφραγίδα όλων των Αθηναϊκών 30λέπτων.....

Έχουμε λοιπόν, γραμμή γείσου που τείνει να γίνει διακεκομμένη, γραμμές σκίασης παρειάς με ελαφρά διακεκομένες γραμμές, τουλάχιστον στις πρώτες προς το αφτί γραμμές, μετάλλιο σχεδόν συμπαγές όπως των παρισινών, αλλά φρύδι συνεχές και καμπυλωτό (όπως των Αθηναϊκών από το 1861 και μέτα)... τι τρέχει λοιπόν;;;

Μήπως, λέω μήπως, για μια ακόμη φορά ήρθε κάποιος εργάτης του παρισινού γραφείου στην Αθήνα, έκανε όλες εκείνες τις προετοιμασίες του découpage, αλλά όχι επακριβώς και είχαμε ένα καλό αποτέλεσμα, όχι όμως το αναμενόμενο, και, λόγω χρώματος που φέρνει προς τα 2λεπτα αφέθηκαν στις αποθήκες του Τυπογραφείουξεχάστηκαν κάποια φύλλα; Αλλά, λόγω των απαιτήσεων της εποχής και τυπώθηκαν τα άλλα 45a, b c, d, e συνεχόμενα - και αυτά (45f) παρέμειναν τελευταία αλλά δεν πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν και αποσύρθηκαν πριν την κυκλοφορία των θαλασσόχρωων του 1882;;;

Ένα θέμα που θέλει έρυενα!!!!!!!!!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Παρ Μάης 04, 2018 3:16 pm, 1 φορά

130Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:08 pm

Theosal

Theosal

Αύριο θα ανεβάσω και άλλα δύο τρία αντίτυπα να δείτε τι ακριβώς εννοώ!!

131Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:11 pm

Theosal

Theosal

Ορίστε και μια άλλη απόχρωση του διάσημου και περιζήτητου 45f.... Δείτε διαφορά στην απόχρωση
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

132Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:15 pm

Theosal

Theosal

Άντε να ανεβάσω και μια τρίτη παραλλαγή του ιδίου θέματος (45f)... όσο για τιμή από 300 - 550 ευρουλάκια .... δεν θα το έλεγες και φτηνό, αν και όχι απλησίαστο, το θέμα είναι αν μπορείς να το βρεις!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

133Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:17 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Οντως...ποικιλια χρωματος!!!

134Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:19 pm

Theosal

Theosal

Δεν βγάζεις άκρη σε λέω για .... αφού (μπουγάτσα τυρί)!!!

135Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:20 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Mmmm τι με κανεις τωρα... μια απολα θαθελα!!! Για ποικιλια χρωματων ξερεις εσυ!!!

136Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:29 pm

Admin

Admin
Admin

Συμμετέχω στις δημοπρασίες του Κ. απο την 121,στο μακρινό 1999,και έχω και μικρο αρχειο παλαιοτέρων του,οπότε θα σου διευκρινήσω ότι οι φωτο των λοτ,απο τις πρώτες έγχρωμες του 1994 μέχρι στις εξ ολοκλήρου έγχρωμές όλων των λοτ της δημοπρασίας,αν θυμάμαι κάπου το 2002,οι διακυμάνσεις στην απόδοση είναι τρομακτικές !!
Εχω κατάλογο λοτς ΜΚΕ και όλες οι φωτο των γραμμ.έχουν κιτρινωπή απόχρωση !
,ή άλλος με πολυ έντονο το μαύρο,άλλος με θαμπάδα κοκ
Ας πούμε η ποιότητα των φωτο μεταξύ Καρ.και atnens είναι πολυ μεγάλη...
Για μενα μετά απο όλα αυτα τα χρόνια μελέτης των καταλόγων δημοπρασιών οι εγγύτερες φωτο στη πραγματικότητα,μιλώντας πάντα για κανονικούς και όχι σε ψηφιακή μορφή,είναι οι ειδικές του Feldman.

https://philotelists.forumgreek.com

137Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 9:35 pm

Theosal

Theosal

Πάνο, στον Feldman δεν βρήκα κάτι τέτοιο....

Πάντως του έστειλα έν email και τους παρακάλεσα αν έχουν μια καλύτερη φωτό από το 2005 (The Collection V) να μου στείλουν από μια 50άδα απλών καφέ 30λέπτων, γιατί έχω το pdf αρχείο και δεν μπορώ να κάνω μεγέθυνση για να δω λεπτομέρειες και να δω κάποια πράγματα που θέλω!!!!

Lot 10181

Έχεις εσύ ηλεκτρονικό αρχείο;;;

138Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 10:02 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μακάρι να σου απαντήσουν....
Το ηλ.αρχείο το έχει ο καθένας που θα πάει στο site του οίκου...εγώ τυγχάνει να έχω και το πέμπτο τόμο της δημοπρασίας,οπότε κάποια στιγμή θα σου σκανάρω το λοτ να το ευχαριστηθείς[φάτε μάτια ψάρια δηλ.  cyclops]

139Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 15, 2018 10:07 pm

Theosal

Theosal

Μα δεν το θέλω για να φάω ψάρια ... τέτοια τρώω τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα ... θέλω να σπουδάσω πάνω στα περιμετρικά περιθώρια των πλακών, αυτά που λέμε διάκενα (;;Wink ...

Όσο για την 50άδα ήταν απλησίαστη έτσι και αλλιώς από άποψης τιμής...

140Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 7 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Απρ 27, 2018 2:59 pm

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Μακάρι να σου απαντήσουν....
Το ηλ.αρχείο το έχει ο καθένας που θα πάει στο site του οίκου...εγώ τυγχάνει να έχω και το πέμπτο τόμο της δημοπρασίας,οπότε κάποια στιγμή θα σου σκανάρω το λοτ να το ευχαριστηθείς[φάτε μάτια ψάρια δηλ.  cyclops]
Και όμως μου απάντησαν την επόμενη ημέρα και μάλιστα πριν κλείσουν 24 ώρες .... και μου έδωσαν και την αδει να χρησιμοποιήσω τις φωτό ελεύθερα...
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει φωτό σε καλή ανάλυση, απρά μόνον σε pdf ... οπότε μάλλον θα χρειαστώ ένα καλό scanning της σελίδας ....

Ευχαριστώ κύριέ μου

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 18 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης