Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 29]

221Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 12:37 pm

Theosal

Theosal

Νίκο και Νίκο, ή αλλιώς Νικολάδες.... θα πρέπει να δείτε πρώτα κάποια κομμάτια που ξέθαψα από τα Αθηναϊκά και την τέχνη με την οποία εκτυπώθηκαν και μετά ίσως τα ξαναπούμε... Το κακό είναι ότι αυτά τα κομμάτια δεν τα έχω και δεν μπορώ εύκολα να τα αποκτήσω για να σας τα δείξω.... Σε 2-3 ημερούλες θα τα πούμε και πάλι....

Και επειδή, όπως και στην αρχαιολογία υπάρχει, εκτός της παραδοσιακής επιστήμης και η συγκριτική αρχαιολογία ΚΑΙ επειδή και στο πεδίο μας υπάρχει η σύγκριση, αφήνω τα πάντα εκεί που πρέπει και αναμένω για να κάνω την σύγκριση....

Ευχαριστω¨ πάντως για τα σχόλιά σας...

222Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 12:58 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Αγαπητέ, ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες από την τριβή του με υλικό, τυπικό και μη των εκδόσεων.
Η κουβέντα αυτή για εμένα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Ζήτησες άποψη, πήρες την δική μου. Εννοείται πως δίδεται βάσει της εμπειρίας μου, δεν φημίζομαι να δίνω απόψες για κατάταξη σε στυλ "κορώνα-γράμματα".

https://xartomoutro.wordpress.com/

223Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:10 pm

Theosal

Theosal

Δεν περιμένω τέτοιες απαντήσεις Νίκο και νομίζω το έχεις καταλάβει στην μέχρι τούδε ελάχιστη συναναστροφή μας μέσω mail και μηνυμάτων στο φόρουμ, αλλά και λίγο «μαζεμένα λουριά» σε όλους μας, όταν κάποιοι άλλοι ασχολούνται με ένα συγκεκριμένο θέμα, δεν βλάπτουν... 

Συγχώρεσέ με για το ύφος αλλά δεν έχω κανένα ύφος

224Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:14 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Αγαπητέ, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, με έχεις ήδη αναγκάσει να κάνω 3-4 άσκοπα ποσταρίσματα για κάτι προφανές.
Ζήτησες κατάταξη.
Απάντησα, παρισινό.
Τέλος.

Απεχθάνομαι το chat και τα άσκοπα ποσταρίσματα οπότε σε παρακαλώ μην με αναγκάζεις να επεμβαίνω διαρκώς.

https://xartomoutro.wordpress.com/

225Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:19 pm

Theosal

Theosal

Το κόβω εδώ, όπως θέλεις και εσύ, αλλά δεν ξέρω ανα είναι καλύτερο να μιλάς παρά να στοχάζεσαι μόνος σου....

Αυτό το τελευταίο το αφήνω στους φιλόσοφους, γιατί μέσα από τον διάλογο βγαίνει νόημα και γνώση και όχι από την μοναξιά της γνώσης...

Δεν χρειάζεται ανταπάντηση την έδωσες λίγοπιο πάνω...

226Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:23 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Αγαπητέ, η γνώση αποκτάται κυρίως μέσω της μελέτης, όχι μέσω του διαλόγου.
Μελέτησε ακόμα περισσότερο και θα καταλήγεις και εσύ κάποια στιγμή σε περισσότερο ασφαλή και σίγουρα συμπεράσματα για την κατάταξη των γραμ/μων σου.

https://xartomoutro.wordpress.com/

227Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:29 pm

Theosal

Theosal

Αυτό το επιτρέπω στον εαυτό μου, γιατί η αρχαιολογία με έμαθε να μελετώ να συγκρίνω και να μεταδίδω την γνώση που αποκτώ μέσα από τον διάλογο, αλλιώς τα μοναστήρια να είναι καλά!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Παρ Νοε 09, 2018 6:45 am, 2 φορές συνολικά

228Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουλ 17, 2018 1:34 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αγαπητοί λιγη μετριοτητα χρειαζετε... αποψεις διίστανται  Η μελετη ειναι πεπατημενη απο παλιοτερους μελετητες και ολοι ανατρεχουμε σε αυτους!.βεβαια εχει χωρο για κατι ακομα αν ανακαλυφτει μελετωντας τα!!! 
Καλο μεσημερι σας ευχομε!

229Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 10, 2018 11:27 am

Theosal

Theosal

Επιστρέφω σε ένα θέμα που ταρακούνησε αρκετά τα θεμέλια του φόρουμ. Δεν θα επεκταθώ στα τεκταινόμενα εκείνης της αποφράδας ημέρας και ποιος ή τι φταίει.
Λοιπόν, αυτό που είχα ξεκινήσει σαν κουίζ κατέληξε σε κατακλείδα και με θέμα ένα 30λεπτο που δεν είχα πάρει ακόμη στα χέρια μου, αλλά ακόμη και από την περιγραφή του από τον πωλητή, γνωστού παλιού γιατρού της Θεσσαλονίκης και συλλέκτη κεφαλών (μικρών και μεγάλων) με παραξένεψε. Στον τίτλο αναφερόταν σε ένα καφεκίτρινο παρισινό, αλλά στην λεπτομερέστερη περιγραφή παρακάτω αναφερόταν σε ένα επιμελημένο αθηναϊκό. Τι έπρεπε να κάνω, πέραν από το το ανεβάσω στο φόρουμ για να μαζέψω γνώμες και απόψεις μέχρι να το πάρω στα χέρια μου μερικές μέρες αργότερα…
Εξετάζοντάς το από την φωτογραφία, ενώ έδειχνε στοιχεία παρισινού με πολύ καλά εκτυπωμένες γωνίες, γραμμή φρυδιού σπασμένη και γραμμές σκίασης παρειάς φανομενικά διακεκομμένες δεν με έπειθε ότι συμβαίνει να είναι παρισινό.
 
Γραμμές παρειάς (επισήμανση Ι. Χαβάτζας)
Αφού το πήρα στα χέρια μου και εξετάζοντάς το από κοντά πια, παρατήρησα ότι πραγματικά έχει γραμμές παρειάς εν μέρει διακεκομμένες, αλλά μετά την έρευνά μου στα αθηναϊκά 30λεπτα, που θα δημοσιευθεί πολύ σύντομα, γνωρίζω ότι τα πολύ καλής εκτύπωσης της Αθήνας έχουν μερικώς διακεκομμένες γραμμές σκίασης παρειάς, τουλάχιστον μέχρι το μέσο της παρειάς.
Αλλά στο γραμματόσημό μας οι γραμμές είναι μερικώς διακεκομμένες στο ύψος του λοβού, όπως και στο ύψος του λαιμού, αλλά όχι κάτω από τον βόστρυχο και μέχρι το άκρο του λοβού. Ανάμεσα στις γραμμές σκίασης της παρειάς και του λαιμού υπάρχουν πολλές μικρές μέχρι μεσαίου μεγέθους κηλίδες χρώματος (επισήμανση Ι. Χαβάτζα). Το ίδιο συμβαίνει και στις γραμμές σκίασης του αυχένα.

Φρύδι και γραμμή γείσου
Η γραμμή του γείσου είναι συνεχής χωρίς καμία διακοπή, όπως συμβαίνει κατά σχεδόν 100% στα αθηναϊκά, ενώ το ποσοστό αυτό στα παρισινά δεν είναι πάνω από 5-7% και μόνον στα κακέκτυπα παρισινά. Η γραμμή του φρυδιού είναι διακεκομμένη αλλά και πολύ κυρτή στην άκρη σε αντίθεση με το μεγαλύτερο ποσοστό των παρισινών, αλλά και χαρακτηριστικό των Αθηναϊκών.
 
Γωνίες (επισήμανση Ι. Χαβάτζας)
Οι γωνίες είναι πολύ καλά τυπωμένες αλλά γεμάτες μικρά στίγματα μελάνης, πέραν των στιγμάτων που κοσμούσαν έτσι και αλλιώς το διάκενο των κυματοειδών γραμμών.
 
Μετάλλιο
Το μετάλλιο μοιάζει να είναι συμπαγές αλλά έχει πολύ ψιλές λευκές στιγμές σαν να είναι ένα λεπτό διάτρητο δίχτυ, χωρίς να είναι όμως δικτυωτό. Υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση αυτών των στιγμών μπροστά στο πρόσωπο.
 
Κύκλος Μαργαριτών (επισήμανση από Ι. Χαβάτζα)
Ο περίγυρος στους μαργαρίτες είναι κακέκτυπος, γεγονός που ακόμη και στα κακέκτυπα παρισινά δεν εμφανίζεται.
 
Χαρτί (επισήμανση Γ. Αρβανιτίδη {τραχύτητα χαρτιού}, Ι. Χαβάτζα)
Το χαρτί είναι κιτρινωπό και ελαφρά τραχύ (εγώ θα το έλεγα αρκετά τραχύ) και ενώ έχει την διαφάνεια που βλέπουμε στην φωτογραφία, δεν είναι η διαφάνεια που εμφανίζεται στα παρισινά, αλλά περισσότερο των αθηναϊκών. Το γεγονός όμως ότι το χαρτί είναι τραχύ και κιτρινωπό, μας επιτρέπει να το κατατάξουμε στα αθηναϊκά με ευκολία. Είναι αυτό το κιτρινωπό χρώμα του χαρτιού που δίνει άλλωστε αυτόν τον τόσο γλυκό τόνο στο γραμματόσημο.
 
Γενικότερα, το γραμματόσημο δεν μπορεί χρωματικά να σταθεί ούτε δίπλα στο κιτρινωπό-καφέ, ούτε στο βαθύ λαδί-καφέ των παρισινών, αλλά ούτε δίπλα στα λαδί-καφέ των αθηναϊκών και στα υπόλοιπα αθηναϊκά. Δεν ανήκει σίγουρα στην κατηγορία των Hellas 45f, γιατί αυτά δεν κυκλοφόρησαν, τουλάχιστον απ’ όσο γνωρίζουμε μέχρι σήμερα, αν και βάσει των χαρακτηριστικών της εκτύπωσης είναι πολύ κοντά τους [και γιατί να μην έχει ξεφύγει κάποιο φύλλο της προσοχής της διεύθυνσης και να κατέληξε σε κάποιο Τ.Γ.;;;]. Τα γενικά του όμως χαρακτηριστικά, όπως καταγράφηκαν παραπάνω, δεν του επιτρέπουν να καταταχθεί στα παρισινά, άρα δεν θα μπορούσε να είναι παρά μια ιδιαιτερότητα των Αθηναϊκών 30λέπτων, ένα πολύ επιμελημένο αθηναϊκό αντίτυπο.
 
Κάποια στιγμή σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο πλαστό, αλλά όσο και να έψαξα να βρω κάτι στη βιβλιογραφία δεν βρήκα κάτι που να μου επιτρέπει μια τέτοια σκέψη. Έπειτα, οι διακεκομμένες γραμμές στην άνω αριστερή γωνία του γραμματοσήμου δεν βρίσκεται με αυτήν την καθαρότητα στα πλαστά. Επίσης, η πρόσθια γραμμή του δεξιού φτερού του πέτασου απολήγει όπως θα έπρεπε να απολήγει ελαφρά λίγο πιο πίσω από την οριζόντια γραμμή δήλωσης καμπυλότητας του πέτασου στο σημείο εκείνο. Και πολλά άλλα σημεία που δείχνουν την γνησιότητα του γραμματοσήμου. Άρα δεν μπορούσε να είναι ούτε πλαστό.
 
Μετά από την εξέταση στο χέρι από εμένα και τον Αρβανιτίδη (ο γνωστός-άγνωστος άνθρωπος πίσω από κάθε δημοπρασία ΜΚΕ του μεγαλύτερου οίκου της Ελλάδας που εδρεύει στην Θεσσαλονίκη) και λαμβάνοντας υπόψιν τις παρατηρήσεις του καθώς και τις παρατηρήσεις του Χαβάτζα και πολλών άλλων γνωστών και αγνώστων μελετητών, όχι απαραίτητα συγγραφέων άρθρων, καταλήγω  ότι ανήκει στις Αθηναϊκές εκδόσεις, χρωματισμού ανοικτό καφέ-λαδί-κιτρινωπό σε κιτρινωπό χαρτί επιμελημένης εκτύπωσης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

230Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 10, 2018 2:53 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ομορφα !
Σωστά !
Φιλοτελικά !

Σε ότι με αφορά,πάνω στη γνώμη μου,
'',δίνω μια πιθανότητα να είναι Αθηναϊκό/δοκίμιο/πλαστό του 0.1%.''
που είχα δώσει στον παρων/απών Τάσο,φαίνεται πως, από τα εμπεριστωμένα που μας ανάπτυξε ο φίλος μας παραπάνω, εδώ έχουμε κάτι που αξίζει την προσοχή μας σε μεγάλο βαθμό.
Μπράβο theosal παλύ ωραίο γραμματόσημο που έδειξες τελικά,σίγουρα θα το μελετήσω και εγώ επισταμένως και θα τοποθετηθώ εν νέου.

231Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 10, 2018 8:01 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Καλησπερα μετα απο τοσο καιρο απουσιας μου! 

Χαίρομαι που έχουν την ίδια άποψη  - γνώμη  μ' εμένα οι παραπάνω Κύριοι Αρβανιτίδης και Χαβατζας οι οποιοι γνωρίζουν πολλά  περισσότερα στο χώρο του γραμματοσήμου!

Αυτές οι απόψεις  αποτελούν μία αναγνώριση για εμένα και την κρίση μου!!!


Καλή συνέχεια!!!

232Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Νοε 11, 2018 2:58 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

ΕΠΟΠΤΗΣ

Αγαπητοί φίλοι φιλοτελιστές.Καταρχήν χαίρομαι για την επαναφορά (?) του Tasos.
Αρχίζω να διακρίνω ομως μια δόση προσωπικής αντιπαράθεσης.
Θα παρακαλέσω καταρχήν να γίνει συζήτηση διότι ο Theosal έχει καταθέσει νέα δεδομένα και κατα δεύτερον να κινηθεί σε καθαρά φιλοτελικό επίπεδο όπως αρμόζει στο υψηλό επίπεδο του φόρουμ μας και του φιλοτελισμού γενικότερα.
Οι γνώμες όλων είναι σεβαστές απο όλους.
Να αναφέρω οπως μας είπε ο Theosal οτι το συγκεκριμένο γραμματόσημο το εχει εξετάσει στο χέρι ο Γ.Αρβανιτίδης τον οποίο γνωρίζουμε ενώ οι υπόλοιποι εχουμε δει μόνο δύο εικόνες και δεν το έχουμε εξετάσει στο χέρι.

Σας ευχαριστώ

233Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Νοε 11, 2018 7:02 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πριν προχωρήσω στη συζήτησή μας και στη ανάπτυξή του θέματος,στο ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρον γραμματόσημο του theosal,να ξεκαθαρίσω πως:
-γυρνάω πίσω στον Ιούλιο και δίνω την άποψή μου,πράγμα πως όπως γνωρίζετε δεν το έκανα τότε,παρα ένα σύντομα σχόλιο/απάντηση,κάτω απο δυσμενείς περιστάσεις εκείνης της ημέρας,και σε άλλο χώρο του forum....
-απο το παραπάνω σαν συμπέρασμα βγαίνει πως δεν παίρνω υπόψη μου τα σοβαρα που γραφει ο Θ. στη αναγνώρισή του και προχωράω στο δικό μου συμπέρασμα.Αυτο γίνετε και για δικαιολογήσω την τότε γνώμη μου με επιχειρήματα,αλλά και να εξισωθώ με τους άλλους τέσσερις χρήστες που έδωσαν γνώμη τότε :
Καρνιαουτάκης
Τασος
Ραπίδης,μέσω dleogr
SHH_egeo
,και αυτο γιατι όπως δώσανε γνώμη με μόνο εφόδιο την φωτο έτσι και εγώ θα κάνω, λαμβάνοντας μόνο σαν στοιχείο την κακής ανάλυσης και φωτισμού φωτο ,απο το μέρος που μεταφέρθηκε{ebay?}
Με λίγα λόγια δεν θα αντιπαρατεθώ σε αυτο το σημείο στα επιχειρήματά μου με τους μελετητές theosal και [επαγγελματία παράλληλα] Αρβανιτίδη,γιατι όπως πολυ σωστα επισημαίνει ο επόπτης αυτοί και το έχουν δει δια χειρός αλλά και είναι εξειδικευμένοι με το αντικείμενο,ειδικά ο πρώτος που σύντομα θα απολαύσουμε και την διατριβή του επι των 30λ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Δευ Νοε 12, 2018 1:51 pm, 2 φορές συνολικά

234Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Νοε 11, 2018 7:55 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η γνώμη μου είναι πως το γραμματόσημο ανήκει στις εκδόσεις Παρισίων 1876.


Α] Εκτύπωση:
είναι μια κακέκτυπη εκτύπωση,που κατα τη γνώμη μου οφείλεται στο ότι είναι άκρη φύλλου αριστερά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Παράλληλα έχουμε τρία αναμφισβήτητα στοιχεία Παρισινής εκτύπωσης,το φρύδι,1,
Παρισινό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και ασφαλώς τις γραμμές σκίασης πίσω απο το σαγόνι,στη αρχή του λαιμού,2,.
Και τέλος ,3,τα λευκάζων σημεία,μικρής έκτασης αλλά τόσο χαρακτηριστικά της εν σκληρώ εκτύπωσης
Κάποια σημεία που μπερδεύουν ,οι τελείες ανάμεσα στις κυματοειδής γραμμές,οι κάπως πιο βαριές γραμμές σκίασης,το ασαφές περίγραμα στο χρώμα στις επιγραφές,η γενικότερη βαριά εικόνα,πιστεύω οφείλεται στο παραπάνω ,ότι είναι επηρεασμένη απο το γεγονός ότι το γραμμ.ανήκει στις αριστερές θέσεις του φύλλου.

Β] σύγκριση με Αθηναικά 1876-77
β,1]Τα γραμμ.εκτύπωσης Αθηνων είναι κατα γενική παραδοχή με σαφή πιο βαριά εκτύπωση,λόγω τριών διαφορών:
-εναλλαγή σκληρής[εκτομη]-μαλακής[πίλημα] εκτύπωσης
-απειρία τεχνικών
-χρωματα,προσμίξεις,εργασία
Ομως έχουμε μία περίπτωση πολύ καλης εκτύπωσης,σε σύγκριση με τις Αθηναϊκές,αλλά διαφέρουν αρκετά απο το να συγκριθούν με τις Παρισινές.
Εχω στη κατοχή μου απο το 2002 μια μικρή συλλογή,αναφορά στις Αθηναικές εκδόσεις 30λ, του αείμνηστου Χ,Μπίνου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
που εκει ο τεραστιος μελετητής και συλλέκτης αναφέρεται στα επιμελημένα 30λ Αθηνων:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ παρατηρούμε πως και η εν συνόλω εκτύπωση αλλά και ειδικα η απόχρωση μας δείχνει το δρόμο.
Εδω έρχεται και ο Βλαστός με τον κατάλογό του,που δεν εκδίδεται πλεόν αλλά ήταν το φιλοτελικό σημείο αναφοράς για πάνω απο 50 χρόνια στη χώρα μας ,που μας λεει:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

β,2] Τέλος ,όσο αφορά την απόχρωση ,μήπως το παραπάνω επίμαχο γραμματόσημο του φίλου μας Θ. είναι λόγω απόχρωσης το κιτρινοκαφέ ,που δεν κυκλοφόρησε, αλλά ας πάρουμε την εκδοχή της κλεμμένης και τύπου ''2'' Κέρκυρα ή ακόμα πλαστής και να σφραγίστηκε.
Ομως σε μια δημοπρασία του 2009
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
προσθέρθηκε μια μοναδική τετράδα αυτής της περίπτωσης,πρώην Ζαχαριάδη:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ βγάζουμε με ασφάλεια το συμπέρασμα πως η σύγκριση των εκτυπώσεων είναι καταφανής,το Αθηναικό καφεκίτρινο είναι πιο βαριάς εκτύπωσης και τα μόνο καλής/πολύ καλής εκτύπωσης είναι το καφε-λαδί,όπως και στο παραδειγμα παραπάνω της συλλογής Μπίνου.

Συμπερασματικά
πιστεύω ότι το γραμματόσημο είναι έκδοσης Παρισίων,ως προς αυτό θα επικαλεστώ τον παλαιό Χ.Νάλτσα,που το δίνει πολυ ωραία στο κατάλογό του,του 1964 και θα το κατατάξω,στο κόκκινο υπογραμμισμένο:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

235Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Νοε 12, 2018 11:06 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Πιέζομαι μέσω τηλεφώνων και emails από φίλο να μιλήσω ξανά για το εν λόγω γραμματόσημο και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο!
Γνώμη έδωσα τους προηγούμενους μήνες η οποία παραμένει η ίδια.

Θέλω ακόμα να προσθέσω το εξής ως απάντηση σε όσους επιζητούν μανιωδώς αιτιολογήσεις για τις κατατάξεις που δίδονται, πως δεν έχουμε πάντα τον χρόνο αλλά ούτε και υποχρεούμαστε να αναλύουμε τα πάντα και παντού.
Ζητήθηκε κατάταξη, έδωσα. Το να γράψω και αιτιολόγηση δεν υποχρεούμαι και, αν το κάνω, θα το κάνω μονάχα όταν έχω όρεξη και χρόνο να το κάνω.
Σας παρακαλώ σταματήστε να ζητάτε επιμόνως τον χρόνο των άλλων και αρκεστείτε σε εκείνα που έχουν την διάθεση να σας προσφέρουν, όταν και αν την έχουν. Δεν νομίζω να χρωστάω κάτι στον οποιοδήποτε εδώ και η επιμονή αυτή είναι ενοχλητική. Από τους οίκους που αγοράζουμε γραμματόσημα καταταγμένα δεν ζητάτε αιτιολογήσεις, γιατί ζητάτε εδώ;
Εαν κάποιος έχει τον χρόνο και την διάθεση (όπως ο Πάνος ωραιότατα έκανε πρίν) θα το κάνει, μην ανησυχείτε.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Τρι Νοε 13, 2018 12:11 am, 4 φορές συνολικά

https://xartomoutro.wordpress.com/

236Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Νοε 12, 2018 11:28 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Παιδια για ηρεμηστε μην ενοχλειτε τον ανθρωπο τη πραγματα ειναι αυτα!!!

Δικιο εχει ακου τηλεφωνικα....ελεος!!!

Ο καθενας εχει την γνωμη του ΤΕΛΟΣ


Οσο για την κριση του Κυριου Ρασσια προσωπικα αμφιβαλλω διοτι πριν καιρο μουχε βγαλει πλαστο το 20λεπτο με ΑΕ 80 απο πισω.... και ο κυριος Περιστανογλου το εκρινε γνησιοτατο!!!

Φυσικα μου ζητησε συγγνωμη γιαυτο εδω δημοσια και τον ευχαριστω..... αλλα δυσκολα τον εμπιστευομε παλι για καταταξη.... 

Οποται κυριοι σταματηστε να ενοχλητε τελευταια φορα που μπαινω θελω να πιστευω και μελετηστε καλυτερα ελεγε ο παππους μου ο Ναλτσας μια και τον αναφερατε!!! ΤΕΛΟΣ

237Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 12:30 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καταρχην κυριε Τασο να βαλόυμε τα θεματα σε μια σειρα.

Πρωτα απο ολα οι ειρωνιες αε αλλο χρηστη ειναι απαραδεκτες και μαλιστα χωρις να υπαρχει αντιπαραθεση αναμεσα τους.,μιλωντας για τον Ν.Καρνιαουτακη.

Επειτα οσο αφορα το 80λ για λογους τακτ δεν ειχα αναφερθει ποτε δημοσια,ο χρηστης varg ειχε γραψει την γνωμη του και εγω απο πλευρας μου ειχα ζητηαει συγνωμη σαν φορουμ γι ''αυτο...
Οχι σαν Πανος Ρασσιας
Γιατι πολυ απλα δεν ειχα δωσει ποτε γνωμοδοτηση για αυτο.
Κριμα που δεν θα ξαναμπεις ατο φορουμ γιατι οποτε θες σου λεω την γνωμη μου για αυτο το γραμμ.
Και κοιτα, πως το ειπες?
δεν θα με εμπιστευοσουν για καταταξη?
ε,αφου το λες εσυ δεν εχει σημασια, αν το ελεγε άλλος μπορει και να με πειραζε.

238Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 10:55 am

Admin

Admin
Admin

SHH_Egeo έγραψε:ΕΠΟΠΤΗΣ

Αγαπητοί φίλοι φιλοτελιστές.Καταρχήν χαίρομαι για την επαναφορά (?) του Tasos.
Αρχίζω να διακρίνω ομως μια δόση προσωπικής αντιπαράθεσης.


Σας ευχαριστώ
 
Λογω προσβολής του επόπτη απο τον χρήστη tasos, ban μια ημέρα

https://philotelists.forumgreek.com

239Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 11:11 am

Midili

Midili

Ομολογουμένως δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση και αυτά τα κολλήματά ?   Ο Theosal μας παράθεσε τη γνώμη του και τις ενέργειες που έκανε με τον Κυριο Αβανιτίδη , Ο Καρνιαουτακης ειπε την γνώμη του και ο Admin την δική του . 
Γιατί προσπαθείτε να καταλήξετε όλοι στο ίδιο συμπέρασμα ? Δεν έχετε μάθει να δέχεστε την άποψη του καθενός ?
Τάσο πολύ άστοχα τα μηνύματα σου , επειδή σε γνωρίζω θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και εσύ λίγο και να επανέλθεις πάλι στην ομάδα μας φυσιολογικά, είσαι καλοδεχούμενος πάντα .
Για το συγκεκριμένο γραμματόσημο δέχομαι και τις δυο απόψεις , για Παρισινό ή Αθηναϊκό , είναι ιδιαίτερη περίπτωση και μιλάμε πάντα για ιδιαιτερότητες ΜΚΕ .
 
Θελω να πω κάτι σχετικά με τους εκτιμητές . Μη τους θεωρείτε απόλυτη πηγή , έχουν εμπειρία αλλά κάνουν και λάθη , δεν τα γνωρίζουν όλα σίγουρα , έχει να κάνει και με τα χρόνια εμπειρίας που έχουν . 
Εγώ προσωπικά ,δεν θα αναφέρω ονόματα, έχω βρεθεί ανάμεσα σε εκτιμητές γνωστούς που αναιρεί ο ένας τον άλλον για εκτιμήσεις. Ένας εκτιμητής που είναι και έμπορος επηρεάζεται σίγουρα σε μεγάλο βαθμό για την εκτίμηση του αλλά δεν το νομίζω για την περίπτωση του Theosal .


Τελευταίο , που είναι ο Επόπτης μας να βάλει την τάξη ? Τσάμπα τον πληρώνουμε ? Laughing

240Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 13, 2018 12:02 pm

Valeroi

Valeroi

Ευτυχώς τα είπε ο midili γιατί με αυτά που βλέπω, μου έβγαιναν πιο σκληρά λόγια για να είμαι ειληκρινής.

Προσωπικά με στεναχωρούν τέτοιες αντιδράσεις, τα συλλεκτικά και οι συλλογές θέλουν γερό στομάχι, μια εκτίμηση είναι πάντα μια εκτίμηση, έχει μια γνώμη βάση των εικόνων των γνώσεων και της εμπειρίας που έχει κάποιος για κάτι, δείτε και ένα λεξικό.

Θέλει γερό στομάχι για να δέχεσαι γνώμες όμως απο τη στιγμή που βάζεται κάτι για να σας πουν μια γνώμη ακούστε την και κρίνεται αν την κρατάτε ή όχι. Είναι άδικο επειδή όταν μια γνώμη - εκτίμηση δε μας βολεύει να κάνουμε σημαία αυτή που μας βολεύει.

Στα συγκεκριμένα διαβάσαμε για γνώμες και εκτιμήσεις ακολουθούμενα απο μια αιτιολόγηση, μπορεί κάποιος να μην την δέχεται αλλά είναι δίκαιο.

Όταν κάνει μια εκτίμηση κάποιος (με μια αιτιολογία όχι κορώνα γράμματα) είτε σωστή είτε λάθος αυτός που την κάνει εκτίθεται. Δεν εκτίθεται ποτέ αυτός που γυρίζει αυτό το προς εκτίμηση αλλά κρατάει αυτό που θέλει. Τουλάχιστον άδικο.

Αν δεν έχει κάποιος το στομάχι να την ακούσει και να την απορίψει ας κάνει κατατάξεις και εκτιμήσεις μόνος του και ας πιστεύει οτι θέλει.

Παρόλο που δεν έχω τα χρόνια κάποιων στο γραμματόσημο καθώς είμαι ακόμα στα πρώτα άντα, κάτι τέτοια τα έχω δει πολλές φορές παρόμιες καταστάσεις και πάντα λέω το ίδιο είτε είναι για γραμματόσημο, είτε για φάκελο ή όχι άλλο σχετικό, πάρε γνώμες πάρε απόψεις σύγκρινές τες μια δικά σου τεκμήρια και αποφάσισε.

Τώρα όλα τ άλλα που διαβάζω εγώ τα βρίσκω θλιβερά τουλάχιστον.

http://philatelious.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 20 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης