Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.-Questions / rankings / general interest, on LHH.

+13
giovanoukos
Admin
Valeroi
SHH_Egeo
Takis
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
costasirun
stelios proedrou
heretic77
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

USGreek

USGreek

Γιατί τι έγινε;

νικος



Καλησπέρα στο forum. Zητώ τη βοήθειά σας και τα σχόλιά σας για  το 40λεπτο. Ποιο είναι; Το χρώμα του, για μένα τυπωμένο σε μπλε χαρτί, 3 λευκάζοντα ανθέμια και ίσως Λ ή Α επάνω; Είναι συνηθισμένη η περίπτωσή του;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Γεια σου Νίκο

Εγώ νομίζω ότι εαν ο χρωματισμός έχει αποδοθεί σωστά το πιο πάνω 40λεπτο είναι το δύσκολο 42ΙΙδ βαθύ έντονο πορφυρό ή Groseille σε μπλέ χαρτί των εκδόσεων 1871-76 εαν είναι πιο ανοικτό τότε το πορφυρό σε μπλε 42ΙΙγ. Είναι αριστερή άκρη φύλλου θέση 111..φιλικά Κώστας

νικος



Ευχαριστώ Κώστα. Τα τρία λευκάζοντα ανθέμια το καθιστούν ακόμα πιο σπάνιο; Αν θέλει κάποιος φίλος να απαντήσει.

νικος



Aναρτώ άλλο ένα 40λεπτο γιατί μου κάνει εντύπωση το χρώμα του ΑΕ  και έχει σπάσιμο κύκλου; Ποιο είναι;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Πρόκειται για 40λεπτο περιόδου 1875-1880.

https://xartomoutro.wordpress.com/

νικος



Ευχαριστώ πού Νίκο. Το πιο πάνω το ΚΌΚΚΙΝΟ με τα 3 λευκάζοντα ανθέμια; Μία γνώμη; Ας βάλω μια πιο καθαρή φωτό.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Καλημέρα σας. Για ένα 5λεπτο που έχει λευκή γραμμή στο ένα Μ επάνω είναι σφάλμα; Μπορεί να μας πει κάποιος την γνώμη του και ποιο είναι στον hellasq[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Καλημέρα σε όλους. Για ένα 20λεπτο κόκκινο, μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για την σφραγίδα του;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Κοντά στο άλλο πράσινο που έχω αναρτήσει, με τη λευκή γραμμή στο Μ, βάζω άλλα2 5λεπτα. Γιατί το ένα το διατρέχουνν σε όλο το χαρτί κάθετες ραβδώσεις είναι συνηθισμένος τύπος χαρτιού και το άλλο με το πολύ μελάνι ποιο είναι;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Eπανέρχομαι στο κόκκινο 40λεπτο με τα 3 λευκά ανθέμια. Δεν υπάρχει απάντηση γιατί δεν ξαναέχει συναντηθεί; Ο hellas αναφέρει όλες τις περιπτώσεις με συνδυασμό λευκαζόντων ανθεμίων εκτός από τρία αθροιστικά.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πολλά ερωτήματα...αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά.
Το 40λ ειναι θ.111 λευκά ανθέμια και παχιά αριστερή γραμμή περιθωρίου.Στη μελέτη Γαρά αναφέρονται τέσσερις τύποι ανθεμίων με ανάλογα λευκάζωντα στο καθένα,και αναλόγως τη θέση,πχ στα 40λ αναφέρονται τρείς θέσεις,ή 54,η παραπανω ,και άλλη μια που δεν θυμάμαι απο μνήμης.
Στο 20λ ασφαλώς δεν διακρίνεται κάτι.
Το 5λ τέλος έχει μια μικρη λευκή γραμμή στο πρώτο 'Μ',δεν έχει καταγραφεί,προσωπικά δεν το γνωρίζω,οπότε ή ειναι ένα τυχαίο τριτογενές σφ.πλάκας και δεν θα το ξαναβρούμε σε άλλη έκδοση,ή έχουμε μια νέα περίπτωση.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το δεύτερο 5λ ειναι πράγματι ενδιαφέρουσα περίπτωση !
Εχει την ποικιλία του κάθετα ραβδωτού χαρτιού,πάντα στα ακριανά γραμμ.μια σχετικά σπάνια ποικιλία που του προσδίδει υπεραξία[κατα τη γνώμη μου υποτιμημένη για την ώρα,σίγουρα στο μέλλον θα καταγραφεί στους καταλόγους τιμολογημένη-όπως στα 1λ παρισινά]
Το άλλο ειναι υπερμελανωμένο,πάντα με το πρόσθετο ενδιαφέρον που έχουν αυτές οι περιπτώσεις.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μιας που ειχα καιρό να βρω ελεύθερο χρόνο ας του δώσω να καταλάβει Smile

Ενα 5λ,στη δύσκολη έκδοση των καθαρισμένων πλακών,θ.27,recto-verso σφαλμάτων,πλάκας και ΑΕ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και πάμε σε ένα γραμμ,που φαινομενικά την ''πάτησα'' με τη αγορά του,αλλά έχει μελετητικό ενδιαφέρον.
Προ διμήνου σε συζήτηση με φίλους έδειξα το παρακάτω,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,και ανήκει στη πιο δύσκολη,ακριβή,και χειρότερη εκτυπωτικά έκδοση των 1871/72.Συλλέγοντας σφ.πλάκας,θεωρώ πως αυτή η έκδοση είναι η πιο δύσκολη στη ανεύρεση τε΄τοιων περιπτώσεων,και γιατι δεν κυκλοφόρησαν πολλά,αλλά κυρίως λόγω εκτύπωσης ,''κρύβονται'' στις υπεμελανώσεις,αλλά και εν συνόλω στη κακότεχνη κατασκευή τους.
Με αυτό το σκεπτικό,βλέποντας αυτό στο γραμμ.,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
το μυτερό δεύτερο σκέλος του δεύτερου Μ,φαινόμενο κατα τον Κούνδουρο των θέσεων 59/72/111,και συγκρίνοντας τις θέσεις,η 59 έχει άλλο σφ.πλάκας,η 111 έχει χοντρη αριστερη γρασμμή περιθωρίου,έμενε η 72 ,που εκεί υπάρχουν οι ''διακεκομμένες γραμμές σκίασης παρειάς''.ένα εμβληματικό σφάλμα με μελετητική ιστορία.Και ασφαλώς μια μεγαλη σπανιότητα,αφού ακόμα και ο Ασημακόπουλος δεν το είχε στη μεγαλου χρυσου σε παγκόσμια έκθεση συλλογή του,και βεβαίως το αναζητώ πάνω από 20 χρόνια.
Ομως ο φίλος theosal παρατήρησε κάτι που δεν το αντιλήφθηκα,γιατι είναι επάνω του η σφραγίδα,το σφαλμα λεπτού κύκλου...
Με τη μέθοδου του μακαρίτη φίλου Δαρείωτη φαίνεται αμέσως,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,και έτσι απέκτησα μεν ένα αχρείαστο γραμμ.,αλλά απο την άλλη μια ακόμα καταγραφη,μυτερο σκέλος Μ σε νέα θέση,που προσδιορίζω,με δυσκολία λόγω έκδοσης,στις θέσεις 75-95.

νικος



Ευχαριστώ Παναγιώτη. Έδωσες μια καλή εικόνα για τα συγκεκριμένα γραμματόσημα. Μήπως ως προς το χρώμα θα μπορούσαμε να πούμε ποιο είναι;

Theosal

Theosal

Και εγώ από την άλλη σε ευχαριστώ Πάνο, για τη μνημόνευση του ονόματός μου, σε μια αναγνώριση που από τη μία με λύπησε που δεν ήταν αυτή που ήθελες αλλά από την άλλη με χαροποίησε που με την παρατήρησή μου βοήθησα στην αποκάλυψη μιας ακόμη δύσκολης περίπτωσης "ανάγνωσης" σφάλματος σε μια άγνωστη μέχρι τούδε θέσης!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι,γιατι μπροστα σε δύο υπολογιστές,ο ένας lg μονιτορ κλασικό Pc και ο άλλος laptop hp μου δίνουν εντελώς άλλες αποχρώσεις...στο πρώτο φαίνεται το σπάνιο βαθύ πορφυρο και στο άλλο μια γκρι μωβ λιλα απόχρωση...και σαν καταταξη έχει μια δυσκολία,λόγω άκρης φύλλου,αν το χαρτί δεν ειναι δικτυωτό μπροστά στο φως τότε είναι συνεχόμενων εκδόσεων.

νικος



Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για την υπόδειξη. Είναι συνεχόμενων εκδόσεων. Δεν είναι δικτυωτό μπροστά στο φως και μάλιστα φαίνεται ζωντανά το βαθύ πορφυρό του  χρώμα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης