Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.-Questions / rankings / general interest, on LHH.

+13
giovanoukos
Admin
Valeroi
SHH_Egeo
Takis
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
costasirun
stelios proedrou
heretic77
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Takis



Καλησπέρα και πάλι.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το Skype for business για τα μαθήματα που κάνω σε φοιτητές.
Δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε υπολογιστική ισχύ και μπορούν να συμμετάσχουν μέχρι 250 άτομα. Δεν προσβλέπω σε τέτοια συμμετοχή, αλλά το αναφέρω ως ένδειξη των δυνατοτήτων και της σταθερότητας του προγράμματος.

USGreek

USGreek

Το Skype for Business έχει αντικατασταθεί με το Teams, το οποίο η Microsoft δίνει δωρεάν για μη κερδοσκοπικές εταιρείες. Το σεμινάριο του κου Περιστάνογλου στη ΦΕΑ ήταν εξαιρετικό και μπορούμε να δούμε αν είναι εφικτό να επαναληφθεί κάτι παρόμοιο διαδικτυακά, με τη "συνδρομή" του Teams με τον τρόπο που ανέφερα.

Admin

Admin
Admin

Very Happy Cool

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

από το 21'00 και μετά....

https://philotelists.forumgreek.com

heretic77

heretic77

Χαχα τελειο επεισοδιο! Αλλα και αυτοι ρε παιδι μου...δεκαλεπτο λεγανε, εικοσαλεπτο βαλανε! και μαλιστα με σφραγιδα 67 ενω λεγανε για ασφραγιστο!

USGreek

USGreek

Χαχα απιστευτο, συλλεκτης ο σεναριογραφος? Παρισινη ΜΚΕ με το 10 ανεστραμμενο ποιος αλλος μπορει να το ξερει?

heretic77

heretic77

Χαχα ναι, ελεγε και για το Φουρνιε με τα πλαστα...αλλα και αυτοι ρε παιδι μου, ας εβαζαν ενα δεκαλεπτο, εκει κολλησε η δουλεια?

USGreek

USGreek

Παντα κανουν μισες δοευλειες στο τελος στα σηριαλ...

costasirun

costasirun

Τρια 20 λεπτα προς σχολιασμο και συζητηση:θ.104, 24, 144

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη νικος

USGreek

USGreek

Για ξεκινα Smile

Theosal

Theosal

Και γω το ίδιο θα πω... Κωστα περιμένουμε να ξεκινήσεις το μάθημα και εμείς θα συνδιαλαγούμε μαζί σου...

USGreek

USGreek

Αυτο που παρατηρω ειναι η αναντιστοιχια χρωματος χαρτιου (κρεμ 80s?) και φατσας/σφραγιδας (60s?) Οι ΑΕ πολυ χοντροι επισης. Πολυ περιεργη ΜΚΕ.

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

costasirun

costasirun

Καλησπερα παιδια

Το πρωτο αριστερα 20 λεπτο με το "κιτρινωπον" χαρτιν ειμαι της αποψης οτι ανηκει στις συνεχεις εκδοσεις κ ειναι το καθαρο ή ουρανοκυανο του 67, σφραγισμενο τον Ιουνιο του 68 απο το ταχ. γραφειο της Κερκυρας. Φαινεται απο τον χρωματισμο της οψης, την καθαρη εκτυπωση κ τους ζωηρα τυπωμενους βαθυκυανους ΑΕ.  Το εχω καταταξει στη θ.104 και ο ΑΕ θα ελεγα οτι ειναι ο ιδιος με την στοιχειοθετηση των 20λεπτων του 67 απο τον Basel. Οσο για το χαρτι ο οποιος ειναι κ ο λογος που το ανεβασα με τα αλλα προς το παρον δεν μπορω να πω κατι περισσοτερο παρα μονο οτι το βαλα σε νερο και δεν αλλαξε και οτι ειναι πολυ καλης ποιοτητας..

Το 20 λεπτο στη μεση ειναι των εκδοσεων 71-72 θεσης 24 αλλα χωρις ιχνος του σφαλματος "γραμμη στην πανω επιγραφη", καλυφθηκε απο μελανι ή επιδιορθωσαν την πλακα οι Γερμανοι το 1870 οταν τυπωσαν τα "ξυρισμενα"; Αν καποιος φιλος εχει το σφαλμα θ.23-29 των 20λεπτων απο το 71 και μετα παρακαλω ας το ανεβασει..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη USGreek

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Mπράβο Κώστα προσωπικά με έκανες να ασχοληθώ αρκετή ώρα με τα γραμμ.σου !
Νομίζω ότι είναι :

-καθαρισμένων πλακών,ειδικα αν ειναι Ιουν και όχι Ιαν, η σφραγίδα[εκεί παίζει να ειναι και η νεότερη καταγεγραμμένη],τα τράβηγμα ''καθαρό'' 1867 είναι με πολλά άσπρα στίγματα σε ολη τη επιφάνεια,και ο ΑΕ ασφαλώς δεν ειναι τόσο χοντροειδές.Το χαρτι νομίζω ,είτε φυσικά ,είτε τεχνικά ,ειναι αλλοιωμένο...αν και εγώ εχω ένα τετοιο συνεχών...
-1871 σωστα
-αυτο εχει πολύ ενδιαφέρον,ανήκει στα 1870 και το καταλαβαίνεις,εκτός της απόχρωσής του,στα φτερα του κράνους που φαίνεται περίγυρος,πουθενα αλλού δεν φαινονται χαρακτηριστικά της έκδοσης.


edit ,οχι ειναι Ιουν, φαινονται καθαρα τεσσερα γραμματα

Αρέσει στον χρήστη costasirun

costasirun

costasirun

Ανεβαζω ενα 20 λεπτο το οποιο απο την ημερομηνια ακυρωσης 7 Ιαν.  του 68 πρεπει να ειναι το ουρανοκυανον ή καθαρο του 67. Μοιαζει πολυ με τα επομενα των καθ. πλακων..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα,έχουμε πρώτη ημερομηνία την 10/1/1868 για τα ουρανοκύανα καθαρισμένων πλακών.
Εδω έχουμε 7/1,αλλά παράλληλα στιγματα μελανιού και κανονικές γραμμές σκίασης.Πιστεύω οτι ανήκει στα ''καθαρά'' 1867,με το μερικο καθαρισμό της πλάκας,καθώς τα πρώτα τραβήγματα καθ.δεν πρέπει να έχουν στίγματα,ή εστω αμυδρότατα ,μελανιού,και κάτι ακόμα,οι ΑΕ στα ''καθαρά 1867'' ειναι βαθύτερης απόχρωσης,που δεν ακολουθούν την απόχρωση τη όψης.

Αρέσει στον χρήστη costasirun

costasirun

costasirun

Ενα κουιζ για δυνατους λυτες ανευρευσης της θεσης στο φυλλο σε δυο 5λεπτα Hellas 55..tip: δεν ειναι η θεση 23..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

giovanoukos

giovanoukos

Φίλε Κώστα , αν κατάλαβα καλά γράφεις οτι τα δυο 5λεπτα με την χαρακτηριστική γραμμη που αρχίζει εφαπτόμενη στον αριστ. μαίανδρο ( θα ελεγα στη τρίτη έλικα ) και που προφανώς δεν καταλήγει εντός των κυματοειδών της ανω δεξιάς γωνίας δεν ανήκουν στην θέση 23 , αν ειναι ετσι θα ηθελα να μου εξηγήσεις τι ειναι αυτό που σε κάνει να απορρίπτεις αυτή την θέση , ευχαριστω

costasirun

costasirun

Η θεση 23 Γιαννη εχει το σφαλμα 4 σπασμενο περιθωριο αριστερα (p-g) και τα 5αρια στην κατω επιγραφην ειναι διαφορετικα..επισης η "γρατσουνια" της θ.23 διασχιζει ολο το γραμματοσημο και προχωρα και στα διπλανα..

giovanoukos

giovanoukos

καποιες φορές ολα αυτα που αναφέρεις στην εκτύπωση δεν ειναι τοσο εμφανή , για διαφόρους λόγους , οπως μπούκομα των σημείων απο υπερμελάνωση κλπ κλπ ( διάβασε σε παρακαλώ το αρθρο του Ρασσιά στην φιλοτελεια του 2018 περί " αναδυομένων και καταδυομενων " γραμμων , η θέση μια χαρα ειναι η Νο.23

Αρέσει στον χρήστη Theosal

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης