Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.-Questions / rankings / general interest, on LHH.

+13
giovanoukos
Admin
Valeroi
SHH_Egeo
Takis
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
costasirun
stelios proedrou
heretic77
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

νικος



Ένα 5λεπτο και ένα 10λεπτο με παράξενες εκτυπώσεις. Παρακαλώ μπορούμε να τα σχολιάσουμε; Ποια είναι;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Γεια χαρα στην παρεαν

Το πιο πάνω ενδιαφέρον 5λεπτο του Πάνου (νέα θεση με μυτερον Μ)  ανήκει στη θέση 75 του φυλλου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αααα Κώστα βλέπω ραγδαία εξέλιξη,θα θεσπίσουμε και εδώ όπως στο NBA,''ο πιό βελτιωμένος παίκτης'' ,έτσι και εδώ ο πιο βελτιωμένος φιλοτελιστής Smile

costasirun

costasirun

Γεια χαρα στην παρεα

Το πιο κατω 20λεπτο αν κ β διαλογης νομιζω εχει ενδιαφερον. Ανηκει στις εκδοσεις 1870 λ(ξυρισμενα) και ειναι προφανως απο τα πρωτα τραβηγματα γιατι φερει ημερομηνια ακυρωσης 19 Φεβρ 1970 και εχει καλα εκτυπωμενες τις 4 γωνιες. Το εχω καταταξει ως θεση 62 στο φυλλο και αυτο φαινεται απο τα 2 ΜΜ στην πανω επιγραφην και το σπασμενο περιθωριο κατω δεξια. Οταν ομως πηγα να δω και τη θεση του στο φυλλον στην ιστοσελιδα του αειμνηστου μεγαλου μελετητη Luis Basel παρατηρησα οτι το 0 εκει ειναι διαφορετικο και οτι το 0 του πιο πανω 20 λεπτου μοιαζει περισσοτερο με το 0 της θεσης 63 και οχι με το 0 της θεσης 62..παραθετω φωτος για επιβεβαιωση των πιο πανω και αναμενω τα σχολια σας..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Δυο γρήγορες παρατηρήσεις:
-Δεν θα χαρακτήριζα ιδιαιτέρως επιτυχημένες τις γωνίες, λευκάζουν εμφανώς. Αντιλαμβάνομαι οτι μάλλον τις θεωρείς περισσότερο επιτυχημένες σε σχέση με εκείνες του μέσου όρου.
-Επιπλέον σημαντικό στοιχείο που συνηγορεί στη θέση 62 (και μάλλον αλάνθαστο, καθώς ο παράγοντας αυτός δεν επηρεάζεται από καθαρισμούς κλπ) είναι τα 4 φαρδιά περιθώρια,
(Γαράς τύπος Ι) που αναφέρονται για τη θέση 62 (Ασημακόπουλος σελ.60).

https://xartomoutro.wordpress.com/

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ακόμα,το μεγαλύτερο δεύτερο σκέλος του δεύτερου 'Μ',συναντιέται σε τρείς θέσεις,10,που δεν ειναι γιατι δεν υπάρχει η λευκή κουκίδα πίσω απο το σβέρκο,΄11,που και αυτη δεν ειναι γιατι,όπως αναλύω στο άρθρο μου στη Φιλοτέλεια,τ.720,υπαρχει χρωματιστή κουκκίδα στο κέντρο αυτής της προέκτασης,οπότε μένει η θ.62 που και ανήκει,το δείχνει και ο Κουνδουρος με βελάκι,καθώς αυτα που απλα τα δειχνει και δεν γραφει εκδόσεις τα θεωρεί δευτερεύων...

costasirun

costasirun

Σας ευχαριστω πολυ Νικο και Πανο συμφωνω απολυτα με οσα λετε.

costasirun

costasirun

Γεια χαρα παιδια

Αυτο το 5 λεπτο ειναι συνεχων εκδοσεων (βαριας εκτυπωσης )ή μπορει να ειναι 71-72;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Γεια χαρα παιδια

Εκανα μιαν παρατηρηση χθες και θελω να την αναφερω εδω για να γινει κ διορθωση. Πριν μερικους μηνες σε αυτη την ενοτητα σελ.52 ανεβασα ενα 20λεπτο ξυρισμενο. Το ειχαμε τοτε καταταξει στη θεση 62 γιατι ειχεν: βαρδια περιθωρια, το σκελος του Μ της ανω επιγραφης πιο μακρυ, και "σπασμενο" κατω περιθωριο. Η απορια μου τοτε ηταν οτι οταν ανατρεξα στον πινακα αντιστοιχιας των 20λεπτων του 1870 ο ΑΕ του εν λογω 20λεπτου δεν ηταν ο ιδιος με αυτον που φαινεται στην ανασυσταση πλακας του Basel για τη θεση 62.

Τις προαλλες ομως επεσε στα χερια ενα αλλο 20λεπτο πιθανοτατα ουρανοκυανο του 1863 καλης εκτυπωσης το οποιο παρουσιαζε το ιδιο φαινομενο μακρια σκελη των ΜΜ στην ανω επιγραφη. Αυτη τη φορα ομως δεν εκανα λαθος και κατεταξα το 20λεπτο αυτο στη θεση 125 του φυλλου αφου προσεξα: το σφαλμα πλακας Ν.1., τα φαρδια περιθωρια, το καπως "φαγωμενο" πλαισιο της πανω επιγραφης στα δεξια, και τους αριθμους 20 της κατω επιγραφης με το αριστερο 20 προς τα πανω και το δεξιον προς τα κατω. Συγκρινοντας τα δυο πιο πανω 20 λεπτα παρατηρησα οτι και τα 2 ανηκουν στη θεση 125 του φυλλου και ειμαι της γνωμης οτι και σε αυτη τη θεση παρουσιαζεται το φαινομενο των πιο μακριων σκελων των ΜΜ και ειναι και καπως πιο μυτερο το Α. Παραθετω φωτος προς αποδειξη των πιο πανω.




costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Takis



Καλημέρα.
Βρίσκομαι στην Πάτρα, όπου δεν υπάρχουν μελετητές μεγάλων (και μικρών) κεφαλών.
Παρότι έχω μια αξιοπρεπή συλλογή και τα περισσότερα βιβλία που υπάρχουν, θα ήθελα δια ζώσης βοήθεια για την κατάταξή τους. Το σεμινάριο του κου Περιστάνογλου ήταν εξαιρετικό και θέλω να προτείνω στους ειδικούς - εάν ενδιαφέρονται - να οργανώσουν διαδικτυακές συζητήσεις - μαθήματα για όλους όσους είναι μακριά από τα κέντρα γνώσης (Αθήνα, Κρήτη, Λέσβο, κ.α.) ή και άλλους. 
Τα εργαλεία τηλεκπαίδευσης (Zoom, Skype) βοηθάνε πάρα πολύ και υπάρχει δυνατότητα παρουσίασης εικόνων και σχολιασμού σε πραγματικό χρόνο.
Προσωπικά θεωρώ ότι και επ' αμοιβή, τέτοια σεμινάρια θα έχουν μεγάλη ανταπόκριση.
Ευχαριστώ πολύ
Τάκης

Αρέσει στον χρήστη Valeroi

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ φίλε Takis,
Πολύ ενδιαφέροντα όσα λές και θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα.Θα σταθώ όμως σε αυτό αν μου επιτρέπεις..

Προσωπικά θεωρώ ότι και επ' αμοιβή, τέτοια σεμινάρια θα έχουν μεγάλη ανταπόκριση.

Εμείς οι σχετικά παλαιοί,οι παλαιότεροι βεβαίως ακόμη περισσότερο, δέν έχουμε ζήσει τέτοιες καταστάσεις και θα θέλαμε να συνεχίσει ο φιλοτελισμός να παραμείνει "αγνός" οσο γίνεται μεταξύ μας .Οσοι τουλάχιστον έχουμε μείνει και δεν εμπορευόμαστε το χόμπυ μας εχουμε μάθει να προσφέρουμε και να μην περιμένουμε υλική ανταμοιβή.
Ενα ευχαριστώ ένα κοίταγμα στα μάτια ή ενα χαμόγελο είναι υπεραρκετό


Είναι ευθύνη των σωματείων να οργανώσουν τέτοιες ενημερώσεις ,το εχω πει και το ξαναλέω και να μην είναι τα εντευκτήρια χώροι πλάκας χαβαλέ και συνάντησης για την βραδυνή ταβέρνα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Δευ Οκτ 05, 2020 12:54 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Valeroi, Theosal και costasirun

Takis



Νάσαι (και νάστε) πάντα καλά.
Αναφορικά με την Πάτρα, μπορώ να το οργανώσω εγώ.
Εφ' όσον συμφωνείς, θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά για τις διαδικασίες, ώστε να μη γράφουμε μακροσκελή κείμενα; 
Τα τηλέφωνά μου είναι 2610462326 και 6945370898.
Θα χαρώ να τα πούμε.

Valeroi

Valeroi

SHH πότε θα μας μάθεις ιταλικά?!  Very Happy Very Happy

http://philatelious.wordpress.com

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Valeroi έγραψε:SHH πότε θα μας μάθεις ιταλικά?!  Very Happy Very Happy

Xaxa ετοιμάσου Ευάγγελε Smile

Αγαπητέ Τάκη εγώ έχω δύο πεδία αλλά δεν ξέρω τι ενδιαφέρον υπάρχει...
Μικρές κεφαλές του Ερμή και ταχυδρομική ιστορία Δωδεκανήσου κατα την Ιταλική περίοδο 1912-1943

Ο admin καθώς και εξέχων μελετητής που είναι ενεργός και έχει και συγγραφικό έργο φαντάζομαι θα το οργανώσουν

Αρέσει στον χρήστη Valeroi

Valeroi

Valeroi

Πάντως και εκτός των φιλοτελικών σωματείων, αν και δε ξέρω τι υποδομή θέλει το zoom θα μπορούσε να γίνει και εδω στο φόρουμ αν θέλει κάποιος να δείξει κάτι πχ ενα έκθεμα που έχει διαγωνιστεί και σε μια έκθεση δεν το έχουν δει όλοι ούτε το είδαν όλοι με ηρερεμια.

http://philatelious.wordpress.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης