Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 29]

141Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 01, 2018 7:49 pm

Theosal

Theosal

heraldic40 έγραψε:Ευχαριστω.Άλλο ένα, που το ανεβασα σε άλλο τοπικ και ο Mercury το κατεταξε, στο τριτογενή λογο..Είναι εμφανης νομιζω η ελλειπης εκτυπωση στο γραμμα Ε

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αγαπητέ heraldic, ανατρέχω πάλι στο τόπικ των 30λέπτων και είδα αυτό το γραμματόσημο που ανέβασες. Πράγματι πρόκειται για κάτι πρόσκαιρο. Εμένα μου φαίνεται σαν κάποιο μικρό κομμάτι χαρτί (τετραγωνισμένο) να κόλλησε πάνω στην πλάκα στο συγκεκριμένο έκτυπο πριν την μελάνωσή του και προκάλεσε αυτό το σφάλμα. Δεν έχω εντοπίσει, παρά την έρευνα πολλών αντιτύπων καφέ και θαλασσί (άρχισα να συγκεντρώνω και θαλασσί τώρα) κάτι αντίστοιχο, αν και το "Ε" από την λέξη "ΕΛΛ" είναι πολύπαθο και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που φτάνει να φαίνεται σαν μια κάθετη γραμμή ή σαν κεφαλαίο "Ι". ΤΟ ίδιο συμβαίνει και στο "Γ" της λέξης "ΓΡΑΜΜ", όπως και στο "Ε" και "Τ" της λέξης "ΛΕΠΤ" της κάτω επιγραφής. Αυτό οφείλεται μάλλον στο ότι καταλαμβάνουν μικρή επιφάνεια στην συνολική εκτυπωτική επιφάνεια του γραμματοσήμου, με αποτέλεσμα να καλύπτονται πολύ εύκολα με μελάνη κατά την υπερμελανωμένη εκδοχή των γραμματοσήμων αυτων....

142Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 01, 2018 7:57 pm

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Ωραια μελέτη έκανες taso !
Ομως σφάλμα θα μπορούσε να είναι μόνο η μύτη,τα άλλα είναι λόγω μελάνωσης ή πάρα πολυ μικρές βλάβες/θφορές της πλάκας,που δυνητικά είναι plate flaws αλλα λόγο μεγέθους δεν μπορούμε να τα υπολογίζουμε όλα,τα πάντα.
Η μύτη είναι πολύ ενδιαφέρον,αν θυμάμαι,πρέπει να το ψαξω καλά,στο παλαιό φόρουμ είχε ανεβάσει,νομίζω ο midili μια τετοια περίπτωση...

Πάνο και Τάσο, ακόμη και η μύτη δεν μπορεί να θεωρηθεί σφάλμα, αφού η υπερμελάνωση σε όλη την επιφάνεια του γραμματοσήμου είναι τέτοια που επιτρέπει και την παραποίηση της μύτης.... Έτσι θεωρώ.. Σελ. 3 του αυτού τόπικ.

143Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 01, 2018 8:38 pm

Theosal

Theosal

SHH_Egeo έγραψε:Σπεύσατε..
Κατάσταση αρίστη What a Face

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Δείτε πόσο πουλήθηκε τελικά ... άργησα να μιλήσω μαζί του ... και θα του έδινα ευχαρίστως €20 ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

144Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 01, 2018 9:09 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Θεοφιλε το θεμα τις μυτης συναντατε και σε 10λεπτα τις ιδιας εκδοσης με ΑΕ αλλα και σε προηγουμενη του 1872-76 οποται για την μυτη εχουμε παραδειγματα... ελα να σου πω... θα το διαβασετε οταν δημοσιευθει... βρεθηκε διπλο ματι...τιποτε αλλο παρα καθαρο διπλο ματι... τοδα σε φωτο και επαθα... αυτα

145Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 8:09 pm

Theosal

Theosal

Tasos έγραψε:Θεοφιλε το θεμα τις μυτης συναντατε και σε 10λεπτα τις ιδιας εκδοσης με ΑΕ αλλα και σε προηγουμενη του 1872-76 οποται για την μυτη εχουμε παραδειγματα... ελα να σου πω... θα το διαβασετε οταν δημοσιευθει... βρεθηκε διπλο ματι...τιποτε αλλο παρα καθαρο διπλο ματι... τοδα σε φωτο και επαθα... αυτα
Το θέμα της μύτης θέλω να το δω, γιατί ότι και να λέμε εμείς, εμένα μου φαίνεται όχι σαν σφάλμα πλάκας, αλλά σαν υπερμελάνωση και κακοποίηση του στελέχους από μεγάλη ποσότητα μελάνης .... Έτυχε να δω, δεν θυμάμαι που και δεν το κράτησα, μύτη του Ερμή που έσταζε!!! Αυτό τι είναι;; σίγουρα όχι σφάλμα πλάκας...

όσο για το διπλό μάτι, πράγματι θα πρέπει να είναι πολύ καλό ..... αλλά θυμάμαι ότι ο Πάνος ανέβασε κάποια στιγμή κάτι παρόμοιο, έτσι Πάνο;;;

146Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 9:00 pm

Theosal

Theosal

Παίδες μάλλον μπορώ να σας πω και να επιβεβαιώσω ότι ανατρέππονται και στα θαλασσόχρωμα 30λεπτα οι ημερομηνίες πρώτης κυκλοφορίας ...

Σε μια παρτίδα που πήρα πρόσφατα, βρήκα ένα σφάλμα πλάκας και δύο νέες ημερομηνίες, αλλά βρήκα και μία νέα ημερομηνία σε κάποια πααλιότερα ....!!!

ΟΛΑ ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΙ αν το θέλουμε πραγματικά!!!!

147Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 10:35 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Δωσε πονο!!! Ανετρεψε τα ολα!!!  cheers

148Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 11:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:
Tasos έγραψε: έτσι Πάνο;;;


Αν μιλάς για μένα,οχι ,απλά έψαχνα πολυ ώρα στο παλιό φόρουμ να βρω το 30λ με την μύτη,το είχε ανεβάσει αν δεν κανω λάθος ο midili,μπορει να κάνω και λάθος,αλλά δεν το βρήκα...

149Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 11:13 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Σε ποιον το λες??? Γιατι στον πανο μιλας πιο πανω και φαινεται οτι τον ρωταω εγω...με το Quote

150Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 11:14 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Smile 
ναι,φαίνεται και σε σένα αλλά το λέω στον Θεόφιλο,τον 30λεπτάκια Cool

151Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 09, 2018 11:33 pm

Theosal

Theosal

Πάνο και γω μάλλον την θυμάμαι αυτήν την μύτη που λες .... ίσως να είναι και εδώ!!! Θα το ψάξω και εγώ μήπως την βρω!!!

152Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 10, 2018 1:07 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ξέρεις ,μπορεί να είναι και του heretic,αλλά αυτός ανέβαζε με το imageshack το οποίο έκλεισε και σβήστηκαν όλες οι φώτο από παντού...

153Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 21, 2018 9:42 pm

Theosal

Theosal

Ορίστε και ενα κανούργιο απόκτημά μου... από γνωστό οίκο της ημεδαπής...

30l. sepia in strip of 3, u. (Hellas 45d), φέρει σφραγίδα Αθηνών 8 ΑΠΡ (79;; ) και ταυτόχρονη ακύρωση με μπλε κραγιόν ...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

154Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 4:43 pm

Theosal

Theosal

Θεωρώ πια, ότι μελέτη τέλος.... για τα καφέ 30λεπτα.. Για να δούμε, 6 μήνες δουλειάς, αγορές και τοποθετήσεις με αντίστοιχες αναζητήσεις στο internet και την γνωστή (ποια γνωστή;;; τέλος πάντων) βιβλιογραφία (όπως λένε οι φίλοι μας Άγγλοι  bits and pieces) έφτασαν για να δώσουν ένα θεμιτό αποτέλεσμα. Ό,τι εγραψα, έγραψα, δεν μου κατεβαίνει άλλη ιδέα να βάλω μέσα στο κείμενο...

Γύρω στις 60 φωτογραφίες και 35 σελίδες συνολικά κειμένου, πιστεύω ότι θα δώσουν το γενικό κλίμα της έκδοσης αυτής....

Το καλό της υπόθεσης; Μέσα από την μελέτη και με εφαλτήρα αυτήν ήρθα σε επαφή και εκτίμησα, άτομα αρχικά άγνωστα σε μένα, που μιλούσα όμως καθημερινά από εδώ μέσα και αρπαζόμασταν ενίοτε πάνω σε κάποια θεματάκια, αλλά αυτά ξεπεράστηκαν γρήγορα, που στην συνέχεια γνώρισα και πήρα και άλλη βοήθεια!!! Να μην ξεχάσω φυσικά να αναφερθώ και στο υλικό που μου παραχώρησαν!!!!

 Επίσης, ήρθα σε επαφή με τον οίκο Feldman που χωρίς αναστολές και σχεδόν σε πραγματικό χρόνο (λιγότερο από 24 ώρες) μου επέτρεψε την χρήση υλικού από παλαιότερες δημοπρασίες τους...

Τέλος, άνοιξα έναν δίαυλο επικοινωνίας με τον άνθρωπο που ασχολείται με τις παρισινές εκδόσεις των ΜΚΕ τα τελευταία χρόνια, τον L. Fanchini, που από την πρώτη στιγμή άνοιξε τα χαρτιά του και μου έδωσε ένα χέρι βοηθείας που νομίζω ότι σε κάποια θέματα ήταν καταλυτική, ενώ σε άλλα μου έδειξε τον δρόμο... Φυσικά εδώ να μην ξεχάσω να πω ότι μου επέτρεψε να χρησιμοποιήσω υλικό από τις δημοσιεύσεις του.

Τους ευχαριστώ και σας ευχαριστώ όλους!!!

Θα αναμένω από δω και πέρα για να δω τι θα γίνει με την δημοσίευσή της...

Αναμείνατε και εσείς να διαβάσετε μόλις εκδοθεί.....πιθανότατα από την «Φιλοτέλεια»....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Παρ Σεπ 11, 2020 12:31 pm, 2 φορές συνολικά

155Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 5:25 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Περιμένωντας να διαβάσω το πόνημά σου η μόνη λέξη που μου έρχεται είναι μπράβο. Μπράβο για την απόφαση που πήρες και έκανες πράξη. Μπράβο.

156Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 7:43 pm

Theosal

Theosal

Περιττό να πω ότι μέσω της μελέτης εντόπισα δύο ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ, το ένα σε περιγραφή από τον Ασημακόπουλο (που έχω στην κατοχή μου σε δύο αντίτυπα, το άλλο επίσης στην συλλογή μου.

Το θέμα είναι ότι εντόπισα την θέση τους, καθώς και την πλάκα (αριστερή ή δεξιά)!!!!

Το ένα μάλιστα, το εντόπισα πριν από λίγα λεπτά και βοηθο είχα την 50 άδα που δημοπράτησε 12 χρόνια πριν ο Feldman!!!!!

157Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 8:49 pm

Theosal

Theosal

Περιττό να πω ότι μέσω της μελέτης εντόπισα δύο ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ, το ένα σε περιγραφή από τον Ασημακόπουλο (που έχω στην κατοχή μου σε δύο αντίτυπα, το άλλο επίσης στην συλλογή μου.

Το θέμα είναι ότι εντόπισα την θέση τους, καθώς και την πλάκα (αριστερή ή δεξιά)!!!!

Το ένα μάλιστα, το εντόπισα πριν από λίγα λεπτά και βοηθο είχα την 50 άδα που δημοπράτησε 12 χρόνια πριν ο Feldman!!!!!

158Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 9:17 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ευγε!!! Αναμενουμε να την διαβασουμε!

159Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 10:45 pm

Theosal

Theosal

Η αρχή της μελέτης ξεκινάει κάπως έτσι .....


Αντί εισαγωγής

Όταν κάποιος φίλος, στο Φιλοτελικό φόρουμ([url=#_ftn1][size=16][1][/url]) που είμαι μέλος, με παρότρυνε να κάνω κάποιου είδους καταγραφή των 30λέπτων Αθηναϊκών εκδόσεων, έχοντας ως εφαλτήριο την συλλογή των επιστολών προς τους γνωστούς εμπόρους Βλασσόπουλους της Τεργέστης του 19ου αιώνα, καθώς και τις πάνω από 200 ΜΚΕ της εποχής που είχα στην κατοχή μου, θεώρησα ότι είναι κάτι ανέφικτο αρχικά. Γνώριζα ότι κανένας στο παρελθόν δεν είχε ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το υλικό αυτό, εκτός απλών περιγραφών ή και την καταγραφή κάποιων σφαλμάτων πλάκας. Έτσι έβαλα στοίχημα με τον εαυτό μου ότι κάτι θα προσπαθήσω να κάνω. [/size]

Ορμώμενος από το γεγονός ότι είναι φτηνό σχετικά υλικό στην αγορά, κατάφερα σε μικρό χρονικό διάστημα να είμαι κάτοχος 550 και πάνω αντιτύπων, με μερικά σφάλματα πλακών συγκαταλεγόμενων. Ακόμη, μου δόθηκε η ευκαιρία να εξετάσω άλλον έναν εφάμιλλο αριθμό Αθηναϊκών ΜΚΕ της έκδοσης καθώς και επιστολές από φωτογραφίες, αλλά και κατά τις συναντήσεις μας με τους ανθρώπους του φόρουμ. Το στοίχημα έπαιρνε σάρκα και οστά. Η μελέτη ξεκινούσε με καλούς οιωνούς.
Κάποιες ακόμη επιστολές με 30λεπτα έφτασαν σύντομα στα χέρια μου. Τώρα πια ήμουν έτοιμος να τα καταφέρω. Έχοντας ως βοήθεια την προγενέστερη βιβλιογραφία, αν και αποσπασματική και ανεπαρκής όπως ήταν, έφτασα σε σημείο να μπορώ να αποκρυπτογραφήσω μερικά από τα μυστικά αυτής της παραμελημένης κατά τα άλλα έκδοσης.



[url=#_ftnref1][1][/url] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

160Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 23, 2018 10:47 pm

Theosal

Theosal

Και τελειώνει κάπως έτσι ...


Η μελέτη αυτής της έκδοσης, η οποία είχε τόσο σύντομη περίοδο εκτύπωσης, μικρής χρήσης πλακών, έλλειψη αριθμών ελέγχου είναι αρκετά δύσκολη.

Η περιορισμένη περίοδος εκτύπωσης των φύλλων που υπολογίζεται σε μόλις ενάμισυ χρόνο πάνω κάτω δεν επέφερε μεγάλης έκτασης φθορές, μόνιμες ή και περιστασιακές στις πλάκες. Φθορές που εμφανίζονται κατά την επόμενη περίοδο χρήσης των πλακών αποδεικνύεται ότι συνέβησαν μετά την πρώτη περίοδο χρήσης τους και την αμελή χρήση εργαλείων καθαρισμού, ενώ κατά την περίοδο της μελέτης θεωρώ ότι όποια σφάλματα προέρχονται είτε από δημιουργίας των πλακών, γιατί και η γαλβανοπλαστική μέθοδος έχει πολλά ψεγάδια, και απλά είναι θέμα χρόνου ίσως να εντοπιστούν και σε κάποια παρισινά, αφού κανένας δεν έχει ασχοληθεί εκτενώς με αυτήν την έκδοση σοβαρά.  Βέβαια, κάποια άλλα εμφανίζονται πολύ νωρίς, οπότε θα πρέπει να θεωρηθούν ως σφάλματα οφειλόμενα σε κακή χρήση των πλακών.

Από την άλλη η απουσία των αριθμών ελέγχου, που στις υπόλοιπες εκδόσεις της περιόδου (1875-1880) γίνεται κανονική τους χρήση, μας καθιστά σχεδόν αδύνατο τον εντοπισμό θέσεων φύλλου μεμονωμένων γραμματοσήμων, με δεδομένο ότι δεν σώζεται ούτε ένα ολόκληρο φύλλο. Είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι ενώ βρίσκονται σε χρήση οι πλάκες των ΑΕ κατ’ αυτήν την περίοδο, ότι γίνεται ενδιάμεσα χρήση τους για τις υπόλοιπες παλαιότερες αξίες, δεν δοκιμάστηκε ποτέ στην έκδοση των 30λέπτων.

Το γεγονός ότι το Ταχυδρομικό Μουσείο της Αθήνας είναι κλειστό και δεν υπάρχει πρόσβαση για καλύτερη φωτογράφηση και μελέτη της σωζόμενης πλάκας για εξακρίβωση περισσότερων σφαλμάτων και όχι μόνον, δεν βοηθάει ακόμη περισσότερο την πιο σωστή κατανόηση της έκδοσης αυτής αλλά και της επόμενης.
Η εμπεριστατωμένη αυτή καταγραφή εγκαθιδρύει κατά πάσα πιθανότητα μια σταθερά πάνω στην οποία μεταγενέστεροι ερευνητές θα κατορθώσουν να αποκρυπτογραφήσουν τα δεδομένα της έκδοσης.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης