Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 29]

521Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Φεβ 21, 2023 2:32 am

artaleo

artaleo

Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τις ΜΚΕ έχω δει μόνο έναν πλήρη φάκελο με τα δύο "αδελφάκια" της Αθηναϊκής έκδοσης του 1876.  Δηλαδή, πολύ δύσκολα τα συναντάς μαζί.

Εδώ το 30λεπτο και 60λεπτο είναι παρεούλα σε ταπεινό απόκομμα με σφραγίδα Αθηνών. Όχι κάτι το συγκλονιστικό, αλλά πιστεύω όμορφο!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, Theosal, USGreek, costasirun και René

522Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 02, 2023 5:49 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ξεφυλλίζοντας πρόσφατα φιλοτελικά περιοδικά σήμερα το πρωΐ ξαναδιάβασα το άρθρο του φίλου Τεο- σχετικά με τις λευκές γραμμές στην όψη Αθηναϊκών 30λεπτων (ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ, τεύχος 27, 2021).
Το άρθρο επικεντρώνεται στις οριζόντιες γραμμές, όπως στο πάνω αριστερά 30λεπτο.  Ο Τεο-, πολύ λογικά, τις αποδίδει σε πρόσκαιρη επικόλληση ξένου σώματος στην εκτυπωτική πλάκα το οποίο αργότερα καθαρίστηκε.
Στο δεξί γραμ/μο υπάρχει κάθετη γραμμή, φαντάζομαι αντίστοιχης αιτιολογίας.  Δεν υπάρχει τσάκισμα στο χαρτί.

523Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 02, 2023 7:01 pm

Theosal

Theosal

Στην πρώτη περίπτωση και επειδή όπως ερμηνεύω στο άρθρο υπάρχει μια συνέχεια και για τον λόγο αυτό την ερμηνεύω ως επικόλληση κάποιου ξένου σώματος (σπάγκου; λόγω πάχους..) στην πλάκα κατά την εκτύπωση του φύλλου. Δεν υπάρχει μόνον σε ένα φύλλο, αλλά πιθανότατα όχι σε πάνω από 5 φύλλα (λόγω του χρωματισμού που διακρίνω στα διάφορα γραμματόσημα με αυτές τις οριζόντιες γραμμές).


Από την άλλη στο δεξιό γραμματόσημο και σε όσα άλλα είδα με την κάθετη αυτή γράμμωση δεν μπορώ να διακρίνω κάποια συνέχεια. Αν διαβάσετε στην περιγραφή των σφαλμάτων πλάκας στο έκθεμά μου στην Εθνική Έκθεση στο Αγρίνιο όπου αναφέρω το θέμα αυτό, ότι άλλαξα άποψη για τις κάθετες γραμμές μετά από περαιτέρω έρευνα και θεωρώ ότι μάλλον πρόκειται για albino εκτυπώσεις πάνω στο ίδιο φύλλο και ότι δεν πρόκειται για κάτι αντίστοιχο με τις οριζόντιες λευκές γραμμές στα 30λ...
Albino εκτύπωση είναι οποιαδήποτε δεύτερη εκτύπωση πάνω σε ένα γραμματόσημο που αφήνει μια λευκή ή πιο απεικόνιση του γραμματοσήμου, χωρίς όμως να δίνει την εντύπωση διπλοεκτύπωσης. Στις περισσότερες εκτυπώσεις η εντύπωση αυτή είναι λευκάζουσα

Αρέσει στον χρήστη artaleo

524Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Απρ 02, 2023 8:25 pm

artaleo

artaleo

Πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία.  Σε ευχαριστώ θερμά Τεο- για την άμεση ανταπόκριση!

Απ΄όσο γνωρίζω, η albino εκτύπωση προϋποθέτει πως πάτησε καλά η εκτυπωτική πλάκα αλλά λόγω έλλειψης μελάνης σε  ένα τμήμα της λείπει χρώμα σε μέρος της εικόνας, όπως πχ στο παρακάτω 80λεπτο 1862-67.  Στο 80λεπτο φαίνεται έντονα πατημένη η δεξιά κάθετη γραμμή του περιθωρίου (εννοώ το μικρό τμήμα που λείπει, βλ. κόκκινο βελος), αλλά εκεί δεν υπάρχει χρώμα.  Αυτό δεν μπορεί να φανεί σε επίπεδο σκαν. 

Όμως στο 30λεπτο που έχω δεν υπάρχει τέτοια ένδειξη πατήματος της πλάκας που να αντιστοιχεί στην κάθετη γραμμή.  Επίσης, εντελώς ευθεία γραμμή albino το βλέπω δύσκολο.  Όχι αδύνατο βέβαια. 

Κυριακή σήμερα, ξεκουράσου Τεο! Sleep
Συνεχίζουμε αργότερα τις θεωρητικές συζητήσεις μεταξύ γερόλυκων Very Happy

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

525Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Απρ 24, 2023 10:34 pm

νικος



Ένα 30λεπτο ανεβάζω για το πολύ κόκκινο χρώμα του και αν έχουμε κάποιο σφάλμα στα ΜΜ; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

526Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Απρ 25, 2023 12:23 am

Theosal

Theosal

Το χρωμα του είναι το red-brown των καταλόγων

Όσο για την κακή αποτύπωση των ΜΜ, δεν είναι τπτ. Είναι μέσα στο πλαίσιο των κακέκτυπων 30λ ή αλλιώς της αποτυχημένης εκτύπωσης που είναι τόσο συνήθης στα γραμματόσημα αυτά…

Αρέσει στον χρήστη νικος

527Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Απρ 26, 2023 9:15 am

νικος



Για το φίλο Θεόφιλο, χαρακτηριστική παραμόρφωση των 2 ΛΛ. Είναι καταγεγραμμενο; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

528Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Απρ 26, 2023 9:19 am

Theosal

Theosal

Νίκο καλημέρα,


Δεν είναι χαρακτηριστική είναι τυχαία. Χαρακτηριστική θα ήταν αν υπήρχαν τουλάχιστον δύο αντίτυπα, και βρισκόταν κάποια θέση στην οποία συνέβαινε όλο αυτό, όπως ακριβώς και στα δύο ΜΜ που είχες αναφέρει πριν. Εγώ τουλάχιστον με τόσα αντίτυπα που πέρασαν μπροστά από τα μάτια μου δεν έχω ξαναδεί, αλλά δεν βρήκα και κάτι σε κάποια θέση της πλάκας που να δεικνύει ότι πραγματικά υπάρχει αλλοίωση των στοιχείων της. Αυτό μάλιστα το γεγονός, η αλλοίωση, δλδ, των γραμμάτων θα έπρεπε αφού συνέβη μια φορά να εμφανιζόταν συνέχεια και στα καφέ (εδώ μου δείχνεις ένα λαδί 30λ - άρα των πρώτων εκτυπώσεων της έκδοσης) και στα θαλασσί, κάτι που δεν συμβαίνει!!!

Αρέσει στον χρήστη νικος

529Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Απρ 26, 2023 9:29 am

νικος



Σε ευχαριστώ Θεόφιλε, την καλημέρα μου.

530Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιουν 22, 2023 12:04 pm

Theosal

Theosal

Ένα γρήγορο QUIZZ!!!

ποιες ομοιότητες βλέπετε στα 3 30λεπτα πέραν του ότι είναι της ίδιας θέσης - 53L - με το γνωστό σφάλμα το ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΟ ΑΝΘΕΜΙΟ;;;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

531Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιουν 23, 2023 6:49 am

artaleo

artaleo

cheers Σηκώνω τα χέρια Τεο-...


Για πες μας λοιπόν, να το πάρει το ποτάμι...!

532Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιουν 23, 2023 8:56 am

Theosal

Theosal

Υπάρχουν τόσες πολλές μικροδιαφορές μεταξύ των 3 30λεπτων, που αν δεν είχαν το ίδιο βασικό σφάλμα πλάκας, θα τα ενέτασσες σε οποιαδήποτε θέση μέσα στο φύλλο των 300. 


Αλλά όλα αυτά τα μικρό σφάλματα- μικροδιαφορές οφείλονται μόνο και μόνο στα κακής ποιότητας υλικά εκτύπωσης, χρώμα, διαλυτικό, χαρτί, και πάνω από όλα η κάκιστης ποιότητας εκτύπωση τους!!! Κατά τα αλλά ευτυχώς έχουμε την ακριβή θέση για να βλέπουμε όλα αυτά που λέμε κατά καιρούς για τα 30λεπτα και τα σωστά επιλεγμένα ή εσφαλμένα επιλεγμένα σφάλματα πλάκας…



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Σαβ Ιουν 24, 2023 3:29 pm, 2 φορές συνολικά

Αρέσει στους χρήστες artaleo και costasirun

533Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιουν 23, 2023 10:13 am

costasirun

costasirun

Έχω την εντύπωση ότι υπαρχει και ελαφρύ ψαθωτο βάθος στο πρώτο 30 λεπτο πίσω απο το κεφάλι του Ερμή.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

534Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Ιουν 23, 2023 11:57 am

Theosal

Theosal

costasirun έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι υπαρχει και ελαφρύ ψαθωτο βάθος στο πρώτο 30 λεπτο πίσω απο το κεφάλι του Ερμή.

Ακριβώς Κώστα, υπάρχει ένα ελαφρύ ψάθωμα, αλλά το θεωρώ ανάξιο λόγου, αφού δεν επεκτείνεται ούτε καν στο μισό του μεταλλίου... ο λόγος που δεν το ανάφερα καθόλου.

Αρέσει στους χρήστες artaleo και costasirun

535Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιουν 24, 2023 3:10 am

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Υπάρχουν τόσες πολλές μικροδιαφορές μεταξύ των 3 30λεπτων, που αν δεν είχαν το ίδιο βασικό σφάλμα πλάκας, θα τα έντασσες σε οποιαδήποτε θέση μέσα στο φυλλο των 300. 
Αλλά όλα αυτά τα μικρό σφάλματα- μικροδιαφορές οφείλονται μόνο και μόνο στα κακής ποιότητας υλικά εκτύπωσης, χρωμα, διαλυτικό, χαρτί, και πάνω από όλα η κάκιστης ποιότητας εκτύπωσης τους!!! Κατά τα αλλά ευτυχώς έχουμε την ακριβή θέση για να βλέπουμε όλα αυτά που λέμε κατά καιρούς για τα 30λεπτα και τα σωστά επιλεγμένα ή εσφαλμένα επιλεγμένα σφάλματα πλάκας…

Ωραία τα λες Τεο-Exclamation
Εγώ που λες, έψαχνα ο καημένος για ομοιότητες -όπως άλλωστε μας ζήτησες... Rolling Eyes-  μεταξύ των 3, αλλά έβρισκα μόνο μικροδιαφορές.  Πχ στην πάνω επιγραφή "ΓΡΑΜΜ", όπου τα ποδαράκια των γραμμάτων είναι διαφορετικά στα 3 αντίτυπα της ίδιας θέσης!


Η μόνη μου ένσταση Very Happy αφορά τη διατύπωση της αρχικής ερώτησης "ποιες ομοιότητες βλέπετε...?", ελαφρώς παραπλανητική Razz Razz

Αρέσει στον χρήστη Νίκος Καρνιαουτάκης

536Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Ιουν 24, 2023 2:00 pm

Theosal

Theosal

Η μόνη μου ένσταση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] αφορά τη διατύπωση της αρχικής ερώτησης "ποιες ομοιότητες βλέπετε...?", ελαφρώς παραπλανητική [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


χαχαχαχα.... ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!! ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΗ!!!
Δεν έγραψα διαφορές, γιατί θα βρίσκατε μπόλικες, τόσες όσες για να γεμίσετε μια σελιδα... αλλά ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ;;; Σχεδόν καμία!!! και εκεί είναι η ουσία του πράγματος.

Αρέσει στους χρήστες Νίκος Καρνιαουτάκης και artaleo

537Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Ιουλ 26, 2023 12:58 pm

Theosal

Theosal

artaleo έγραψε:Σύμφωνοι Τεο-, "περιμετρικά περιθώρια", όπως άλλωστε πρότεινες στην εξαίρετη εργασία σου για τα 30λεπτα (2019).  Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον expert Exclamation


Πάντως έχω μια απορία σχετικά με τις 15άδες των 30λεπτων που θεωρείται πως αναπαραχθήκανε δια της γαλαβανοπλαστικής μεθόδου και μετά συγκοληθήκανε ώστε να δημιουργήσουν τις 2 πλάκες των 150.
Σε αρκετά 30λεπτα βλέπω μικροδιαφορές, κυρίως στα ψηφία του 30.  Το παραπάνω αποτελεί ένα τέτοιο παράδειγμα.  Τόσο το "3" όσο και το "0" παρουσιάζουν διαφορές μεταξύ της αριστερής και δεξιάς πλευράς, δεν μιλάω για δευτερογενείς κηλίδες, ποικιλίες εκτύπωσης, γρατσουνιές, κλπ. αλλά για το σχήμα των ψηφίων, κλπ.  Δύσκολο το βλέπω αυτές να οφείλονται στον τρόπο εκτύπωσης...  Δες το σκαν.  
Αυτές οι μικροδιαφορές ίσως υπήρχαν εξαρχής στην 15άδα.  Όμως, αν όντως έγινε αναπαραγωγή της αρχικής 15άδας, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κάθε 15άδα ?


Επανέρχομαι στο παραπάνω σου ερώτημα.


Μετά από κάποιον έλεγχο που έκανα σε ένα μπλοκ των 50 δοκιμίων του δεξιού φύλλου που έχει στην κατοχή του ο αγαπητός και πολυ-συλλέκτης Fanchini και μου έστειλε ένα καλό σκαν του πριν κάποια χρόνια, διαχώρισα δύο 15άδες (θέσεις 61-65/71-75/81-85 και θέσεις 66-70/76-80/86-90) με σκοπό να κάνω συγκρίσεις όπως αυτές που μου πρότεινες πιο πάνω.


Συγκρίνοντας, λοιπόν, τις δύο αυτές 15άδες, με το σκεπτικό ότι συγκολλήθηκαν τα αρχικά 15 έκτυπα και από εκείνα δημιουργήθηκαν οι 22 15άδες (δύο εφεδρικές) για την σύσταση των 300 εκτύπων του φύλλου, διαπίστωσα ότι δεν συνάδει κάτι τέτοιο, αφού στην κάθε μία από αυτές παρουσιάζονται ΆΛΛΑ σφάλματα πλάκας (πολλά από αυτά που βρήκα στο δεξί τμήμα του φύλλου θέσεων 66, 70, 79 κλπ) και πουθενά κάποιες ομοιότητες στα εκτυπωθέντα τουλάχιστον αντίτυπα!!! Επίσης συνέκρινα και τις τέσσερις 5άδες 51-55 και 56-60 καθώς και τις 91-95 και 96-100... Και σ΄αυτά δεν βρήκα ομοιότητες ή έντονες διαφορές, αλλά πιθανά σφάλματα πλάκας που δεν μπόρεσα να τα συγκρίνω με άλλα τμήματα αυτών των θέσεων.


Άρα δεν μπορώ να φτάσω σε κάποια σωστά συμπεράσματα για τη δημιουργία των 15άδων που συνέστησαν τα δύο μισόφυλλα του πλήρους φύλλου.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

538Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιουλ 27, 2023 2:54 am

artaleo

artaleo

Πολύ ωραία Τεο-.
Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο βέβαιοι είμαστε πως οι πλάκες των 30λεπτων όντως αναπαράχθηκαν από 15άδες...

539Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Ιουλ 27, 2023 8:38 am

Theosal

Theosal

Πραγματικά, από ελέγχους που έχω κάνει κατά καιρούς δεν μπορώ να το βεβαιώσω. Μοιάζει μια πολύ ωραία θεωρία απαρχής της, αλλά πιθανόν να μην στέκει τελικά... Δεν σταματάω το ψάξιμο και την έρευνα στο πεδίο αυτό, με όποια συμπεράσματα μπορώ να βγάλω από αυτές τις έρευνες...


Supplementum
Βέβαια η θεωρία των 15άδων βεβαιώνεται εν μέρει από τις πάλαι ποτέ, δεν γνωρίζουμε που βρίσκονται σήμερα (θεωρητικά στο Μουσείο των Αθηνών), 2 15άδες προς αναπλήρωση όποιων 15άδων πάθαιναν ζημιά στις κύριες πλάκες! Λες και, η ζημιά στη γωνία 8-10 μέχρι και 20, 28, με 5 τραυματισμένα έκτυπα της 15άδας, δεν θα μπορούσε να αντικατασταθεί από μια από τις δυο 15άδες που τότε βρίσκονταν στο τυπογραφείο. Θεωρώ όμως ότι δεν θα γνώριζαν καν πως να αντικαταστήσουν τα χτυπημένα έκτυπα, όποτε και παρέμειναν ως είχαν και τυπώθηκαν αυτά τα 5 ωραία για εμάς σφάλματα πλάκας…

Αρέσει στον χρήστη artaleo

540Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 27 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Αυγ 05, 2023 8:19 pm

Theosal

Theosal

Μέσα στις προηγούμενες 2 εβδομάδες στο eBay, από συγκεκριμένο δημοπράτη-έμπορο δημοπρατήθηκαν, 1 μόνο, 1 ζεύγος, 2 τετράδες και μια εξάδα θαλασσόχροων 30λέπτων.


Λόγω το μεγάλου ενδιαφέροντός μου προσπάθησα να πάρω κάποια από τις μεγάλες συνθέσεις, αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν μεγάλα ποσά! Το μόνο έφτασε τα 12€, αλλά μου ήταν αδιάφορο, το ζεύγος τα 27,50€, η μια τετράδα σήμερα έφτασε τα 176€, η άλλη τα 245€, αλλά περιελάμβανε το σφάλμα θέσης 53L και η εξάδα έφτασε τα 280€… Οι τιμές μπορούν να θεωρηθούν από φυσιολογικές μέχρι μικρές αν ανατρέξουμε στις τιμές που διαμορφώνονται σε αντίστοιχες τετράδες σε γνωστό ελληνικό οικο..


Μελετώντας τα μπλοκ και τα μικρότερα κομμάτια ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ότι όλα προερχονται από την ΑΘΗΝΑ με σφραγιδα 6ου τύπου, αλλά και με την ίδια ημερομηνία 15 ΦΕΒΡ 1883 και 3-Ε (3 μμ)!!!!!


Αυτό το γεγονός μου προξένησε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον για όλα αυτά τα κομμάτια! Και τι διαπίστωσα τελικά; ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 1 ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΠΛΟΚ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ «ΕΞΥΠΝΟΣ» ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΚΟΨΕ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ, Ή ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ, αφού πιθανόν προσπάθησε να το πουλήσει και δεν έδινε κανένας τα φράγκα που ζητούσε!!!


Το μπλοκ αυτό είναι των θέσεων 11 - 14 / 21 - 24 / 31 - 34 / 41 - 44 / 51 - 54.


Εδώ σας παραβάλω μια σύνθεση των τμημάτων που πουλήθηκαν μέχρι σήμερα. Ίσως έπονται και άλλα…
Μπορεί από την άλλη να κάνω και κάποιο λάθος στη σύνθεση μου, αλλά εδώ με οδηγεί η μέχρι σήμερα πείρα μου…
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, artaleo, René και kmagk_

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης