Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 29]

501Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Νοε 16, 2022 11:08 pm

René

René

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

502Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Νοε 16, 2022 11:55 pm

Theosal

Theosal

Θα πρόσεξες ότι τα στοιχεία των αριστερών αριθμών, διαφέρουν από εκείνα των δεξιών. Αυτό ήδη το διατυπώνω στο άρθρο-μελέτη μου. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά; Δεν γνωρίζω, αλλά σίγουρα είναι μια διαφορά που ξεκινάει από την γέννηση των στοιχείων από τον Barre!! Το δεξί 3 έχει την πάνω κεραία του σαν να είναι πιο μακριά και πιο βυθισμένη από ότι του αριστερού 3, αλλά αν δεις τις Δημητρούλες και εκεί ισχύει αντίστοιχη καταβύθιση της πάνω ευθείας κεραίας του 3, αλλά στην περίπτωση αυτή στο αριστερό στοιχείο. 
Μπορεί το πρότυπο των στοιχείων να ήταν εκείνα της Δημητρούλας, αλλά βγήκαν πιο μικρά και αντιδιαμετρικά στη διάταξη…

Τώρα όσο για το θέμα των αριθμών που διαφέρουν μεταξύ τους, όπως ανέφερες πιο πάνω, είναι για μένα θέμα εκτύπωσης και καθαρισμού των πλακών, γιατί αν προσέξεις στα πιο επιμελημένα, είτε καφέ, είτε θαλασσόχρωμα 30λ, οι διαφορές που παρατηρείς δεν υπάρχουν ή είναι απειροελάχιστες. Και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα κακέκτυπα μεταξύ τους σε κανένα σημείο τους, παρά μόνον αυτά που μετά από ενδελεχή καθαρισμό, μας δείχνουν όλα τα στοιχεία σύστασής τους!!! Τάδε έφη expert (Very Happy Very Happy Very Happy)

Αρέσει στον χρήστη artaleo

503Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Νοε 17, 2022 10:01 pm

artaleo

artaleo

Ευχαριστώ θερμά τον αγαπητό μας expert Τεο- για τον χρόνο που αφιέρωσε!  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 

Ίσως να πρόκειται περί οφθαλμαπάτης, αλλά η λεπτομέρεια του σκαν που μας έδειξες πιο πάνω Τεο- μοιάζει με το δικό μου 30λεπτο επί φακέλου....  Τα παραθέτω δίπλα δίπλα για σύγκριση αν και η κλίμακα δεν είναι η ίδια.  Υπάρχουν ομοιότητες στο παχύτερο αριστερό "0" με τον μικρότερο εσωτερικό κύκλο, στο μικρό σπάσιμο πάνω δεξιά στο δεξί "0" και στο φαρδύτερο και πιο επίπεδο δεξί "3".  Επίσης, το μεσαίο (κοντό) σκέλος του "3" μοιάζει σαν γαμψή μύτη στο αριστερό, αλλά όχι στο δεξί "3".

Θεωρητικά ίσως υπάρχουν 15 μορφολογικοί "τύποι" 30λεπτου...  Η αρχική 15άδα αναπαράχθηκε 20 φορές για να δημιουργηθεί η πλάκα των 300.  Μήπως λοιπόν υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά για το κάθε γραμματόσημο της 15άδας?  Συμφωνώ πως στα Αθηναϊκά δε βγάζει κανείς άκρη λόγω εκτύπωσης, αλλά τα Παρισινά 30λεπτα και τα δοκίμια είναι πεντακάθαρα.  Νομίζω θα βοηθούσε ένα μεγάλο μπλοκ δοκιμίων (>50).


Τι λέει ο expert? Very Happy


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

504Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Νοε 18, 2022 7:04 am

Theosal

Theosal

Τώρα θα μου επιτρέψεις να σε πειράξω, αλλά καθάρισε λίγο τα ματάκια σου!!! Δεν χρησιμοποίησα κανένα σκαν και καμία φωτο, είτε δίκη μου είτε καποιου άλλου… διότι το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο του… χιχιχι

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι δεν το ξεψείρισα τόσο πολύ με τα στοιχεία που ίσως θα έπρεπε γιατί πιθανόν να μας καθόριζε και τις θέσεις του καθενός αντιτύπου μέσα στην 15άδα. Αλλά στην τελική πραγματικά που θα βοηθούσε αυτό; Σίγουρα όχι στον καθορισμό θέσης όπως τον ορίζουμε εμείς, αλλά μέσα σε κάποια 15άδα, χωρίς να ξέρουμε σε ποια από τις 20 που απαρτίζουν τις 2 πλάκες! Θέλω να πιστεύω ότι ίσως έτσι δώσουμε το έναυσμα σε κάποιον νεότερο να καθίσει να «βγάλει» τα ματάκια του για να βρει τις διάφορες, εγώ δεν τα έχω πια και ότι βρίσκω από σφάλματα πλάκας, τα βρίσκω μετά οφθαλμικών βασάνων!

505Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 2:13 am

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Τώρα θα μου επιτρέψεις να σε πειράξω, αλλά καθάρισε λίγο τα ματάκια σου!!! Δεν χρησιμοποίησα κανένα σκαν και καμία φωτο, είτε δίκη μου είτε καποιου άλλου… διότι το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο του… χιχιχι
Χα χα!  Ομολογώ τώρα με μπέρδεψες Τεο... drunken   
Αυτές οι φωτό- των 30λεπτων δοκιμίων που παρέθεσες παραπάνω δεν είναι δικές μου... τίνος δηλαδή είναι?


Όσο για γιατρούς, δεν ξέρω αν για μένα έχει προτεραιότητα ο οφθαλμίατρος ή ο ψυχίατρος Laughing...  σίγουρα όλοι οι συλλέκτες έχουμε δόση ΙΨΝ (ιδεοψυχαναγκαστική νεύρωση), άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο...  Εγώ πάντως είμαι ανίατη περίπτωση!

Αρέσει στον χρήστη Theosal

506Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 9:10 am

Theosal

Theosal

artaleo έγραψε:
Theosal έγραψε:Τώρα θα μου επιτρέψεις να σε πειράξω, αλλά καθάρισε λίγο τα ματάκια σου!!! Δεν χρησιμοποίησα κανένα σκαν και καμία φωτο, είτε δίκη μου είτε καποιου άλλου… διότι το γήρας ου γαρ έρχεται μόνο του… χιχιχι
Χα χα!  Ομολογώ τώρα με μπέρδεψες Τεο... drunken   
Αυτές οι φωτό- των 30λεπτων δοκιμίων που παρέθεσες παραπάνω δεν είναι δικές μου... τίνος δηλαδή είναι?


Όσο για γιατρούς, δεν ξέρω αν για μένα έχει προτεραιότητα ο οφθαλμίατρος ή ο ψυχίατρος Laughing...  σίγουρα όλοι οι συλλέκτες έχουμε δόση ΙΨΝ (ιδεοψυχαναγκαστική νεύρωση), άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο...  Εγώ πάντως είμαι ανίατη περίπτωση!
Δεν θέλω και δεν έχω σκοπό να σε μπερδέψω… ούτε να σε στείλω σε ψυχίατρο… αλλά μάλλον ο οφθαλμίατρος σου χρειάζεται ( Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ) αφού αν προσέξεις λίγο καλύτερα, τα σκαν των δοκιμίων τα ανέβασε ο René και όχι εγώ…χιχιχιχι
Αντε την γλυτώσαμε για ακόμη μια φορά την επίσκεψη στον ψυχίατρο… ίσως ένας ελαφρύς ψυχολογικός έλεγχος να βοηθήσει όλους εμάς τους ψυχανώμαλους, εν γένει, φιλοτελιστές…

Αρέσει στον χρήστη artaleo

507Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 6:44 pm

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Τώρα θα μου επιτρέψεις να σε πειράξω, αλλά καθάρισε λίγο τα ματάκια σου!!! Δεν χρησιμοποίησα κανένα σκαν και καμία φωτο, είτε δίκη μου είτε καποιου άλλου…

Μισό λεπτό βρε Τεο-! 

Μα αφού χρησιμοποίησες το σκαν του Renè, πως και γράφεις πως "δεν χρησιμοποίησα κανένα σκαν και καμιά φωτό, είτε δικη μου είτε άλλου..." affraid
Giovannouko, SOS, χρειαζόμαστε επειγόντως και γιατρό και διαιτητή (αρχίζει και το μουντιάλ, οι διαιτητές ΦΙΦΑ είναι απασχολημένοι) !  lol!


Άντε να δούμε και καμιά μπάλα ώστε να ξεκολλήσουμε λιγάκι από τα γραμματόσημα Basketball

508Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 9:45 pm

Theosal

Theosal

Αγαπητέ Δήμο, ας συνέλθουμε λίγο.. η σειρά των ποστ πάει ως έξης…
1. Βάζεις τον φάκελο με το παρισινό με τα περιγραμμικα περιθώρια,
2. Σου απαντώ.
3. Βάζεις το γραμματοσημο και ρωτας για την ανομοιότητα των στοιχείων,
4. Πετάγεται ο Ρενε και βάζει τα σκαν του,
5. Από κάτω απαντώ εγώ σε σένα, χωρίς φωτο… και επεται η συνέχεια της ψυχασθένειας!!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

509Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 10:42 pm

artaleo

artaleo

Αμάν, έχεις δίκιο Τεο-!! Παρεξήγηση! Σόρρυ!
Ειλικρινά ΔΕΝ κατάλαβα πως το post ήταν του René και νόμισα πως εσύ ανακύκλωσες κάποιο παλαιότερο post του….
Τώρα, επιτέλους (!), κατάλαβα το «άνοιξε τα ματάκια σου»…. Σπίρτο ο δικός σου βρε παιδί μου!
Χρειάζομαι ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ οφθαλμιατρική βοήθεια…. Τ ρ έ χ ω !!!

Αρέσει στον χρήστη Theosal

510Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Νοε 19, 2022 10:51 pm

Theosal

Theosal

Μάλλον σου χρειάζεται ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ λίγη μπαλλιτσα για να στρώσεις... Ευτυχώς το αύριο είναι πολύ κοντά, αν και το Κατάρ μόνο κατάρες θα μας ρίχνει μου φαίνεται...!!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

511Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Νοε 20, 2022 5:54 pm

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Μάλλον σου χρειάζεται ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ λίγη μπαλλιτσα για να στρώσεις...

Σωστά, σωστά !! Very Happy

512Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Δεκ 01, 2022 11:31 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Προσφέρθηκε πρόσφατα στο ιστιότοπο δμπρ ebay,ο παρακάτω φάκελλος:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

513Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Δεκ 01, 2022 12:06 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μια σπανιότητα,στα 30 σχεδόν χρόνια που έχω επαφή με τις δμπρ πρώτη φορά τον συναντώ,πιθανό να ήταν σε κάποια συλλογή στο εξωτερικό,φυλαγμένος για πολλά χρόνια,ή μήπως συμβαίνει κάτι περίεργο εδω?
Πάντως για την ιστορία πωλήθηκε στη χαμηλή τιμή για μια τέτοια περίπτωση mixt,στα 1313ε....

Αρέσει στον χρήστη costasirun

514Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Δεκ 01, 2022 2:58 pm

Theosal

Theosal

Πραγματικά είναι μια σπανιότητα που δεν έχω δει και εγώ αν και ασχολούμαι με αυτού του είδους (30λ) τις δημοπρασίες δημοπρασίες πολύ λιγότερο χρόνο. Πρώτη φορά είδα κάτι αντίστοιχο και είναι άξιο θαυμασμού!! Η αλήθεια είναι ότι τον ακολούθησα μέχρι τα 700€ περίπου αλλά έφυγε του προϋπολογισμού μου και φυσικά όχι και του ενδιαφέροντος μου....

515Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Δεκ 02, 2022 2:27 am

artaleo

artaleo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Μια σπανιότητα,στα 30 σχεδόν χρόνια που έχω επαφή με τις δμπρ πρώτη φορά τον συναντώ,πιθανό να ήταν σε κάποια συλλογή στο εξωτερικό,φυλαγμένος για πολλά χρόνια,ή μήπως συμβαίνει κάτι περίεργο εδω?

Γνώμη μου πως όντως "συμβαίνει κάτι περίεργο...".  Είναι κατασκεύασμα κατά 99.9%.

Το Τούρκικο "Τ", οι σφραγίδες ΧΑΝΙΩΝ και τα τούρκικα γραμματόσημα είναι γνήσια. 
Το 30λεπτο γνήσιο βέβαια.  Η σφραγίδα ΣΥΡΟΣ είναι η γνήσια τύπου ΙΙ που χρησιμοποιήθηκε μέχρι το 1871 και κάποια στιγμή έπεσε σε χέρια επιτήδειου...  Έχουν γίνει αρκετές ατασθαλίες με αυτήν.

Το 30λεπτο επικολλήθηκε εκ των υστέρων και ακυρώθηκε με την ύποπτη ΣΥΡΟΣ...

Για την εμπορική σφραγίδα "ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΤΖΑΒΕΛΑΚΟΣ - ΣΥΡΟΣ" δεν είμαι βέβαιος.  
Ενδιαφέρον το ότι λείπει το πάνω τμήμα της πίσω όψης, κομμένο με ψαλίδι, αναρωτιέμαι τι ήταν γραμμένο εκεί...

Όμορφο, αλλά Evil or Very Mad ...  
Οπότε Τεο- μην στενοχωριέσαι που δεν τον πήρες! sunny


ΥΣ.  Δείτε και το post για τα 2λεπτα, φάκελος από την ίδια πηγή...

Αρέσει στους χρήστες Admin, Theosal και USGreek

516Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Δεκ 03, 2022 11:37 am

Theosal

Theosal

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επανέρχομαι στον φάκελο...

Ερώτημα: Η πρασινό-μπλε σφραγίδα CANEA (TURQUIE) τι ημερομηνία (έτος βασικότερα) φέρει μετά το OCT???

Εκεί είναι το βασικό ερώτημα, γιατί μου φαίνεται ότι γράφει 86, που αν συμβαίνει είναι καθαρό κατασκεύασμα ο φάκελος έως και 1000%!!!

517Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Δεκ 03, 2022 3:13 pm

artaleo

artaleo

Αγαπητέ μου Τεο-, να με συμπαθάς για την ερώτηση..., εγώ άλλωστε έχω και το γνωστό ιστορικό στραβομάρας (βλ. παραπάνω...Embarassed).  Εσύ όντως βλέπεις "86" κάτω από το OCTOBRE??  Shocked  
Βλέπω, ίσως, 1-2 μικροκηλίδες χρώματος...

518Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Σαβ Δεκ 03, 2022 4:58 pm

Theosal

Theosal

Λάθος μου.... λυπάμαι, αλλά αν και συνομήλικοι (πάνω-κάτω, γύρω στα 60 φαντάζομαι), βλέπω μάλλον καλύτερα.... αλλά.... και... οι....

expert ( [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ) Θεοί (χαχα).... κάνουν που και που λάθη!!!!

Έτσι, προς επίρρωση των παραπάνω αναφερθέντων, έχω να αναθεωρήσω και να πω ότι το έτος είναι μέσα στη 10ετία του 1870 και όχι αργότερα, αφού διακρίνεται αρκετά καθαρά το πάνω μέρος του '7'...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

519Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Δεκ 04, 2022 2:23 am

artaleo

artaleo

Με το μπαρδόν βρε Τεο- μου, όχι και 60, 56 Μαΐων παρακαλώ, πρακτικά στη δεύτερη εφηβεία... Very Happy


Νομίζω έχεις δίκιο για το "7".  Ίσως λόγω απασχόλησης/εξάσκησης (αρχαιολογία) βλέπεις λεπτομέρειες που άλλοι προσπερνούν...  ΕύγεExclamation

520Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 26 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Δεκ 05, 2022 9:43 pm

Theosal

Theosal

OK, είμαστε και οι δύο στην ηλικιακή κατηγορία εκείνη των μεταξύ 55 και 60, εγώ πιο κοντά στο ανώτερο επίπεδο ,εσύ στο κατώτερο -και δεν σε ζηλεύω απαραίτητα!!!!




Αλλά, μπορώ να πω ότι συμφωνούμε σε πολλά από τα πεδία που ασχολούμαστε και αυτό το χαίρομαι!

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης