Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 29]

481Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Μάης 13, 2022 3:16 pm

νικος



Ανάμεσα στο ΕΛΛ και ΓΡΑΜΜ.

482Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Παρ Μάης 13, 2022 8:11 pm

Theosal

Theosal

130 ΛΑΥΡΙΟ

Το άλλο τίποτα

483Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 16, 2022 11:21 pm

νικος



Στο πρώτο 30 λεπτο μήπως έχουμε ψαθωτο βάθος μεταλλίου και στο 2ο είναι σφάλμα το κάτω δεξιό ανθεμιο και η λευκή γραμμή αντί για τελεία πριν το 30; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

484Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 16, 2022 11:24 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

485Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 16, 2022 11:36 pm

Theosal

Theosal

Το πρώτο έχει ψαθωτό βάθος στο αριστερό τμήμα του μεταλλίου πράγματι.

Το δεύτερο 30λ δεν παρουσιάζει κάτι ιδιαίτερο και το τρίτο όχι δεν έχει κανένα σφάλμα πλάκας. Τουλάχιστον δεν υπάρχει εμφανές τέτοιο σφάλμα στις φωτογραφίες των πλακών που έχω στην κατοχή μου. Ένα τέτοιο σφάλμα θα ήταν πραγματικά πολύ καταφανές, όπως και κάποια από τα σφάλματα που έχω καταγράψει, ενώ κάποια άλλα χρειάζονται μεγάλη προσοχή για να γίνουν αντιληπτά στις πλάκες... Από εμπειρία λοιπόν σου λέω ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται για σφάλμα πλάκας, αλλά το παιχνίδι που παίζει η εκτύπωση στην έκδοση αυτή, που έχω καταδείξει, ότι εκτός λαμπρών παραδειγμάτων, δυστυχώς είναι ανελλιπής και κακέκτυπη λόγω της αδιαφορίας που έδειχναν οι εργάτες την εποχή αυτή, γεγονός που είναι καταφανές και στην έκδοση του 75-80 στις υπόλοιπες αξίες που κυκλοφορούσαν...!!!

Αρέσει στον χρήστη νικος

486Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 17, 2022 11:43 pm

νικος



Η λευκή κηλίδα απέναντι από το σαγόνι και προς τα κάτω είναι σφάλμα στο 30 λεπτο; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

487Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 17, 2022 11:54 pm

Theosal

Theosal

Νίκο, αυτά τα ‘σφαλματα’ μέσα στο μετάλλιο προπάντων, όπως έχω αναφέρει και στη μελέτη μου είναι μόνον από αστοχία στην εφαρμογη του χρώματος πάνω στην πλάκα και ως εκ τούτου, δεν εφαρμόζει καλά και πάνω στο χαρτί…

Αρέσει στον χρήστη νικος

488Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 19, 2022 7:24 pm

νικος



Έχουμε στα 30 λεπτα (περιγραμμικο περίγραμμα); [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

489Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 19, 2022 7:28 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

490Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 19, 2022 7:35 pm

νικος



Να διορθώσω Περιγραμμικο Περιθώριο, το είχε ονομάσει ο Θεόφιλος και όχι περίγραμμα.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

491Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Μάης 23, 2022 8:38 am

Theosal

Theosal

Όλα έχουν τα περιγραμμικά περιθώρια, το πρώτο της πάνω δεκάδας, το δεύτερο θέσης 10 ή 160. Το περιγραμμικό περιθώριο στο δεύτερο, αν προσέξεις, στρέφεται προς τα κάτω, σε μια γωνία που δεν χωράει αμφιβολία ότι δεν ακολουθείται από άλλη οριζόντια γραμμή δεξιότερα...

Αρέσει στον χρήστη νικος

492Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουν 21, 2022 12:07 pm

νικος



Στα 3 30λεπτα (διαλογής), έχουμε δύο τελείες στο άνω αριστερά πλαίσιο και 3 τελείες στο άνω δεξιά πλαίσιο. Είναι περιπτώσεις τυχαίων τριτογενων σφαλμάτων; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

493Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Ιουν 21, 2022 1:05 pm

Theosal

Theosal

Ναι, αυτά τα σφάλματα τα θεωρώ τυχαία, γιατί αν παρατηρήσεις και εσύ δεν έχουν μια συχνότητα παρουσίας, αλλά βρίσκονται σε τυχαία σημεία κάθε φορά. Κακές εκτυπώσεις όπως έχουμε πει σε διάφορες περιπτώσεις μετά το 1875... προπάντων στην έκδοση αυτή, με τις πρόσφατα δημιουργηθείσες πλάκες, αλλά με την πλήρη αδιαφορία μάλλον των εργατών του Τυπογραφείου μετά τα πρώτα πολύ επιτυχημένα και τα αμέσως μετά αδιάφορα αποτελέσματα!! Υπήρξε άραγε τόση πολλή αδιαφορία των εργατών ή τα υλικά (μελάνη και διαλύτες) ήταν τόσο ακατάλληλα που δημιουργούσαν λόγω της ποιότητας τους νησίδες χρώματος και νησίδες λευκών μερών!!! Αυτές οι νησιδες είναι πολλές φορές τόσο 'ξεγελαστικές' που νομίζεις ότι είναι λευκές κηλίδες σαν σφάλματα πλάκας!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Δευ Οκτ 24, 2022 9:27 pm, 2 φορές συνολικά

494Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Οκτ 03, 2022 8:29 am

Theosal

Theosal

Έχω παρατηρήσει ότι τέτοιες λευκές κηλίδες εμφανίζονται πολύ συχνά σε πολλά σημεία του γραμματοσήμου. Οι πιο εντυπωσιακές είναι αυτές που βρίσκονται πριν ή μετά τις κανονικές τελείες στις επιγραφές πάνω και κάτω, τέτοιες που θυμίζουν πραγματικά σφάλματα πλάκας σε άλλες αξίες (βλ. π.χ. 10λεπτά και 20λεπτα), αλλά μέχρι στιγμής μόνο σε δύο θέσεις που δεν έχουν εντοπιστεί ακόμη στην πλάκα ή σε μεγάλο μπλοκ με κάποιες ήδη γνωστές θέσεις, για να μπορέσουν να ταυτιστούν με συγκεκριμένες θέσεις. Τις είχε εντοπίσει ο Ασημακόπουλος και τις αναφέρει στο βιβλίο του για τα σφάλματα πλάκας. Έχω και εγώ αντίτυπα με τις λευκές αυτές κηλίδες που αναφέρει, αλλά οι άλλες αν δεν εντοπιστούν όπως σου ανέφερα και παλιότερα σε τουλάχιστον 2 αντίτυπα, για να μην πω περισσότερα, δεν μπορούν να θεωρηθούν σαν σφάλματα.

Αρέσει στον χρήστη νικος

495Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Δευ Οκτ 03, 2022 8:48 am

Theosal

Theosal

Και μια και επανήλθαμε στα 30λεπτα και τη συζήτηση γι΄αυτά, θα αναφερθώ σε ένα άρθρο του αείμνηστου Μ. Καϊτατζίδη για ένα 30λεπτα παρισινό που είχε στην κατοχή του και πολύ πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου.
Μελετώντας το ο προαναφερθείς μελετητής και έχοντας επίσης στην κατοχή του ένα άλλο κομμάτι με την παλαιότερη αναγνωρισμένη ημερομηνία 8 ΜΑΪΟΣ 76, συνέκρινε τα δύο κομμάτια και έβγαζε το συμπέρασμα πολύ σεμνά ότι μάλλον το πρώτο είχε ημερομηνία 3 ΜΑΪΟΣ 76.
Διαβάζοντας το άρθρο και βλέποντας τις εικόνες, δυστυχώς άσχημες για την εποχή εκείνη, μάλλον έφτασα πρόχειρα στο συμπέρασμα ότι ήταν μάλλον μια κακοτυπωμένη σφραγίδα με ημερομηνία 8 αν και  οι συγκρίσεις του ήταν σωστές.
Στην τελευταία δημοπρασία μεγάλου οίκου στην Ελλάδα βγήκε το γραμματόσημο αυτό, που περιήλθε στην κατοχή μου, και βλέποντας πια από κοντά και σε μεγεθύνσεις, καθώς και σε σύγκριση με άλλες ημερομηνίες (13 και 23 Μαϊου) και συγκρίνοντας τα στοιχεία αυτά είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι πράγματι η ημερομηνία που φέρει η σφραγίδα είναι 3 και όχι 8 ή 6 όπως αναγραφόταν στην περιγραφή του λαχνού!!! Το ΤΓ από το οποίο σφραγίστηκε το 30λεπτο αυτό, θα πρέπει να είναι κατά πάσα πιθανότητα η Αθήνα, αφού σώζεται το τελικό ...ΑΙ και όχι η Πάτρα ή κάποιας άλλη πόλης.

Παραθέτω τη φωτογραφία του, η οποία θα γίνει και το άβατάρ μου!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos, νικος, artaleo και René

496Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Οκτ 04, 2022 2:15 am

artaleo

artaleo

Συγχαρητήρια για το απόκτημα Τεο!Very Happy


Η σφραγίδα είναι σίγουρα ΑΘΗΝΑΙ τύπου 2, μεγάλης διαμέτρου, τυπική για το 1876.  Δεν υπάρχει ΠΑΤΡΑΙ τέτοιας διαμέτρου.  ΚΑΛΑΜΑΙ τύπου 2, μεγάλης διαμέτρου υπάρχει μετά το 1880, αλλά το Ι του ΚΑΛΑΜΑΙ έχει οριζόντια "ποδαράκια" στο πάνω και κάτω μέρος.


Για να μαθαίνουμε κι εμείς, πως απέκλεισες το 13 (ή 23)?  Bάση του ψηφίου 3 που βρίσκεται στη μεσοκάθετο του ΜΑΙΟΣ και του 76?

Αρέσει στον χρήστη Theosal

497Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Οκτ 04, 2022 6:44 am

Theosal

Theosal

Ο αποκλεισμός άλλων ημερομηνιών.
Αν θυμάσαι έστω και ελάχιστα το άρθρο μου για την πρώτη ημέρα των αθηναϊκών 30λ. αναφερόμουν πως ‘κάθεται’ το 8 πάνω από τον μήνα, δλδ, σε ποιον άξονα βάσει των γραμμάτων του μήνα. Έτσι εδώ ο μονός αριθμός θα πρέπει να βρίσκεται πάνω από το μεσαίο (τυχαία) γράμμα της λέξης ΜΑΙΟΣ, άρα του Ι. Το θέμα είναι ότι ο μήνας είναι γραμμένος με τόσο πλαγιά (italic) γράμματα που ξεγελάει και φαίνεται ότι ο αριθμός κάθεται μεταξύ Α και Ι που δεν συμβαίνει. Άρα αποκλείστηκε ο διπλός αριθμός.
Για το 3 και όχι 13 ή ότι άλλο. Πηρα μια διαφάνεια και ζωγράφισα την σφραγιδα. Επειδή έχω τις ημερομηνίες 13 και 23 σε 30λεπτα παρισινα, πήγα και την εναπόθεσα πάνω τους. Δεν καθόταν. Αποκλείονταν άμεσα και πάλι η διπλή ημερομηνία. Κατά τον ίδιο τρόπο απέκλεισα το 8 και φυσικά το 6 και το 5. Δοκίμασα ανεξάρτητα το 3 πάνω στο 3 του 13 και «κάθεται» επακριβώς. Ήταν διάνα!! 
ΑΡΑ, ο Καϊτατζίδης είχε απόλυτο δίκαιο!! Aλλά είχε περάσει τότε στο ντούκου η έρευνά του και το άρθρο του, όπως και η αρχική αμφισβήτηση μου ήταν αβάσιμη!!

Πολλα λόγια αλλά η πράξεις ήταν πιο εύκολες τελικά!
Να σε ευχαριστήσω και εσένα για την συμβολή σου για την επιβεβαίωση του ΤΓ Αθηνών!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

498Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 15, 2022 3:33 am

artaleo

artaleo

Απ' ότι έχω παρατηρήσει, αποτύπωση των πλαισίων των εκτύπων ("γραμμές Γιαννιώτη") σε Παρισινά 30λεπτα & 60λεπτα είναι ασυνήθιστη.  Σε Αθηναϊκά γραμματόσημα είναι κοινή.


Ιδού ένα Παρισινό 30λεπτο πάνω άκρο φύλλου με μερική αποτύπωση της γραμμής Γιαννιώτη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

499Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 15, 2022 7:10 am

Theosal

Theosal

Δήμο, εγώ θα τις έλεγα αυτές τις γραμμές «περιμετρικά περιθώρια», και πραγματι είναι σπανιότατο φαινόμενο να είναι διακριτές σε παρισινα. 

Μέχρι σήμερα που μιλάμε έχω δει μόνον σε 3-4 αντίτυπα, όχι βέβαια ότι προσθέτει υπεραξία στο γραμματοσημο, απλά αναδεικνύει μια τυπογραφική «ατέλεια», που και αυτός είναι βαρύς χαρακτηρισμός….

Αρέσει στον χρήστη artaleo

500Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 25 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Νοε 15, 2022 9:32 pm

artaleo

artaleo

Σύμφωνοι Τεο-, "περιμετρικά περιθώρια", όπως άλλωστε πρότεινες στην εξαίρετη εργασία σου για τα 30λεπτα (2019).  Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον expert Exclamation


Πάντως έχω μια απορία σχετικά με τις 15άδες των 30λεπτων που θεωρείται πως αναπαραχθήκανε δια της γαλαβανοπλαστικής μεθόδου και μετά συγκοληθήκανε ώστε να δημιουργήσουν τις 2 πλάκες των 150.
Σε αρκετά 30λεπτα βλέπω μικροδιαφορές, κυρίως στα ψηφία του 30.  Το παραπάνω αποτελεί ένα τέτοιο παράδειγμα.  Τόσο το "3" όσο και το "0" παρουσιάζουν διαφορές μεταξύ της αριστερής και δεξιάς πλευράς, δεν μιλάω για δευτερογενείς κηλίδες, ποικιλίες εκτύπωσης, γρατσουνιές, κλπ. αλλά για το σχήμα των ψηφίων, κλπ.  Δύσκολο το βλέπω αυτές να οφείλονται στον τρόπο εκτύπωσης...  Δες το σκαν.  
Αυτές οι μικροδιαφορές ίσως υπήρχαν εξαρχής στην 15άδα.  Όμως, αν όντως έγινε αναπαραγωγή της αρχικής 15άδας, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κάθε 15άδα ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης