Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ]

+11
SHH_Egeo
Tasos
Νίκος Βαρουξής
costasirun
Νίκος Καρνιαουτάκης
Elboiteu
USGreek
νικος
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 6]

Theosal

Theosal

Ακριβώς έτσι Δημοσθένη... Αυτό θα κάνω, αλλά πρώτα θα ρωτήσω και 1-2 παππούδες μήπως έχουν καμιά ιδέα, παρόλο που είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξει στα περίεργα των ΜΚΕ!!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

artaleo

artaleo

Ωραία Teo.  Αν οι "παλιοί" έχουν ξαναδεί κάτι τέτοιο και ξέρουν κάτι συγκεκριμένο, ενημέρωσε μας!

Αρέσει στον χρήστη Theosal

giovanoukos

giovanoukos

Περιστάνογλου ...... θα σου πει Τεο , στείλε μαιλ

Theosal

Theosal

Ρώτησα λοιπόν τον κυρ Γιάννη (Περιστάνογλου για όσους δεν ξέρουν) και μου απάντησε ότι είναι γνήσια, το οποίο και θα επιβεβαιωθεί 100% αν βρεθεί και μια δεύτερη στην ίδια κατάσταση.
Η αιτιολόγηση είναι “λασκάρισα του ψηφίου 2, το οποίο σταθεροποιήθηκε λίγο πιο κάτω, χωρίς να καλύψει την κουκκίδα της τρίτης από κάτω προς τα επάνω σειράς των κουκκίδων” και ότι ομοιάζει πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση της σφραγίδας!!!

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos, artaleo και costasirun

giovanoukos

giovanoukos

τον Κύριο Τεο μου , οχι τον Κυρ ρρρρρρρρρ !!!!!  Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Αρέσει στον χρήστη artaleo

artaleo

artaleo

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα άποψη, μακάρι να είναι έτσι, φαντάζομαι θα καταχάρηκες!  Έβγαλες λαγό Τεο!  Very Happy
Αρχίζουμε όλοι το ψαξιμο λοιπόν. 

Μήπως ανέφερε ο κύριος ΓΠ κάποιο άλλο παράδειγμα "λασκαρισμένου ψηφίου" σε οποιαδήποτε σφραγίδα τύπου Ι?  Εγώ δεν έχω υπόψη μου.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

giovanoukos

giovanoukos

Γιατρέ μου καλησπέρα , λίγο χιούμορ κάνω στον Τεο , το αποδέχεται καλοπροαίρετα , εξ αλλου ο "Περι" εν συντομία , ειναι δάσκαλος μας  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

artaleo

artaleo

Ναι Γιάννη, μα και βέβαια!
Μου άρεσε το χιούμορ για αυτό άλλωστε και συνέχισα το πείραγμα με το "κύριος"... Laughing

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και Theosal

Theosal

Theosal

Όχι φίλε Δημοσθένης δεν καταχάρηκα γιατί έβγαλα ΛΑΓΟ… Ίσα-ίσα, αυτά τα ερωτηματικά με γεμίζουν περισσότερο άγχος, και στην τελική θέλω να τα ξεχνάω κιόλας, γιατί καλύτερα ξεχασμένα παρά το άγχος που προσφέρουν αυτά τα περίεργα!!! 

Θα προτιμούσα να είναι κάτι ξεκάθαρο που θα το γλένταγα με το παραπάνω, με έναν τσιπουρομεζέ!!!

artaleo

artaleo

Εγώ πάντως θα χαιρόμουνα Τεο!  Συμφωνώ πως προτιμούμε κάτι ξεκάθαρο, αλλά όχι και να αγχωνόμαστε... Mad.  Υποτίθεται πως το χόμπι μας χαλαρώνει!

Άγχος μόνο αν το είχες πληρώσει 1000+ ευρώ και προέκυπτε comme si comme sa!

Εγώ θα 'λεγα να έγραφες ένα μικρό αρθράκι για αυτή την ιδιαίτερη "102".  Να ενημερωθούν και οι λοιποί συλλέκτες, να το δουν και πιο πολλά μάτια, μήπως έχει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο, οπότε...Shocked

Ας μην ξεχνάμε πως κι άλλα "περίεργα", όπως το καλλιγραφικό "4" στο 40λεπτο 1871, για πολλά χρόνια θεωρούταν τερατουργήματα και αργότερα γίνανε σπανιότητες!

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και Theosal

Theosal

Theosal

Θεωρείς ότι θα έστεκε άρθρο.με.ενα μόνον συστατικό (αριθμός που ξεγλυστρισε από τη θέση του) χωρίς ένα δεύτερο κομμάτι να μας το θυμίζει; Μόνον αν το έγραφα με την αιτιολογία, ότι αναζητείται και ένα δεύτερο παρόμοιο κομμάτι, όπως έκαναν οι παλαιότεροι μέσω Φιλοτελειας ή άλλων παρόμοιων φιλοτελικών περιοδικών, αλλά τότε δεν υπήρχε το internet, αλλά και αυτό μερικές φορές είναι ελλειπες όταν πολύς κόσμος δεν ασχολείται..

Ίσως τελικά να το κάνω σε περισσότερα του ενός περιοδικών, ακόμη και στο εξωτερικό... ίσως και με λίγη βοήθεια από εσάς.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

giovanoukos

giovanoukos

Aγαπητε μου Τεο ,νομίζω οτι μόνο σε ενα περιοδικό μπορείς νσ δημοσιεύσεις στην εγχώριο φιλοτελικό τύπο , να το δημοσιεύσεις εχει δίκιο ο Δημοσθένης

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:... αν το έγραφα με την αιτιολογία, ότι αναζητείται και ένα δεύτερο παρόμοιο κομμάτι, όπως έκαναν οι παλαιότεροι μέσω Φιλοτελειας ή άλλων παρόμοιων φιλοτελικών περιοδικών...

Ναι, νομίζω έτσι ακριβώς!
Και να είναι "short and sweet" που λέμε εδώ στην αλλοδαπή, δε χρειάζεται πολύ γαρνίρισμα...

Admin

Admin
Admin

Δημοσθένη 100% Κιατο η δική σου,119.
Εσενα Θ ειναι ή 3 ή 8,τπτ άλλο,με πιθανοτερο το 3...βεβαια,οπως και σε μένα ετσι εδω ,μη προσδοκούμε υπεραξιες,τετοια αποτυπώματα επ'ουδενι  πιανουν τις αντιστοιχες τιμές,αλλά να,ετσι,για φιλοτελικούς λογους.

https://philotelists.forumgreek.com

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Admin


Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 6 1-57
Admin


Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 6 I_icon_online
Αριθμός μηνυμάτων : 516
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2017

Δημοσθένη 100% Κιατο η δική σου,119.
Εσενα Θ ειναι ή 3 ή 8,τπτ άλλο,με πιθανοτερο το 3...βεβαια,οπως και σε μένα ετσι εδω ,μη προσδοκούμε υπεραξιες,τετοια αποτυπώματα επ'ουδενι  πιανουν τις αντιστοιχες τιμές,αλλά να,ετσι,για φιλοτελικούς λογους.
Α,Σεβρων?
Μακαρι ,αν και δεν εχω για άμεση συγκριση,απο φωτο του Ζαχαριαδη που ηταν σε αριστη απόδωση απο τον Φελντμαν,δεν νομίζω....

artaleo

artaleo

Καλά κύριε Admin, τι έγινε το χθεσινό δικό μου ποστ καθώς και η απάντηση του Τεο?Rolling Eyes
Εξαφανιστήκανε!  Evil or Very Mad
Λογοκρισία? Laughing


Αγαπητέ Τεό (και Πάνο),
Συμφωνώ με τα σχόλια σας για τη δικιά μου "119" (κι όχι "113").
Τεο- η (εξαφανισμένη από τον δαίμονα του forum...) δικιά σου είναι κατά 95+% η "118" Ξυλοκαστρο.  Συχνά υπερμελανωμένη. 
Ιδού παρόμοια σε φάκελο. 

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 6 5_lep_13

Admin

Admin
Admin

Οπως τα λες αγαπητε Δημοσθενη,δαιμων του φορουμ,μα καλα δεν μπορω να επεμβω,πχ να σβησω το μυνημα μου σαν αντμιν(καθως πολλές φορες ξεχνιεμαι και γραφω ποστ  συζητησης ετσι),ή αυτο,να χαθουν τα μυνημα τα σας με τις σφργ.119,και η δυσκολη του Θ.
Παιδια συγνωμη φταιει ο πολεμος(και για αυτο)...βεβαια θα το δω και απο το pc ,να δω τι φταιει...

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

https://philotelists.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης