Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 5λ.

+15
νικος
stelios proedrou
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
Tasos
USGreek
Midili
heretic77
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 18]

221Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 1:35 am

giovanoukos

giovanoukos

και επειδη Πάνο οτι γράφεται μένει , θέλω να μου πείς ακριβώς πότε έκανα χρήση εδαφίου μελέτης του Κου. Καρνιαουτάκη , ανέφερα ενα σχολιό του που μου έκανε πολυ σωστά οτι "Στο σύνολο λοιπόν πρέπει να βασίζεται κάποιος, στο συνολικό "feel" κάποιου γραμματοσήμου, και τότε θα έρθουν και κάποιοι παράγοντες από τους παραπάνω" και μάλιστα πρίν αναφερθώ σε αυτο το σχόλιο ειχα γράψει , δανίζομαι τα λόγια του συλλέκτη , ερευνητή και αρθρογράφου Ν.Καρνιαουτάκη κλπ κλπ τα ανωτέρω , τώρα αν εσύ το σχόλιο του Ν.Καρνιαουτάκη το αναβαθμίζεις ή το ονομάζεις "ΕΔΑΦΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ" και μάλιστα οτι εκανα και χρήση ισως κακώς για σένα , αφου εγραψα και την λεξη ΔΑΝΙΖΟΜΑΙ , λάθος εκτίμηση κάνεις. Στο φόρουμ δεν θα ξαναμπώ γιατί δεν εχει να μου προσφέρει κατι περισσότερο ή να μου μάθει κατι ιδιαίτερο απο αυτα που μου μαθαίνουν κάποιοι αλλοι , στο ειπα και κατ΄ιδίαν αν θυμάσαι στην ΕΦΕ . Χαρηκα παντος για την γνωριμία μας και φυσικά δεν σου κρατώ καμιά κακία αν και καποιες φορές ήσουν προσβλητικός απεναντί μου , να σαι καλά 

222Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 5:47 am

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Άντε, καλημέρα σε όλους, σηκώθηκα χαράματα, μπήκα να σας διαβάσω και βλέπω έναν χαμο!  Very Happy

Προφανώς δεν έγινα κατανοητός, οπότε και εξηγούμαι:

Η προτροπή μου για σωστές εικόνες δεν απευθύνθηκε σε κανέναν προσωπικά αλλά στο σύνολο, επειδή αρχικά ο Πάνος σχολίασε τη διαφορά από κινητό σε κινητό, κλπ.
Είναι ένα σύνηθες πρόβλημα.
Τις εικόνες συγκεκριμένα του giovanoukos δεν τις θεωρώ προβληματικές και το σχόλιο μου δεν απευθύνθηκε σε εκείνον αλλά στο σχόλιο του Πάνου ως μια γενική παρατήρηση.

Το σχόλιο μου για το συγκεκριμένο γραμματόσημο συνεχίζει να ισχύει. Δεν μπoρούμε να έχουμε άποψη για αυτό αφού δεν το έχουμε στο χέρι.
Αφού όμως υπάρχει εμπιστοσύνη στον πωλητή, το είδε γνωστός συλλέκτης και πιθανότατα θα το δεί και γνωστός πραγματογνώμονας, δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω μπορούμε να πούμε εμείς, που δεν θα το δούμε καν στο χέρι!

Τα περί χρήσης εδαφίων μελετών μου κλπ, δεν τα γνωρίζω επειδή δεν ασχολούμαι με facebook και τα σχετικά...
Θα παρακαλούσα να μην γίνεται χρήση του ονόματος μου οπουδήποτε χωρίς γνώση δική μου και να μην γίνεται αναπαραγωγή σχολίων ή γραφόμενων μου κάπου χωρίς την άδεια μου, ακόμα και εαν αναφέρονται ως δανεικά. Αν χρειαστεί οποιοσδήποτε κάτι, καλύτερα ας μου το ζητήσει. Το πιθανότερο είναι οτι θα τον βοηθήσω.

Ο giovanoukos δεν θεωρώ οτι έκανε οτιδήποτε "κακό" και δεν βρίσκω λόγο ούτε για απολογία του, πόσο μάλλον για αποχώρηση και όλα αυτά τα άσχετα που διαβάζω ...
Το γραμματόσημο ας το δείξει όπου θέλει ο άνθρωπος και ας πάρει όσες γνώμες θέλει για εκείνο.
(Με την ευκαιρία giovanoukos, το φορουμ ανήκει στον Π. Ρασσιά και όχι σε όλους μας, σίγουρα όχι σε εμένα ή σε άλλους φίλους εδώ οπότε καλύτερα να μην αναφέρεται ως το "φορουμ σας" καθώς δεν ανήκει σε "εμας" αλλά σε συγκεκριμένο άνθρωπο. Εμείς οι υπόλοιποι απλά συμμετέχουμε, που και που...

Αυτό που εγώ έθιξα και συνεχίζω να θίγω είναι το οτι δεν θα δώσω οποιαδήποτε γνώμη για το γραμματόσημο αυτό μην έχοντας το στο χέρι. Όσοι έδωσαν γνώμη από το φορουμ θα παρατηρήσατε οτι την άλλαξαν αργότερα, κλπ, κλπ.
Αυτά είναι που προσπαθώ να αποφεύγω καθώς εμένα με ενδιαφέρει πάντα το ουσιώδες και μόνο αυτό, να είμαι βέβαιος για τις γνώμες που δίνω, είτε σε αυτό το φορουμ είτε οπουδήποτε αλλού, σε συνεργάτες, φίλους, κλπ...

Ωραία τα γραμματοσημάκια αλλά χαλαρά λιγάκι παιδιά γιατί έχουμε και δουλειές!

Καλημέρα! Very Happy

Αρέσει στους χρήστες Admin και giovanoukos

https://xartomoutro.wordpress.com/

223Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 10:36 am

giovanoukos

giovanoukos

Κλημέρα Ν.Καρνιαουτάκη , με συγχωρείς που χρησιμοποίησα το σχολιό σου , ακόμα και γράφοντας ως "δανεικό" , ήταν ομως πολύ εύστοχο και αυτός ηταν ο κύριος λόγος , ας τελειώσουμε εδώ ολη αυτή την παρεξήγηση που δημιουργήθηκε με αφορμή αυτό το γραμματοσημάκι , μιας που οπως γράφεις και συ ............εχουμε και δουλειές , να ΄σαι καλά

224Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 11:40 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Δανείζομαι από το wiki-λεξικό:
Σύμπνοια: 
    η ταύτιση απόψεων και στάσεων ανάμεσα σε ανθρώπους που τους ΕΝΩΝΟΥΝ κοινοί ΔΕΣΜΟΙ ή ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ
Ομόνοια:
1. η ταυτότητα αντιλήψεων και η αίσθηση της ενότητας που προκύπτει από αυτήν.
2. η ειρηνική-φιλική συνύπαρξη στο πλαίσιο κοινών αρχών.
Συναινετική συνύπαρξη.
Αυτή είναι η δική μου άποψη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Admin

225Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Σεπ 22, 2020 1:13 pm

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Kαμία παρεξήγηση, από την πλευρά μου τουλάχιστον, καμία.
Εαν ο οποιοσδήποτε θα ήθελε να εικάσει τη δική μου γνώμη για το συγκεκριμένο αντίτυπο, γνώμη που επαναλαμβάνω,
αφού δεν έχω τη δυνατότητα να εξετάσω το γραμματόσημο στο χέρι παραμένει μη τεκμηριωμένη, άρα δεν πρόκειται να αναφέρω, ας μελετήσει τα γραφόμενα μου
και τα παραδείγματα που παραθέτω για τα 5λ 1862-1867 και 1871 στο βιβλίο μου 2019 το οποίο βρίσκεται παντού.
Ένας οξυδερκής αναγνώστης θα αποκτούσε άμεσα εικόνα για το προς τα πού κλείνω εγώ για το συγκεκριμένο αντίτυπο μέσα από τα λιγοστά στοιχεία
που δίνουν μονάχα οι φωτογραφίες που παρουσιάστηκαν στο φορουμ.
Αυτά και επιστρέφω στη δουλειά! Very Happy

https://xartomoutro.wordpress.com/

226Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Παρ Οκτ 23, 2020 10:57 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μετά απο πολύ καιρό επανέρχομαι,με δύο περιπτώσεις που τις έψαχνα πολλά χρόνια.

Εκδόση δικτυωτού χαρτιού και τα δύο,
πράσινο σμαραγδί


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

θέση 37,με βοήθεια απο Κούνδουρο,βάση δύο χρωματικών στιγμάτων,όσο αφορά την περίπτωση η εμφάνιση του σφάλματος πλάκας να ήταν κατι τυχαίο ,σαν τριτογενές.
Το αρκετά ενδιαφέρον εδώ,ο διπλός ΑΕ,όχι βέβαια με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους,αλλά εμφανέστατος.

Αρέσει στον χρήστη USGreek

227Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Παρ Οκτ 23, 2020 11:01 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και το δεύτερο,θέσης 27,με τα δύο σφάλματα επάνω,πράσινο-γκρί:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες USGreek και costasirun

228Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Νοε 04, 2020 9:43 pm

νικος



Καλησπέρα στο φόρουμ. Τη βοήθεια σας για 4 5λεπτα. Το πρώτο είναι έκδοσης 71, 72 ή 68,69; Το δεύτερο έχει σφάλμα που δε φαίνεται το 5; Το τρίτο ποιο είναι με τις τελείες στα γένια; Το τέταρτο με την μπλε σφραγίδα ποιας έκδοσης είναι;

229Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Νοε 04, 2020 9:56 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

230Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Νοε 04, 2020 10:01 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

231Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Νοε 04, 2020 10:04 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

232Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Παρ Νοε 13, 2020 6:34 pm

νικος



Ένα ζευγάρι 5λεπτα με λεπτό χαρτί (τσιγαροχαρτο), μπορεί κάποιος φίλος να μας πει ποιας έκδοσης είναι; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

233Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Σαβ Νοε 14, 2020 12:07 am

Theosal

Theosal

Είναι έκδοσης 1871-1876 σε δικτυωτό χαρτί.

Αρέσει στον χρήστη νικος

234Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Νοε 19, 2020 10:33 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μια ΜΚΕ έκδοσης 1862/67,με την χαρακτηριστικη εκτύπωση του ΑΕ ,που με την πλήρη γόμμα ίσα φαίνεται,ειδικά στο χέρι.
Αυτή ανήκει στη θ.14,με το γνωστο σφάλμα πλάκας,γρατζουνια στη επάνω αριστερη γωνία.Το σφάλμα όμως αυτο σε επόμενες εκδόσεις συνοδεύεται με ακόμα μία πολυ μικρότερη γρατζουνια λίγο πιο πάνω,και εδω δεν φαίνεται το αποτύπωμά της...ίσως αυτη δημιουργήθηκε αργότερα,πάντως ο Ασημακόπουλος γραφει για αυτο το σφ.πλάκας πως εμφανίζεται απο τις Παρισινές εκδόσεις σε πλήρη εμφάνιση.Οπωσδήποτε σε λοτ της δμπρ athens 84
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
dδεν διακρίνετσι κάτι,ομως μπορεί να έχει γινει και λάθος οσο αφορα τις θεσεις στη περιγραφή...
Τέλος να τονίσω πως το θεωρώ δύσκολο σφάλμα,το αναζητώ σε αυτη ,την υποθετικά.εύκολη έκδοση,με τα πολλά προσφερόμενα γραμμ.κάθε χρόνο,πάνω απο 7 με 10 χρόνια...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

235Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Δεκ 17, 2020 6:28 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα ωραίο τεμάχιο,που για καλή μου τύχη ο δημοπράτης το περιέγραψε σαν ελαττωματικό...που όμως μόνο το ένα γραμμ.έχει πρόβλημα,είναι cut-into...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

...αν και φαίνεται καθαρά πως αριστερο και δεξι ήταν ζεύγος,και μάλιστα το δεξι το λες lux margins.Πέρα απο αυτό,το μεσαίο φέρει το αρκετά καλο ,ειδικα σε αυτη τη έκδοση, σφάλμα πλάκας ''ελλειπές γραμμή περιθωρίου αριστερά επάνω'',θ.69,που και αυτο ειναι καθαρα lux.
Tελικά,όπως ειπε και γνωστός μΚΕ expert,τα λοτα σε μια δμπρ πρέπει να κρυβουν και ευκαιρίες για τους συλλέκτες Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, νικος και costasirun

236Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Σαβ Δεκ 19, 2020 12:55 pm

heretic77

heretic77

Παρολλο που εχει σφραγιδα ΚΑΡΔΙΤΣΑ , νομιζω οτι εδω πρεπει να προστατευτει κοσμος, γιατι στην περιγραφη αναφερεται ως Παρισινο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και Theosal

237Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Δεκ 23, 2020 9:23 am

νικος



Καλημέρα σας. Ένα 5λεπτο, δυστυχώς κομμένο, όμως το χαρτί του είναι όλο ραβδωτο κάθετα. Ποια περίπτωση είναι; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

238Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Δεκ 23, 2020 12:34 pm

giovanoukos

giovanoukos

Γραμμωτό βάθος μεταλλίου

239Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Δεκ 23, 2020 7:48 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι Τζων,πρέπει να είναι ραβδωτό χαρτί.
Νίκο να κοιτάξεις αν το αισθάνεσαι στη υφη,τις ραβδώσεις του χαρτιού.Αυτο ειναι ένα φαινόμενο κυρίως των 1λ στις συνεχόμενες εκδόσεις,αλλά ο Κωνσταντινίδης το αναφέρει και σε αλλες αξίες και εκδόσεις,βέβαια στα ακριανά γραμμ.,αλλα αν θυμάμαι δεν το αποκλείει και για αλλες θέσεις.
Ενισχύεται η άποψη επίσης,απο το γεγονός πως διακρίνεται και στο αριστερο μαιανδρο,και ακόμα, υπάρχει υπεραξία στο γραμμ.,οχι μεγάλη, αλλά υπαρκτή.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Τετ Δεκ 23, 2020 7:54 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και νικος

240Η αξία των 5λ. - Σελίδα 12 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Δεκ 23, 2020 7:52 pm

giovanoukos

giovanoukos

Σωστός !!!

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 18]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης