Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο]

+20
petrostro
pklink
giovanoukos
stelios proedrou
Tasos
costasirun
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
νικος
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Midili
heraldic40
Theosal
Admin
Varg83
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 28]

61Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 8:31 pm

Theosal

Theosal

Παίδες σήμερα είδα με τα ματάκια μου και το έπιασα ένα Σολφερίνο, μη καταγεγραμμένο (το 14ο) και ασφράγιστο!!!!!

ΈΠαθα κάτι!!!!!! Παραθέτω φωτογραφία ....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

62Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 9:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτό είναι το 15ο...
....γιατί είναι ένα,θα έλεγα,από τα μέτρια πλαστά,που τα ωραία του Σπερατι,αυτό μάλλον πρέπει να είναι του Τούρκου Αλησαφι

63Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 10:17 pm

Theosal

Theosal

Πάνο το συγκεκριμένο ειναι αγορασμένο επί τούτου...

Ειναι πρόσφατα τυπωμένο σε γυαλιστερό χαρτί και έργο Κινέζων παραχαρακτών... σε λιγο καιρο θα γεμίσει ο τόπος με πλαστα γραμματόσημα παντός τύπου.... και που άλλου θα διοχετευθούν;;; Στα παραμάγαζα του eBay και πάει λέγοντας....

64Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 10:19 pm

Varg83

Varg83

Ελεγε οτι ηταν πλαστο τουλαχιστον?

65Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 10:26 pm

Theosal

Theosal

Ποιος ο φίλος μου ή ο αλλος που του το πούλησε;;;

Σου εχω ξαναπεί για τον φιλο ειναι καλός γνωστής, ο αλλος πήγε να τον ξεγελάσει αλλα και μονον η τιμή ήταν πειστική οτι δεν επρόκειτο για γνήσιο.... στο τέλος το πήρε για πλαστό...

66Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 10:28 pm

Varg83

Varg83

Α, νομιζα πως το βρηκες απο το ebay

67Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιαν 13, 2018 10:30 pm

Theosal

Theosal

Οχι δεν ειναι δικο μου και δεν θα παρω ποτέ ´ενα πλαστό για να λεω οτι εχω ´ενα..

Προτιμώ το γνησιο

68Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Κυρ Ιαν 14, 2018 6:22 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ωραια πραγματα.... προσπαθουν να λανσαρουν fake σολφερινο!!! Shocked

69Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 02, 2018 11:25 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εντάξει θα πάω σε ιχθυοπωλείο να πάρω σουπιά... Rolling Eyes Very Happy

Δηλαδή εδώ να μη το εκλάβω σαν σπανιότητα?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

70Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 02, 2018 11:31 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εντάξει δεν έχω συλλογή επιπέδου heraldic αλλά 30-35 40λ καθαρισμένων υπάρχουν σε διάφορες καταστάσεις στη κατοχή μου αλλά και πολλά που έχω δει κατα καιρούς στις δημοπρ.αυτό δεν το έχω ξαναδει.
Ειναι θέσεων 51-76 με προσδιορισμό απο τον Καϊτατζίδη ,σφ.πλάκας,μικρο λευκό σημάδι στο μέσο του λαιμού μπροστά και οι Κωνσταντινίδης  & Κούνδουρος ειδικά δεν αναφέρουν κάτι σχετικό...
Σε άλλο τόπικ σε αναφορά μαλλον του φίλου varg περι υπεραξίας σε ελλειπες μελανωμένους ΑΕ είχα εκφράσει την άποψη πως δεν υπάρχει σπανιότητα,ναι αλλά μίλαγα για τις συνεχόμενες μέχρι και το 1865 και όχι για μετέπειτα τραβήγματα που σπάνια συναντας,με εξαίρεση το 40λ δικτυωτών,ελαιόχρωμα και κάποια μωβ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Κυρ Φεβ 04, 2018 6:07 pm, 1 φορά

71Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Κυρ Φεβ 04, 2018 10:40 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

72Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Κυρ Φεβ 04, 2018 6:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

θ.19 πρωτογενές σφάλμα,ένα πολυ σπουδαίο σφάλμα!
Ενα απο τα 150 έκτυπα με την παράσταση δεν βιδώθηκε καλά κατα τον σχηματισμό της εκτυπωτικής πλάκας,και έτσι το πάνω μέρος είναι πιο μέσα απο το υπόλοιπο έκτυπο.Δηλ.δεν λείπει απλά η επάνω γραμμή περιθωρίου αλλά σε ορισμένες αδρές εκτυπώσεις φτάνει να μη εκτυπωθεί και μεγάλο μέρος της παράστασης.
Μετα καλό όταν παρουσίασω τα σφάλματα πλάκας στη υποενότητα που θα δημιουργηθεί,εκει έχω ένα εντυπωσιακό παράδειγμα πάνω σε αυτο που λέω.

Μου λείπουν τα δύο πρώτα ,Παρίσι και προσωρινή,ενώ το έχω επι φακέλλου,συλλογής Ασημακόπουλου Cool

73Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 23, 2018 9:59 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ενα ωραιο 40λ... κολησα και ψαχνω το σολφερινο... (πουντο πουντο το δαχτυλιδι) Razz




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

74Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 23, 2018 10:00 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Να και ενα ακομα.... 


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

75Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 23, 2018 10:33 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πιο εύκολο στη συλλογή σου είναι να βρεις ένα εξίσου δύσκολο γραμμ.ψάχνωντας,το Groseille,πού έχει πολύ έντονα βαθύ κόκκινο,σε μπλέ χαρτί και απο πίσω έχει αμυδρούς ΑΕ χρώματος  ανοιχτού βιολέ,και με σφραγίδα τύπου '2'' και όχι '1'
Αυτό γιατι η ανάδειξη του γκροσέϊγ έγινε περίπου την δεκ.του 60 και από όσο γνωρίζω η συλλογή σου είναι κυρίως προπολεμική...πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα το ήξεραν,ενώ σολφερίνο,ε,δεν μπορεί θα το γνώριζαν...

76Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 23, 2018 10:38 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Με μονη διαφορα οτι δεν ειχαν ξεχωρισμενη την περιοδο του σολφερ.... ειχαν αλλιως ταξινομημενα χρονολογικα.... και μαλιστα τυποποιημενο αλμπουμ με αναγραφει αξιας και χρωματων! Γαλλικης προελευσης!!!

77Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Φεβ 23, 2018 10:46 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

78Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μαρ 07, 2018 8:38 am

Theosal

Theosal

Ένα 40λεπτο του 75/80
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

79Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μαρ 14, 2018 12:04 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Πεφτω σε 40λ και μουρχετε στο νου το Σολφερινο...ρε τη εχουμε παθει... Very Happy



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

80Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μαρ 14, 2018 10:12 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να,ένα τέτοιο να βρεις πιο κοκκινωπό,ορίστε η σπανιότητά σου,οχι σαν το Σ. αλλά και αυτό έχει μεγάλη αξία.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 28]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης