Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο]

+20
petrostro
pklink
giovanoukos
stelios proedrou
Tasos
costasirun
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
νικος
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Midili
heraldic40
Theosal
Admin
Varg83
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 28]

81Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Η αξία των 40λ Τετ Απρ 18, 2018 8:14 am

Midili

Midili

Ανοίγω την γενική ενότητα των 40 λεπτων (υπάρχει και του Σολφερίνο) ανεβάζοντας ένα γραμματόσημο της συλλογής μου. 


Πιστεύω ότι ανήκει στην έκδοση 1872 και οχι στην 75-80 , ροζ σιτόχρωμο με μεταγενέστερη σφραγίδα  Νοεμβριος 1885 Πάτρας , απο ένα από τα μεγαλύτερα ταχυδρομεία της Ελλαδας και  το οποίο εχει και διπλοεκτύπωση Α.Ε  


Το συγκεκριμένο γραμματόσημο το απέκτησα από μια μικρή παρτίδα διλέπτων που μάλλον ο πωλητής λόγο παρόμοιου χρώματος ξεγελάστηκε και το έβαλε μέσα !


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ζητώ συγνώμη απο τους φιλους . Για λόγους προσωπικούς κατέβασα το γραμματόσημο μεχρι να πραγματοποιήσω καποιες ενέργειες που θέλω και θα επανέλθω



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Midili στις Τετ Απρ 18, 2018 9:20 pm, 3 φορές συνολικά

82Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 18, 2018 1:07 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Καταρχήν στο λέω απο τώρα:
θέλω κέρασμα γι'αυτα που θα γράψω Smile

το γραμμ.ανήκει στις εκδόσεις σε υποκίτρινο χαρτί 1875-80,είναι σπάνιο σχετικσ σε σφραγισμένο και αγνωστο με διπλους ΑΕ.
Θεωρώ πως έχεις ένα πάρα πολυ σπάνιο γραμματόσημο,.αξίας τουλάχιστον 3000ε
Δεν είμαι κοντά στο Κούνδουρο να δω τι γράφει αλλά ο Καραμήτσος δεν νομίζω να το αναφέρει καν,θυμάμαι ότι γράφει μόνο το ανεστραμμένο '0''....

83Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 18, 2018 1:09 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι ΑΕ στα 1871 είναι πάντα κόκκινοι καρμινόχρωμοι



Το τόπικ λέει ''η αξία των 40λ'' και σε παρένθεση ότι περιλαμβάνει και τα solferino με την μελέτη του varg,άρα το νέο τοπικ σύντομα κλάφτο Laughing

84Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 18, 2018 9:17 pm

Theosal

Theosal

Αν πράγματι είναι αυτό που λες Mercury και πρόκειται για το 52b rose-bistre υπάρχει στον κατάλογο Hellas με διπλούς ΑΕ (NoI)  και η αξία του σαν σφραγισμένο και σαν ασφράγιστο είναι ΑΤΙΜΟΛΟΓΗΤΟ ή όπως θα λέγαμε χαριτολογώντας ΑΤΙΜΟ του ατιμούλικο...........
και να και το δικό μου αντίτυπο, για το οποίο νομίζω οτι έχει ελαφρά διπλό 4 και το κάτω μέρος του 0, αλλά λόγω διολίσθησης και όχι όπως του Πανούλη που διακρίνονται πολύ καλά...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

85Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 18, 2018 10:00 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το δικό σου,ναι,πολύ ελαφρά πράγματα και στα ένα ψηφίο,δεν παίρνει υπεραξία,έχει και κοινή βαριά σφραγίδα,αλλά είναι άκρη φύλλου !

86Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μάης 30, 2018 11:14 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στον απόηχο της τελευταίας δημοπρασίας του οίκου Κορινφίλα της Ελβετίας,πέρα απο τα σημαντικά αντικέιμενα που δημοπρατήθηκαν, θέλω να σταθώ σε αυτη τη περίπτωση:

40 l. dull greyish-mauve on blued thin paper, a used example with just clear margins and touched at lower right,variety "Control Figures Double" on reverse, lightly cancelled in black.


Scarce stamp          42c var                      200



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

87Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μάης 30, 2018 11:20 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Χωρίς να μπορει να δει κάποιος την πίσω όψη,παρα μόνο στη εξέταση στα γραφεία της εταιρίας στη Λωζάνη,το συγκεκριμένο γραμματόσημο ,που έχει τιμή καταλόγου hellas 1200ε,και ξεκίνησε απο τα 200 ελβετικά φράγκα ,όπως φαίνεται και στη περιγραφή  παραπάνω,έφτασε μετα απο ένα μαραφώνιο χτυπημάτων,καθώς υπάρχει προοδευτική κλιμάκωση των χτυπημάτων-ποσών στη τιμή των 4.700 ελ.φραγκων !
Σε αυτα αν υπολογίσουμε τις προμήθειες φτανει απο την διαφορα ευρώ ελβετικού νομήσματος στη ισοτιμία ,άρα 4700 ευρώ !!!
Δηλαδή τέσσερις φορές επάνω την τιμη καταλόγου...

88Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 2:31 pm

trifonas



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

89Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 3:30 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

trifonas έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ωραίος ο Αγγλος πωλητής, μπορεί να βρει και το κόκκινο του Φαβιέρου ή τον Κολοκοτρώνη του 1930 και να τα βαπτισει και αυτά σολφερινο Very Happy

90Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 4:10 pm

trifonas



Παλαιότερα θα είχα αναρτήσει τον παραπάνω σύνδεσμο σαν παράδειγμα φιλοτελικού χιούμορ. Η σημερινή μου ανάρτηση έχει να κάνει περισσότερο με το γεγονός ότι παρά τη λεπτομερειακή μελέτη των ΜΚΕ, φαίνεται να υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης όσον αφορά το υλικό και τις σπανιότητες των διαφόρων εκτυπώσεων. Προσωπικά με βασανίζει το θέμα της συνολικής παρουσίασης των ΜΚΕ - υπάρχει περίπτωση να βάλει κανείς τάξη σε ένα τόσο τεράστιο πεδίο μελέτης;

91Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 5:07 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Όχι θα έλεγα
Η χώρα μας έχει τις πιο δύσκολες κλασσικές εκδόσεις, με εξαίρεση από τις τέσσερις πρώτες σειρές τους τη α'ολυμπιακη.
Δεν νομίζω σε άλλη χώρα να γίνεται ταξινόμηση σε επί 35 χρόνια κυκλοφορίας γραμμ. δύο εκδόσεων,βαση την εκτύπωση,τις αποχρώσεις και άλλες μικρές διαφορές. 
Αυτό είναι πάντα ένα πεδίο εκμετάλλευσης από τους επιτήδειους, που ακόμα και αν εδώ έχουμε μια κουτοπονηρη περίπτωση,μεγάλης ευκολίας,γίνονται επιστημονικες παραποίησεις,με αποτέλεσμα μεγάλες απάτες.
Να όπως μας έλεγε ο Γ.Περιστανογλου για περίπτωση της δεκ.του 80 με συλλέκτη/ εκθέτη περήφανο κάτοχο φακέλλου με διχοτομημενο 60λ .!!!

92Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 5:59 pm

Theosal

Theosal

Πάντως εγώ δεν άντεξα και του έστειλα email στο οποίο τον ονομάζω "απατεώνα" αφού προσπαθεί να κοροϊδέψει τον νέο συλλέκτη και να του πουλήσει καταστραμμένο γραμματόσημο για Solferino, ένα κομμάτι που δεν κάνει πάνω από 20p, όπως του έγραψα .... Και να ξέρετε το eBay τα παρακολουθεί τα emials!!!!

93Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 08, 2018 6:08 pm

Theosal

Theosal

Και ΝΑ η απάντηση από τον πωλητή .... (του SOLFERINO) όπως μου ήρθε μεταφρασμένο, με google translate

Αγαπητέ κύριε Σαλ------, σας ευχαριστώ για το email σας. Έχουμε μια αποποίηση ευθύνης [ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΝΕ, ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ΠΙΑ!!!!!] στην καταχώρισή μας για να πούμε ότι δεν ξέρουμε για τα γραμματόσημα αλλά ότι ο αρχικός συλλέκτης φαινόταν πολύ γνωστός (ναι καλά!!). Δεν προσπαθούμε να ξεγελάσουμε κανέναν να αγοράσει μια σφραγίδα (γραμματόσημo) που είναι άχρηστη. Ωστόσο, είμαστε ένας φιλανθρωπικός οργανισμός, έτσι ώστε να στοχεύουμε στην άντληση κεφαλαίων και στο να δώσουμε δίκαιες τιμές. Θα προσαρμόσουμε την καταχώρισή μας χάρη στις συμβουλές σας.
Με χαρά, Κέιτ.



Τελικά είναι πράγματι Φιλανθρωπικός Οργανισμός, με Κατάστημα πώλησης μεταχειρισμένων (τόσο σύνηθες στην Αγγλία) και άλλα ακόμη μαγαζιά και χώρους βοηθείας προς αναξιοπαθούντες.... ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!

94Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Ιουν 09, 2018 12:31 am

trifonas



Ο λαχνός αποσύρθηκε:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πράγματι πρόκειται για έντιμο πωλητή που αναγνώρισε το σφάλμα του.

95Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Νοε 07, 2018 9:53 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στο τελευταίο [712] τεύχος που κυκλοφορεί,διαβάζωντάς το σήμερα,έπεσα πάνω σε μιά καταπληκτική εργασία.
''Αγνοούμενα Solferino, από τον J. Meijer''
Ο συγγραφέας,πρωτοεμφανιζόμενος,έχει κάνει μια πολυ ενδιαφέρον έρευνα,διασταυρωμένη,περιεκτική,πάνω σε την υπόθεση της ύπαρξης και άλλων Σολφερίνο πέρα απο τα 14 γνωστά.Παρόντα σε κάποια συλλογή,ή και χαμένα,καθώς αναφέρεται και σε πηγές προπολεμικές.
Ομολογουμένως πολυ γοητευτική περιπλάνηση,αντίστοιχη της έρευνας Μπίνου,ασφαλώς σε πολυ μικρότερη έκταση,για το τρίτο 20λ με τουςκατοπτρικούς ΑΕ

96Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Νοε 15, 2018 12:22 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες,λεει η παροιμία...
Ετσι και στη περίπτωσή μου ,μια συλλογή που έχεις βλέψεις να σταθει σε μία πανελλήνια ,και πάνω ,έκθεση πρέπει να εμπλουτίζεται και με το κάτι παραπάνω και όχι απλά να γίνετε αναφορά στο αντικείμενο που πραγματευεται[αυτο το λες και ''οδηγίες σε ναυτιλομένους''...]

Ετσι και εδώ ενω τa 40λ που φέρουν το σφάλμα πλάκας αναφοράς,θέση 19, έχουν αξιοπρεπέστατη αναφορά στη συλλογή μου,εν τούτοις ,αυτο που περιέγραψα παραπάνω....:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

97Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Σαβ Νοε 17, 2018 9:42 pm

Theosal

Theosal

#
Παρόλο τον τίτλο του τόπια, θα ανεβάσω ένα 4λεπτο της τελευταίες έκδοσης, 1880-1886, το οποίο κατά την εναπόθεση του σε θέση για να στεγνώσει ακούμπησε πάνω σε ακόμη νωπό φύλλο 20λεπτων ανιλίνης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Και εκτός όλων των προαναφερθέντων έχει και σφάλμα πλάκας, το 40F3, θέση 67, δλδ το άγκιστρο στον κάτω δεξιό. Μαίανδρο!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν 40€ είναι πολλά ή καλά για αυτό το κομμάτι... αν και δεν μου αρέσει να ρωτώ για τιμές μέσα από το φορουμ...

98Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Κυρ Νοε 18, 2018 1:47 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειναι καλή τιμη γιατι περα αο το γνωστό σφάλμα,ειναι και με μεγαλα περιθώρια και ασφαλως.εχει την σπάνια περιπτωση.στη πισω όψη.
Να και μια ξανανεβάσμένη δικιά μου,off topic λογω αλλης αξίας αλλα ιδια περιπτωση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και το τοπικ ειναι γενικως 40λ,απλα λογω ενσωμάτωσης του σολφερίνο τοπικ,μπηκε και στο τιτλο....

99Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Δευ Νοε 26, 2018 2:09 pm

Theosal

Theosal

Η θέση 19 σε σφραγισμένο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

100Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Δευ Νοε 26, 2018 9:45 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Theosal έγραψε:Η θέση 19 σε σφραγισμένο

,με την ωραία ''πάσα'' που μου δίνεις θέλω εδώ να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό γι'αυτό το σπουδαίο σφ.πλάκας :

ως γνωστόν ασχολούμαι με τα σφ.πλάκας σε αρκετά προχωρημένο στάδιο.Ετσι δεν θα μπορούσε να μη είχα σε περίοπτη θέση και το pos.19 των 40λ.Κυνηγάω μετα μανίας τις εκδόσεις Παρισίων και πρώτη Αθηναίκή,μιλάμε για πάνω απο 20χρόνια και το αποτέλεσμα μηδέν,γιατι η σπανιότητα αλλά κυρίως και το αρχικό στάδιο των εκτυπώσεων,όσο αφορά την έκταση είναι λόγοι που δεν τα έχω συναντήσει, ακόμα και στις μεγάλες δμπρ, του παρελθόντος.
Ομως ο μεγάλος Ν.Ασημακόπουλος στο μνημειώδες βιβλίο του για τα σφ.πλάκας του 1995 υποσημειώνει στη αναφορά του γι'αυτό :
''δεν εμφανίζεται στις Παρισινές εκδόσεις,ενω κάνει την εμφάνιση στις Αθηναίκές και σε όλες τις επόμενες,γιατι σε εκείνο το στάδιο ο Barre είχε στερεώσει κανονικά το έκτυπο και έτσι τυπώθηκε χωρίς την εμφάνιση  που γνωρίζουμε.!''

Γνωρίζαμε πως το θ.19 είναι αποτέλεσμα της ''βυθισμένης'' πάνω επιφάνειας ολοκληρου του εκτύπου ,λόγω κακής στερέωσης,αλλά εδώ ο μελετητής μας σημειώνει πως αυτο δεν θα το αναζητήσουμε στις Παρισινές[και λογικά ούτε στα δοκίμια] και έτσι είναι ξεκάθαρα ένα δευτερογενές σφ.πλάκας.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 28]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 28  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης