Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 38 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 50]

νικος



το 5λεπτο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



το 10λεπτο και το 30λεπτο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



το 20λεπτο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

νικος



Καλησπέρα στους φίλους. Πείτε μου για τα 4 γραμμ. ποια έιναι; Για μένα πρέπει να έχουν ενδιαφέρον. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο 2 στο 20λεπτο, ΑΕ πάνω στο 5 του 5λεπτου. Ποιο είναι το 10λεπτο του 1862-67; Και ποιο το 30λεπτο του 1876-77; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Theosal

Theosal

Το 30λεπτο είναι 100% αθηναϊκό του 1876-77 και σαν χρωματισμός το σέπια.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στα χρόνια 1920-1950 ένας απο τους μεγαλύτερους συλλέκτες γραμματοσήμων,κυρίως κλασσικών,πολλων χωρών,ήταν ο Μ.Βurrus.
Aκόμα και στις μέρες μας πολλα σπανια γραμματόσημα,αλλά και επιστολές,περιγράφονται σαν ''ex Burrus'',μιλώντας για ΜΚΕ.
Ετσι η παραθεση του παρακάτω,απο Φιλοτέλεια του 1956,προσθέτει μια ακόμα άποψη επι της κατάστασης ενός γραμματοσήμου :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Καλησπέρα στην παρέα! Το πρώτο μου ποστ κατευθείαν στο ψητό Smile
Αγόρασα για πρώτη φορά γραμματόσημα τις προάλλες, πάνω από τρεις δεκαετίες μετά από την τελευταία μου ενασχόληση με το σπορ ως παιδί... Στο μόνο εξειδικευμένο έμπορο της περιοχής μου εδώ στις ΗΠΑ βρήκα μια ντουζίνα μεγάλες κεφαλές Ερμή σε τιμή γεύματος εστιατορίου, οπότε είπα να φάω σπίτι και με τα λεφτά που γλύτωσα να τα πάρω με "κλειστά μάτια" - σκέφτηκα πως και μηδαμινή αξία να είχαν, ο ενθουσιασμός μου για το ότι τα βρήκα εδώ, σε συνδυασμό με την "επανέναρξη" των φιλοτελικών μου αγορών, άξιζε ήδη το κόστος κτήσης Smile

Τη μικρή έρευνά μου την έκανα εκ των υστέρων, κυρίως για να δω αν είναι πλαστά ή όχι (δείχνουν να μην είναι, αλλά αναμένω και την άποψή σας!) 
Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι ότι ο έμπορος δεν ήξερε αν η κατάταξη που έχει γίνει βάσει αριθμών καταλόγου Scott είναι σωστή - βασικά, δεν ήξερε απολύτως τίποτα γι΄αυτά, τα είχε αγοράσει κι αυτός "as is". Εκ πρώτης όψεως δεν φαίνονται να είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά λέω να τα ποστάρω εδώ γιατί έτσι τουλάχιστο θα καταφέρω να επιβεβαιώσω τις περιόδους τους. Δυστυχώς δεν έχω Βλαστό ή Ελλάς, οπότε μέχρι να μου έρθει ο Ελλάς, μπορώ να ποστάρω μόνο Scott με τις σχετικές περιγραφές, οι οποίες αφορούν τους πιο κοινούς χρωματισμούς και όχι υποκατηγορίες τους. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτά που έχω ανταποκρίνονται στις κύριες κατηγορίες, η αναγνώριση χρωμάτων δεν είναι το δυνατό μου σημείο...

Επισυνάπτω για αρχή τα τρία παλιότερα (1861/62)
- 2Λ bis brn, bister (F), no gum, (?) Scott #9
- 10Λ org, grnsh (F), Scott #12
- 20Λ blue, blueish (F), Scott #13

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Θα ήθελα να ζητώ τη γνώμη σας συχνά στο μέλλον, αφού πλέον σκέφτομαι να επενδύσω λίγο σοβαρότερα στις ΜΚΕ και ελπίζω σύντομα να αποκτήσω έστω και κάποιες βασικές γνώσεις που χρειάζονται για να σας κουράζω λιγότερο Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heretic77

heretic77

Γεια σου φιλε, το πρωτο διλεπτο ειναι bistre της εκδοσης 62-67, ωραια περιθωρια με μονο ελατωμμα τη μικρη τσακιση στην κατω γωνια. Το δεκαλεπτο ειναι 62-67 επισης, ωραια περιθωρια, και θα ελεγα να το βαλεις στο νερο ωστε να φυγουν πισω τα χαρτια και να αναδειχτει ο αριθμος ελεγχου. Επισης φερει σφαλμα πλακας την τελιτσα πανω αριστερα, διπλα αριστερα απο την (κανονικη) τελεια του ΕΛΛ, η οποια μας δηλωνει οτι το γραμματοσημο ειναι θεση 9 του φυλλου, με υπεραξια Χ 2.5 . Ωραιο κομματι, με ωραια σφραγιδα επισης. Το 20λεπτο ειναι 62-67, σφραγιδα 5 (κορινθος), δυστυχως ελατωμματικο μιας και το κοψιμο του ακουμπαει την εικονα. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι το βαθυ μπλε.
Αν εχω καποιο λαθος μπορει καποιος συναγωνιστης να με διορθωσει.

Theosal

Theosal

Θα συμφωνήσω καθ' όλα μαζί σου και θα προσθέσω ότι στο 20λεπτο βλέπουμε ελαφρά ανισόπεδους ΑΕ.
Επίσης, το 2λεπτο, εκτός της στικτής σφραγίδας που είναι δυσδιάκριτη, φέρει και κόκκινη σφραγίδα στο κάτω δεξιό τμήμα (στο δεξιό κάτω ανθέμιο και μέχρι το δεξιό 2 της αξίας) πιθανόν εξωτερικού.
Το 10λεπτο είναι από άνω άκρο φύλλου λόγω του πιο έντονου περιθωρίου.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οπωε βλέπεις αγαπητέ φίλε USgreek μια χαρά στα εξήγησαν οι παραπανω φίλοι,και ασφαλώς στο μέλλον μη διστασεις ούτε στιγμή να μας θέσεις ερωτήματα και απορίες,αλλα ακόμα  και να αναπτύξεις και σκέψεις σου γενικότερα πάνω στα φιλοτελικά.
Ακόμα αν κάποια στιγμή έχεις αμφιβολίες για κάτι που θα θέλεις να αγοράσεις και παλι να μας το γραψεις και εμείς θα συζητήσουμε με την όποια πείρα μας πανω σταις ΜΚΕ αλλα και στα άλλα πεδία.

USGreek

USGreek

Ευχαριστώ πολύ όλους!
Φυσικά οι απαντήσεις σας μού δημιούργησαν καινούργιες απορίες Smile
- Από ο,τι καταλαβαίνω, η κατάταξη πάει σε # Scott 17, 19, 20. Ξέρουμε αν κάποιο από αυτά εμπίπτει σε υποκατηγορία (πλην 20λεπτου που απαντήθηκε); Πως ξεχωρίζει η έκδοση του 62-67 από την προγενέστερη ώστε να καταταχθεί ανάλογα;
- Η διαδικασία με το νερό (θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια πάλι!) απαιτεί κάποια ιδιαίτερη προσοχή λόγω παλαιότητας ή απλά το βάζω στο νερό, περιμένω να φύγει το χαρτί και το στεγνώνω; Φοβάμαι λίγο Smile
- Το κόψιμο του 20λεπτου το καθιστά τελείως ακατάλληλο, έστω και για ενδεικτική συλλογή; Ρωταω κυρίως για μελλοντικές αγορές.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ασφαλώς το 20λ ειναι ούτε γ΄διαλογής
Τέτοια τεμάχια δεν σκέκονται ούτε και σε συλλογή χρωματολογίου καλα καλα,η τιμή τους είναι στα όρια του 10c[ευρώ,αλλά και δολαρίου Cool]
Τώρα το άλλο,για την κατάταξη,
η προηγούμενη έκδοση είναι τα προσωρινά Αθηναϊκά,κακέκτυπα 1861 και επιμελημένα 1861/62.Η έκδοση ''Μάιος 1862'' που ενδεχομένως έχει ο Scott έχει συγχωνευτεί με τις συνεχόμενες.
Τα χαρακτηριστικά των εκδόσεων εξηγούνται πολυ ωραια και στη ειδική ενότητα :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Ευχαριστώ και πάλι! Συνεχίζω με τις επόμενες τρεις ΜΚΕ:
- 2Λ / Scott 17-1862-67? bister ή brownish bister?
- 20Λ / Scott 20-1875? τι είδους blue?
- 20Λ / Scott 27-1868?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την USGreek στις Τετ Φεβ 20, 2019 10:24 am, 1 φορά

heretic77

heretic77

Κατα τη γνωμη μου το πρωτο 62-67 ακρη φυλλου, bistre, το brownish bistre θα το καταλαβεις αν εχεις αρκετα κομματια και συγκρινεις, ειναι πιο σκουρα αποχρωση. Και γενικως για τη μελετη χρωματικων αποχρωσεων θα σε βοηθουσε να αγοραζες ελατωμματικα κομματια σε ποσοτητα (και σε χαμηλη τιμη φυσικα) ωστε να μπορεις να βρεις ενα μετρο συγκρισης.
Τα εικοσαλεπτα ειναι δυσκολες περιπτωσεις, το 1ο εχει βαθυ μπλε αριθμους ελεγχου και με διαφορα σκιασης, ισως παει για προσωρινο 61-62, εγω δε μπορω να βγαλω ακρη απο τη φωτο. Το 2ο εικοσαλεπτο εχει λευκαζουσες γωνιες αλλα κανονικα γενια, θα ελεγα 1870 αλλα καλυτερα να μιλησουν οι πιο εμπειροι.

Theosal

Theosal

Καλημέρα και από εμένα.

Θα συμφωνήσω για το 2λεπτο, αλλά θα διαφωνήσω για το πρώτο 20λεπτο το οποίο θα τοποθετήσω στην περίοδο 62-67 μαζί με το 2λεπτο. Ίσως ο χρωματισμός της φωτογραφίας να μας ξεγελάει, και στην πρόσθια και στην πίσω όψη...
Θα μου άρεσε να βρεθώ λάθος για να μάθω κάτι ακόμη ...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Πεμ Φεβ 21, 2019 6:40 pm, 1 φορά

heretic77

heretic77

Για το 2ο 20λεπτο ο αριθμος ελεγχου δε μου κανει για προσωρινο. Επισης ο περιγυρος δε μου φαινεται σα τον κλασικο περιγυρο των προσωρινων αλλα το μοτιβο αυτο βλεπω οτι υπαρχει σε ολο το μεταλλιο, επισης το χρωμα παει προς το κανονικο μπλε, παντως απο τη φωτο εγω τουλαχιστον δεν ειμαι σιγουρος για τα 20λεπτα. Ισως ομως και να εχεις και δικιο , για να δουμε

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Α'20λ κακέκτυπο προσωρινή Αθηναϊκή,μπλέ πρώσικο[μαλλον] κίτρινη επίχριση[yellow wash]
Β'20λ ειδικη έκδοση 1870[ξυρισμένο] μπλε

Το πρώτο 20λ εχει τους σωστους ΑΕ για αυτη τη έκδοση,συν το περίγυρο,όχι ασφαλώς έντονος,παρα μόνο στη βάση του λαιμού αριστερα,αντε και λίγο στο επάνω φτερο,μια ιδέα,αλλα δυνατή ένδειξη.Οπως επίσης και η ''κιτρινίλα'' χαρακτηριστικό κακέκτυπης έκδοσης.

Theosal

Theosal

Ίσως καλύτερες φωτο θα έδιναν καλύτερα αποτελέσματα. Εμένα με μπέρδεψαν λίγο και το δήλωσα..  Αν και αμφιβάλω λίγο για την αναγνώριση....

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ξυρισμένο, 1870, αρκετά τυπικό.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 38 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης