Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 50]

heraldic40



Aυτο στο ebay δεν εχει καμμια σχεση ,οσον αφορα την ποιοτητα χαρτιου αλλα και την σφραγιδα του.Στις σφραγίδες διακρινονται καθαρα το αποτύπωμα στις τελιτσες( βαθουλωμα ) στην πισω πλευρα, χαρακτηριστικο των γνησιων συνηθως

Varg83

Varg83

Το γραμματόσημο του ebay το ανέβασα για την πρώτη κυμματοειδή γραμμή. Πάντως για να μην υπάρχει παρανόηση εγώ σου προτείνω να τα πας για πραγματογνωμοσύνη. Είναι δύσκολες περιπτώσεις πόσο μάλλον που βλέπω στον Κούνδουρο πως δεν υπάρχει σφάλμα μη εκτύπωσης του ΑΕ στις συνεχείς εκδόσεις.

heraldic40



Είναι καλη ιδεα, παντως στις σημειώσεις που ειχα,αναφερονταν σαν πρωτα αθηναικα,οποτε δεν υπαρχουν ΑΕ,σωστα?

Varg83

Varg83

ΑΕ στα αθηναικα δεν υπαρχουν στην πρωτη προσωρινη εκδοση (Hellas Cool.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Varg83 έγραψε:Το γραμματόσημο του ebay το ανέβασα για την πρώτη κυμματοειδή γραμμή. Πάντως για να μην υπάρχει παρανόηση εγώ σου προτείνω να τα πας για πραγματογνωμοσύνη. Είναι δύσκολες περιπτώσεις πόσο μάλλον που βλέπω στον Κούνδουρο πως δεν υπάρχει σφάλμα μη εκτύπωσης του ΑΕ στις συνεχείς εκδόσεις.

Heraldic40 υπάρχει φίλος πραγματογνώμονας με πιστοποίηση A.I.E.P.Αν θες μου λες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για πειτε και μια γνωμη γι αυτά.

Varg83

Varg83

Ωραία κομμάτια! Εγώ θα γκρινιάξω πάλι μιας και η μια φωτό είναι θολή και η άλλη υπερφωτισμένη! Πάντως και αυτά είναι δύσκολες περιπτώσεις. Θα τολμήσω να πω πως είμαι ανάμεσα σε παρισινά κακέκτυπα αλλά η κατανομή του χρώματος και τα στίγματα ιδίως στο δεύτερο γραμματόσημο με πάνε σε ''ξυρισμένα'' χωρίς ΑΕ. Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση πρέπει να γίνει η κατάταξη στο φύλλο γιατί το σφάλμα αυτό έχει παρατηρηθεί σε ακραίες θέσεις.

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Το δευτερο 20λ Varg θεση 100 ειναι? Με την γραμμη στο Μ ?

Varg83

Varg83

Η θέση 100 έχει μια γραμμή στο δεύτερο Μ αλλά πέφτει οριζόντια στην πάνω του πλευρά και αυτό στην αρχή του Μ. Εδώ έχουμε μια κάθετη στη μέση του Μ.

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ναι αυτο παρατηρησα και εγω... αυτο το χαρακτηριστικο στο κεντρο του Μ υπαρχει επισημανσμενο σε βιβλιο για να του καταταξει θεση η με συνδιασμο υπολοιπων χαρακτηριστικων το κατατασουμε??? (Βεβαια ισως αυτο και να συνεβει στην εφαρμογη των πλακων απο το γεμισμα τις περιοχης με το μελανι ισως)

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Γιατι βλεποντας τον Hellas(παραπομπη φωτογραφιας) μου δειχνει καθετη γραμμη(βεβαια στο ακρο του Μ) και σκεφτηκα να ρωτησω μηπως αυτο το σφαλμα αποτυπωσης ειναι το ιδιο απλα λιγο πιο περα(εκτος αν καποιο ξενο σωμα(το ρολο υποθετω ειχε ξενο σωμα οταν περναγε το μελανι και δεν γεμισε την περιοχη(υποθετικα παντα).


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εγώ όμως επανέρχομαι στα προηγούμενα γραμμ.του heraldic.
Μελετώντας το απόγευμα του καταλόγους του Feldman της συλλογής Ζαχαριάδη,επτά κατάλογοι με πάνω απο 12 ψαθωτα και πέντε συνεχη,παρατήρησα τα εξής:
-ψαθωτα,αρκετά καλές /καλές εκτυπώσεις,σίγουρα καλύτερες απο τα τραβήγματα του 1863-1866,πληρες μετάλλια ,σε μια μόνο περίπτωση ίχνη άσπρων στιγμάτων,κανενα με λευκό περιγυρο,γωνίες σε δυο-τρεις περιπτώσεις λευκάζουσες.
-συνεχη,απο τα πέντε ,ένα με κακη πραγματικά εκτύπωση,λευκος περίγυρος,έντονος,γωνίες μισες ασπρες,μισες βαρια εκτυπωμένες,τα άλλα καλύτερα εκτυπωμενα απο τα κακέκτυπα με ΑΕ,μη παρασυρόμαστε απο τα βαθιάς απόχρωσης θαλασσοκύανα,ινδικα,μπλε σκούρα της κακέκτυπης με ΑΕ,αυτα έχουν τις βαριές εκτυπώσεις,τα άνευ ΑΕ συνεχή είναι καλύτερα εκτυπωμένα,είναι και λίγα,πολύ λίγα,ούτε 20 φύλλα που εκτυπώθυκαν συνολικά..
Το έγραψα και προηγουμένως,πολύ δυσκολες περιπτώσεις ,οι οποίες απο τη στιγμή που κάποιος πάει να δώσει γνώμη χωρις να έχει εντρυφήσει πάνω σε αυτα,και πως άλλοστε,καθώς μιλάμε για γραμματόσημα των 15 και 18 χιλιάδων ευρώ,όμως και η προτροπή τως φίλων παραπάνω για προσφυγή σε ΜΚΕ expert είναι στη σωστη κατεύθυνση.
Πάντως απο τις μεγενθυμένες,αλλά όχι καλές φωτο δεν αλλάζω γνώμη απο το μεσημέρι,το πρώτο ψαθωτο και το δεύτερο κακέκτυπο παρισινό,το δεξιό που σου είπα που δεν μου ανοίγει καλά δεν το ανέβασες[έχει και ''πονηρή'' απόχρωση]....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mercury στις Παρ Οκτ 27, 2017 2:02 am, 1 φορά

Theosal

Theosal

Καλησπέρα και απο εμένα...

Να πω και γω την άποψη μου για το δεύτερο αν και λιγο θολή η φωτό...
Πιστευω λοιπον οτι ειναι του 1870 απο ακραία θέση στο φύλλο και χωρίς ΑΕ. Άλλωστε και ο αριθμός απο πισω μαλλον παραπέμπει σε θέση (16)...
Επίσης, διακρίνω ένα νεφέλωμα στις τέσσερις γωνιές ακριβώς περιμετρικά του κύκλου, καθώς και απο την φωτό αυτήν κάποια αρχη κυψέλωσης στην κάτω δεξιά γωνία...
Αλλα, εκεινη η κάθετη γραμμή στο κέντρο του πάνω τμήματος του δεύτερου «Μ», μου μοιάζει λιγο ύποπτη.. καθώς και το φρύδι ειναι πολυ κοντό, ακομη και για παρισινό (δεν εχω παρατηρήσει ποτέ τοςο κοντό)!!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Varg83 έγραψε:
Ως προς την κυμματοειδή γραμμή βάζω ένα link από το ebay που δείχνει ένα πλαστό που έχει διακοπή στην κυμματοειδή γραμμή. 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δεν μας τα λέει καλά το ebay...
Δεν είναι έτσι απλά πλαστο,μπορει να είναι παρισινό δοκίμιο,συνεχόμενων ανευ ΑΕ,πάντως για ενα ευρω το παίρνεις ακομα να πάει και 30...
Εχουμε συζητήσει για το πιο επικινδυνο πλαστο των ΜΚΕ ,το αναφέρει και ο Κωνσταντινίδης και είναι αυτο:
στο τεταρτο ποστ μου απο το τέλος
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αυτο με την άψογη εκτυπωση κάτι άλλο είναι...

Theosal

Theosal

Καλημέρα.
Για πείτε μου και μένα αυτό το 1λεπτο είναι κακέκτυπο (9Ιa), καλέκτυπο (9IIc) ή έχει διπλή εκτύπωση στο πίσω μέρος του λαιμού;;; Βέβαια είναι κακομεταχειρισμένο, αλλά αν έχει διπλή εκτύπωση, μας τρελάινει, έτσι;;;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Mercury έγραψε:δεν μας τα λέει καλά το ebay...
Δεν είναι έτσι απλά πλαστο,μπορει να είναι παρισινό δοκίμιο,συνεχόμενων ανευ ΑΕ,πάντως για ενα ευρω το παίρνεις ακομα να πάει και 30...
Εχουμε συζητήσει για το πιο επικινδυνο πλαστο των ΜΚΕ ,το αναφέρει και ο Κωνσταντινίδης και είναι αυτο:
στο τεταρτο ποστ μου απο το τέλος
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αυτο με την άψογη εκτυπωση κάτι άλλο είναι...

Μόνο ως παρισινό δοκίμιο μπορώ να το δικαιολογήσω αν και δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το πεδίο. Συνεχόμενων χωρίς ΑΕ δεν υπάρχει. Ως προς το πιο επικίνδυνο πλαστό, αυτό του Sperati είναι όντως φοβερό! Μάλιστα υπάρχει και σχετική ιστορία που το δικαστήριο παραπλανήθηκε και έβγαλε απόφαση πως κάποια γραμματόσημά του ήταν γνήσια!

Varg83

Varg83

Ωραίο το κακέκτυπο προσωρινό αν και κακομεταχειρισμένο. Πίσω από τον αυχένα δεν είναι διπλή εκτύπωση αλλά ο λεγόμενος λευκάζων περίγυρος, χαρακτηριστικό αυτής της έκδοσης.

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Ωραίο το κακέκτυπο προσωρινό αν και κακομεταχειρισμένο. Πίσω από τον αυχένα δεν είναι διπλή εκτύπωση αλλά ο λεγόμενος λευκάζων περίγυρος, χαρακτηριστικό αυτής της έκδοσης.

Το πρόβλημα εδώ είναι ο χρωματισμός.... Δεν ταιριάζει καθόλου με το γνωστό καφέ του (9Ia) χρώμα που στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω δει είναι πολύ σκούρο, άντε και λίγο πιο ανοικτό και όχι κιτρινο-καφέ ή σοκολά....

Εγώ αυτό πάντως που βλέπω πίσω από τον λαιμό δεν είναι λευκάζων περίγυρος αλλά, η σκίαση του σβέρκου διπλοεκτυπωμένη, με τις γραμμώσεις και τα λευκά σημεία ξεκάθαρα.... που μάλιστα στην αρχή τα πήρα για κάποια χάραξη ονόματος (χαχα χαζομάρα έτσι;Wink ή τα αρχικά του παραχαράκτη (sic!!!).
Το ζήτημα που τίθεται είναι "Πως αφού διπλοεκτυπώθηκε ο σβέρκος δεν υπάρχει πουθενά αλλού διπλοεκτύπωση;;; Πως γίνεται, που στην περίπτωση κύλισης της εκτυπωτικής πλάκας να μην τυπώθηκε κάποιο άλλο κομμάτι, πχ του προσώπου εκτός περιοχής για να φαίνεται;;;

Theosal

Theosal

Και για του λόγου ή του παραλόγου το αληθές ίσς θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε 2-3 σημεία στο γραμματόσημο.
Τα έχω αποτυπώσει με διαφορετικού χρώματος κύκλο και αρίθμηση:
1. (μαύρο) - αυτό που λέω διπλοεκτύπωση
2. (πορτοκαλί) - σαν να βλέπω το πρόσθιο άκρο του πέτασου σαν σκιά, και
3. (πράσινο) - μήπως αυτή η λευκή προεξοχή στο κάτω άκρο του λαιμού είναι το άκρο του πρόσθιου τμήματος του λαιμού;;;

Πιθανόν οι άλλες λεπτομέρειες της αρχικής (Wink αχνής εκτύπωσης να καλύφθηκαν από το χρώμα της δεύτερης πιο έντονης εκτύπωσης....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



Να κι ένα διπλοελτυπωμενο...καλα θα ταν να ηταν και γνησιο..χαχα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης