Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 44 από 50]

costasirun

costasirun

Πολύ σωστά και χρήσιμα για τον κάθε συλλέκτη αυτά που λες Πάνο..πρέπει να εξετάζουμε με διπλήν προσοχή όλες τις ΜΚΕ για ύπαρξη ή μη των γνωστών σφαλμάτων, εμείς που τις συλλέγουμεν ..

με αφορμή τα πιο πάνω θα ήθελα να παραθέσω ένα παράδειγμα 10 λεπτο θ. 56 έκδοσης f που φέρει το γνωστό σφάλμα γρατσουνιά πίσω από κεφαλι το οποιο ο Κούνδουρος το δίνει g..δεν έχω Φαίππεα ή Νικολαίδη για να δω αν το δίνουν στην f...δίνει όμως πολυ σωστά το σφάλμα 5 που φαίνεται στο ΜΜ και το 32 που εμφανίζεται μέχρι την e δεν υπάρχει..οσόν αφορά τη σαρνιερα την έβαλεν ο πρωην κάτοχος λογω ελαφρας διπλοεκτυπωσης του 1 ή του διαχωριστικού..

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οχι ειναι ελαφρια διπλοεκτύπωση,το αποτύπωμα του διαχωριστικού πλακιδίου έχει άλλη μορφη και έκταση.
Με τη ευκαιρία και εγώ της αναφοράς σου στη θ.56 παραθέτω τη πρώτη σελίδα του σφάλματος θ.56 του 10λ,όπως τη παρουσιάζω εκθεσιακώς :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

865Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ. - Σελίδα 44 Empty Κεφαλές Ερμή ποιες είναι ; Παρ Ιαν 24, 2020 7:18 pm

Jim1998



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Jim1998



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Jim1998



Μία χρονολόγηση και εκτίμηση ευχαριστώ

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αγαπητέ νέε φίλε του φόρουμ,μερικά βασικα,όσο αφορά αυτό που ζητάς.

-επειδή έχουμε να κάνουμε με αντικείμενα αξίας,μικρής-μεγάλης δεν παίζει ρόλο,η όποια γνώμη που δίνετε δεν αποτελεί και πιστοποιητικό και ούτε ευθύνη παίρνει και το μέλος αλλά κυρίως το φόρουμ.
-ολοι όσοι συμμετέχουμε σε αυτό το φόρουμ είμαστε εραστές του γραμμ.και γενικότερα του φιλοτελισμού,το κανουμε αφιλοκερδώς,καθαρά για τη μεταλαμπαδευση της όποιας γνώσης κατέχουμε.
-το πόσο βάρος έχει η γνώμη καποιου απο εμάς μετράει με τη πρότερη πορεία του στο χώρο του φιλοτελισμού.Αυτο το μαθαίνεις βλεποντας προηγούμενες απόψεις του στο φορουμ,στα φιλοτελικά περιοδικά,στη δράση του στα φιλοτ.σωματεία.
-τέλος,πηγαίνοντας στο δια ταύτα,επειδη μιλάμε για ΜΚΕ και μια σωστη ταξινόμηση γίνετε πάντα οταν έχουμε το γραμματόσημο στο χέρι μας,εν τούτοις και ηλεκτρονικά κατα πολύ μεγαλο ποσοστό θα ταυτοποιηθεί σωστα ένα γραμμ.,όμως,θέλουμε πολυ΄καλύτερες φωτο,καθαρές και με σωστη αναλυση.Αν δεν γίνετε λόγω του μεσου που έχεις,πχ τηλ.με λίγα mb καμερας,τότε τραβάς φωτο με το πολύ τρια γραμμ.στο πλάνο σου.Αυτο ισχύει και για τις πίσω όψεις του γραμμ.

costasirun

costasirun


Με τη ευκαιρία και εγώ της αναφοράς σου στη θ.56 παραθέτω τη πρώτη σελίδα του σφάλματος θ.56 του 10λ,όπως τη παρουσιάζω εκθεσιακώς :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][/quote]

Πάνο, εξαιρετική όπως μας έχεις συνηθίσει η αρχή της παρουσίασης σου για το σφ.56 του 10λεπτου ..μιαν απορία έχω: εάν η λευκή κηλίδα στον μαίανδρο της θέσης 56 είναι πρωτογενές σφάλμα και αν εμφανίζεται σε όλες τις εκδόσεις;Ρωτάω γιατί στο δικό μου 10λεπτο δε φαίνεται και ο Κούνδουρος την δίνει b2-e στο βιβλιο του 2011

Takis



Καλησπέρα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας γαι την κατάταξη των δύο αυτών γραματοσήμων.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Jim1998



Ναι κατανοώ και θα τα φωτογραφίσω καλύτερα

zsathens

zsathens

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Καλησπέρα! Παρουσίαζω μια πρωτη προσπάθεια "Συγκεντρωτικής χρωματολόγησης" των ΜΚΕ περιόδου 1861 Paris Print αρχικά , λόγω της εξαιρετικής δυσκολίας στην χρωματική κατάταξη ειδικά για εμάς τους αρχάριους/μέσους συλλεκτες .... Θα σας παρακαλούσα οποιοδήποτε λάθος ή κατεύθυνση να μου το επισημάνεται! Ευχαριστώ Πολύ!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κώστα κοίτα,δύο θέματα :
- στα εκθεσιακα φυλλα τις προσωρινές τις βαζω ενιαια για αυτο και το 1861
- υπαρχει το ιδιο σφαλμα στη θεση 28 και αυτο αν θυμαμαι ειναι παλαιότερο....
....ομως απλα δεν ξεχωριζεις σε ποια θεση ανηκουν γιατι ειναι τα ιδια,πρεπει να ερθει το 1864 για να γινει η γρατζουνια στα ΜΜ και να ξεχωρισουν οι θεσεις

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Φιλε zathens τα 2λ σου φαινονται λιγο ταλαιπωρημένα σαν κατασταση,σαν να εχουν ενα ξεθωριασμα,μια φθορά...
Παντως μοιαζουν ,σαν προσωρινό κακέκτυπο το πρώτο ,και παρισινό το δευτερο.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι πολυ ωραια παρουσίαση των Παρισινων,μια,δυο  παρατηρησεις.το καφεκόκκινο.1λ πρεπει να ειναι πιο αντιπροσωπευτικό,δηλ.με πιο κοκκινη αισθηση και μετά στο 40λ δεν νομίζω να υπαρχει πρασινο χαρτι ,παρά μονο μπλε .Τέλος ,οσο αφορα το πρωσσικο μπλε στα 20λ, ειναι νεα θεωρια ,νομίζω θέλει ακομα ερευνα.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Like a Star @ heaven What a Face
Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε: στο 40λ δεν νομίζω να υπαρχει πρασινο χαρτι ,παρά μονο μπλε 

Βέβαια κοιταω πως ο Καραμήτσος το αναφέρει στο κατάλογό του,σαν μια σχετικά σπανια απόχρωση και βαση της τιμής,ομως ευρήματα που ειναι νέας κοπής καλο ειναι να είμαστε επιφυλακτικοι...
Ενα τρανταχτό παραδειγμα,
το " no typical imperession" που παρουσίασε ο Τσεριωτης το 1991 για τα 1λ επιμελιμένα,ο hellas  το περιέλαβε στο καταλογο στις εκδόσεις του 06,08,10,12 και μετά ηρθε ο ίδιος ο expert με νεα ανακοινωση και αναιρεσε την ανακαλυψή του.Ετσι και ο καταλογος το εβγαλε αλλα καποιοι συλλεκτες αγορασαν αυτο το γραμμ.τα προηγουμενα χρόνια....
Μη πάω και λίγο παλαιοτερα με το αναποδο "0" στα 10 & 20λ των συνεχόμενων εκδόσεων ,που ηταν σε ισχυή σε μελετες και κυριως σε καταλόγους/δμπρ,από το 1933 μεχρι το 2002....

zsathens

zsathens

Ευχαριστώ πολυ! Για να είμαι ειλικρινής τις φώτο τις πήρα απο τους online καταλόγους του καραμήτσου.... οπότε θα κοιτάξω μηπως βρώ και ασφράγιστες φώτογραφίες. Καλημερα και καλη συνέχεια!

heretic77

heretic77

Εχω την εντυπωση οτι τα 80λεπτα ειναι αναποδα οι αποχρωσεις

heretic77

heretic77

Αυτο τι εκδοση ειναι ρε παιδια? Σκουρο μπλε, ισως θεση 50

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Takis



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 44 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 43, 44, 45 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης