Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 46 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 43 από 50]

USGreek

USGreek

Theosal έγραψε:
Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Διαφωνώ κατηγορηματικά στο οτι τα 2 παραπάνω 30λ ανήκουν στους πλαστούς τύπους Genoa.
Kύριο χαρακτηριστικό των τύπων Genoa είναι η μη σπασμένη κυμματοειδής γραμμή.
Η γραμμή των 2 παραπάνω παραδειγμάτων είναι σπασμένη στο επίμαχο σημείο.
Το μόνο βέβαιο είναι οτι δεν ανήκουν στους τύπους Genoa.
Νίκο έχεις υπόψη σου κάποια άλλη έκδοση πλαστών που μπορεί να περιλαμβάνει την σπασμένη κυματοειδή; Εγώ δεν βρήκα καμία που να εμπεριέχει όλα αυτά τα στοιχεία... Γι' αυτό και κατέληξα στον τύπο που προανέφερα.

Βγάλαμε τελικά καμία άκρη με τα 30λεπτα μας αγαπητέ Θεόφιλε;

Theosal

Theosal

Όχι, αν και χρωματικά και με αλλά στοιχεία που έχω την τύχη να ανακαλύπτω με παραπέμπουν σε δοκίμια, υπάρχουν και άλλα στοιχεία, όπως η καντήλι τόσα στο μαίανδρο δεξιά που ανέδειξα που μιλάνε για πλαστά.... 

Δεν ξέρω, θα πρέπει να ρωτήσω και άλλων την άποψη...


Μόλις μάθω κάτι θα σε ενημερώσω και σένα..

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Για τα παραπάνω αντίτυπα έχω μια ιδέα αλλά αφού δεν είμαι ακόμα απόλυτα βέβαιος δεν θα εκφέρω γνώμη, πόσο μάλλον δημόσια.
Αυτό για το οποίο είμαι απόλυτα βέβαιος το έγραψα ήδη, δεν ανήκουν στους πλαστούς τύπους Genoa.

Πιθανότατα ανήκουν στους συγκεκριμένους τύπους δοκιμίων:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(Για περισσότερα διαβάστε étude σελ. 132)

https://xartomoutro.wordpress.com/

USGreek

USGreek

Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:
Νίκος Καρνιαουτάκης έγραψε:Για τα παραπάνω αντίτυπα έχω μια ιδέα αλλά αφού δεν είμαι ακόμα απόλυτα βέβαιος δεν θα εκφέρω γνώμη, πόσο μάλλον δημόσια.
Αυτό για το οποίο είμαι απόλυτα βέβαιος το έγραψα ήδη, δεν ανήκουν στους πλαστούς τύπους Genoa.

Πιθανότατα ανήκουν στους συγκεκριμένους τύπους δοκιμίων:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(Για περισσότερα διαβάστε étude σελ. 132)

Εξαιρετικά νέα Smile 
Thanks Νίκο!

costasirun

costasirun

Καλημέρα

Θα έλεγα καθαρισμένων πλακών αν κ δεν είμαι σίγουρος για απόχρωσην

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Elboiteu

Elboiteu

I know that about the broken line :

False with broken line :
- Constantinople (Alissafi) but not same place on the line (close to the up)
- Lyon (Sperati) 1 lepton broken on first line

False without broken line : 
- Istanbul (print in Belgium)
- Hambourg (Spiro)
- Turin (Erasmo Oneglia)
- Genève (Fournier)
- Gênes (Imperato)
- Lyon (Sperati) false essay

https://philateliehellenique.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Thanks for the tips Elboiteu

It could be Alissafi forgery

costasirun

costasirun

Πλάκες ή συνεχών αυτό..με μπερδεύει ο ΑΕ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μα δεν ειναι δύσκολη περίπτωση...
Αυτό το βαθύ ,σχετικά ,μπλέ χαρτί υπάρχει μόνο στις συνεχόμενες.Εξάλλου στις καθ.οι δυο πλευρές του καθε ψηφιου ειναι σχεδον ισες ,εδω υπαρχει σχεδόν διπλάσια διαφορά παχους μεταξύ τους.

costasirun

costasirun

Γεια σας

Μέσα στον συφερτόν των 2λεπτων βρήκα ένα δια φορετικό με οριζόντιον γραμμωτόν βάθος όπως και τα μονόλεπτα hellas 15b των συνεχών..ο κατάλογος hellas λέει ότι υπάρχουν αντίτυπα απο το 16A με κατακορυφα γραμμωτό βάθος αλλά δεν αναφέρει κάτι για οριζόντιο βαθος σε 2λεπτο..δυστυχώς έχει μικρή λέπτυνση απο ξένο σώμα πάνω αριστερά..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Στο τεύχος Μαΐου-Αυγούστου 2016 της Φιλοτελικής Λέσβου δημοσίευσα 5λ της περιόδου με σαφή ίχνη κάθετης γράμμωσης.
Συνεχώς έχουμε νέα ευρήματα.
Κάποια στιγμή, όταν οι ανακαλύψεις αυτές τεκμηριωθούν και με νέα αντίτυπα και γίνουν ευρύτερα γνωστές, θα περάσουν ως ποικιλίες και στους τιμοκαταλόγους.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Theosal

Theosal

Πολύ ωραια Νίκο! Μέρα με τη μέρα εμπλουτίζονται τα στοιχεία αναγνώρισης όπως και οι ποικιλίες της αγαπημένης μας ενασχόλησης!!

costasirun

costasirun

Καλημέρα παιδιά

Υποψιαζομαι ότι το 80λεπτο κάτω δεξια μπορει να ειναι το δυσκολο βυσσινι cherry red Hellas 22c..η διαφορα στο χρωματισμό αν και δεν φαινεται καλα στη φωτο  με το ματι φαινεται καθαρα..διπλα του με στικτή 67 έχω βάλει το πιο βαθύ καρμινοχρωμο απο τα 80λεπτα μου..

url=https://servimg.com/view/20120017/427][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

USGreek

USGreek

Κωστα μπορεις να τα σκαναρεις? Οι φωτο αν δεν ειναι με σωστο φωτισμο, πολυ καλη καμερα κλπ., δεν αποδιδουν το αναμενομενο αποτελεσμα.
Μακαρι να ειναι το cherry red!

costasirun

costasirun

USGreek έγραψε:Κωστα μπορεις να τα σκαναρεις? Οι φωτο αν δεν ειναι με σωστο φωτισμο, πολυ καλη καμερα κλπ., δεν αποδιδουν το αναμενομενο αποτελεσμα.
Μακαρι να ειναι το cherry red!

Έχεις δίκαιο Δημήτρη αλλά δυστυχώς δεν έχω σκάννερ..θα προσπαθησω τις επόμενες μέρες να το σκανάρω κάπου και να ανεβάσω τις φώτο..

USGreek

USGreek

Υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις αν η σφραγιδα ειναι η ΠΑΤΡΑ (9)?

costasirun

costasirun

Δε φαινεται σχεδον καθολου η σφραγιδα[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

..και δεν φαινεται για να έχουμε ένα κομβικό επιχείρημα ,αλλά το κυριότερο ειναι η απόχρωση,δεν ειναι βυσσινι-κερασόχρωμο,αλλα βαθύ καρμινόχρωμο.Το κερασί είναι μια ιδιαίτερη απόχρωση του κόκκινου,βαθιά,σαν αίμα νωπό[μπρρρ]

Theosal

Theosal

9 νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι γιατί και το στοιχείο στο κάτω μέρος της σφραγίδας, που φαίνεται, δεν δείχνει να είναι, αλλά και το όνομα ΠΑΤΡΑΙ, δεν μοιαζει να ταιριάζει, αφού, εμένα τουλάχιστον, το όνομα μου φαίνεται ακόμη μικρότερο, πχ ΥΔΡΑ!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Με αφορμή το χθεσινό ποστάρισμα της μπάντας των τριών στα 10λ,εδώ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και σε συζήτηση με φίλο πριν απο λίγο,σχετικά με το ερώτημά του,''πώς και δεν πήγες να εξετασεις το λοτ απο κοντά?'',απαντάω και σημειώνω προς καθε ενδιαφερόμενο πως τα πραγματα έχουν ως εξής :

η καταγραφή των σφαλμάτων πλάκας ξεκινάει απο το 1897,όπου ο Glasewald αρθρογραφεί σε φιλοτελικό περιοδικό της Μ.Βρετανίας παρατηρήσεις επί των ΜΚΕ,όσο αφορά ποικιλίες που συναντούσε.Εκτοτε και άλλοι μελετήτές έγραφαν σε περιοδικά των χωρών τους,Ελληνες,Νικολαϊδής,Γιαννιώτης,και ξένοι,Becton,Brunnel,DeSmeth,Pemperton,Morris και πολλοί άλλοι,περιγράφοντας σφαλματα πλάκας.Ολη αυτη τη γνώση συγκέντρωσε και αναλυτικότατα περιέγραψε ο Τρ.Κωνσταντινίδης στη Μελέτη 1933.Η επόμενη συγκεντρωτική καταγραφη των σφαλμάτων πλακας ήταν το 1955 απο το Ν.Γαρα στο βιβλίο του,που εκεί πρόσθεσε και άλλα που ειχαν ανακαλυφθεί στα μετα της Μελέτης έτη,ακολούθως το 1972 ο Ε.Φαίππέας,μετά το 1984 ο Μ.Καίτατζίδης,το 1995 ο Ν.Ασημακόπουλος και τέλος ο Γ.Κούνδουρος το 2011.

Το σφαλμα λοιπόν θέσης 35 στη αξία των 10λ ''γρατζουνιά,σαν οξεία,στη επανω επιγραφή,δεξιά'' καταγραφηκε στο βιβλίο του Φαϊππέα,στου Καϊτατζίδη,στου Ασημακόπουλου και τέλος στου Κουνδουρου.
Οι τρεις πρώτοι τοποθετούν την εμφάνιση του σφαλματος,συνέπεια της απροσεξίας ίσως καποιου τεχνικού της εποχής,κατα τον καθαρισμό της εκτυπωτικής πλάκας,που προξένησε βλαβη επάνω της ,πιθανόν με καποιο εργαλείο,και έτσι έκτοτε εκτυπωνόταν τα γραμμ.με αυτο το εκτυπωτικό σημαδι ,το 1876.Πραγμα που σημαίνει πως έχουμε εμφανιση στη θεση 35 στα κοκκινα πορτοκαλί της έκδοσης σε υποκίτρινο χαρτι 1875-80.
Ετσι λοιπόν και εγω χωρίς κανένα δισταγμό,με το που ανάφερε ο δημοπράτης τις θέσεις και ειδα θέση 35 στις 1875/80,με φωτο πίσω όψης,το απέκτησα αδιαφορώντας για την εμπρός όψη ,καθώς βασιζόμενος στους μελετητές δεν χρειαζόταν η ενέργεια της εξετασης πριν τη αγορα,καθώς ηταν σιγουρο πως η θ.35 έφερε αυτο το σφάλμα.
Ομως έρχετε ο Κούνδουρος το 2011 και αποκαταστά τα πράγματα και σημειώνει στο βιβλίο του,στη θέση 35 των 10λ,το σφάλμα ασφαλώς,αλλά με την ένδειξη ''g'' που αυτο σημαίνει κατα τη ορολογία του,αναφορά στη τελευταιά και μόνο έκδοση,ύπαρξης αυτου του σφάλματος !!

Συμπέρασμα
οι μελέτες  στα κλασσικά γραμμ.και ειδικά της ΜΚΕ, έχουν την σημασία τους,υπό το πρίσμα της χρονολογικής σειράς τους,καθώς το πεδίο αυτό, όπως κοινώς ομολογουμένως ειναι, μετα απο 160 χρόνια σχεδον, όχι πλήρως μελετημένο,συνεχώς έρχονται στη επιφάνεια νέα ευρήματα,που πολλές φορές αναθεωρούν προηγούμενα,και αυτο ακριβώς συνέβη στη περιπτωση που περιγράφω,ή μελέτη του 2011 αποσαφήνισε την περίπτωση της θ.35 σε συγκριση με τις παλαιότερες,και έτσι αν εγώ πήγαινα κατευθείαν στον Κούνδουρο δεν θα αγόραζα την επίμαχη τριάδα.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 43 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 46 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης