Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 46 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 42 από 50]

semi-analogue



Ναι ητανε ελληνας και εκανε αθλια συσκευασια. επειδή ομως δεν ειμαι ο τυπος που θα θελησει να βρει τα γραμματοσημα σε καλυτερη κατασταση και να χωσει λεφτα, τουλαχιστον σε αυτή τη φαση, νομιζω οτι ητανε μια καλη ομαδα εκπαιδευτική... τι, εδωσα πολλα 18 λιρες δημοπρασια???   δε νομιζω.. τα ταχυδρομικα του ητανε πολλα και αθλια..

ΥΓ: καμια αναγνωριση θα κανουμε ή μονο για τα φραγκα θα συζητάμε εδω μεσα? Razz

Theosal

Theosal

Χαίρεστε. Καμία άποψη γι’ αυτό το 10λεπτο; Έχει διπλοεκτύπωση, αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι καθαρή διπλοεκτύπωση...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Μπραβο Θεόφιλε!!

Εξαιρετικό..Εγώ βλέπω διπλοεκτύπωση σε ολόκληρην την όψη..

Theosal

Theosal

Το μόνο κακό είναι ότι έχει δυο σκισίματα δεξιά αριστερά, ειδάλλως είναι αξιόλογο..

heretic77

heretic77

Θελω να θιξω ένα θέμα που βλέπω οτθ έχει πάρει διαστάσεις, και αναφέρομαι στα λεγόμενα 'σφαλματα πλακας'. Βλέπω ότι υπάρχει γενικώς μια παρανοηση σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία. Εξηγουμαι. Τις προάλλες έκανα μια σουμα στα δεκαλεπτα 80-86 σε ότι αφορά τις θέσεις που εχω. Διαπίστωσα ότι αυτες που μιυ λείπουν είναι καποιες εντελώς αδιαφορες ενω κάποιες με σφαλματα που τιμολογουνται με συντελεστές τις εχω πολλες φορές. Δηλαδή ενω κανονικά λογω σπανιοτητας θα έπρεπε κανονικά να τιμολογουνται παραπάνω,  τιμολογουνται ετσι καποιες περισσότερο κοινες. Κοιτουσα τα σφαλματα πλακας του δεκαλεπτου και σε λιγο αυτα που εχουν σφλαλματα θα είναι περισσότερα απο αυτα που δεν έχουν!  Θέλω να πω ότι πέφτουμε στην παγίδα των εμπορων που έχουν βρει ενα ωραιο τρικ για να ανεβάσουν τις τιμές. Λέει ο κατάλογος 8 ευρω το απλο δεκαλεπτο 80-86 και αρχίζει μετα τους συντελεστές. Στο τέλος δηλαδή αυτα που θα τιμολογουνται 8 ευρώ θα είναι λιγότερα από τα αλλά με σφαλματα! Δε γίνεται καθε μικρη γραμμουλα να την κάνουμε θέμα λες και ανακαλύψαμε την Αμερική. Δε λεω, κάποια απι αυτά που χτυπάνε στι ματι ναι, να μπει συντελεστής, 2-3 στα 150, οπου θα έχει και νοημα, πχ σφαλμα πιπας στα 30λεπτα, αλλά τώρα να λεμε τιμολόγηση ιδιαίτερη σε μια τυχαία γραμμη παει πολυ. Για τη μελέτη φυσικά συμφωνω αλλά στο θέμα τιμολογηση έχει γίνει μεγάλη παγιδα το θεμα αυτο. Με την ίδια λογικη ολες οι μκε είναι ξεχωριστες γιατί καθεμία απο αυτες έχει την ιδιαιτεροτητα της και εκνευριζομαι επειδή καποιοι που εχουν τα μέσα και βαρύτητα στο να επηρεάζουν την αγορά αξιολογουν καποιες ακριβα. Και οι δικες μου κεφαλες έχουν στοιχεία μοναδικοτητας αλλά δεν εκδιδω καταλογο ωστε να τα κανω διασημα και να τα πουλαω στο θεο μετα. Όπως και οι περισσότεροι απο εσας

Theosal

Theosal

Πόσο θα συμφωνήσω μαζί σου δεν λέγεται.. όταν σε ένα μαζικό πακετο 10λέπτων, 80-86, όπως λες πετυχαίνεις 4 και 5φορες την θέση 126 γιατί θα πρέπει να είναι με μεγάλους συντελεστες?? Πχ η 64 είναι πιο δύσκολο να την εντοπίσεις και ας μην έχει σφάλματα.. ή ακόμη και η 110 ή η 71. Αυτές πόσο θα μας την πουλούσαν οι κκ έμποροι; 10, 20 φορές πάνω; Δεν το γνωρίζω και έχω τις ίδιες ανησυχίες μαζί σου, τώρα που έχω μπει στο τριπακι των θέσεων...

SHH_Egeo

SHH_Egeo

heretic77 έγραψε:Θελω να θιξω ένα θέμα που βλέπω οτθ έχει πάρει διαστάσεις, και αναφέρομαι στα λεγόμενα 'σφαλματα πλακας'. Βλέπω ότι υπάρχει γενικώς μια παρανοηση σε ότι αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία. Εξηγουμαι. Τις προάλλες έκανα μια σουμα στα δεκαλεπτα 80-86 σε ότι αφορά τις θέσεις που εχω. Διαπίστωσα ότι αυτες που μιυ λείπουν είναι καποιες εντελώς αδιαφορες ενω κάποιες με σφαλματα που τιμολογουνται με συντελεστές τις εχω πολλες φορές. Δηλαδή ενω κανονικά λογω σπανιοτητας θα έπρεπε κανονικά να τιμολογουνται παραπάνω,  τιμολογουνται ετσι καποιες περισσότερο κοινες. Κοιτουσα τα σφαλματα πλακας του δεκαλεπτου και σε λιγο αυτα που εχουν σφλαλματα θα είναι περισσότερα απο αυτα που δεν έχουν!  Θέλω να πω ότι πέφτουμε στην παγίδα των εμπορων που έχουν βρει ενα ωραιο τρικ για να ανεβάσουν τις τιμές. Λέει ο κατάλογος 8 ευρω το απλο δεκαλεπτο 80-86 και αρχίζει μετα τους συντελεστές. Στο τέλος δηλαδή αυτα που θα τιμολογουνται 8 ευρώ θα είναι λιγότερα από τα αλλά με σφαλματα! Δε γίνεται καθε μικρη γραμμουλα να την κάνουμε θέμα λες και ανακαλύψαμε την Αμερική. Δε λεω, κάποια απι αυτά που χτυπάνε στι ματι ναι, να μπει συντελεστής, 2-3 στα 150, οπου θα έχει και νοημα, πχ σφαλμα πιπας στα 30λεπτα, αλλά τώρα να λεμε τιμολόγηση ιδιαίτερη σε μια τυχαία γραμμη παει πολυ. Για τη μελέτη φυσικά συμφωνω αλλά στο θέμα τιμολογηση έχει γίνει μεγάλη παγιδα το θεμα αυτο. Με την ίδια λογικη ολες οι μκε είναι ξεχωριστες γιατί καθεμία απο αυτες έχει την ιδιαιτεροτητα της και εκνευριζομαι επειδή καποιοι που εχουν τα μέσα και βαρύτητα στο να επηρεάζουν την αγορά αξιολογουν καποιες ακριβα. Και οι δικες μου κεφαλες έχουν στοιχεία μοναδικοτητας αλλά δεν εκδιδω καταλογο ωστε να τα κανω διασημα και να τα πουλαω στο θεο μετα. Όπως και οι περισσότεροι απο εσας

Bravo Δημήτρη !!
Η τρίχα εχει γίνει τριχιά και οι έμποροι το εκμεταλεύονται στο έπακρον!!


_________________
Knowledge not shared is lost

heretic77

heretic77

Τη θεση 64 δε την εχω βρει και εγω φιλε theosal Smile και μαλιστα μερικες θεσεις επειδη δεν εχουν εμφανη σημαδια αναγνωρισης τις βρισκεις μονο απο σποντα (πχ αν εχεις καποιο ζευγος, τριαδα κλπ)

Theosal

Theosal

Το γνωρίζω πολύ καλά Δημήτρη στην προσπάθεια μου να κάνω ανασύσταση φύλλου η πλάκας 10λεπτων 80-86 που.λεμε...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Για να ρωτησω,ετσι για  να υπαρχει και καποιος αντιλογος,η θ.79,με το γνωστο σφαλμα της διπλης τελείας στη πανω επιγραφη,ειναι μοναδική στα 150 γραμμ.του φύλλου ?
Και αν ναι ,τότε δεν πρεπει να πάρει ενα Χ2 τουλάχιστον σε συγκριση με τη 64 που δεν παρουσιάζει μια εμφανή διαφορα με τα άλλα γραμμ του φύλλου?

Theosal

Theosal

Νομίζω ότι είναι μοναδική η θέση 79 με τη μοναδική διπλή τέλεια που αναφέρεις. Επίσης μοναδική είναι η 126 με τις πέντε γραμμές στο κάτω άκρο του μεταλλίου.
Όπως μοναδική είναι και η 54 και η 116 και η 100, η 50 και η 1. Τι έχει η 1, όπως και η 64; Τίποτα ιδιάιτερο!! Δεν θα πρέπει να έχουν μια υπεραξία και μόνον που δεν έχουν τίποτα σε σχέση με όλες τις άλλες που έχουν κάτι; Αλλά αν κάποια θέση δεν έχει κάποιο πολύ ιδιαίτερο σφάλμα, όπως η 126, και έχει απλά κάτι όπως η 79, τότε  θεωρούνται αυτά (τα σφάλματα) μόνο σημάδια αναγνώρισης και όχι σφάλματα;
Και εδώ θα πω: Θεωρώ πως όχι, δεν πρέπει να παίρνουν ΥΠΕΡΑΞΙΑ.-
Γιατί;
1ον. Διότι, μπορώ να πω ότι πιο εύκολα έχω βρει την 126 σε πολλαπλά αντίτυπα στη μεγάλη μπάζα που πηρα το καλοκαιρι, αλλά όχι την 64, την 117, την 24 και την 71...
2ον. Διότι, κανονικά σφάλμα πλάκας θα έπρεπε να θεωρηθεί πχ το 5φυλλο ανθέμιο στα 1λεπτα που εμφανίζεται από τα δοκίμια και όλα εκείνα που εμφανίστηκαν από τις Απαρχές ακόμη των πλακών.... Όλα τα άλλα είναι δευτερογενή κΑι τριτογενή και ++γενή!! Και βασικότερο τα δημιούργησε ένας και μοναδικός παράγοντας: η αδιαφορία των εργατών!!!
Πρωινή ανασκόπηση και αντιλογος.

Tasos

Tasos

Καθε θέση κύριοι ειναι μοναδική!!!

Κάθε σφάλμα-στίγμα δίνει κάτι για τον προσδιορισμό θέσεως στην πλάκα!!!

Αλλα όσα σφάλματα επαναλαμβάνονται είναι σφάλματα πλακός!!!

Και τα δευτερογενή-τριτογενή ειναι σφάλματα εκτύπωσης επίσης!!!

Άρα έχουν μία υπεραξία!

Και μία απροσεξία-αδιαφορία των εργατών όπως αναφέρθηκε τα κατατάσσει μονάδικά,  άσχετα αν προκλήθηκαν για μία ή και περισσότερες φορές διάφορα σφάλματα(π.χ διπλοεκτύπωση) και έχουν μία υπεραξία γιαυτό που δημιούργησαν!!!

Γιαυτο μην ισοπεδώνουμε την Κεφαλή του Ερμή με πρόσχημα την κρίση στον βωμό τις ανέχειας,  γιατι αν κάποτε θέλετε να εκποιήσετε τότε θα το κάνετε και εσείς αυτό να αναφέρετε το κάθε σφάλμα με προσδόκια το ίδιο το σφάλμα να σας δώσει τα μέγιστα!!!

Το αν ένα γραμματόσημο είναι φθηνό ή ακριβό ρυθμίζεται δυστυχώς απο τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.

Επειτα το παιχνίδι της συλλογής ειναι το "σφάλμα" και όχι η απλή απεικόνιση!!!


Υ.Γ. Δεν θάχε νόημα αν δεν ήταν αυτά... Την αποψή μου σας μεταφέρω στο θέμα αυτό... Καλημέρα σας!

Theosal

Theosal

Η άποψη ήταν πολύ κάθετη και με στοιχεία μαθήματος και καθοδήγησης, γιατί δεν κατανοούμε το "αυτονόητο"....

Μοναδικά τα σφάλματα θα ήταν αν εμφανίζονταν μόνον μία φορά, το λέει και η λέξη!! Σφάλματα επαναλαμβανόμενα είναι ενδείξεις θέσεως/-ων και όχι λαβή για να αυξάνεται η τιμή τους. Τώρα, αν λαμβάνουν υπεραξία αυτό σίγουρα έγκειται στην ζήτηση και την προσφορά!!!
Πόσες φορές, άλλωστε, δεν έχουμε δει και ακούσει γραμματόσημα που θεωρούνταν σπάνια, τουτέστιν ακριβά έως πανάκριβα, να χάνουν την αξία τους όταν εμφανίστηκαν στην αγορά αρκετά περισσότερα κομμάτια απ' ότι σε κανονικές συνθήκες!!!!

Δεν θέλω θα ρίξω, και δεν θα θίξω κανέναν έμπορο, μικρό ή μεγάλο, ή όποιον από εμάς θελήσει κάποια στιγμή να πουλήσει κομμάτια της συλλογής του, γιατί έχουμε όλοι θυσιάσει μικρά ή μεγαλύτερα ποσά για την αγορά της συλλογής μας, απλά δεν μπορεί κάθε τρίχα να γίνεται τριχιά και να πλουτίζουν κάποιοι στις πλάτες των πολλών που έχουν μια αρρώστια: τον ΦΙΛΟΤΕΛΙΣΜΟ!!!!!!

heretic77

heretic77

Υπεραξια παιρνει καποιο γραμματοσημο οταν σε κατι διαφερει σε σχεση με το συνολο και αυτο του δινει μια σπανιοτητα. Οταν δηλαδη ενα σφαλμα κανει το γραμματοσημο μοναδικο σε ΣΧΕΣΗ με τα υπολοιπα. Οταν ολα τα γραμματοσημα ειναι μοναδικα, τοτε δεν υπαρχει 'συλλεκτικη΄μοναδικοτητα μιας και ολα ειναι ετσι!! Ειναι λιγο οξυμωρο βεβαια αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Φανταζομαι πως τοτε (προσωπικη αποψη) απο τα 'μοναδικα΄αυτα σφαλματα θα παρουν υπεραξια καποια που ειναι πιο εμπορικα με την εννοια οτι ειναι πιο εντυπωσιακα. 
Απο εκει και περα, φυσικα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης, αλλα στα οικονομικα ο νομος της προσφορας και της ζητησης επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες. Ενας απο αυτους ειναι (στο αντικειμενο μας) η υπαρξη διαφορων τιμοκαταλογων οπου αυθαιρετα ο συγγραφεας δινει καποιους συντελεστες. Οποτε η προσφορα και η ζητηση επηρεαζεται. 
Απο εκει και περα ειμαι υπερ του να βρισκουμε τετοια σφαλματα για λογους μελετης γιατι καθε ενα απο αυτα προσδιοριζει τη θεση του γραμματοσημου στο φυλλο και αυτο ειναι σημαντικο. Αλλο το ενα ομως αλλο το αλλο. Και επειδη ειπωθηκε κατι για το τι θα καναμε σε περιπτωση πωλησης, φυσικα και θα τα περιγραφαμε ωστε να τραβηξουμε την προσοχη των αγοραστων. Επισης αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Η συζητηση γινεται στη γενικη κουβεντα για το γραμματοσημο και με γενικους ορους και οχι για πρακτικα πραγματα.

heretic77

heretic77

Υποψιν κ. Theosal οτι σε θελω να κανεις ανασυσταση πλακας στα red-orange !!! δεκαλεπτα 80-86 !! εκει ειναι η μαγκια χαχα!! Υποψιν η 126 θεση μου λειπει !

Theosal

Theosal

Που σου λείπει η 126? Στα red orange ή στα red; Να σου στείλω ρε Δημήτρη!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Επιτρέψτε μου να τοποθετηθώ πιο συγκροτημένα,έχω και μια σχετική ευχέρεια χρόνου τώρα...
Συλλέγω σφαλματα πλάκας των μεγάλων κεφαλών απο το 1998,αποκτώντας εκθεσιακά φύλλα με ΜΚΕ που έφεραν σφ.πλάκας,απο δμπρ Βλαστού.Εκτοτε η συλλεκτική πορεία μου είναι αποκλειστικά αυτό το πεδίο,και αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να αναδείξω τη συλλογή μου στη Ερμής 2017,και οπωσδήποτε και στις μελλοντικές εκθέσεις,επι του συνόλου των αξιών της ΜΚΕ,καθώς στη προηγούμενη έκθεση ειχα παρει μέρος με έκθεμα μονολέπτων.

Λογω του ότι η συζήτηση έχει πάρει την οικονομική διάσταση σαν βάση,θα σταθώ σε αυτό και θα σας περιγράψω λίγο τα πράγματα,κάνοντας και μια ιστορική αναφορά.

Τα σφάλματα πλάκας πρωτοαναφέρθηκαν απο το 1897 απο Αγγλούς μελετητές,στη πορεία ανακοινώθηκαν αρκετά ακόμα και απο άλλους,φτάνοντας στο 1933 που παρουσιάστηκαν συνολικά απο τον Τρ.Κωνσταντινίδη στη Μελέτη 1933.Ο σκοπός του βιβλίου τότε ήταν να δώσει και οικονομική διάσταση στη παρουσίαση του συνόλου των ΜΚΕ,όμως τότε δεν κατέστη δυνατό,όπως και οι επόμενες μελέτες και οι αναφορές που ακολούθησαν.Αυτό όμως κράτησε περίπου ως τα τέλη της δεκ,του 70,όπου ο κατάλογος Βλαστού τιμολόγησε επι του συνόλου των εκδόσεων τρία σφάλματα :
-1λ θέσεις 44 & 55
-30λ θέση 10
Γιατί άραγε αυτά τα τρία μόνο?
Γιατι,και αυτό προς απάντηση των παραπάνω ενστάσεων που κατατέθηκαν,έφεραν έντονα,εμφανέστατα σφάλματα πλάκας.
Στα χρόνια που ακολούθησαν όλες οι δμπρ.εσωτερικού και κυρίως εξωτερικού,μη ξεχνάμε,άλλωστε το έχω αναδείξει στη πολύτιμη ενότητα στα άλλο site,στα χρόνια 1983-1992 εκποιήθηκαν οι σημαντικότερες συλλογές,όλα τα εμφανή σφ.πλάκας περιγράφονταν κανονικά,προσθέτοντας υπεραξία στα λοτ.
Εκτοτε,με προσθήκες στο Βλαστό άλλων δύο σφαλμάτων θ.1 και θ.20 στα 30λ,και απο τον hellas του σπανιότερου σφαλματος πλάκας ,στα Αθηναϊκά 60λ,των θέσεων 141-149,όλα με σημαντικές υπεραξίες,φτάσαμε στο 2008.
Εκει λοιπόν ο οίκος Καραμήτσου έκανε αυτό που έπρεπε να γίνει απο το 1933[αδικώ τον Χ.Ναλτσα που η δικιά του μελέτη του 1964 έδινε με άψογο τρόπο ,βάση συντελεστών, τις υπεραξίες που άρμοζαν στα γραμματόσημα,έχοντας μελετήσει αυτός και οι συνεργάτες του εκατονταδες χιλιάδες ΜΚΕ,όμως η μελέτη αυτή ποτέ δεν πήρε τη θέση της,σαν ένα βιβλίο αναφοράς...],έδωσε στο φιλοτελικό κόσμο την πραγματική διάσταση των συγκεκριμένων ΜΚΕ που έφεραν σφάλματα πλάκας.
Αραγε που να βασίστηκε?
Μα σε μένα !!!
Γιατί σε δμπρ το 2003 έβγαινε επιστολή 10λ και 40λ 1886 Αθήνα/Κερκυρα/Μπρίντεζι/Μπολόνια με καταληξη το Μόναχο,μια γνωστή επιστολή απο παλαιότερες δμπρ.και σε ''κοντρα'' στη αίθουσα μεταξύ τρίων διεκδικητών και ενός ακόμα απο το τηλέφωνο, κέρδιζε αυτός που ήθελε τη επιστολή γιατι το 40λ ήταν θέσης 134 με το σφάλμα πλάκας ''ελλειπών κάτω περιθώριο και μέρους της επιγραφής'',αφήνοντας πίσω του,τον ένα που ήθελε τη επιστολή πχ.,για το δρομολόγιο και το τέλος,τον άλλο για τη σπανιότατη σιδηροδρομική Ιταλική σφραγίδα,τον τρίτο γιατι έκανε ''ξέπλυμα''[λέμε τώρα].Σε χρήματα αυτό μεταφράζεται πέντε φορές επάνω την αρχική[υψηλη σχετικα] τιμή.
Το παραπάνω παράδειγμα σας δείχνει τι μεσολάβησε τα προηγούμενα χρόνια του 2008 στους οίκους δμπρ.,και ακόμα να προθέσω, οι συλλέκτες,μόνο ή και, σφλ.πλακας ήταν σταθερά πάνω απο 7 με 10,σε κάθε δμπρ.
Η γνώμη μου είναι ή εξής,όσο αφορά τη μελλοντική οικονομική διάσταση του συγκεκριμένου πεδίου:
μέσω της πρότασής μου στη περσινή συνέλευση της ΕΦΕ,διαβάστε και εδώ,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
έχω στο μυαλό μου μια ανατίμηση του συνόλου των σφαλμάτων πλάκας,σε αρκετές περίπτώσεις,καμια μείωση,μεγάλη ανατίμηση,βάση συντελεστών πάντα,σε φτηνότερες σφραγισμένες ΜΚΕ,εννοείτε επί συνόλου στις επιστολές που φερουν ΜΚΕ με σφαλματα πλάκας,ειδική τιμολόγηση για τα δοκίμια,και τέλος,στις προσωρινές ΑθηναΙκές εκδόσεις,που για να βρει κάποιος σφάλματα πλάκας πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια...
Ολες οι περιπτώσεις που αναφέρομαι,είναι ΜΚΕ που φέρουν σφαλματα πλάκας,έχοντας σε ισχύ δύο κριτήρια:
α- μέγεθος σφάλματος που αποτυπώνεται στη όψη του γραμμ.*
β- ιστορική διαδρομή σφάλματος-πχ.ο λεπτυσμένος κυκλος στα 80λ,δυσδιάκριτο σφαλμα σε πολλές περίπτώσεις,ιστορικό όμως λόγω αναφοράς του απο παλαιότατα,όπως και το πεντάφυλλο ανθέμιο που έθιξε ο φίλος μας παραπάνω.

Αυτές τις σκέψεις καταθέτω,θίχτηκε ένα πεδίο το οποίο γνωρίζω αρκετά καλά,τουλάχιστον στην οικονομική διάσταση,γιατι εν αντιθέση με τον φίλο μου Θεοσαλ,όταν ανακάλυψα 10λ θέση 126,1875/80 σε λοτ athens 6 γραμμ. χωρίς περιγραφή,θεώρησα μεγάλη τύχη να το βρώ....


*ορατό,χωρίς τη βοήθεια μεγενθυτικού φακού[για κανονικής όρασης άτομα]

costasirun

costasirun

Γεια σας παιδια

Ευτυχισμενο το νεον ετος και με υγεια για ολους!

αυτο το 20λεπτο το  πηρα για μερικα ευρω σαν 20λεπτο εκδοσεως 1871-72 , υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κακεκτυπο? Αν και βλεπω λευκο περιγυρο ο ΑΕ με μπερδευει..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Βεβαιότατα προσωρινό.

https://xartomoutro.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Ευχαριστώ πολύ, Νίκο

Καλή χρονιά σε όλους!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 42 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 22 ... 41, 42, 43 ... 46 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης