Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 26 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 49]

41Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Σεπ 06, 2017 10:33 pm

Theosal

Theosal

Ααα sorry δυσνόησα, αλλα είδαμε και εκείνο το ανιλλινης κάπου πιο πάνω ή σε αλλο ποστ και το παρεξήγησα... πολυ ομορφα κομμάτια τα κόκκινα-κεραμίδι..., όπως και τα χρώματος κόκκινου-σαρκίο χρωμίου (σολωμού) οποίας έκδοσης ...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Πεμ Σεπ 07, 2017 8:35 am, 1 φορά

42Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Σεπ 06, 2017 11:26 pm

heretic77

heretic77

Ναι για τα κοκκινα δεκαλεπτακια ενδιαφερομαι, ιδιως εκεινα τα κακεκτυπα Smile

43Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Σεπ 07, 2017 5:30 pm

Theosal

Theosal

Μπέρδεψα λοιπον τα ποστ, μπέρδεψα τα γραμματόσημα... ντροπή μου.... και φυσικά τα κόκκινα εκείνα!!! Τα απαίσια και ασχημόχρωμα σολωμό-σαρκόχρωμα, και εκείνα τα κεραμιδοκόκκινα του 75-80.... Τι χάλια γραμματόσημα σου αρέσουν βρε καημένε μου...!!!!

44Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Σεπ 15, 2017 4:33 pm

Varg83

Varg83

Πρόσφατο απόκτημα με ζεύγος του Hellas 26c και ημερομηνία αποστολής 14/ΙΑΝ/1870, πριν δηλαδή την περίοδο 1871-72 που τα κατέτασσαν εσφαλμένα παλαιότερα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]" />

45Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Σεπ 15, 2017 10:02 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...και, Δουρούτης στα εσωτερικού,Βλασσόπουλος στα εξωτερικού,οι ποιό αναμενόμενοι παραλήπτες....

46Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 11:37 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θελώ να μοιραστώ μαζί σας μια πολύ ωραία περίπτωση απόκτησης ενός λαχνού από δημοπρασία που έλαβε χώρα χθες.
Το ενδιαφέρον είναι πολυεπίπεδο,σαν φιλοτελική αξία,ασφαλώς σαν οικονομική διάσταση αλλά και η χαρά του συλλέκτη εξειδικευμένου πεδίου.
Το παρακάτω λοτ είναι έκδοση σε υποκίτρινο χαρτι 1875-80,εκκίνηση 20ε σε μένα με τελική 31,8ε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Kάποιος που θα το δει θα πει,ωραία,6 γραμμ.με τιμή καταλόγου 18ε,εδώ έχουμε F-VF καταστάσεις άρα χοντρικά 90ε κατάλογος καλή τιμή.Φιλοτελικά,4 πορτοκαλί,2 κόκκινα,σφραγίδες εύκολες,ενδιαφέρον υπάρχει στο δεύτερο γραμμ.που δείχνει την φθορα΄της εξωτερικής γραμμής πλαισίου,άρα δεν είναι φαινόμενο μόνο της τελευταίας έκδοσης,πράγμα που μας ''λέει'' πότε έγινε το τράβηγμα αυτο,τέλη 1879,αρχές 1880,αλλά και μας βοηθάει αν ποτέ βρούμε κάποιο 10λ της τελευταίας έκδοσης που μπορει να είναι ανευ ΑΕ 1875-80,εννοείτε αν είναι σφραγισμένο...
Και πάμε στο τρίτο σημείο ,αυτο της εξειδυκευμένης συλλογής.
Εχοντας μια γενική συλλογή ΜΚΕ όλων των αριθμών,εκτος του γνωστού[ Smile]και τουλάχιστον πέντε του 10λ αυτού όταν πήρα το κατάλογο στα χέρια μου το προσπέρασα αμέσως...όμως βλέποντας καλύτερα απο το internet το λοτ βρήκα ανάμεσά τους το πέμπτο γραμμ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,με μεγάλη χαρά ,καθώς έχει περιγραφεί απο τους μελετητές σαν σφάλμα που ανήκει μόνο στη τελευταία έκδοση,στη θέση 126,και ασφαλώς δεν το είχα.Τώρα μιλάμε για γραμμ.που αν το είχε μόνο του ,ο συλλέκτης σφαλμάτων,αλλά και στη περίπτωση που αυτος είναι και εκθέτης,ή πόσο μάλιστα αν αρθογραφεί σε φιλοτελικό περιοδικό το πληρώνει άδρα...
Ετσι λοιπον προσοχή μεγάλη όταν εξετάζετε ΜΚΕ προς αγορά,δεν βρίσκει μόνο ''κελεπούρια''ο theosal[ Wink ]ο καθένας προσεκτικός μπορεί Exclamation

47Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 11:56 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Well done! κύριε εξειδικευμένε συλλέκτη Smile
Και εγώ έχω βρεί στην συγκεκριμένη σε προηγούμενες.Σε ομαδοποιημένους λαχνούς δεν δίνουν ιδιαίτερη προσοχήcyclops

48Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 5:11 pm

Varg83

Varg83

Πολύ καλό! Να πω πως έχασα επειδή ξεχάστηκα λαχνό στο ebay που ήταν μεγάλο μπλοκ 10λπετων με το παραπάνω σφάλμα στην ανάπτυξη των θέσεων!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

49Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 7:21 pm

Midili

Midili

Ωραιος ο Βαγγελης.. Εγω να σου πω οτι τον εχασα τον λαχνο επειδη τον ειδα μια ωρα πριν την ληξη και πανω στην αναμπομπουλα ξεχασα να δώσω τιμη!! Εδωσα σε 1-2 αλλους.. Χα χα.. ειμαστε αρχηγοι...

50Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 7:23 pm

Varg83

Varg83

Εγώ τον είχα αποθηκεύσει και τον είδα κανα τρίωρο μετά και χτύπαγα το κεφάλι μου confused confused

51Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 7:25 pm

Midili

Midili

Αχιλλεα συγνωμη, εγραψα "Βαγγελη".. θα σας ανεβασω το βραδυ τι χτυπησα..

52Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 9:42 pm

heraldic40



Όταν ερθει το μπλοκ ( και τα μπλοκ ) , θα ανεβασω και την πισω οψη,ετσι για να μην μεινετε με το παραπονο Very Happy

53Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 10:25 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

heraldic40 έγραψε:Όταν ερθει το μπλοκ ( και τα μπλοκ ) , θα ανεβασω και την πισω οψη,ετσι για να μην μεινετε με το παραπονο Very Happy

heraldic40 όποια πέτρα του Ebay σηκώσει κάποιος,βρίσκεσαι απο κάτω Rolling Eyes
Πού να μάζευες και γραμματόσημα Suspect α

54Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 10:33 pm

Admin

Admin
Admin

heraldic40 έγραψε:Όταν ερθει το μπλοκ ( και τα μπλοκ ) , θα ανεβασω και την πισω οψη,ετσι για να μην μεινετε με το παραπονο Very Happy

να ξέρεις,
στη επόμενη πανελλήνια έκθεση που θα γίνει εσύ και ο SHH θα δεχτείτε πολύ μεγαλες πιέσεις για να συμμετέχετε Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Παρ Οκτ 20, 2017 2:03 am, 1 φορά

https://philotelists.forumgreek.com

55Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Οκτ 19, 2017 11:20 pm

Midili

Midili

Ανεβάζω και εγω τα δυο καινούργια μου μπλοκ με σφάλματα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

56Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 2:12 am

Admin

Admin
Admin

Ωραία,είχες κόκκινο τώρα και σε κιτρινοπορτοκαλι,το θ.75,το άλλο θ.107,έχει παρουσία σε πολλές εκδοσεις.
Παρατηρώ όμως δύο θεματικά,το πρώτο μπλοκ είναι έτοιμο να σκιστεί το χαρτί από την κακή γόμμα,κοινώς να το ""κόψει"",μήπως θα έπρεπε να το πλύνεις?,
και επισεις και τα δύο ειναι κομμενα στο μέσο ?
το πρώτο πέρα για πέρα και στο δεύτερο σχεδόν?
Χμ...

https://philotelists.forumgreek.com

57Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 6:48 am

Midili

Midili

Αυτα τα 2 μπλοκ ειναι 80-86 . Αυτο το σφάλμα το έχω στις τελευταιες 3 εκδόσεις , το κόκκινο που εχω στο προφίλ μου ειναι 75-80.
Για τη γόμμα δεν ξερω , οταν τα  λάβω θα το δω. Γενικά αυτα τα μικρά νερά που κάνει δε με προβληματίζουν. Μονο στην έκδοση 70-71 εχω κάποιο θέμα με  κάποια διλεπτα και σκεφτομαι να τα πλύνω.

58Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 7:28 am

Varg83

Varg83

Δεν ειναι κομμενα. Ειναι το τελειωμα του πλαστικου της θηκης. Αυτο φαινεται ξεκαθαρα στο δευτερο μπλοκ

59Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 9:05 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Midili έγραψε:Για τη γόμμα δεν ξερω , οταν τα  λάβω θα το δω. Γενικά αυτα τα μικρά νερά που κάνει δε με προβληματίζουν.

Μην αγχώνετε τον φίλο μου I love you
Η γόμμα δείχνει να είναι η λεγόμενη cracky (=ρωγμή) που δημιουργεί "σπασίματα".Είναι μια ιδιαίτερη γόμμα πολύ ενδιαφέρουσα και δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο γραμματόσημο Smile
Μόνο αυτή η γόμμα η λεγόμενη ελαιώδης διεισδυτική οταν συνδυάζεται με λεπτό πορώδες χαρτί δημιουργεί,αλλα και πάλι ΔΕΝ την πλένουμε.Στα 120 χρόνια έγινε ετσι.Μετά απο αλλα 120 δεν ξέρω,παρακολουθούμε την εξέλιξη  cyclops

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

60Η αξία των 10λ. - Σελίδα 3 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 9:49 am

heraldic40



Midili έγραψε:Αυτα τα 2 μπλοκ ειναι 80-86 . Αυτο το σφάλμα το έχω στις τελευταιες 3 εκδόσεις , το κόκκινο που εχω στο προφίλ μου ειναι 75-80.
Για τη γόμμα δεν ξερω , οταν τα  λάβω θα το δω. Γενικά αυτα τα μικρά νερά που κάνει δε με προβληματίζουν. Μονο στην έκδοση 70-71 εχω κάποιο θέμα με  κάποια διλεπτα και σκεφτομαι να τα πλύνω.

Tα νερα σιγουρα δεν είναι το πρόβλημα ,αλλα η γομμα.Στην προηγουμενη μεγαλη πωληση που εκανε ο Αγγλος, ένα επισης μπλοκ 10 λεπτο ,μου ηρθε χωρις γομμα, ενώ δεν το αναφερει στην περιγραφή,Σε όλα γραφει ,mint,που υποθετικα και λογικα θα επρεπε να εχουν γομμα.Του εκανα την ερωτηση μετα που το πηρα στα χερια μου ,αλλα δεν απαντησε. Στα τελευταια,κομματια τα προχθεσινα, επισης τον ρωτησα για γομμα αλλα παλι δεν απαντησε.Αν ερθει παλι κανενα τετοιο, αυτή τη φορα δεν θα του την χαρισω,αλλα θα τον κοκκινισω στο feedback,γιατι δεν συνηθίζω να μπαινω σε διαδικασιες επιστροφης και τετοια. Οσο για το κοψιμο στη μεση που ρωτησε ο Admin,δεν υφισταται, είναι η εξτρα ζελατινα πανω στο μπλοκ.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 26 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης