Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 26 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 49]

61Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 10:41 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και σκεφτόμουν το πρωι τι ήθελα,τι ήθελα,να,να δείξω στο φίλο μας αλλά και σε όλους περίπτωσή μου που η γόμμα έχει ''κόψει'' το γραμμ.,θα το κάνω το βραδάκι...
Τώρα οκ! έχετε δίκιο στο απο κάτω μπλοκ φαίνεται η επιπλέον ποσέτα,απλά έχοντας σχεδόν ολοκληρωτική άγνοια απο ebay MKE ήθελα να το σημειώσω.
Δύο ακόμα πράγματα,έκανα κάποια μικρά λάθη χθες,το βράδυ που τα μελέτησα καλά διαπιστωσα το λάθος ότι είναι τράβηγμα 1879-80,είναι τέλη 1876,και τα δύο απο τα έξι το ένα λιγότερο το άλλο σίγουρα είναι τυπωμένα στη ποικιλία ''κιτρινωπό χαρτί'' με ανάλογη προσαύξηση της τιμής τους.Επίσης στο τοπικ των ΑΕ ή άλλη περίπτωση.
Τώρα ο φίλος μας midili αναφέρει ''έχω το σφάλμα σε τρεις εκδόσεις'',μιλώντας για τη θέση 75,και εδώ θέλω να σημειώσω ότι έχει ανευρεθεί και μελετηθει σαν ζημιά στη πλάκα που έγινε περίπου το 1876 άρα αποτυπώνεται στις 1875-80 & 1880-86...εννοείτε στη περίπτωση κατοχής σε έκδοση δικτυωτού είναι ''μεγάλη είδηση'' !
Και κλείνοντας μη ξεχνάμε την τιμολόγιση σε περίπτωση που κάνουμε την κίνηση να ξεπλύνουμε τη ΜΚΕ απο τη γόμμα,35% γενικώς και 15% στα δικτυωτά κάτω στην τιμή τους...

62Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 11:03 am

Midili

Midili

Χε χε ... ναι δικτύωμα τα πάλεψα να το βρω αλλα δεν εχει , το χαρτί ομως δεν ειναι κιτρινωπό .. Δεν ηξερα οτι το σφάλμα αυτο ξεκινησε απο το 1876 .. Crying or Very sad

63Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 11:26 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Midili έγραψε:Χε χε ... ναι δικτύωμα τα πάλεψα να το βρω αλλα δεν εχει , το χαρτί ομως δεν ειναι κιτρινωπό .. Δεν ηξερα οτι  το σφάλμα αυτο ξεκινησε απο το 1876 ..  Crying or Very sad


καλέ μου φίλε δεν είναι τυχαίο ότι για άβαταρ δεν διάλεξα και εγώ ένα κινηματογραφικό ήρωα αλλά το βιβλίο των σφαλμάτων του Ασημακόπουλου...τα plate flaws θέλουν συνεχή μελέτη.
Και πιάνοντας το τελευταίο τι έχει μείνει πλεόν να ασχοληθουν οι μεγάλοι συγχρονοι μελετητές των MKE,,Καλλίγάς,Πaπαθανασίου,Τσεριώτης.Ανδρεάδης,Καιτατζίδης,Γαριλίδης,Fancini,Simmermaher,Ure,Chouvet ?
ΑΕ?
Νομίζω ότι ο μεγάλος,μακαρίτης πlεόν Κούνδουρος το έχει κλείσει σχεδόν το θέμα και νέες περιπτώσεις που δεν έχουν ανακαλυφθει ακόμα,μετα απο 120+χρόνια μελετής λίγο δύσκολο...
η ταχ.ιστορία ?
ναι,μπορει να πει κάποιος αλλά το πεδίο δεν έχει δυνατές συγκινήσεις και οκ! περιγραφή και ανάδειξη των τελών,και που αυτος ο τομέας είναι σχεδόν πλήρης...
τι μένει?
μα ασφαλώς τα σφάλματa πλάκας Exclamation Exclamation Exclamation
Γιατι ?
το μυστικό είναι ότι εδώ και δέκα περίπου χρόνια το ταχυδρομικό μουσείο είναι κλειστο.Εκει βρίσκονται οι πλάκες εκτύπωσης των ΜΚΕ:
1 λεπτό
2 λεπτα
5 λεπτά
10 λεπτά
διαλυμένη 20 λεπτά,μόνο καμια 30αρία έκτυπα
30 λεπτα νομίζω μόνο η αριστερη 150άδα
40 λεπτά
μια δεκαπενταδα μόνο απο τα 300 της 60λ
80λ
πραγμα που σημαίνει πως απο τη στιγμή που πόσα ολοκληρα φύλλα 150 γραμματο9σήμων υπάρχουν άραγε ακέραια ?
1λ 1862-67,1871-76,1875-80 1880-86
2λ 1862-67,1880-86
5λ 1880-86
10λ 1880-86
20λ τιποτα
30λ το ίδιο
40λ 1871,επισήμανση 1900 στα 1880-86
60λ παρισινή
80λ 1862-67
[στοιχεία απο μνήμης παρουσίας των φύλλων σε εκθέσεις,καταλόγους δημοπρ.άρθρα]
, που αυτα είναι στα χέρια συλλεκτων και όχι απαραίτητα και μελετητών,σε συνδυασμό λοιπον αυτων των δύο στοιχείων θα έχουμε σε διάφορες αξίες αρκετα πράγματα νέων ανακαλύψεων.
Να ας πούμε στο νέο τεύχος της Φιλοτέλειας Very Happy Cool Wink

64Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 11:57 am

Midili

Midili

Τι ωραία πάσα ειναι αυτή που μου δίνεις Mercury ?
Τι θα έλεγες να έφτιαχνες μια ενότητα για σφάλματα και να ανέβαζες ενα πίνακα με τα πιο αναγνωρίσιμα σφάλματα , καμια 10 αρια ανα αξία γραμματοσήμου και σε ποιες χρονολογίες υπάρχουν?
Κάτι περιεκτικό για να μην ανατρέχουμε στον Κουνδουρο .

65Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 12:33 pm

Varg83

Varg83

Σωστη η παρατηρηση του Midili αλλα τουλαχιστον για τις ΜΚΕ θεωρω πως θα χρειαστει αναδομηση η ενοτητα βαση του ογκου και των θεματων

66Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 12:52 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Midili έγραψε:Τι ωραία πάσα ειναι αυτή που μου  δίνεις Mercury ?  
Τι θα έλεγες να έφτιαχνες μια ενότητα για σφάλματα και να ανέβαζες ενα πίνακα με τα  πιο αναγνωρίσιμα σφάλματα , καμια 10 αρια  ανα αξία γραμματοσήμου  και σε ποιες χρονολογίες υπάρχουν?
Κάτι περιεκτικό για να μην ανατρέχουμε στον Κουνδουρο .


Ναι φίλε μου είναι στο μυαλό μου πάνω απο τρία χρόνια,απο το παλαιό φόρουμ...όμως καταλαβαίνεις και μόνο τις δικές μου περιπτώσεις να βάλω,καθώς όπως λες τα πιο αναγνωρίσιμα,ε,αυτα που έχεις δει αυτα είναι ,δεν τα μαζεύω όλα και πως δεν είναι ευκολη περίπτωση,θέλει πολύ χρόνο ,φωτο,απεκονίσεις,γραπτά,παραπομπές,μη σου πω για να είναι και χρηστικό θέλει μια ενότητα με υποενότητες της κάθε αξίας...θα δω,αν δεν γίνει κοντά καμιά άλλη πανελλήνια έκθεση,γιατι τότε χρονο για αυτο το θέμα ,0,καθώς εδώ οι παροιμίες έχουν χρήση,π.χ. αυτη,''τρώγοντας ανοίγει η όρεξη'' άρα απο τη στιγμή που μπήκα σε αυτές,στη επόμενη θα πάρω μέρος με πέντε πλαίσια,δηλ.80 φύλλα έκθεμα[τώρα ειμαι με 16],άρα...

67Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 20, 2017 12:57 pm

Theosal

Theosal

Midili έγραψε:Τι ωραία πάσα ειναι αυτή που μου  δίνεις Mercury ?  
Τι θα έλεγες να έφτιαχνες μια ενότητα για σφάλματα και να ανέβαζες ενα πίνακα με τα  πιο αναγνωρίσιμα σφάλματα , καμια 10 αρια  ανα αξία γραμματοσήμου  και σε ποιες χρονολογίες υπάρχουν?
Κάτι περιεκτικό για να μην ανατρέχουμε στον Κουνδουρο.

Συμφωνώ και εγώ και επαυξάνω....

Μην ξεχνάμε ότι αν γίνει ένα τέτοιο ποστ, όλοι θα συνυσφέρουμε και ίσως, ποιος γνωρίζει σίγουρα, μπορεί να προκύψουν νέες παραλλαγές ΑΛΛΑ ίσως και νέα σφάλματα που δεν έχουν ακόμη καταγραφεί .... κάτι που ήδη έχει αναφερθεί ότι μπορεί να συμβεί!!!!!

Στην προσπάθειά μου να μάθω τα σφάλματα πλακός, αφού δεν έχω το βιβλίο του Ασημακόπουλου, έχω κάνει μια αρκετά μεγάλη συλλογή φωτογραφιών και άλλων στοιχείων από διάφορες δημοπρασίες και άρθρα.... για προσωπική χρήση και μόνον, όχι για κάτι παραπέρα Very Happy Very Happy

68Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Οκτ 28, 2017 8:42 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Σφαλμα διπλης λευκης κηλιδος διπλα απο ΓΡΑΜΜ σε 10λ ΜΚΕ



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

69Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 29, 2017 12:57 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν σου πω πως πιο ενδιαφέρον είναι το 20λ. 1875-80 μπλε ρουά με το σφάλμα ΑΕ, αν και το πάνω περιθώριο είναι καλό και όχι τα 10λ.καθως τα δύο είναι β'διαλογης και το άλλο οκ!,μικρά περιθώρια,εκδόσεως μάλλον δικτύωτου χαρτιου,με βασικό ασφαλώς σφάλμα πλάκας αλλά μέχρι εκεί.

70Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 29, 2017 11:10 am

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Mercury έγραψε:Αν σου πω πως πιο ενδιαφέρον είναι το 20λ. 1875-80 μπλε ρουά με το σφάλμα ΑΕ, αν και το πάνω περιθώριο είναι καλό και όχι τα 10λ.καθως τα δύο είναι β'διαλογης και το άλλο οκ!,μικρά περιθώρια,εκδόσεως μάλλον δικτύωτου χαρτιου,με βασικό ασφαλώς σφάλμα πλάκας αλλά μέχρι εκεί.


Καλημερα! Ολα ειναι ωραια τα σφαλματα δειχνουν κατι το διαφορετικο Very Happy

71Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 29, 2017 3:18 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ακομα ενα ιδιο σφαλμα διπλης λευκης κηλιδος με ομορφη ευαναγνωστη σφραγιδα αποτυπωμενη



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

72Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 29, 2017 3:48 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ακομα ενασφαλμα εκτυπωσης πλακος ισως λογω εγχυσεως μελανιου περισσοτερο κανοντας το δυσδιακριτο η η πλακα ειχε γεμισει τοσο χρωμα που συνεπαγεται αναλογα την μεθοδο που χρησιμοποιηθηκε ισως το απο κατω μερος ηταν μαλακοτερο και απλωθηκε το μελανι κατα την πιεση του πιεστηριου. Χρησιμοποιηθηκε και αυτο βλεποντας τα ιχνη σφραγιδος!


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

73Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Οκτ 30, 2017 5:58 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

"Σπασιμο" Κυκλου σε 10λ και αλλα που ειναι εμφανη...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

74Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Οκτ 30, 2017 10:19 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εντάξει,ωραία τα παραδείγματα,αλλά,κρίμα,δεν είναι σε καλή κατάσταση...
Ομως το πολυ βαριάς εκτύπωσης 10λ είναι πολύ ενδιαφέρον,κάνε την καλή και ανεβασέ το ,με καλύτερη φωτο και την πίσω όψη ,να το κατατάξουμε.

75Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Οκτ 30, 2017 10:24 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Δυστυχως ολα οπως βλεπεις ειναι με σαρνιερα πραγμα που δεν θελω να πειραξω... ολη η συλλογη μεσα στο αλμπουμ αυτο θα παραμεινει ετσι γιατι με εκστασιαζει για το πως ηταν τοτε ο προπαπους το 1900- και τα μαζευε... απο συναισθηματικης αποψεως και συνναμα η διαφορετικοτητα απο τα σημερινα δεδομενα.

76Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Οκτ 30, 2017 11:07 pm

Theosal

Theosal

Δεν πειράζεις τπτ, όπως λες... Η ιστορικότητα κάθε λογής εχει μια διαχρονική αξία... Μήπως δεν ήρθε ο Καραμήτσος μετά απο τόσα χρο θα Βλαστό να ταράξει τα νερά;;; Όλοι θεωρούμε οτι ακολουθούν πια τον Καρ/τσο; Οχι φυσικά, εγω γνωριζω τουλαχιστον 7ατομα που ειναι προσκολλημένα στον Βλαστό, στον οποίο ημουν και εγω μέχρι πριν ´ενα χρονο... Ετσι ειναι και με τις συλλογές. Κάνε την φίλη σου διαφορετική και απάλλαξε την παλιά απο τον εαυτό σου!!!!

77Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Οκτ 30, 2017 11:12 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Λευκαζον πεδιο στο σημειο ΛΕΠΤ:



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Μυτη(Πινοκιο  Razz )




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

78Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Οκτ 31, 2017 5:02 pm

Theosal

Theosal

Ας παραθέσω και γω μερικά σφάλματα που παρέλαβα μόλις σημερα..
Λευκές γραμμές στην κάτω δεξιά γωνία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εδω βλεπουμε ένα 10λεπτο με τριπλό σφάλμα πλακας...
α) λευκή γραμμή στη λέξη ΓΡΑΜΜΗ,
β) δυο λευκές γραμμές πισω απο το κεφαλι, και
γ) σπασμένο ανθεμιο κάτω δεξιά  
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

79Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Οκτ 31, 2017 5:12 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Στο πρωτο 10λ πιθανον εχεις και διπλη κηλιδα λευκη μπροστα απο το ΕΛΛ πιστευω θελει τσεκ μιας και φαινεται να εχει ιχνη λευκαζον κηλιδος αλλα δεν φαινεται καλα λογω σφραγιδος, και φυσικα κυκλο διακοπτομενο λεπτυσμενο...

80Η αξία των 10λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Οκτ 31, 2017 5:21 pm

Theosal

Theosal

Tasos έγραψε:Στο πρωτο 10λ πιθανον εχεις και διπλη κηλιδα λευκη μπροστα απο το ΕΛΛ πιστευω θελει τσεκ μιας και φαινεται να εχει ιχνη λευκαζον κηλιδος αλλα δεν φαινεται καλα λογω σφραγιδος, και φυσικα κυκλο διακοπτομενο λεπτυσμενο...

Μπορει πραγματι να υπάρχει λέπτυνση κύκλου στο γνωστό σημείο μπροστα στο πρόσωπο, αλλα η λευκή κηλίδα δεν ειναι σίγουρη μιας και καλύπτεται, αν υπάρχει, απο την σφραγίδα, όπως λες.... θα το ψάξω με μικροσκόπιο και θα απαντησω...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 26 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης